Diyetisyen | Beslenme Uzmanı

İnsanların doğal ve sağlık beslenmeleri için danıştıkları uzman kişilere diyetisyen adı verilmektedir. Diyetisyenler, 4 yıllık eğitim veren Beslenme ve Diyetetik Bölümü mezunu olan uzman kişilerdir. Diyetisyenlik yapan kişi, bu eğitimi almış olan ve biyoloji, biyokimya ve besin bilimi gibi birçok alanda bilgi sahibidir.

[tdm_block_call_to_action title_tag=”h4″ title_size=”tdm-title-md” description=”U2lzdGVtaW1pemUlMjBrYXRrJUM0JUIxJTIwc2ElQzQlOUZsYW1hayUyMHZlJTIwZGFoYSUyMCVDMyVBN29rJTIwZGFuJUM0JUIxJUM1JTlGYW5hJTIweWFyZCVDNCVCMW1jJUM0JUIxJTIwb2xtYWslMjBpc3RlciUyMG1pc2luaXolM0YlMjAlRjAlOUYlOEMlQjg=” button_text=”Üye Olun ✅” button_url=”https://docs.google.com/forms/d/1U1FBkcHydG8siJeGayFn7-O5nI_m6qk1wgw2kvIWrn4/edit” button_tdicon=”tdc-font-fa tdc-font-fa-chevron-right” button_size=”tdm-btn-md” content_align_vertical=”content-vert-center” title_text=”JUUyJTlDJTg1JTIwRGl5ZXRpc3llbmxlciUyMHZlJTIwQmVzbGVubWUlMjBVem1hbmxhciVDNCVCMQ==” tds_call_to_action=”tds_call_to_action2″ tds_button=”tds_button8″ tds_button8-background_hover_color=”#81d742″]

Günümüzde birçok kişi şok diyetler uygulayarak kilo vermeye çalışır ama sağlıksız beslenmeye devam eder. Diyetisyenin görevi, insanları bu tür sağlığa zararlı uygulamalardan uzak tutmak, doğal ve sağlıklı bir beslenme sistemine uygun beslenerek kilo almaları ya da kilo vermelerini sağlamaktadır.

[tdm_block_text_image title_text=”JUUyJTk4JTgwJUVGJUI4JThGJTIwQmVzbGVubWUlMjBVem1hbmxhciVDNCVCMSUyMHZlJTIwRGl5ZXRpc3llbmxlcg==” title_tag=”h3″ title_size=”tdm-title-md” button_text=”Üye Ol 💝” button_tdicon=”tdc-font-fa tdc-font-fa-chevron-right” button_size=”tdm-btn-lg” content_align_vertical=”content-vert-center” description=”U2FoaXAlMjBvbGR1JUM0JTlGdW51eiUyMHRlY3IlQzMlQkNiZSUyMHZlJTIwYmlsZ2klMjBiaXJpa2ltaW5pJTIwZGFuJUM0JUIxJUM1JTlGYW5sYXIlQzQlQjFuJUM0JUIxemElMjBha3Rhcm1hayUyMGlzdGl5b3JzYW4lQzQlQjF6JTIwYXJhbSVDNCVCMXphJTIwa2F0JUM0JUIxbCVDNCVCMW4h” button_url=”https://docs.google.com/forms/d/1U1FBkcHydG8siJeGayFn7-O5nI_m6qk1wgw2kvIWrn4/edit” media_size_image_height=”800″ media_size_image_width=”800″ image=”6407″ tds_title=”tds_title2″ tds_button=”tds_button8″ tds_button8-background_hover_color=”#81d742″]

Özel ofisler, özel hastaneler ve devlet hastanelerinde diyetisyen bulunmaktadır. Ancak bir o kadar da diyetisyen olmadığı halde insanlara diyet listeleri veren kişiler vardır. Beslenme, insan sağlığı için hayati bir öneme sahiptir ve insanların eğitimsiz ve vasıfsız bu kişilerden sakınmaları gerekmektedir.

Web sitemizde birçok diyetisyene ve sağlık ile ilgili paylaşıma ulaşabilirsiniz. Bilinçli bir şekilde tüketebileceğiniz besinler, her zaman sağlığınızı da pozitif yönde etkileyecektir.

Günümüzde Diyetisyenlik Mesleği

Ülkemizde son on yıllarda diyetisyenlik mesleğine talep artmıştır. Bu doğrultuda üniversitelerde ilgili bölümler açılmış, insanlar profesyonel olarak iş hayatına atılmıştır.

Sistemimize kayıtlı diyetisyenler:

Hazır gıdaların artması, insanların yemek için hızlı çözümler araması nedeniyle glisemik indeksi yüksek olan besinlerin tüketimi artmıştır. Bu da kilolu insanların sayısını arttırmış, obezite oranını toplum genelinde çok daha yüksek bir orana ulaştırmıştır. Mesleki açıdan gelişim sağlama imkanları olmakla birlikte, spor aktivitesi alanındaki uzmanlıkla birleştirilerek, insanlara bir sağlıklı yaşam koçu olarak danışmanlık hizmeti veren diyetisyenler ortaya çıkmıştır.

Tüketim toplumunun yükselen mesleği olan diyetisyenlik ve sağlıklı yaşam koçluğu, birçok insana sağlıklı beslenme yöntemlerini öğretmiştir. Bu amaçla oluşturduğumuz sitemizde de, insanların sağlıklı yaşama yönelmesi için gerekli olan tüm bilgileri derlemeyi amaçladık.

Diyetisyenlerin uzmanlık alanları ve mesleki yeterlilikleri, beslenme uzmanı olarak nitelendirilmelerine neden olmaktadır. Bir insanın sağlıklı yaşaması için gerekli olan besin piramidinin ne şekilde oluşturulacağını beslenme uzmanları tespit etmektedir.

Neden Diyetisyene Gidilir?

Diyetisyenler kilo verme ve kilo alma konusunda, insanlara yardımcı olan ve toplum sağlığını arttırmak ve yaşamı daha kaliteli hale getirmek için çalışan kişilerdir.

İnsanların büyük bir kısmı, fazla kilolarından kurtulmak ve obeziteyle mücadele etmek için diyetisyen desteği almaktadır. Diyetisyenler, iç hastalıkları uzmanları ve diğer tıbbi uzmanlık branşlarıyla uyum içinde çalışmaktadır. Diyetisyene başvuran hastanın kan tahlillerinin yapılması ve metabolik bir hastalığının olup olmadığının tespit edilerek, kendine özgü bir beslenme sistemi uygulanması gerekir.

Kilo vermek için olduğu gibi, kilo almak için de uygun bir beslenme programı gerekmektedir. Sağlıklı beslenerek ideal kiloya ulaşmak, diyetisyenin verdiği beslenme listesiyle ortaya çıkmaktadır.

Sağlıklı Beslenmek ve Diyetisyen Ziyaretleri

Alışılagelen beslenme alışkanlıkları, insanların sağlıksız bir şekilde kilo almalarına neden olabilir. Bu yüzden ideal ve sağlıklı beslenme rutinin ne şekilde sağlanacağı konusunda bilgi edinmek isteyen danışanlar, diyetisyen gözetiminde kilo alıp vermektedir.

Kilo kontrolünün sağlanması için gerekli olan her konuda diyetisyen desteği alınmaktadır. Web sitemizde, size en yakın diyetisyenlere ulaşabileceğiniz bir sistem vardır ve bu sistemde kolay bir şekilde iletişim kurabileceğiniz uzmanlarla sağlığınızın kontrolünü elinize alabilirsiniz.

İnsanların gıda alerjileri, şeker hastalıkları, tiroit sorunları, kanser ve obezite gibi sağlık sorunları için, sağlıklı beslenme reçeteleri hazırlanmaktadır. Bu süreçte danışabileceğiniz beslenme uzmanlarından en iyi verimi elde etmek için, kontrollü bir şekilde ziyaret etmeniz gerekecektir.

Besinlerden alacağınız yarar ve zararları bilerek tüketmeniz, sağlıklı beslenme ile başlayacağınız sağlıklı yaşam rutininizi en iyi şekilde oluşturmanıza katkı sağlayacaktır.

Beslenme Uzmanı Ne Yapar?

Beslenme uzmanı, beslenme listeleri ve önerileri ile daha sağlıklı bir yaşam konusunda toplum sağlığını iyileştirme görevi yapar. Beslenme bilimi konusunda uzmanlık eğitim alan kişileri, beslenme uzmanı olarak çalışır. Tipik bir beslenme uzmanı aşağıdakileri uygular.

  • Danışanın sağlık ihtiyaçlarını tespit eder,
  • Danışanın bütçesine uygun beslenme listeleri hazırlar,
  • Beslenmeden kaynaklanan sağlık sorunlarının tespiti konusunda çalışma yapar,
  • Beslenme biliminin gelişmelerini takip eder,
  • Kilo alma ve vermek isteyenler için kişisel yemek listeleri planlar.

Bazı diyetisyenler, böbrek sorunu olan hastalarla ilgilenir ve klinik destek verirler. Bazıları ise toplum sağlığı ve yaşam koçluğu planı doğrultusunda hizmet verir.

diyetisyen

Diyetisyen Diyet Listesi

Danışanlar, diyetisyene gittiklerinde kendi yaş, cinsiyet, aktivite, kilo ve boylarına uygun olarak hazırlanan kişisel diyet listelerine uyum gösterdiklerinde, ideal kilolarına ulaşabilirler.

Her insan için farklı bir beslenme sistemi söz konusudur. Ülkemizde kilo sorunları söz konusu olduğunda, ne yazık ki internetteki diyet listeleri ve başkasının diyet listeleri uygulanır. Bu yanlış insanların metabolizmalarını olumsuz olarak etkiler. Her insanın bazal metabolizma hızı farklıdır ve bu yüzden her liste işe yaramayabilir.

Diyetisyen kontrolünde size uygun diyet listeleri hazırlanarak, kontrollü bir şekilde kilo almanız ya da kilo vermeniz sağlanmaktadır. Bu süreçte başka birine ait diyet listesini uygulamanız sağlığınız için zararlı etkilere yol açabilir.

Diyetixyen Size Ne Katkıda Bulunur?

Diyetixyen olarak, toplumu bilinçlendirmek, obeziteyle etkin bir şekilde mücadele etmek ve halk sağlığını koruyucu yöntemler hakkında bilinç düzeyini arttırmak için bir oluşum sunmaktayız.

Bünyemizde kayıtlı bulunan diyetisyenlere ulaşarak, siz de sağlığınız için kaliteli bir yaşama ilk adımlarınızı atabilirsiniz. Bunun için bilgilendirici yazılarımız, içeriklerimiz ve beslenme bilimindeki son gelişmeler hakkında toplumu doğru bilinçlendirme hedefimizle yayın hayatımıza başladık.

Beslenmenin tüm canlıların yaşamını idame ettirebilmesi ve sağlıklı bir hayat sürdürmesi için ne kadar önemli olduğunun bilincinde olan ekibimiz, doğru besinlerin tüketimini arttırmak için her zaman size destek olmaya hazırdır.

Sağlıklı beslenmek, tüm dünyadaki insanların sağlık sorunlarını ciddi bir şekilde çözmektedir. Bağışıklık sisteminin güçlenmesi, istediğiniz zaman destek alacağınız gıdaların hangileri olduğunun bilinmesi ciddi bir önem taşımaktadır.

Bir ofis çalışanıyla, bir sporcunun beslenme sistemi aynı olmayacağından, bu durumun farkına varmanız da şarttır.

Beslenme Danışmanlığı Neden Önemli?

Her insanın günlük fiziksel aktivite oranı, farklıdır. Bu aktiviteler insanların karbonhidrat, protein ve vitamin ihtiyaçlarının belirlenmesi için oldukça önemli bir göstergedir.

Günlük aktivitelerle harcanan kalorilerin kilo alma ya da kilo verme konusunda etki sağlaması için beslenme danışmanlığı alınması gerekmektedir. Sağlıklı besinlerin tüketilmesi, zararlı yiyeceklerin hayatınızdan tamamen çıkarılması ve çok hareketsiz kalınmaması sağlıklı yaşam için olmazsa olmazların başında gelmektedir.

Beslenme konusunda bebeklerin katı gıdalara geçiş sürecinden itibaren sağlıklı bir yol izlenmesi, obeziteyle mücadelenin de başarılı sonuçlanmasına neden olacaktır.

Diyetixyen olarak, obeziteyle mücadelede topluma destek veren diyetisyenlerin iletişim bilgileri ve makalelerini sizlerle paylaşıyoruz. Toplum sağlığına yararlı paylaşımların yer aldığı Diyetixyen sitemizde, çağımızın hastalıklarının temeli olan obezite hakkında insanları bilinçlendirmeyi hedefledik.

Sağlıklı beslenmenin yararlarını ve obezitenin hangi hastalıkların tetikçisi olduğunu öğrenmeniz için rehber olan sitemizde, güncel beslenme haberleri konusunda da bilgi edinebilirsiniz.

Doğru Bilinçlenen Toplum İçin Görev Başındayız

Diyetixyen ailesine dahil olan diyetisyen ve beslenme uzmanları sağlık makaleleri ve diğer paylaşımlarının toplumu üst düzeyde bilgilendirme amacıyla yapılmasını hedefledik.

Üzerimize düşen en büyük görev olan internetteki bilgi kirliliğini azaltmak ve insanlara doğru bilgiye erişim imkanı sunmak, her zaman temel hedefimiz olmuştur. İhtiyacınız olan her türlü diyet bilgisine ulaşabileceğiniz sitemizde, doğru bildiğiniz yanlışları öğrenecek, kendinize iyi bir beslenme listesi hazırlamak için zorluk çekmeyeceksiniz.

Her zaman sağlıklı ve zinde olmanın yolunu bulacağınız sağlıklı besinler ve diyet listeleri ile ailenizle birleştiğiniz sofralarınızda sağlığı bulacaksınız.

Kaydet

Kaydet

Kaydet

Kaydet

Kaydet

Kaydet

Soru - Cevap

Leave a Reply

*Yorumlara cevap verebilmek için hesabınızın olması gerekmektedir. Buraya tıklayarak hesap oluşturabilirsiniz.