Kilo Aldırma Hizmeti

Pek çok insan fazla kilolarından kurtulmak ya da sağlıklı beslenme listeleri uygulamak için diyetisyenlerin yolunu tutmaktadır. Ancak sadece bu kişiler değil, kilo alamama sorunu yaşayan kişilerin de diyetisyen desteğine ihtiyaçları vardır. Kilo Aldırma için bir çok hizmet sunulmaktadır ancak öncelikle bu sorunun sebeplerini ve konsept olarak ne demek olduğunu anlayalım.

Kilo alamamak, birçok kişi için ciddi bir metabolik sorundur ve ideal kilonun altında olmak da ciddi sağlık sorunlarına neden olabilmektedir. Kilo sorunlarıyla yıllarca boğuşmuş kişiler için kilo almak için diyetisyene mi gidilir tarzındaki şaşırmaları, toplum olarak sağlıklı kilo alıp verme konusundaki eksikliğimizi de en iyi şekilde belgelemektedir.

Kilo vermek için nasıl ki sağlıksız besinlerin tüketilmesi gerekiyorsa, kilo almak için de sağlıklı besinlerle kilo alımının sağlanması gelir. Pastalar, börekler ya da pudinglerle kilo almak sağlığa verilecek en ciddi zarardır. Bu yüzden kilo alamama sorunu yaşayan kişilerin de diyetisyene danışması şarttır.

Her Şeyi Yediği Halde Kilo Alamayan Kişiler

Kilo alamayan kişilerin en sık kurduğu cümle “her şeyi yiyorum ama kilo alamıyorum” olmaktadır. Bu kişilerin kilo almamasının nedenleri birkaç etkene bağlı olmaktadır. Bunları inceleyecek olursak şu sonuçları elde ederiz:

 • Genetik: Metabolizması hızlı çalışan kişiler, yediklerini kısa sürede yaktığı için, kilo alamayabilir. Bu kişilerin kalori alımlarını arttırmaları gerekmektedir.
 • Sigara Bağımlılığı: Sigara tüketimi iştah ve damak zevki konularını etkilediği için yeme isteği baskılanıyor olabilir.
 • Bağırsak Parazitleri: Bağırsaklarda parazit olması, besinlerinizi sizinle paylaşan parazitlerin varlığı söz konusu olabilir.
 • Hormonal Nedenler: Tiroit ve metabolik hastalıkların etkisi de kilo alımını olumsuz yönde etkileyebilir.

Tüm bu sorunların tespit edilmesi için gerekli olan tetkikler detaylıca yapılarak, sağlık durumunuza ve yaşam koşullarınıza uygun olarak kilo almanız sağlanabilmektedir.

Kilo Almaya Yönelik Beslenme Nasıl Olmalıdır?

Kilo almak için öncelikle bir dahiliye hekimine başvurup gerekli tetkiklerin yaptırılması, daha sonra da diyetisyenlerle birlikte uygun bir kilo alımı programı hazırlanması gerekmektedir.

Normal kilosunda olan bir insanın vücut kitle indeksinin 18-25 arasında olması gerekmektedir. Bu değerlerin üzerinde olmak kadar altında olmak da sakıncalıdır. Bazı kişiler çok yedikleri halde kilo alamaz ve bağışıklık sistemleri zayıflar. Çünkü besinlerin vitaminlerini de bünyelerine katamazlar. Bu durum da, her türlü hastalığa davetiye çıkarmaktadır.

Kimler Kilo Alma Sorunu Yaşar?

Kilo alma sorunu olan kişiler vücut geliştirmeye başlayan sporcu adayları da olabilmektedir. Bu adaylara özel beslenme planları hazırlandığı gibi, takviye edici gıdalar da doktor kontrolünde verilebilmektedir.

Kilo alırken gerekli olan vitaminlerin de beraberinde alınması için, kati bir şekilde hekim danışmanlığında takviye edici gıdalar alınmalıdır. Kilo almak için kesinlikle abur cubur türü besinler, şekerli tatlılar tercih edilmemeli, ekmek tüketimi de normal bir şekilde tercih edilmelidir.

Ekmek arası ballı muz gibi tariflerin kesinlikle sağlıksız olduklarını aklınızdan çıkarmamanız gerekmektedir.

Normal Kilodan Az Kiloda Olmanın Sakıncaları

İdeal kilosundan daha düşük bir kiloda olanların sorunları sadece görsel değildir. Bu kişilerin birçok sağlık problemleri de bulunmaktadır.

İdeal kilosundan düşük kiloda olanlarda;

 • Saç dökülmesi,
 • Yorgunluk, uyku hali,
 • Sık sık hastalanma,
 • Düzensiz adetler,
 • Kas zayıflığı ve güçsüzlük,
 • Unutkanlık, halsizlik,
 • Sırt ağrıları,
 • Psikolojik sorunlar gibi problemler görülmektedir. İnsanın vücudunda organları saran belirli bir miktarda yağ kütlesinin bulunması gerekir.

Düşük kilo ya da aşırı zayıflığın nedenlerini de birçok psikolojik ve fizyolojik faktöre bağlayabiliriz. Bunlara bakacak olursak zayıflık nedenleri şu şekildedir:

 • Aşırı hareketlilik,
 • Düzensiz beslenme,
 • Kilo alma korkusu,
 • İştahsızlık,
 • Yetersiz beslenme,
 • Metabolizmayı hızlandıran hastalıklar,
 • Bazı ilaçların yan etkisi.

Beslenme Tedavisi ile Kilo Alma

Beslenme tedavisi ile kilo alma hizmetimiz, zayıflığa neden olan hastalıkların tespit ve tedavi edilmesi şeklinde kişiye özel uygulanmaktadır.

Kilo sorunu olan çocuklar için de yetişkinler için de birçok farklı program doğrultusunda hizmet veren Diyetixyen, herkes için ideal bir kilo planlaması yapmaktadır. Bol bol besin tüketilmesi yerine sağlıklı besinlerin tüketilmesiyle ideal bir kilo alım sürecinin başlaması mümkün olmaktadır.

Sevdiğiniz besinlerin yüksek kalorili olması ve egzersiz yapmamak değil, sağlıklı yüksek kalorili besinler ve düzenli egzersiz ile kilo alımını gerçekleştirmelisiniz. Çok fazla çay ya da kahve yerine, taze meyve suları ve enerji içeriği yüksek yiyecekler tüketebilirsiniz.

Kilo Almak İçin Ne Yapılmalı?

Öncelikle diyetisyen ve doktor kontrolünde kilo almanızın gerekliliği ve önemini kavrayarak, kalori ihtiyacınızın üzerinde bir beslenme şeklini planlamanız gerekecektir.

Sağlıklı bir şekilde kilo almak için yapılması gerekenler şu şekilde özetlenebilir:

 • Küçük ama kalorili gıdalar tüketin.
 • Pekmez, fıstık ezmesi gibi besinlerden birer kaşık olmak kaydıyla tüketebilirsiniz.
 • Yemeklerinizi çok hızlı ya da çok yavaş yememeye özen gösterin.
 • Yemek öncesi su ya da farklı bir sıvı almayın.
 • Yemek sırasında taze sıkılmış meyve suyu tüketin.
 • Ceviz ve kuru incir karışımı bombalar tüketin.
 • Günde bir öğün sütlü tatlı tüketmeye özen gösterin.
 • Muz, bal ve cevizden tatlı porsiyonları hazırlayın.
 • Yatmadan önce yemek yiyin. Ballı sütün yanında bir avuç kuruyemiş tüketebilirsiniz.
 • Balık yağı ve multivitamin tüketmeye özen gösterin.
 • Gerekirse takviye edici gıdaların tüketilmesini tercih edin.

Kilo Alırken Uzak Durulması Gereken Gıdalar

Kilo verirken de kilo alırken de temel amaç, kişinin ideal kilosuna ulaşması ve sağlıklı beslenmeyi öğrenmesidir. Bu süreçte ihtiyaç duyulan besinlerin taze meyve ve sebzeler, protein yönünden zengin gıdalar, karbonhidratlar ve katkı maddesi içermeyen paketlemiş ürünler olmasına özen gösterilmelidir.

Abur cubur türünden hiçbir yiyeceğin tüketilmemesi, paketlenmiş ürünlerin tercih edilmemesi ve beslenme desteklerinin de doktor kontrolü altında tercih edilmesi gerekmektedir. Bu süreçte kızartmalar, fast food türü gıdalar kesinlikle tüketilmemesi gereken ürünler arasındadır.

Kilo problemlerinin başlıca nedeni olan abur cubur, özellikle çocukların kilo alamama problemleri söz konusu olduğunda ciddi gelişim gerilikleri ve sağlık sorunlarını da beraberinde getirmektedir. İdeal kiloya ulaştıktan sonra ihtiyaç duyulan kadar kalori alımının yine sağlıklı besinler tüketerek gerçekleştirilmesi şarttır.

Yani kilo almak için hazır yiyecekler, şeker oranı yüksek gıdalar ve sağlıksız atıştırmalıklardan kesinlikle uzak durulması gerekiyor. Aksi halde sağlık açısından yarar sağlayacak bir beslenme düzeni de söz konusu olmayacaktır.

Çocuklarda Aşırı Zayıflık

Çocuklarda aşırı zayıflık durumu da yaşa göre hesaplanan persentil değerleri dikkate alınarak ortaya çıkmaktadır. Kilo almamanın nedeni, büyük bir sıklıkla bağırsaklardaki parazitlerdir.

Bu sorunun tespiti ve tedavisi basit bir dışkı testi ile mümkün olmaktadır. Gerekli incelemelere göre çocuk gelişimini destekleyici bir çocuk beslenme listesi hazırlanması yine uzman hekimler ve diyetisyen destekleri ile mümkün olacaktır.

Çok hareketli olan çocukların büyüme ve gelişme dönemlerinde zayıf olmaları normaldir. Ancak aşırı zayıflık ve bununla birlikte eşlik eden sağlık sorunları söz konusu olduğunda, çocuklarda aşırı zayıflık tehlike boyutunda demektir.

Kontrollü bir tedavi, takviye edici besinler ve diğer desteklerle ideal kiloya ulaşarak, bağışıklık sorunlarının da düzelmesi hedeflenmektedir.

Kişiselleştirilmiş Kilo Aldırma Programları

Diyetixyen ile birlikte her metabolik ve kronik duruma özel kişiselleştirilmiş diyet paketleri oluşturarak, sağlıklı bir kilo alma sürecine başlayabilirsiniz. Sağlığınız için en güncel sağlık birikimiyle donanmış sitemizde, sağlıklı yaşama dair her konuda bilgi edinebilirsiniz.

Soru - Cevap

Leave a Reply

*Yorumlara cevap verebilmek için hesabınızın olması gerekmektedir. Buraya tıklayarak hesap oluşturabilirsiniz.