Kilo Kontrolü – Kilo Koruma

Kilo sorunu olan birçok insan, çeşitli yöntemler kullanarak ideal kilosuna geldiğinde bu kiloyu muhafaza edebilmek için de sağlıklı beslenmeye devam etmelidir. Bunu bazen profesyonel destekle yapamk gerekse de nasıl yapıldığını öğrendikten sonra kendi kendinize de çözüme devam edebilirsiniz ama yazımızda bunu nasıl başaracağınızla ilgili maddelerden bahsedelim.

Sağlıklı beslenme süreci, özellikle obezite sorunu ya da riski olan kişiler için oldukça önemlidir. Yeniden fazla kilolara maruz kalmamak için sağlıklı beslenme ve sağlıklı yaşam devam ettirilmelidir. Bu yüzden kilo kontrolü ve kilonun korunmasını sağlama yaşam boyu devam ettirilmesi gereken bir süreçtir.

İnsanların fazla kilo sorunları ya da obezite sorunları var olduğunda, her zaman ciddi problemler söz konusu olabilir. Kilo veren kişilerin daha sonra kilo aldıkları bir gerçektir. Bunun nedeni, kilo vermekten sonraki süreçte sağlıksız beslenme şekline geri dönmektir.

Kilo Kontrolü Nasıl Sağlanır?

Kilo kontrolünün sağlanması için kişiye özel uygulama yapılmaktadır. Her insanın ihtiyaçları ve kilo problemleri farklıdır. Bu yüzden sağlıklı beslenme düzeni olsa bile, kişinin sağlık sorunları nedeniyle kilo koruma süreci işe yaramayabilir.

İdeal kilosunda olan bir insan için en iyi beslenme sistemini oluşturan diyetisyeniniz, sizin için en doğru süreci ortaya çıkaracaktır. Sadece bir beslenme listesi değil, aynı zamanda kan tahlilleriyle değerlendirilecek olan genel sağlık durumunun en iyi şekilde planlanmasıyla birlikte, kişiye en uygun beslenme sistemi ve tedavi desteklenecektir.

Sadece beslenmenin tek başına yeterli olmadığı kilo kontrolü sürecinde hareketli bir yaşam da hayati bir önem taşımaktadır. Kilo kontrolü sağlamak için birçok yöntem uygulanmaktadır.

 

Sistemimize kayıtlı diyetisyenler:

  • Düzenli Egzersiz

 

Düzenli olarak egzersiz yapma şansınız yoksa en azından 40 dakika açık havada yürüyün. Hareketli bir hayat her zaman kolay adapte olacağınız bir sistemdir ve açık havada yürümeniz olumlu düşünmenize de yardım etmektedir.

 

  • Kalıcı Beslenme Düzeni

 

Kilo verdikten sonra beslenme düzeninizi sürdürmeniz gerekecektir. İdeal kilonuzdayken her şeyi sınırsızca tüketebileceğinizi düşünmemelisiniz.

İdeal kilonuzu kalıcı bir şekilde korumak için, birçok kişinin yaptığı gibi eski beslenme alışkanlıklarınıza dönmemeniz gerekmektedir. Sağlıksız beslenerek her zaman kilo alma riskiniz de vardır. Bu durumun önüne geçmek için öncelikle bu rutini en iyi şekilde değerlendirmeniz gerekecektir.

Sabah kahvaltınız, ara öğünleriniz ve sağlıklı besinler tüketmeniz gereken her an, sizin için en uygun çözümlerin sağlanacağı alternatifleri iyi bilmeniz, ihtiyaç duyduğunuz zaman doğru besinler tüketmeniz için rehberiniz olacaktır.

 

  • Obeziteyle Etkin Mücadele

 

Obezite sorununuz varsa, gerektiğinde cerrahi müdahaleler ve sık sık sağlık kontrollerinin de yapılması gerekecektir. Sağlık kontrollerinde kullanılan tetkik yöntemlerinde, birçok farklılığın söz konusu olduğu bilinmektedir. Bu yüzden birkaç hekimden görüş alınarak hastaya obezite teşhisi konmaktadır.

Teşhis sonrası hasta ilaç tedavisine başlatılır ve diyetle desteklenen uzun bir süreç ortaya çıkar. Bu zaman diliminde her aşama dikkatle takip edilir. Çünkü hastanın ilaç tedavisi ve diyete verdiği tepki takip edilmektedir. Bu tepkinin incelenmesi sonucu tedavinin gidişatı değişebilir. Gerekli durumlarda tüp mide ameliyatı gibi ameliyatlar uygulanarak hastanın sağlıklı beslenme sürecinin uzun vadeli olması için destekler sağlanır.

İdeal kiloya ulaşma yolundaki her aşama oldukça önemlidir. Bu sürecin sonrası da iyi bir şekilde planlanır. Kilo vermeniz için verdiğiniz emeklerin ziyan olmaması için, mutlaka kilo verdikten sonra da diyetinizi sürdürmeniz gerekecektir.

 

  • Pozitif Düşünce

 

Umut, bu süreçte en büyük motivasyondur ve kilolu insanların başarı hikayelerini dinlemek motivasyonu arttırır. İnsanlar olabilirliği gördükçe daha fazla motive olur ve sağlıklı beslenme süreci devam eder.

Pozitif düşünce arttıkça kilo verme isteğiniz de artar. Kilo verdikçe kendinizi daha enerjik ve dinç hissedersiniz. Sadece kendiniz değil çevreniz de bu değişimin olumlu etkilerini size yansıtmaktadır. İstediğiniz kiloya gelmeniz, size her şeyi yeme özgürlüğünün verildiği anlamına gelmez. Bu yüzden içiniz rahat bir şekilde sağlığınızı koruma aşamasına geçebilirsiniz.

Bu süreç, size ait olan bir kontrol sistemidir ve hata yaparsanız yine kilo sorunlarıyla baş etmek zorunda kalırsınız. Bu yüzden motivasyonunuzu kesinlikle düşürmemeniz gerekir.

 

  • Kilo Kontrolü Hareketsiz Olmaz

 

Kilo kontrolünün sağlanması için gerekli olan en önemli aktivite, fiziksel aktivitedir. Fiziksel hareketlilik düzeyiniz ne kadar fazla olursa, o kadar iyi bir sonuç alacağınız kilo koruma sisteminiz de kalıcı olacaktır. Aktif bir yaşam benimseyenlerin kilo korumakta zorlanmaları söz konusu değildir. Ancak hareketsiz olanların kilo alma riskleri daha yüksektir.

Kilo Korumak Kilo Vermekten Daha Zor

Neden kilo korumak kilo vermekten daha zor sorusunun cevabı aslında çok basittir. Fazla kilolarından kurtulanların yerine gelen özgüveni, her istediklerini yeme lüksünün de olduğu fikrini ortaya çıkarır.

Bu durumda tehlike çanlarının da çalındığı bilinmektedir. Çünkü paketlenmiş gıdalara ve şekere olan yönelim, işinizi oldukça zor bir hale getirecektir. Sağlıklı besinleri bir kenara iterek, sağlıksız beslenme düzeninize geri dönerseniz, oldukça zor bir süreç sizi bekliyor olacaktır.

Bu sefer kilo vermeniz daha zorlaşacak ve metabolizmanızda ciddi sorunlar söz konusu olacaktır. Bu gibi problemleri yaşamamak için, diyetinize ömür boyu devam etmeniz gerekecektir.

Kilo verme sürecinizde benimsediğiniz beslenme düzeni, zaten zararlı besinlere olan ilgiyi de azaltacaktır. Bu yüzden kendinizi şekerli yiyecekler kandırmacasına itmeden, sağlıklı atıştırmalıklara yönelmeniz gerekir.

Ekmek tüketimi konusu tartışmalı olsa da, sağlıklı beslenen kişilerin büyük bir kısmının ekmek yemediğini de bilmeniz gerekmektedir. Şeker ve un içeren yiyecekleri tüketmekten sonsuza kadar vazgeçerseniz, kilo koruma adına zaten büyük bir adım atmış olursunuz.

Çocuklarda Obezite ve Kilo Koruma

Çocukluk döneminde teşhis edilen ve tedavi edilen obezite, ideal kiloya ulaşmak için daha kontrollü bir süreç sağlayabilir.

Bu dönemde tedavi edilen obeziteyle mücadele için, çocuğun spora yönlendirilmesi ciddi bir önem taşır. Hareketli bir yaşam şekli olan çocuk, sporcu beslenmesi konusunda da başarılı bir yol izlediği için kilo kontrolünü sağlamak çok daha kolaydır.

Kontrollü bir beslenme listesi, hareketli yaşam tarzı ve bir spor dalında profesyonelleşme çalışmaları sağlıklı yaşamın sürdürülebilirliği için oldukça önemlidir. Günümüzde sürdürülebilir kilo koruma sistemi birçok kişi için zordur.

Ancak söz konusu olan çocuklar olduğu için, bu durumun hayatın geri kalan yıllarında da devam etmesi için daha dikkatli bir şekilde ele alınması gerekecektir.

Şeker Sorunsalı

Ara sıra tatlı kaçamaklar yapmak isteyen biriyseniz, tercihinizi gerçek bitter çikolatadan yana yapmalısınız. Ancak koca bir tablet değil, küçük bir parçayla yetinecekseniz, tüketebilirsiniz.

Dondurma da bir top olmak şartıyla ara sıra tüketebileceğiniz bir tatlıdır. Ancak bu durumun dengesini sağlayabiliyor olmanız gerekmektedir. Sağlıklı beslenerek zaten bu besinlerden uzak durmanız kolaylaşacaktır. İkram edildiğinde kocaman bir dili pastayı yemek içinizden gelmiyorsa, zaten olmuşsunuz demektir.

Sağlıklı beslenme sistemine tamamen adapte olduysanız, zaten katkı maddeli ve çok şekerli gıdalardan bir çatal almanız, ikinciyi almanızı önleyecektir. Damak zevkiniz artık normale döndüğü için bu durumu yaşarsınız.

Diyetixyen ile Kontrol Sizde!

Sağlıklı beslenme ve sağlıklı yaşam portalınız olan Diyetixyen, kilo sorunlarının var olması ya da sağlıklı beslenme önerilerinin merak edilmesi durumunda en büyük destekçiniz olacaktır!

İdeal kilonuza ulaştığınızda her zaman en iyi koşullarda bunu sürdürmek için sizin gibi binlerce insanın varlığını öğrenmeniz motivasyonunuzu arttıracaktır. Yeni besin bilimi önerileri ve diyetisyen destekleriyle hayatınızda kontrolü sağlayarak, sağlığınıza özen göstermenizi kolaylaştıracak olan Diyetixyen ile her zaman formda kalacaksınız.

Soru - Cevap

Leave a Reply

*Yorumlara cevap verebilmek için hesabınızın olması gerekmektedir. Buraya tıklayarak hesap oluşturabilirsiniz.