İnsülin Direnci

insulin-direnci

Eğer insülin direnci sorununuz kilonuzdan kaynaklanıyorsa sadece kilo vererek bu sağlık sorunundan kurtulamazsınız. Diyetler şeker hastalığını ve hipertansiyon riskini arttıracağı için hastalığın daha sessiz ve sinsi bir biçimde yol almasına sebep olur. Bu sağlık sorunu konusunda son 5 yıldır uzmanlar tarafından büyük yollar alındı.

Araştırma sonuçları ve umut verici tahlil sonuçları pek çok dergide yayımlandı. Doktorunuz ile birlikte düzenli bir şekilde uyacağınız ve sağlıklı bir beslenme programı hazırlamanız gerekmektedir. Daha öncede söyledik sadece diyet yapmak hastalığınızı azaltmaz. Bunun yanında doktorunuzun uygun gördüğü ilaçları da kullanmanız gerekecektir.

İnsülin Direnci Olanların Beslenme ve Sağlıklı Yaşam Davranışları:

-Dengeli beslenerek sağlıklı bir şekilde kilo vermek. Haftada 1 kilo vermek sağlıklıdır.

-Aktif ve hareketli bir hayat sürmek.

-Doktorunuzun vereceği ilacı düzenli kullanmak

Sistemimize kayıtlı diyetisyenler:

Örnek bir insülin direnci diyeti vermek gerekirse, aşağıdaki temel besin listesini değiştirerek yaşam boyu uygulamanız uygun olabilir. Ancak unutulmamalıdır ki, herkes için farklı beslenme listelerinin hazırlanması şarttır.

1.Gün

Sabah

2 dilim peynir

1 adet omlet

4 adet zeytin

2 dilim ekmek

Domates ve salatalık

Ara: Mevsim meyvesi, 3 çorba kaşığı yoğurt

Öğle: Salata, sebze yemeği, 1 kâse yağsız yoğurt, kepekli makarna

Ara: Yağsız süt, 2 adet kepekli bisküvi

Akşam: Salata, 1 kâse çorba, Balık, sebze yemeği, 1 dilim ekmek

Ara: Mevsim meyvesi, 2 adet grissini, 5 adet badem

Başka Hastalıkları Tetikliyor Olabilir

İnsülin direnci beraberinde birçok hastalığı doğurmaktadır. Başta karaciğer yağlanması ve kalp damar rahatsızlığını meydana getirir. Bu yüzden bu rahatsızlığı olan kişilerin düzenli olarak spor yapıp dengeli bir şekilde beslenmeleri gerekmektedir.

Yine de bu kişiler ne kadar diyet yapıp kilo vermek isteseler de istedikleri kiloya ulaşamazlar. Çünkü vücutlarında bulunan insülin alınan besinleri yağ olarak dönüştürür. Zaman içerisinde salgılanan bu insülin pankreası yorar ve pankreas yetmezliği ve diyabet rahatsızlığına kadar ilerleyebilir.

Teknolojinin gelişmesi ile birlikte çeşitli hastalıklar ortaya çıkmıştır. Bunların en başında insülin direnci gelmektedir. Bilgisayar başında hareketsiz olarak çalışma ve bununla birlikte fast food tarzı beslenme vücutta yağlanmayı kaçınılmaz hale getirerek insülin direncini çıkartır.

İnsülin Direnci Belirtileri

Tipik olarak gözlenen insülin direnci belirtileri aşağıdaki problemler olmaktadır.

 • Bu hastalığın en önemli belirtileri arasında kan şekerinin yüksekliği bulunuyor.
 • Bel çevresinin zaman içerisinde genişlemesi.
 • Kan basıncının yükselmesi.
 • Karaciğerin yağlanması.
 • Kolesterol düşüklüğü
 • Trigliseridin yüksekliği
 • Ürik asit yüksekliği bulunuyor. Bunların 3 tanesi hastalığın teşhisi için yeterli oluyor. Aynı zamanda insülin direnci hangi hastalıklara sebep oluyor sorusunun cevabını aşağıya derledik:
 • Obezite
 • Gut hastalığı
 • Bazı kanser çeşitleri
 • Hipertansiyon
 • Şeker hastalığı
 • Şişmanlık
 • Koroner kal hastalığı
 • İnme ve felçler
 • Karaciğer yağlanması
 • Yağlanmaya bağlı iltihaplar

İnsilün direnci hastalığı sadece yaşlıları değil, ergenlik dönemindeki gençleri bile tehdit etmektedir. Uzmanlara göre kilo verememenin en büyük sorunun başında insilün direnci gelmektedir. Beslenmenize sürekli olarak dikkat etseniz bile bu hastalığa yakalanabilirsiniz. Özellikle öğle saatlerinde sürekli olarak uyuyorsanız mutlaka bir doktora görünmelisiniz.

İnsülin Direncini Tetikleyen Etkenler

Aşırı kilo: Kişilerin özellikle bel kısımlarında biriken yağlanma en önemli belirtiler arasındadır

Fiziksel hareketsizlik: Uzun süre hareketsizlik aşırı kilo ve beraberinde vücutta yağlanmayı meydana getirir. Yapılan egzersizlere ve aktiviteler sonrasında kaslar insüline daha duyarlı hale gelir ve insülin seviyesi zamanla azalır.

Uyku sorunu: Yapılan araştırmalara göre insülin direnci uyku hastalığına neden olmaktadır.

Hastalığa sebep diğer sorunlar arasında alkol, sigara kullanımı ve hormonal bozukluklar gelmektedir.

İnsülin Direncine Savaş Açın!

 • Az az ve sık sık beslenin
 • Günlük yeterince su içmeye özen gösterin
 • Günlük olarak aldığınız yağları ve kalorileri azaltın
 • Ortalama haftanın 5 günü 30 dakika olmak koşulu ile yürüyüş yapın.
 • Acıktığınız zaman şekerli besinler yerine hafif atıştırmalıklar kullanın.
 • Günlük yürüyüşlerin yanında mekik ve şınav gibi egzersizleri yapmayı ihmal etmeyiniz.
 • Düzenli olarak doktorunuza muayene olunuz.
 • Sağlıklı bir şekilde beslenmeyi alışkanlık haline getiriniz.

Kişilerin yakalandığı insülin direnci rahatsızlığı aslında kişinin vücudunun ürettiği insülini etkili olarak kullanamamasıdır.

İnsülin direncine yakalanmamanın en önemli yolu, beslenme tarzında yapılan düzenlemelerdir. Sizler için insülin direnci beslenmesi hakkında bazı bilgileri derledik:

-Sık sık ve az yiyin.

-Sabah kahvaltınızı sıkı bir şekilde yapın.

-Akşam yemeğinizi hafif yiyin.

-Yatmadan 3 saat önce yemek yemeyi kesin.

-Karbonhidrat grubunda bulunan besinleri az tüketmeye çalışın.

-Yemeklerde acı ve baharat kullanmaya özen gösterin.

-Meyve ve sebze tüketin. Ama meyve yemeyi abartmayın.

-Beyaz ekmeği azaltın.

-Şekerli ve kafeinli içeceklerden uzak durun.

-Beyaz ekmekten ve pirinçten uzak durun.

-Bol bol yürüyüş yapın.

İnsülin direncinde kurtulmak için hareketli bir hayat tarzınızın olması gereklidir. Mümkünse her güne bir aktivite koyun ve bu programa uyun. Ortalama hafta 3 gün düzenli olarak 45 dakika boyunca yürüyüş yapın.

Hastalık oluştuğunda hücrelerin içerisine glikoz giremez. Bununla birlikte zamanla gizli şeker ortaya çıkar. Hücrelerin içerisine insülin giremediğinde daha fazla insüline ihtiyaç duyulur.

Zamanla artık vücutta üretilen fazla insülinin önüne geçilemez ve kan glikozu yükselir. Bununla beraber diyabet rahatsızlığı ortaya çıkar. Her hastalıkta olduğu gibi bu hastalıkta da erken tanı çok önemlidir.

Kimler Risk Altındadır?

Hızlı acıkan ve geç doyan, yemeklerden 3 saat sonra acıkan, acıktığında elde ve ayakta titreme hissi yaşayan ve zamanla kilo alan kişilerin insülin direncinden şüphelenmeleri gerekir.

Kişiler kilo veremiyorum ve şişmanım diyorsa insülin direncinden şüphelenmeleri gerekir. Düzenli olarak yapılan tahliller ile hastalığın tam olarak oluşmadan önüne geçilebilir. Yapılan araştırmalara göre Alzheimer ile insülin direnci rahatsızlığı arasında bir bağ keşfedilmiştir.

İnsülin direnci rahatsızlığının artışı ile teknolojinin ilerlemesi aslında doğru orantılıdır. Afrika gibi tam olarak gelişmemiş ülkelerde bu rahatsızlıklar görülmemektedir. Bizde görülmesinin sebebi ulaşım araçlarının günlük yaşamda kullanılması, uzun süre bilgisayar başında hareketsiz zaman geçirilmesi, vücutta artan yağ oranı ve sürekli olarak kilo almak.

Bunların hepsi zamanla insülin direncini meydana getirmektedir. Bu hastalığın tedavi edilmesi için ilk önce hastalığa sebep olan etkenlerin ortaya konulması gerekmektedir. Sadece düzenli beslenme ve egzersiz ile hastalığın yüzde 60’ının önüne geçilebilir.

Doktorlarınızın verdiği ilaçlarda etkili olabilir. Ama bilinmelidir ki sadece ilaç kullanmak insülin direncini tek başına yenmeye yetmez. Sigara her rahatsızlığa sebep olabileceği gibi insülin direncine sebep olabilir. İnsülin direnci rahatsızlığı yaşayan kişiler hamur işleri, hazır gıdalar, hazır meyve suları vb. yiyeceklerden uzak durmaları gerekmektedir.

Mümkün olduğu kadar doğal yağ tercih edilmelidir. Özellikle zeytinyağı. Yararlı olan besinler bile az miktarda kullanılmalıdır. Bu konuya örnek vermek gerekirse ceviz yararlı bir besindir. Ama aşırı miktarda ceviz tüketmek, yağlanmayı arttıracağı gibi kalori alımına da sebep olur ve kişi bu sebeple kilo veremez. Yemekleri pişirme yöntemi olarak kızartmadan kaçınmak gerekir. Mümkün olduğu kadar çiğ, haşlama ve ızgara tercih edilmelidir. Yemeklere her zaman daha az tuz, şeker ve yağ katılmalıdır.

Ekmek olarak beyaz undan yapılan ekmek yerine tam buğday ekmeği, meyve suyu yerine taze sıkılmış meyve suyu tercih edilmelidir. Sağlıklı besinler ile beslenmek her zaman daha sağlıklı bir beslenme yoludur. Ve beslenme ile ilgili en önemli nokta hızlı yemek yerine ağır yemek ve yemeklerin çok fazla çiğnenmesi gerekir.

Soru - Cevap

Leave a Reply

*Yorumlara cevap verebilmek için hesabınızın olması gerekmektedir. Buraya tıklayarak hesap oluşturabilirsiniz.