Ramazan Ayı 30. Gün İftar Menüsü

Ramazan Ayı’nın son orucunu tutuyoruz bugün. Arefe günü tutulan oruçlarda iftar sofralarına daha bir özenilir ve çağrılmamış konuklar iftara davet edilir. Siz de bugün iftar sofranızda konuk ağırlıyor iseniz size lezzetli bir menü önerimiz olacak. Yarın bayram olur da ifta soframızda çorba olarak bayram yuvalaması olmaz mı hiç? Gaziantep yöresine gideceğiz ve önce Bayram yuvarlaması tarifini paylaşıyor olacağız sizinle. Ardından ise yine Gaziantep yöresine ait alinazik tarifi için kolları sıvayacağız. Ana yemeğin yanında pilav olmazsa olmaz diyenler için pırasalı pilav tarifi olacak ve onu da ceviz soslu semizotu salatası tarifi takip edecek. Son olarak Ramazan ayı oruçlarına güllaç tarifi ile başlamıştık yine son gününde menümüze dahil etmesek olmazdı. Tatlı olarak güllaç tarifi ile bu günün menüsünü ve bu yılın orucunu bitirmiş olacağız. Şimdiden afiyet olsun.

Gaziantep Mutfağından Gelen Lezzet: Bayram Yuvarlaması Tarifi

Gaziantep yöresinin geleneksel mutfağından sofralarımıza taşıyacağımız lezzetli bir çorba tarifimiz olacak bugünün iftar menüsü için. Hep birlikte bayram yuvalaması çorbasını yapıyor olacağız. Ayrıca Bayram yemeğinde de ziyaretçilerinize ikram edebileceğiniz bu leziz tarifimiz altı kişilik çorba malzemeleri içeriyor. Hazırlama süreci biraz uzun olsa da gözünüzü korkutmasın. Misafirleriniz parmaklarını yiyecek. Bayram yuvarlaması çorbası tarifi için linki ziyaret edebilirsiniz.

 

8685
 

 

 

Nazik Bir Tarif: Alinazik Tarifi

Anadolu yemeklerinin bir çoğunun kendine özgü hikayeleri bulunmaktadır. Elbette diğerleri gibi Alinazik yemği tarifininde bir hikayesi var. 16. yüzyıla ışık tutan Yavuz Sultan Selim Gaziantep’e yolculuk yapmıştır. Bu yolculuğun yapılacağının haberini alan Gaziantep halkı hazırlıklara başlamıştır. Çeşit çeşit tatlılar, yemekler hazırlanmıştır. Yavuz Sultan Selim Gaziantep şehrine geldiğinde onun için muazzam bir sofra hazırlanmıştır. Tüm yemeklerin içerisinde bir yemek dikkatini çeker  ”Hangi eli nazik yaptı bunu?” diye sorar. O zaman yemeğin adı ”Ala nazik” ve zamanla ise ”Alinazik” olarak değişir. Arapça’da “ala”nın türkçe karşılığı güzel, “nazik” kelimesinin türkçe karşığı ise yemek anlamına gelmektedir. O dönemlerden günümüze kadar uzanan bu yemeği en güzel Antep yöresi yapmıştır ancak neden onlara rakip olamayasınız ki? Siz de konuklarınız için hem tadı hem hikaysei güzel olan bu yemeği sunuğunuzda iddia ediyoruz kesinlikle Gaziantep’e fikren lezzet yolculuğu yapacaklar ancak bedenen gitme ihtiyacı hissetmeyeceklerdir. Kollar sıvansın, etler minik minik doğransın, patlıcanlar hazırlansın. Tarifimiz dört kişilik malzemeler içermektedir. Közlenmiş patlıcan kullanılacağı için ise hazırlanma ve pişirme süresi ise oldukça kısa. Özetle oldukça pratik hazırlanacak olan Alinazik Tarifi için linki ziyaret etmeniz yeterli olacaktır.

 
 
645800_620x360
 

Renk Şöleni: Pırasalı Pilav Tarifi

Pırasayı şimdiye kadar çoğunlukla bol limonlu yemeği ile tatmış olmalısınız. Ancak bugün itibari ile pilavlarınızda da aşırı lezzetli olabileceğini görüyor olacaksınız. Böylece yemek tariflerinize leziz bir tarif daha eklenmiş olacak. Tereyağı ve zeytinyağı ile kavuracağınız pırasaların üzerine pirinçler de eklenerek renk şöleni oluşturacaksınız. Ayrıca menümüzde bulunan alinazik tarifinin yanına da güzel bir sunum olacaktır.  Tarifimiz dört kişilik malzemeler içermektedir. Üstelik hazırlanma ve pişirme süreci ise yaklaşık 40 dakika kadar sürmektedir.  Pırasalı pilav tarifine ulaşmak için linki ziyaret edebilirsiniz.

Sistemimize kayıtlı diyetisyenler:

 
pırasalı-pilav-tarifi
 
 

Ekşisiyle iyi gider: Ceviz Soslu Semizotu Salatası Tarifi

Semizotunu şimdiye dek yemeği dışında yoğurtla birlikte tüketmişsinizdir. Ancak hiç salata içerisinde denemişmiydiniz? Eğer denemediyseniz işte şimdi güzel bir başlangıç yapmış olacaksınız. Üstelik semizotunu salata olarak tüketiyor olmanın lezzeti dışında hayatınıza o kadar çok artısı olacak ki. Öncelikle zaten semizotu içerdiği vitamin ve mineraller sayesinde oldukça sağlıklı. Ancak salatada çiğ olarak tüketilmesi sonucunda bu vitamin ve mineral değerlerinin faydalarını iki katına çıkarmanızda mümkündür. Semizotunu normal bir çoban salataya dahi eklediğinizde ne demek istediğimizi anlayacaksınız. Ancak biz bugün sizinle paylaşıyor olacağımız tarifimizle alışılmışın dışına çıkacağız. İçerisine peynir ekleyeceğimiz salatayı kuru domateslerle renklendirecek ve ceviz pesto sosu ile tatlandıracağız. Tarifimiz iki kişilik malzemeler içermektedir. Ancak bu akşam iftarda misafirleriniz var ise ya da daha kalabalık bir aileniz varsa malzemelerin miktarını artırmak sizin elinizdedir. Ceviz soslu semizotu salatası tarifi için linki ziyaret edebilirsiniz.

ceviz-soslu-semizotu-salatasi

Orucun Finaline Ancak O Yakışırdı: Güllaç Tarifi

Ramazan Ayı’nı güllaç ile karşıladık şimdi Ramazan Ayı’nın son gününde yine tutulan oruçlara güllaç tarifi ile veda ediyor olacağız. Üstelik hem hafif hem de oldukça pratik. Geleneksel bir lezzet olan güllaç tarifi yaz aylarına denk gelen Razaman orucunda misafirleriniz için de oldukça leziz bir tatlı alternatifi olmaktadır. Güllaç tarifi için linki ziyaret edebilirsiniz.

güllaç

Soru - Cevap

Leave a Reply

*Yorumlara cevap verebilmek için hesabınızın olması gerekmektedir. Buraya tıklayarak hesap oluşturabilirsiniz.