Zerdeçalın Zayıflama ve Sağlık Üzerindeki Faydaları Nelerdir?

Yüzyıllardır yemeklerde kullanılmakta olan zerdeçal, herkes tarafından bilinmekte olan şifalı bir baharattır. Ancak günümüzde yemeklerde kullanmanın dışında insan sağlığı üzerinde sayısız faydaları keşfedilmiş ve alternatif tedavi amacı ile kullanımı sık olarak gerçekleşmiştir. Bizler de makalemizde zerdeçal baharatına dair tüm merak edilenleri, faydaları ve zararlarının yanı sıra nasıl kullanılması gerektiği hakkında bilgiler ve tarifler paylaşıyor olacağız.

Hindistan safranı olarak da bilinmekte olan zerdeçal diğer adı ile curcumin, besin değerleri açısından oldukça zengin içeriğe sahiptir. Manganez, demir, potasyum, B6 vitamini ile C vitamini içeriğine sahip olan zerdeçal, cilt sağlığında da oldukça olumlu etkilere sahiptir. Anavatanı Doğu Hindistan olan zerdeçal, zencefilgiller familyasındandır.

Zerdeçalın Sağlık Üzerindeki Faydaları Nelerdir?

Zerdeçal uzun yıllar baharat olarak yemeklerde kullanılmıştır. Şifa kaynağı olduğu bilinen ve son yıllarda zerdeçal ile ilgili yapılmış olan çalışmalar sağlık üzerinde oldukça faydalı bir baharat olduğu sonucuna varmıştır. Özellikle zerdeçal, prostat kanseri, cilt kanseri, kolon kanser ve meme kanseri gibi kanser türlerinin yayılmasını geciktirmektedir. Ayrıca diğer en önemli özelliği ise yaşın ilerlemesi ile beraber görülen alzheimera ve bunama riskini büyük ölçüde azalttığıdır. Süt ve bal ile karıştırıldığında ve çiğ olarak tüketildiğinde maksimum düzeye faydalarından istifade etmek mümkündür. Hamilelerde ve çocuklarda tüketilmeden önce doktora danışmak gerekmektedir.

Kanserle Mücadelede Zerdeçal Mucizesi

Kanserli hücrelerin doğal yolla mücadelesinde ilk akla gelen besinlerden biridir zerdeçal. Kanserl, hücrelerle mücadele ederek hücrenin yenilenmesini hızlı bir şekilde destelemekte ve prostat kanseri, meme kanseri, kolon kanseri, lösemi, lenf kanseri, akciğer kanseri, karaciğer kanseri, mide ve pankreas kanseri gibi kanser türlerinin mücadelesinde olumlu sonuçlar vermektedir.

Rotatizma Ağrılarını Gidermektedir

Zerdeçal, antienflamatuar özelliğine sahiptir ve bu özelliği sayesinde romatoid arterit ile osteoartrit sorunlarını gidermektedir. Ayrıca antioksidan özelliği sayesinde zerdeçal hücrelere zarar vermekte olan serbest radikalleri yok etmektedir. Bunların yanı sıra zerdeçal kullanımı ile romatizma ağrılarına, hafif eklem ağrılarına ve iltihaplara iyi gelmekte ve ağrıları giderebilmektedir.

Diyabeti Dengelemektedir

Zerdeçal, orta düzeydeki diyabet sorunlarını gidermekte ve insülin görevi gördüğü için kan şekerini dengede tutmaktadır. Diğer önemli faydası ise Tip 2 diyabetin başlamasını önleyebilmektedir.

Sistemimize kayıtlı diyetisyenler:

Bağışıklık Sistemini Güçlendirmektedir

Zerdeçal, vücudun bağışıklık sistemini uyarmakta olan ve lipopolisakkarit maddesini içermektedir. Bu madde ise serbest radikallere, iltihap ve bakterilere karşı etkili olabilmektedir. Şayet soğuk algınlığı, grip ya da öksürük gibi şikayetler mevcut ise ılık bir bardak sütün içerisine bir çay kaşığı zerdeçal tozu karıştırılır ve bekletilmeden içilir. Bu içecek sayesinde siz de kendinizi daha iyi hissedeceksiniz.

Kolesterol Seviyesini Dengelemektedir

Zerdeçal tüketiminin kolesterol seviyesini dengelediği yapılan araştırmalar sonucunda ortaya konmuştur.

Zerdeçal Antibakteriyel Bir Baharattır

Doğal bir antiseptik ve antibakteriyel bir besin maddesi olan zerdeçal etkili bir dezenfektandır. Böylece kesik ve yaraların hızla iyileşmesine yardımcı olmaktadır. Kesik ve yaraların üzerine zerdeçal tozu serpiştirildiğinde mikrop kapmasını engelleyebilir ve hızla iyileşmesini sağlamaktadır.

Kilo Vermeye Yardımcı Olmaktadır

İdeal vücut ağırlığının korunmasında önemli yardımcılardan biri olan zerdeçal obezite ve diğer kiloya bağlı rahatsızlıkların tedavisinde tercih edilebilmektedir. Bir çay kaşığı zerdeçal tozu kilo kontrolü için yeterli olabilmektedir.

Alzheimer Hastalığını Önleyebilmektedir

Beyinde gelişen bir hastalık olan alzheimer hastalığını zerdeçal tüketerek önlemek mümkün olabilmektedir. Zerdeçal beyinde oksijen artışını hızlandırmakta ve hastalığın ilerlemesini yavaşlatabilmekte hatta durdurabilmektedir.

Sindirim Sistemini Korumaktadır

Zerdeçalın safra kesesi üzerinde inanılmaz faydaları mevcuttur. Şişkinliği ve gaz sorunlarını giderebilmektedir. Çiğ olarak tüketilen zerdeçal sindirim sisteminde ortaya çıkan sorunların ortadan kalkması mümkün olabilmektedir.

Zerdeçal Karaciğer Rahatsızlıklarına İyi Gelmektedir

Zerdeçal, vücuttaki toksinlerin temizlenmesine yardımcı olmakta ve kan dolaşımını hızlandırarak vücut ısısının korunmasını sağlamaktadır. Böylece bünyenin daha hızlı temizlenmesi sağlanmaktadır.

 

Zerdeçalın Zararları Nelerdir?

Zerdeçalın faydalarından bahsettik. Ancak kullanılan miktar doğru ayarlanmadığında faydalarından ziyade zararları da söz konusu olabilmektedir. Ayrıca bünyeden bünyeye değişen yan etkileri de mevcut olmaktadır. Bu başlık altında sizlerle yanlış ya da aşırı kullanım sonrasında ortaya çıkabilecek yan etkilerden bahsediyor olacağız.

 • Çok fazla tüketilmesi halinde kusmalara neden olabilmektedir.
 • Aşırı tüketilmesi sonucunda kalp çarpıntısına sebep olabilmektedir.
 • Baharatlara karşı aşırı duyarlılığı olan kişilerde gaz sorunları ve beraberinde kramplara neden olabilmektedir.
 • Karaciğer hastaları zerdeçalı tüketmeden önce mutlaka doktorlarına danışmalıdırlar.
 • Diyabet hastaları için zerdeçal faydalı bir besin maddesidir ancak kullanım şekli ve dozu önem taşımaktadır. Bunun için doktora danışmak gerekebilir.
 • Aşırı kullanım söz konusu olduğunda zerçal kan hücrelerine zarar verebilmektedir.
 • Kanama bozukluğu söz konusu olan kişilerin uzak durması gereken bir besin maddesidir zerdeçal. Kanı inceltmektedir ve özellikle ameliyat öncesinde ve sonrasında geçici bir süre tüketiminden kaçınılmalıdır.
 • Aspirin ve varfarin gibi ilaçların kullanımı söz konusu olduğunda kesinlikte tüketiminden kaçınılmalıdır.

Zerdeçalın Besin Değerleri Nelerdir?

100 gram zerdeçalın besin değerleri aşağıdaki gibidir:

 • 354 kalori
 • 10 gr. yağ
 • 65 gr. karbonhidrat
 • 8 gr. protein
 • 21 gr. lif
 • 1695 mg. Omega 6 yağ asitleri
 • 484 mg. Omega 3 yağ asitleri
 • Ayrıca B6 vitamini, C vitamini, manganez, demir, potasyum, magnezyum, bakır, fosfor ve çinko minerallerini içermektedir.

Zerdeçal ve Zayıflama Üzerindeki Etkileri

Uzmanlar zerdeçalın seratonin hormonu salgılayarak mutluluk hissi vermekte ve öbezitenin önüne geçilmesine yardımcı olmaktadır. Zerdeçalın etken maddesi olan curcumin vücudu kanser dahil birçok hastalıktan koruyabildiği gibi metabolizmayı hızlandırmakta ve yağların yakılmasına yardımcı olmaktadır.

Kilo verme aşamasında kişilerin biraz sinirli olabildiği bilinen bir gerçektir. Ancak zerdeçal, içeriğinde  bulunan seratonin hormonu sayesinde bunun önüne geçebiliyor. Yani kilo verdirirken aynı zamanda da mutluluk verebiliyor. Ancak ister ilaç niyetine ister kilo vermek amacı ile kullanılsın uzun süre tüketiminde kaçınılmalıdır. İlaç olarak kullanılıyor ise zerdeçal, maksimum iki ay, kilo vermek amacı ile kullanılıyor ise maksimum üç hafta kullanılmalıdır.

Zerdeçal çiğ olarak tüketilebilen bir besin maddesidir. Ancak pişmiş olarak tüketilmesi halinde emilimi daha fazla olmaktadır. Ayrıca zerdeçalın yanında zencefil ya da karabiber gibi baharatların kullanılması emilimi %100 oranında artırmaktadır.

Zerdeçal ile kilo vermek isteyenler için sizinle bir kür paylaşıyor olacağız. Bu kür yoğurt, zencefil ve zerdeçal ile hazırlanan bir kür ve tüketildiğinde ertesi gün tokluk hissi veriyor. Metabolizmayı hızlandırıyor ve gece rahat bir uyku çekilmesine yardımcı oluyor. Özetle size uyurken bile kilo verdiriyor diyebiliriz. Şimdi sizinle bu sihirli tarifi paylaşalım.

Zerdeçallı Yoğurt Tarifi

Zerdeçallı Yoğurt Tarifi İçin Malzemeler

 • 200 gram süzme köy yoğurdu
 • Bir çay kaşığı ile zencefil
 • Bir çay kaşığı tarçın
 • Bir tatlı kaşığı zerdeçal
 • Bir çay kaşığı ile zeytinyağı

Zerdeçallı Yoğurt Tarifinin Hazırlanışı

Tüm malzemeler yoğurdun içerisine karıştırılır. Beş dakika kadar bekletilir ve tüketilebilir. Her gün sabah, öğlen ve akşam yemeklerinden bir ila iki saat önce aç karna tüketilmesi tavsiyemizdir.

Zerdeçal Suyu ve Faydaları

Doğanın insanlara en sağlıklı hediyelerinden biridir zerdeçal. Peki zerdeçalla yapabileceğiniz faydalı besinlerden biri olan zerdeçal suyunun 12 ay boyunca düzenli olarak tüketilmesi halinde size nasıl faydalar sağlayacaktır.

Bu başlık altında sizinle zerdeçal suyun tarifini ve sağlığınız üzerindeki faydalarını paylaşıyor olacağız.

Zerdeçal Suyu Tarifi

Zerdeçal Suyu Tarifi İçin Malzemeler

 • Bir su bardağı su
 • Bir çay kaşığı toz zerdeçal ya da birkaç dilim taze zerdeçal
 • Bir tutam karabiber

Zerdeçal Suyu Tarifinin Hazırlanışı

Bir su bardağı su bir cezveye alınır ve kaynatılır. Kaynayan su ocaktan alınır ve ılımaya bırakılır. Ilınmış olan suyun içerisine toz ya da taze zerdeçal ve bir tutam karabiber eklenir. Eğer taze zencefil kullanıldıysa bir süre demlenmesi beklenir ve taneler suyun içerisinden alınır. Toz zerdeçal kullanıldıysa bir kaşık yardımıyla iyice karıştırılır ve ılık olarak tüketilir.

Zerdeçal Suyunun Faydaları Nelerdir?

Peki zerdeçallı su bir yıl boyunca tüketildiğinde neler oluyor:

 • Vücuttaki oluşabilecek iltihaplanmaları engelliyor ve varolan iltihaplanmaların hızla iyileşmesini sağlıyor. Üstelik bu özelliğinden istifade edebilmek için bir yıl beklemeye de gerek yok. Tüketilen her gün bu faydası daha etkili bir şekilde kendini göstermeye başlamaktadır.
 • Faydaları saymakla bitmeyen bu su sayesinde beyin daha sağlıklı çalışıyor olacak ve ilerlemiş yaşlarda  ortaya çıkabilecek rahatsızlıkları önlemektedir. Alzeheimer hastalığı bunlardan biridir ve bu faydadan istifade edebilmek için düzenli tüketimi gerekmektedir.
 • Bu bitkinin antiviral özelliği vardır ve bu özelliği sayesinde vücut bağışıklık kazanabilmektedir. Düzenli olarak tüketildiğinde ise vücudun bağışıklık sistemi güçlenmiş olacaktır.
 • Düzenli kullanılan zerdeçal suyu ile sindirim sisteminizi rahatlatmak mümkün olacaktır. Günde bir su bardağı ile içilecek olan sağlık deposu su, sindirim sisteminin sağlıklı olarak çalışmasını desteklemekte ve hazmı kolaylaştırmaktadır. Tüketilen besinlerin hazmı gerçekleştiğinde mide de rahatlıyor olacaktır. Böylece bağırsaklar düzenli bir şekilde çalışabilecektedir. Üstelik bu olumlu etkiyi görebilmek için sadece bir hafta düzenli kullanılması yeterli olacaktır. Düzenli tüketim sonucunda aynı etkiler ise devam ediyor olacaktır.
 • Zerdeçal suyu kansere karşı mükemmel bir koruyucudur. İçeriğinde bulunan kurkumin sayesinde antiaterojenik ve antikanserojen özellikler barındırmaktadır. Özellikle akciğer, göğüs ve kolon kanserinde olumlu etkileri gözle görülür bir şekilde kendini göstermektedir. Zerdeçal çayının bu özelliğinden istifade edebilmek için günlük hayatın bir parçası haline getirmeli ve düzenli olarak tüketilmesi tavsiye edilmektedir.
 • Vücuttan toksinlerin temizlenmesine ve karaciğerin zararlı maddelerden korunmasına yardımcı olan zerdeçal suyu böylece ciğerlerin temiz kalmasını sağlamakta ve safra kesesinin düzenli bir şekilde çalışmasına destek vermektedir.
 • Kan damarlarının temizlenmesine yardımcı olmakta ve böylece kalp ve damar hastalıklarına karşı sizi korumaktadır. İçeriğinde bulunan kurkumin başta olmak üzere bir çok faydalı madde barındırmaktadır. Bu sayede kan damarlarında yer etmiş olan plak ve pıhtıların önüne geçebilmektedir. Temiz olan damarlar ise temiz kalp anlamına gelmektedir. Günlük beslenme rutinine ilave edilecek olan zerdeçal suyu ile kalp ve damar sağlığı üzerindeki faydalarından istifade etmek mümkün olabilecektir.
 • Zerdeçal suyu vücutta oluşabilecek iltihabı engelleyebilmekte ve eklemlerde oluşabilecek ağrılarında büyük oranda azalmasına yardımcı olmaktadır. Yine zerdeçalın içeriğinde yer alan kurkumin sayesinde bu özelliği gün yüzüne çıkmaktadır. Zerdeçal suyu düzenli tüketildiğinde iltihaplanmaya bağlı gelişen eklem ağrılarını engelleyebilmek mümkün olabilmektedir.

 

Öneri: Zerdeçal suyu ve genel anlamda zerdeçalın faydalarından istifade edebilmek adına günlük olarak ölçülü bir şekilde tüketmek gerekmektedir. Zerdeçal ile ilgili net bir yan etki mevcut değildir ancak fazla miktarda tüketim söz konusu olduğunda mide bulantısı ve kusma gibi durumlar söz konusu olabilmektedir. Bu sebeple günlük olarak bir bardak zerdeçal suyunun üzerine çıkılmaması gerekmektedir. Uzun süreli kullanılabilecek zerdeçal suyu dahil tüm karışımlar için, düzenli tüketim başlamadan önce özellikle kronik rahatsızlığı söz konusu olanların doktoruna danışması şiddetle önerimizdir. 

Zerdeçal Çayı ve Faydaları

Zerdeçalın faydalarından istifade edebilmenin bir diğer yolu da çay olarak tüketilmesidir. Sizin için oldukça şifalı bir çay olacak ve vücuttaki parazitlerden ve toksinlerden kurtulmanıza yardımcı olacaktır.

Öncelikle tarifi paylaşalım sonrasında ise faydalarından bahsedelim.

 

Zerdeçal Çayı Tarifi

Zerdeçal Çayı Tarifi İçin Malzemeler

 • Bir yemek kaşığı ile zerdeçal
 • Yarım portakalın suyu
 • Bir adet çubuk tarçın
 • Dört ila beş adet ada çayı
 • Bir çay kaşığı ile bal
 • İki su bardağı ile su

Zerdeçal Çayı Tarifinin Hazırlanışı

İki su bardağı su küçük bir tencereye alınır ve kaynamaya başladıktan sonra tüm malzemeler suyun içerisine ilave ediler ve dört ila beş dakika daha kısık ateşte demlenmeye bırakılır. Süzülür ve isteğe göre balla tatlandırılarak ılık olarak tüketilebilir.

 

Zerdeçal Çayının Faydaları Nelerdir?

 • Kanın pıhtılaşmasını engellemektedir.
 • Tüm vücudu temizlemektedir ve özellikle de karaciğere çok yardımcıdır.
 • Mide ekşimesi ve gastrit gibi sindirim sistemi sorunlarını gidermektedir.
 • Çok kaliteli bir antidepresandır ve sinirlerin yatışmasına ve sakinleşmeye yardımcı olmaktadır.
 • Kasları güçlendirmektedir.
 • Kilo vermeye yardımcı olmaktadır.
 • Etkili antioksidandır ve nerdeyse tüm organları korumaktadır.

Sakinleştirici Zerdeçal Çayı Tarifi

Sakinleştirici Zerdeçal Çayı Tarifi İçin Malzemeler

 • Yarım çay kaşığı ile zerdeçal tozu
 • Dört adet ezilmiş kakule bakla
 • Altı ila on granüller çemen
 • Sekiz çay kaşığı ile kurutulmuş toz zencefil
 • Yarım ya da bir çay kaşığı ile işlenmemiş bal
 • 1/3 su bardağı ile badem sütü
 • 2/3 su bardağı ile su

Sakinleştirici Zerdeçal Çayı Tarifinin Hazırlanışı

Bir tencerenin içerisine bal haricinde ki tüm malzemeler eklenir ve kaynamaya bırakılır. Daha sonra bir kupanın içerisine süzülür ve bal ilave edilerek servis edilir.

Zerdeçallı Mucize: Altın Süt

İsmini düşündüğünüz gibi renginden ve aynı zamanda faydalarından alıyor. Altın süt (golden milk), zerdeçal ve sütle yapılıyor ve etkilerini maksimum düzeyde sağlayabilmek için içerisindeki yararlı maddeleri ortaya çıkaran zeytinyağı, karabiber ve hindistan cevizi gibi sağlıklı yağlarla birlikte tüketimi öneriliyor.  Tatlandırmak için ise tarçın, bal ya da karanfil tercih edilebiliyor.

 

Altın Sütün Faydaları Nelerdir?

 • Altın süt, içeriğinde bulunan kurkumin sayesinde hücreleri yenilemektedir.
 • Serbest radikallerin vücuttan atılarak temizlenmesini sağlamaktadır.
 • Vücudu temizlerken aynı zamanda güzelleşmesine de yardımcı olmaktadır. Aknelerin ve sivilcelerin en aza inmesini sağlamaktadır.
 • Kadınların regl dönemlerinin ağrılarının azalmasına yardımcı olmaktadır. Hormonların daha düzenli olarak salgılanmasını sağlamaktadır.
 • Altın süt, beyin fonksiyonlarını güçlendirmekte ve hafızanın daha sağlam olmasını sağlamaktadır.
 • Bağışıklık sistemini güçlendiriyor ve özellikle çocukların salgın hastalıklara yakalanma riskini azaltmaktadır.
 • Altın süt karaciğer yağlanmasının önüne geçmekte ve karaciğer yağlanması olan hastalarında tedavisine yerdımcı olmaktadır.
 • Kanda yer alan insülin seviyesini dengelemektedir. Bu özelliği daha az acıkılmasına yardımcı olmaktadır.
 • Altın süt yağ yakımını hızlandırmakta ve tokluk hissi vermektedir. Bu özelliği ile zayıflamaya yardımcı olmakta ve kilo kontrolün sağlanmasını kolaylaştırmaktadır.
 • Gece rahat uyku uyunmasına yardımcı olmaktadır.
 • Öksürük ve nezle gibi enfeksiyon hastalıklarında iyileştirici etkileri mevcuttur.
 • Antienflamatuvar özelliği sayesinde vücuttaki ağrıların en aza inmesine yardımcı olan doğal ağrı kesici görevi görmektedir.
 • Huzursuz bağırsak sendromu, hazımsızlık, şişkinlik, gaz ve kabızlık gibi bağırsak ve mide sorunlarının çözülmesinde yardımcı olmaktadır.
 • Hücre yenileyici bileşenleri sayesinde kanser tedavisinde önemli bir yardımcıdır.

Altın Süt Nasıl Yapılabilir?

Altın süt, oldukça pratik bir şekilde yapabileceğiniz malzemeler ve tarif içermektedir. Bunun için süt ve zerdeçal yeterlidir. Ancak isteğe göre hindistan cevizi yağı, zeytinyağı, kakule, tarçın, karanfil, bal ve karabiber ile de tatlandırabilirsiniz. Ayrıca yine hatırlatalım ki karabiber, zeytinyağı ve hindistan cevizi yağı ilave ettiğinizde zerdeçalın içeriğinde bulunan etken maddelerden daha maksimum düzeyde faydalanmanız mümkün olacaktır.

Altın Süt Yapılışı:

Derin bir cezve ya da küçük bir tencerenin içerisine bir su bardağı süt ve 1,5 çay kaşığı ile toz zerdeçal ilave edilir. Zerdeçal eklendikten sonra karıştırılır ve kısık ateşte kaynamaya bırakılır. Tarifte kök zerdeçal kullanılacak ise çok minik bir parça rendelenmeli ve kaynadıktan sonra süzülerek tüketilmelidir.

Kaynama noktasına gelen altın süt ocakta sürekli karıştırılarak beş dakika kadar daha pişirilir ve sonrasında ocaktan alınır. Ocaktan alınan altın sütün içerisine isteğe göre tarçın, karanfil, kakule, karanfil ya da baksettiğimiz yağlardan ve karabiber eklenebilir ve ılındıktan sonra balla tatlandırılarak tüketilebilir.

 

Zerdeçallı Tarifler

Makalemizde zerdeçal ile ilgili bilgiler paylaştık ve sağlık üzerindeki olumlu etkilerinden bahsettik. Bu faydalardan istifade edebilmek için de zerdeçal kullanarak yapabileceğiniz tarifleri sizinle paylaşmak istiyoruz. Bu başlık altında zerdeçallı tarifleri buluyor olacaksınız.

Zerdeçallı Tavuk Çorbası Tarifi

Zerdeçallı Tavuk Çorbası Tarifi İçin Malzemeler

 • 1/3 pk. spagetti veya noodle
 • Bir adet yuvarlak doğranmış havuç
 • Bir adet soğan
 • Bir adet tavuk göğsü
 • Bir tatlı kaşığı ile kırmızı biber salçası
 • Beş su bardağı ile tavuk suyu
 • Bir tatlı kaşığı zerdeçal
 • İki yemek kaşığı ile ayçiçek yağı
 • Tuz ve karabiber

Zerdeçallı Tavuk Çorbası Tarifinin Hazırlanışı

Ayçiçek yağı tencereye alınır ve kızdırılır. Doğranmış olan soğanlar ve biber salçası ilave edilerek orta ateşte karıştırılarak kavrulmaya bırakılır. Ardından tavuk ve havuçlar ilave edilir. Beş su bardağı tavuk suyu, zerdeçal, tuz ve karabiber de tencereye eklenerek kaynamaya bırakılır. Kaynadıktan sonra makarna da ilave edilir ve son olarak tavuk çıkarılır, didiklenerek geri tencereye alınır. İsteğe göre limon ile servis edilir.

Zerdeçallı Mercimek Çorbası Tarifi

Zerdeçallı Mercimek Çorbası Tarifi İçin Malzemeler

 • Bir adet kırmızı soğan
 • Bir diş sarımsak
 • Bir adet büyük boy patates
 • İki yemek kaşığı ile zeytinyağı
 • Bir yemek kaşığı ile tereyağı
 • 1,5 su bardağı ile sarı mercimek
 • 1,5 çay kaşığı ile zerdeçal
 • Bir tatlı kaşığı ile karabiber
 • Bir çay kaşığı ile kimyon
 • Bir tatlı kaşığı ile tuz
 • Üç su bardağı ile su
 

Zerdeçallı Mercimek Çorbası Tarifinin Hazırlanışı

Soğan ve patatesin kabukları soyulur ve her ikisi de ince küp şeklinde doğranır. Sarımsağın da kabukları soyulur ve ezilir. Mercimekler iyice yıkanır ve suyu süzdürülür. Derin bir tencerenin içerisine tereyağı, zeytinyağı ve soğan alınarak kavrulmaya bırakılır. Ardından patates ve mercimek de tencereye alınır ve kavurma işlemi sürdürülür. Kavurma işlemi tamamlandıktan sonra su ve beraberinde zerdeçal ilave edilir ve kısık ateşte sebzeler ve mercimek iyice yumuşayana kadar pişirilir. Son olarak tuz ve baharatlar da tencereye ilave edilerek ocaktan alınır. İsteğe göre blenderdan geçirilebilir ya da taneli olarak sıcak bir şekilde servis edilebilir.

 

Zerdeçallı Ekmek Tarifi

Zerdeçallı Ekmek Tarifi İçin Malzemeler

 • Beş su bardağı ile buğday unu
 • Tuz
 • Bir paket kuru maya
 • Bir tatlı kaşığı ile zerdeçal
 • Yarım çay kaşığı ile mahlep
 • Bir çay kaşığı ile toz zencefil
 • Bir çay kaşığı ile köri tozu
 • Bir adet yumurta
 • Bir çay bardağı ile yoğurt
 • Üç yemek kaşığı ile zeytinyağı
 • Ilık su

Zerdeçallı Ekmek Tarifinin Hazırlanışı

Geniş bir kabın içerisine un, tuz, maya, zencefil, mahlep, köri ve zerdeçal alınır ve karıştırılır. Daha sonra zeytinyağı, yumurta ve yoğurt ilave edilir ve harmanlanarak karıştırma işlemine devam edilir. Yavaş yavaş su ilave edilerek yumuşak bir hamur elde edene kadar yoğurmaya devam edilir. Hamur istenilen kıvama geldiğinde üzeri nemli bir bezle örtülür ve yaklaşık bir saat kadar dinlenmeye bırakılır. Mayalanmış olan hamur tekrar yoğurulur, şekillendirilerek yağlı kağıt serilmiş  tepsiye alınır ve yine üzeri nemli bir bezle örtülerek tekrar yarım saat kadar daha dinlenmeye bırakılır. Yarım saat sonra önceden ısıtılmış 200 derecede fırına verilen tepsi ekmekler kızarıncaya kadar pişmeye bırakılır. Pişmiş olan ekmekler soğumaya bırakılır ve istenilen zamanda servis edilir.

Zerdeçallı Brüksel Lahanası Tarifi

Zerdeçallı Brüksel Lahanası Tarifi İçin Malzemeler

 • 500 gram Brüksel lahanası
 • Bir adet soğan
 • Bir tatlı kaşığı ile tereyağı
 • Bir adet havuç
 • Tuz
 • Karabiber
 • Bir çay kaşığı ile toz zerdeçal

Bir tencereye tereyağı ilave edilir ve küp şeklinde doğranmış soğanlar da eklenerek hafif rengi pembeleşinceye kadar sotelenir. Havucun kabuğu soyularak ince ve yuvarlak olarak doğranır ve tencereye eklenir. Brüksel lahanaları ise yıkandıktan sonra ortadan ikiye kesilir ve tencereye ilave edilir. Üzerine ise tuz, karabiber ve toz zerdeçal da eklenerek hafif yumuşayana kadar sotelenir. Pişirme işlemi tamamlandıktan sonra servis tabağına alınır ve sıcak olarak servis edilir.

 

 

Zerdeçallı Sebze Yemeği Tarifi

Zerdeçallı Sebze Yemeği Tarifi İçin Malzemeler

 • Orta boy karnabaharın yarısı
 • Bir adet patates
 • Bir adet havuç
 • Bir adet soğan
 • 200 ml. kadar Hindistan cevizi sütü
 • Dört yemek kaşığı ile zeytinyağı
 • 1 tatlı kaşığı ile zerdeçal
 • 1 çay kaşığı ile köri
 • Tuz ve karabiber

Zerdeçallı Sebze Yemeği Tarifinin Hazırlanışı

Soğanın kabuğu soyulur ve ay şeklinde doğranarak zeytinyağı ile birlikte kavrulmaya bırakılır. Diğer yandan karnabahar parçalara ayırlır ve yıkanır. Havuç ve patatesin kabukları soyularak küp şeklinde doğranır. Kavrulmakta olan soğanın içerisine köri ve zerdeçal ilave edilir. Karnabahar, havuç ve patates de eklenerek hepsi birkaç dakika kadar daha sotelenir. Son olarak tuz, karabiber ve hindistan cevizi sütü de eklenir ve yaklaşık on dakika kadar kaynatıldıktan sonra ocaktan alınarak sıcak ya da ılk olarak servis edilebilir.

Zerdeçallı Enginar Tarifi

Zerdeçallı Enginar Tarifi

 • Dört adet dondurulmuş ya da taze olarak enginar
 • Bir adet soğan
 • Bir su bardağı ile dondurulmuş garnitür
 • Dört yemek kaşığı ile sızma zeytinyağı
 • Üç adet küp şeker
 • Bir tatlı  kaşığı ile toz zerdeçal
 • Yarım limonun suyu

Geniş bir tencerenin dip kısmına ince ince doğranmış soğanlar serpiştirilir. Üzerine ise enginarlar yerleştirilir. Son olarak ise garnitürler enginarların üzerine eklenir. Zeytinyağı, limon suyu, zerdeçal, tuz ve şeker küçük bir kabın içerisinde karıştırılır ve elde edilen karışım tencereye ilave edilir. Enginarların yarısına kadar da su ilave edilir.tDaha sonra tencerenin kapağı kapatılır ve kısık ateşte pişmeye bırakılır. İsteğe göre hemen ya da ılık veya soğuk olarak servis edilebilir.

Zerdeçallı ve Havuçlu Mücver Tarifi

Zerdeçallı ve Havuçlu Mücver Tarifi İçin Malzemeler

 • Üç adet orta boy patates
 • Üç adet orta boy havuç
 • Üç adet yeşil soğan
 • 1.5 su bardağı ile kaşar peyniri
 • Maydanoz
 • Dört ila beş kaşık un
 • Bir yemek kaşığı ile zerdeçal
 • Bir adet yumurta
 • Tuz ve karabiber

Zerdeçallı ve Havuçlu Mücver Tarifinin Hazırlanışı

Öncelikle tarife patates ve havuçlar rendelenerek başlanır. Daha sonra ise maydanoz ve yeşil soğanlar ince ince kıyılır. Rendelenmiş havuç ve patatesin üzerine ince kıyılmış maydanoz, yeşil soğan ve kaşar peyniri de ilave edilir. Yumurta kırılarak karışıma eklenir. Son olarak ise un, tuz ve baharatlar da karışıma eklenir ve karıştırılır. İstenilen büyüklükte parçalar alınır ve kızgın yağın içerisinde kızartılır. İsteğe göre yağlı kağıt serilmiş tepsiye kaşık yardımı ile gökülerek fırında da pişirmek mümkündür.

 

Zerdeçallı Balkabağı Çorbası Tarifi

Zerdeçallı Balkabağı Çorbası Tarifi İçin Malzemeler

 • Bir kg. ayıklanmış balkabağı
 • İki çorba kaşığı ile fındık yağı
 • Bir adet yemeklik doğranmış soğan
 • İki ila üç diş ezilmiş sarmısak
 • Bir çorba kaşığı ile un
 • Bir küçük parça rendelenmiş zerdeçal ya da yarım çay kaşığı toz zerdeçal
 • Yarım çay kaşığı ile rendelenmiş muskat
 • Bir çay kaşığı ile karabiber
 • Bir çay kaşığı ile pulbiber
 • Yarım çay kaşığı ile tarçın
 • Üç su bardağı ile et suyu
 • İki su bardağı ile su
 • Bir çay kaşığı ile tuz

Üzeri İçin:

 • Bir çay bardağı kabak çekirdeği

Zerdeçallı Balkabağı Çorbası Tarifinin Hazırlanışı

Derin bir tencereye fındık yağı alınır ve kızdırılır. Daha sonra soğanlar eklenen soğanlar pembeleşinceye kadar kavrulmaya bırakılır. Un, sarımsak, muskat, zerdeçal, karabiber, pulbiber, tuz ve tarçın da ilave edilir ve yaklaşık bir dakika daha sotelenir. Et suyu ve su ilave edilerek tencerenin kapağı kapatılır ve yaklaşık yirmi dakika boyunca kabak yumuşayıncaya kadar pişirilir. Ocaktan alınan kabaklar el blendere yardımı ile püre haline getirilir. Kabak çekirdekleri ise önceden 150 derecede ısıtılmış olan fırında 15 dakika kavurulur. Çorba kaselere alınır ve kavrulmuş kabak çekirdekleri ile süslenerek servis edilir.

 
 
 

Zerdeçallı Pilav Tarifi

Zerdeçallı Pilav Tarifi İçin Malzemeler

 • İki su bardağı ile pirinç
 • Bir çay kaşığı ile zerdeçal
 • İki yemek kaşığı ile sıvı yağ
 • Bir  ya da 1.5 su bardağı ile su
 • Bir yemek kaşığı ile margarin ya da tereyağı
 • Tuz

Zerdeçallı Pilav Tarifinin Hazırlanışı

Pilav tenceresine sıvı yağ eklenir ve zerdeçal ilave edilir. Margarin ya da tereyağı da tencereye alınır ve yıkanmış pirinç de tencereye eklenir. Biraz kavrulmaya bırakılır ve sonrasında su ile tuz eklenir. Kaynamaya başlayan pilav tenceresinin altı kısılır ve kapağı kapalı olarak suyunu iyice çekene kadar pişmeye bırakılır. Suyunu çeken pilav yaklaşık beş ila on dakika kadar demlenmeye bırakılır ve servis edilir.

Zerdeçal Soslu Tavuk Tarifi

Zerdeçal Soslu Tavuk Tarifi İçin Malzemeler

 • 500 gr. kadar tavuk göğüs
 • Bir su bardağı ile süt
 • Bir yemek kaşığı ile sirke
 • Bir adet ince kıyılmış soğan
 • Bir adet domates
 • Bir paket sıvı krema
 • 1,5 tatlı kaşığı ile zerdeçal
 • Bir çay kaşığı ile köri
 • Bir diş sarımsak
 • Beş yemek kaşığı ile sıvı yağ
 • Yarım çay kaşığı ile toz tarçın
 • İki adet karanfil
 • Karabiber
 • Dört yemek kaşığı ile maydanoz ya da kişniş

Zerdeçal Soslu Tavuk Tarifinin Hazırlanışı

Tavuklar küp şeklinde doğranır ve iyice yıkanır. Daha sonra süt ve sirke ile birlikte marine edilir. Sıvı yağ tavaya alınarak içerisine ince kıyılmış soğanlar ilave edilir. Sarımsak ve baharatlar da ilave edilerek karanfille birlikte yaklaşık bir ila iki dakika kadar kavrulur. Tavuklar iyice süzülür ve tencereye eklenerek en az beş dakika daha hep birlikte sotelenir. Üzerine krema eklenir ve son olarak domates, tuz ve karabiber de ilave edilerek on ila on beş dakika daha orta ateşte pişmeye bırakılır. Son olarak ince kıyılmış maydanoz ya da kişniş ilave edilir ve isteğe göre pilav ile beraber servis edilebilir.

Zerdeçal ve Tarçınlı Kurabiye Tarifi

Zerdeçal ve Tarçınlı Kurabiye Tarifi İçin Malzemeler

 • 125 gram kadar tereyağı
 • Bir çay bardağı ile sıvı yağ
 • 1,5 su bardağı ile pudra şekeri
 • Bir adet yumurta
 • Bir paket kabartma tozu
 • Bir paket vanilya
 • Bir çay kaşığı ile zerdeçal
 • Bir çay kaşığı ile toz tarçın
 • Bir çay kaşığı ile zencefil
 • İki ila üç su bardağı ile un

Zerdeçal ve Tarçınlı Kurabiye Tarifinin Hazırlanışı

Malzemelerin tamamı derin bir kabın içerisinde ele yapışmayacak bir hamur elde edene kadar karıştırılır ve hamur yoğurulur. Daha sonra hamur buzdolabında 15 ila 20 dakika kadar bekletilir. Dinlendirilen hamur unlanmış tezgahta bir cm kalınlığında hamur açılır ve kurabiye kalıplarıyla istenilen şekil verilerek önceden 170 derecede ısıtılmış fırında 20 ila 25 dakika kadar üzeri tamamen kızarana kadar pişirilir ve istenilen zamanda servis edilir.

Zerdeçallı Kek Tarifi

Zerdeçallı Kek Tarifi İçin Malzemeler

 • İki adet yumurta
 • Bir su bardağı  ile süt
 • Bir su bardağı ile toz şeker
 • Bir su bardağı ile sıvı yağ
 • Bir paket vanilya
 • Bir paket kabartma tozu
 • Bir çay kaşığı ile zerdeçal
 • İki su bardağı ile un

Zerdeçallı Kek Tarifinin Hazırlanışı

Öncelikle derin bir karıştırma kabında yumurta ve şeker iyice köpürüp şeker eriyene kadar karıştırılır. Süt ve sıvı yağ karışıma ilave edilir ve karıştırma işlemi sürdürülür. Son olarak vanilya, kabartma tozu, un ve zerdeçal kek karışıma eklenerek çırpma işlemine devam edilir. Kek kalıbı yağlanır ve elde edilen kek karışımı yağlanan kek kalıbına dökülür ve önceden 180 derecede ısıtılmış olan fırında yaklaşık 40 dakika kadar pişmeye bırakılır. Beş ila altı dakika kadar dinlendirilen kek istenilen zamanda servis edilebilir.

 

Zerdeçallı Spagetti Tarifi

Zerdeçallı Spagetti Tarifi İçin Malzemeler

 • Bir paket spagetti
 • İki tatlı kaşığı ile tuz
 • Bir tatlı kaşığı ile zeytinyağı
 • Bir tepeleme tatlı kaşığı ile toz zerdeçal
 • 1,5 su bardağı ile yoğurt

Sosu için:

 • Altı yemek kaşığı ile zeytinyağı
 • Altı diş sarımsak
 • Üç adet yıldız anason
 • İki adet rendelenmiş portakal kabuğu
 • Bir çay kaşığı ile toz zerdeçal
 • Çeyrek çay kaşığı ile tuz

Zerdeçallı Spagetti Tarifinin Hazırlanışı

Derin bir tencereye haşlama suyu alınır ve kaynadıktan sonra tuz, zeytinyağı ve zerdeçal da eklendikten sonra son olarak makarna haşlama suyuna ilave edilerek damak tadına göre haşlamaya bırakılır. Haşlanmış olan spagetti süzülür ve bekletilir. Soslanacağı için soğuk sudan geçirilmez. Sos yapmak için öncelikle zeytinyağı bir sos tenceresine alınır ve kızdırılır. Sarımsakların kabukları soyulur ve ezilerek ya da rendelenerek yıldız anasonlarla birlikte sos tenceresine eklenir. Yaklaşık bir ila iki dakika kadar sürekli karıştırılarak orta ateşte pişmeye bırakılır. Rendelenmiş portakal kabuğu ve zerdeçal sos tencerine aktarılır. Portakal kabuğunun kararmamasına dikkat edilir. Bir dakika kadar kavurulan sos ocaktan alınır ve tuz ilave edilirken yıldız anasonlar sosun içerisinden çıkartılır. Haşlanmış ve sıcak olan spagetti servis tabaklarına alınır. Üzerine çırpılmış yoğurt ilave edilir ve zerdeçalla yapılmış olan sos üzerine gezdirilerek sıcak olarak servis edilir.

Zerde Tarifi

Zerde Tarifi İçin Malzemeler

 • Yarım su bardağı ile osmancık ya da baldo pirinç
 • Altı su bardağı ile su
 • 1,5 su bardağı ile toz şeker
 • İki yemek kaşığı nişasta (var ise ararot)
 • Bir tutam safran
 • Bir çay kaşığı ile zerdeçal
 • 2/3 çay bardağı ile gül suyu
 • İki yemek kaşığı ile kuş üzümü
 • Bir yemek kaşığı ile dolmalık fıstık

Zerde Tarifinin Hazırlanışı

Safran bir gece öncesinden kapaklı bir kabın içerisinde gül suyununa ilave edilerek demlenmeye bırakılır. Pirinçler nişastası akana kadar iyice yıkanmalıdır. Nişastadan arındırılan pirinç, su ve şekerle birlikte bir tencereye alınır ve pirinçlerin lapa haline gelmemesine dikkat ederek pişirilir. Nişasta bir çay fincenı suyun içerisinde çözülene kadar karıştırılır ve pişmiş olan pirinçlerin üzerine dökülür. İyice karıştırıldıktan sonra son olarak zerdeçal ve gül sulu safran ilave edilerek tekrar karıştırılır ve beş dakika kadar kısık ateşte fokurdatıldıktan sonra ocaktan alınır ve servis kaselerine paylaştırılır. Buzdolabında soğumaya bırakılır. Soğuyan zerdenin üzerine kuş üzümü ve dolmalık fıstık serpiştirilerek soğuk olarak servis edilir.

Ananaslı Zerdeçallı Smoothie Tarifi

Ananaslı Baharatlı Smoothie Tarifi İçin Malzemeler

 • 200 ml. yağsız süt ya da keçi sütü ya da laktozsuz süt
 • 80 gr. yani bir dilim kadar ananas
 • 60 gr. yani yarım adet kadar muz 
 • 1 yemek kaşığı ile suyu süzülmüş yoğurt 
 • 1 tatlı kaşığı ile chia tohumu
 • Yarım çay kaşığı ile toz zerdeçal
 • Bir tatlı kaşığı ile rendelenmiş hindistan cevizi

Ananaslı Baharatlı Smoothie Tarifinin Hazırlanışı

Kabuğu soyulan ve orta kısmı alınan ananas dilimlendikten sonra küçük parçalar halinde kesilir. Muz küçük küpler halinde doğranır. Yoğurdun suyu süzülür. Yağsız süt ya da kullanılacak olan süt, chia tohumu, meyve parçaları, yoğurt, toz zerdeçal ve rendelenmiş hindistan cevizi blender kabına alınır. Tüm malzemeler kısa bir süre ve hafif pütürlü kalacak şekilde blenderda çekilir. İsteğe göre kullanılacak malzemeler süt dahil önceden soğutulmuş olarak kullanılabilir ve buz eşliğinde soğuk olarak bekletmeden servis edilir.

 

Ev Yapımı Zerdeçal Maskesi Tarifi

Ev Yapımı Zerdeçal Maskesi Tarifi İçin Malzemeler

 • Bir çay kaşığı ile toz zerdeçal
 • Bir çay kaşığı ile organik ham bal
 • Bir çay kaşığı süt ya da ev yapımı doğal yoğurt

Kuru cildi olanlar için ek olarak:

 • Bir çay kaşığı limon suyu

Akne şikayeti olanlar için ek olarak:

 • Bir ila iki damla kadar çay ağacı yağı

Ev Yapımı Zerdeçal Maskesi Tarifinin Hazırlanışı

Tüm malzemeler bir kabın içerisinde karıştırılır ve bekletmeden elde edilen karışım maske olarak yüz bölgesine uygulanır. Maskenin yüz bölgesinde kuruması beklenir. Kuruması yaklaşık olarak 20 dakikayı bulacaktır. Sonrasında yüz bölgesi soğuk su ile yıkanır ve bir havlu ile hafifçe kurulanır.

Bilgi: Yüz yıkanırken soğuk su tercih edilmesi yüzün canlanmasında yardımcı olacaktır. 

 

 

 

Soru - Cevap

Leave a Reply

*Yorumlara cevap verebilmek için hesabınızın olması gerekmektedir. Buraya tıklayarak hesap oluşturabilirsiniz.