Menopoz Döneminde Sağlıklı Beslenme Kuralları

Menopoz dönemi ve ergenlik dönemi hormon değişimleri sebebiyle kilo almaya müsait dönemlerdir. Bu süreçte yanlış beslenme kilo alımının da ötesinde kronik hastalıklara sebep olmaktadır. Vitamin, mineral, kalsiyum ve protein alımının eksik olması halinde    Yaşam tarzınıza dönüşen beslenme alışkanlıklarınızın  bu dönemlerde daha faydalı hale dönüştüğüne bizzat yaşadıkça şahit olacaksınız. Peki menopoz döneminde nasıl beslenmeli, neler yemeli ya da yenilmemeli? İşte tüm bu sorular yazımızda cevap buluyor olacak.

menopozda-beslenme

D Vitamini Açısından Zengin Besinler Tüketin

Menopoz dönemine girilmesi ile nükseden olumsuz bir süreçtir kemik erimesi (osteoporoz).  Kemik erimesi (osteoporoz), kemik kütlesinin azalması ve kemik kalitesinin bozulması demektir. Dünyada hemen hemen her üç kadından birinde görülebilen kemik erimesi rahatsızlığı genellikle menopoz sonrası östrojen hormonunun azalmasına ile ilişkili olarak beliren bir durumdur. Menopoz dönemindeki yanlış beslenmenin de tetikleyeceği kemik erimesinin tedavisi olan bir rahatsızlık. En etkili tedavi yöntemi D vitamini ağırlıklı beslenmek, vitamin, ve mineral açısından zengin doğal besin maddeleri tüketmek olacaktır.

D vitamini yağlı tohumlar grubundan badem ve cevizde, ayrıca bitkisel yağlar ve sıvı yağlarda bulunmaktadır. Ayrıca balıklar da D vitamini açısından zengin besin maddeleridir. Günlük ortalama D vitamini ihtiyacı 400-800 İÜ’dür. Gıdaların D vitamini ihtiyacına yeterli olmaması halinde güneş ışınları bu açığı kapatacaktır.

badem3

Badem D vitamini açısından zengin bir besin kaynağıdır.

Şok Diyetlerden Uzak Durmalısınız

Şok diyetler  ani beslenme değişikliğinin vücutta yarattığı etki ile hızlı bir şekilde sıvı  ve kas kaybına sebebiyet vermektedir. Kaslar kemikler için en önemli mekanik desteği olmakla birlikte kemiklerin minerilizasyonunda da görev almaktadır. Bu durumda  şok diyetlerin yarattığı kas kaybı kemik yapısının da zayıflamasına yol açabilir.  Kas kaybının yanı sıra kemik erimesine sebep olduğu da bilinmekte ve bu konuda uzmanlar tarafından sürekli uyarılar yapılmaktadır. Şok diyetler protein açısından çok zengin gıdalar içerir ve haliyle fosforun ve protein alımının çok olması da kemik erimesine sebebiyet verir.  Bunu önlemek için de sağlıklı ve düzenli beslenmeli, sağlıksız diyetlerden kaçınmalısınız. Ayrıca kemik erimesinin ve sonrasında buna bağlı olarak gelişecek, kamburluk, kırık ve boy kısalmasından korunmak için D vitamini, fosfor, kalsiyum, C vitaminini yeterli miktarda almak, düzenli spor yapmak ve güneşlenmek gerekiyor.

Bol Miktarda Kalsiyum Almalısınız

Menopoz döneminde kalsiyum alımı da önemlidir. Bazı besinlerde bulunan kalsiyumun bu dönemde vücudunuza faydası aşikardır. Vücudumuzda bulunan kalsiyumun %99’lık kısmı kemiklerde bulunmaktadır ve bu miktarın azalmaması için yeterli miktarda kalsiyum almak gerekiyor. Kalsiyum ağırlıklı olarak süt ve süt ürünlerinde bulunmaktadır. Ayrıca ıspanak, dut pekmezi, roka kalsiyum açısından zengin diğer besin maddeleridir. Günlük kalsiyum ihtiyacı 9-18 yaş arasında 1300 mg., 19-50 yaş arasında 1000 mg. ve 50 yaş üstünde 1200 mg.dır.

menopoz_doneminde_neden_sut_tuketilmeli_b

Süt ve süt ürünleri en sağlıklı kalsiyum kaynaklarıdır.

Kalsiyum Açısından Zengin Besinler

 • Süt ve süt ürünleri
 • Yoğurt
 • Peynir çeşitleri
 • Yeşil yapraklı sebzeler ( maydanoz, nane, ısırgan, ıspanak, roka vb.)
 • Kurubaklagiller grubu
 • Pekmez (dut ve keçiboynuzu)

Aşırı Protein Alımı ve Kontrolsüz Detokslar Zararlıdır

Menopozda östrojen hormonunun daha az salgılanması ile birlikte kemiklerdeki kalsiyum oranı azalmakta ve kemik erimesi başlamaktadır. Bunu önlemek iyi beslenmekten geçiyor.  Şok diyetler, yanlış uygulanan detokslar ve tek tip beslenme diyetlerinin vücutta oluşturacağı hasar, ilk zamanlarda kendini belli etmese de ileri dönemlerde ciddi sorunlarla sizi karşı karşıya bırakıyor.  Ayrıca şok diyetlerin içeriğindeki yüksek protein de kemik erimesine sebep olmaktadır. Yapılması gereken, sağlıklı ve dengeli beslenerek, doğal besinler tüketerek ve taze sebze-meyve ile vücudumuzun ihtiyaç duyduğu miktarda vitamin, kalsiyum, mineral ve protein alımı ile sağlığınızı korumak olacaktır.

 

Menopoz Döneminde Sağlıklı Beslenmeye Dair Öneriler

 • Her gün kalsiyum kaynakları tüketilmelidir.
 • Taze sebze ve meyve tüketimi oldukça önem taşımaktadır.
 • Zeytinyağı ağırlıklı beslenilmeli ve az yağlı yemekler tüketilmeli.
 • Haftada 4 ya da 5 gün kurubaklagiller grubundan bir besin maddesi ile beslenilmeli.
 • Haftada en az 2 gün balık tüketilmeli.
 • Her gün 1 ya da 2 tatlı kaşığı pekmez tüketilmeli.
 • Yüksek proteinli diyetlerde uzak durulmalı.
 • Doğal besin maddeleri ile beslenilmeli.
 • Hazır gıda ürünlerinden uzak durulmalı.
 • D vitamini açısından zengin besinler tüketilmeli.
 • Hayatımızın her döneminde olduğu gibi menopoz döneminde de düzenli spor ve egzersiz yapılmalı.
 • Günlük su ihtiyacı karşılanmalıdır.
 • Sağlıklı ve dengeli beslenilmeli ve gerekirse bir uzmandan bu konuda yardım alınmalıdır.

man-chest-with-protein-meat-milk-eggs

 

Soru - Cevap

Leave a Reply

*Yorumlara cevap verebilmek için hesabınızın olması gerekmektedir. Buraya tıklayarak hesap oluşturabilirsiniz.