Ramazan Ayı 19. Gün İftar Menüsü

Artık Ramazan Ayı’nda sona doğru yaklaştığımız bugünlerde yine diyetisyenlerimizden aldığımız öneriler doğrultusunda hazırladığımız iftar menülerinin 19. gün menüsünü sizinle paylaşıyor olacağız. Bugün sizin için İtalya lezzetlerinden esintiler içeren minestrone çorbasını ve pesto soslu makarna tariflerini hazırladık. Ana yemek olarak ise değişik bir lezzet olan limonlu fileto tavuk göğsüve pesto soslu makarnanın yanında yaza özel ev yapımı kirazlı buzlu çay tarifini veriyor olacağız. Son olarak tatlılardan muzlu kolay pasta tarifi sizinle olacak. Hazırsanız buyurun iftar soframızı hazırlamaya. Şimdiden afiyet olsun.

İtalyan Lezzeti: Minestrone Çorbası

Çorbasız iftar olmaz diyoruz ve bugünkü iftar soframızın çorbasını italyan lezzetlerinden seçiyoruz. İtalyancada çorba anlamına gelmekte olan “minestra” kelimesinden türetilmiş “minestrone” içeriğinde yer alan malzemelerden dolayı “büyük çorba” adı ile de anılmaktadır. Çorbamızın özelliği mevsim sebzelerinin tercih edilmesi ve evde kalan ya da kolaylıkla temin edinebileceğiniz mevsim sebzeleri ile hazırlanıyor olmasıdır. Bu da minestrone çorbasının hem daha besleyici hem de bir o kadar doyurucu olmasını sağlıyor. İftar sofralarında tercih edilebileceği gibi sahurda çorba içmeyi sevenlerin de tercih edebileceği bir çorba olacaktır.

Çorbamızın pişirme aşamasında ev yapımı tavuk suyu tercih edilmektedir. Bu tercih de aynı zamanda bağışıklık sisteminizin kuvvetlendireceği anlamına gelmektedir. Servisi aşamasında isteğe göre pesto sos da ilave edilirse tadına doyamayacağınız bir çorba pişirmiş olacaksınız. Üstelik Ünlü Diyet ve Sağlıklı Beslenme Uzmanı Taylan Kümeli’nin beslenme programında da yer alan bir çorbayı iftar menünüze dahil etmiş olacaksınız. Tarifimizde kullanacağımız malzemelerimiz beş kişilik bir çorba pişirme imkanı sunacaktır size. Dilerseniz malzemeleri iki katına çıkartabilir ve böylece daha kalabalık misafirlerinize de ikram etme imkanı bulabilirsiniz. Malzeme çeşidi bol olduğundan hazırlanma ve pişirme süreci yaklaşık bir saate ulaşabiliyor. Minestrone çorbası tarifine ulaşmak için linki tıklayabilirsiniz.

minestrone-corbasi-tarifi

Akdeniz Lezzeti: Limonlu Fileto Tavuk Göğsü

Limonu sadece salatalarda mı kullanıyorsunuz? Öyleyse size güzel bir önerimiz olacak. Rendelenmiş limon kabuğu ve taze sıkılmış limon suyu ile birlikte  maydanoz, biberiye ve sarımsağın eşssiz buluşması ile ortaya çıkan limonlu fileto tavuk göğsü. Üstelik tavuk sevmeyenleri bile kendine bağlayacak eşssiz lezzeti ile bugünkü iftar menümüzün ana yemeği olacak. Oldukça hafif ve diyet yapanlar için de uygun bir tarif. Tarifimiz dört kişilik malzemeler içeriyor. Üstelik hazırlama süresi de tavuklu yemeklere nazaran oldukça kısa. Yaklaşık 40 dakikanızı alacak olan bu lezzetli limonlu fileto tavuk göğsü tarifine ulaşmak için linki tıklamanız yeterli olacaktır.

limonlu-tavuk-tarifi

İtalya Esintisi: Pesto Soslu Makarna

Madem iftara İtalyan lezzeti ile başlıyoruz. Neden yine aynı lezzetle devam etmeyelim. Bilirsiniz İtalya makarna ve pizzası ile meşhurdur. Biz makarnasını tercih ediyoruz bugünkü iftar menümüzde. Pesto sos ile harmanlayacağımız pesto soslu makarna tarifi olacak. Yassı spagetti olan Linguine ile yapacağız.  Tarifimiz dört kişilik malzemeleri içermektedir. Kalabalık davetleriniz için ölçülendirmeyi kendiniz ayarlayabilirsiniz. Ayrıca hazırlama süresi ise oldukça kısa. Misafirlerinize pratik ve lezzetli bir sunum yapabilmek adına Pesto soslu makarna tarifi için linki tıklayabilirsiniz.

Pesto pasta on white plate, top view, rustic wood background

Soğuk Soğuk İyi Gider:  Kirazlı Buzlu Çay Tarifi

Hemen hemen her makalemizde diyetisyenlerimiz hazır yiyecek ve içeceklerden uzak durmanız konusunda sizleri uyarmakta. Biz de iftar menümüzü hazırlarken elbette bu uyarıları göz ardı etmiyor ve ev yapımı içeceklerin tariflerini sizinle büyük bir keyifle paylaşıyor olacağız. Hep hazır olarak tüketilmeye alışılmış olan buzlu çayları kendiniz de hazırlayabilirsiniz. Üstelik bu sıcaklarda tüm gün susuz kalmanınacısını buz gibi kirazlı buzlu çay ile çıkartabilirsiniz. Üstelik siyah çayın sertliği olmadan, vişne ve kiraz taneleri ile ferahlığa ulaşabilirsiniz. Bu lezzet ile tanıştıktan sonra tüm asitli ya da asitsiz hazır içeceklerden uzak duruyor olacaksınız. Tarifimizde ölçülerini verdiğimiz malzemeler ile beş kişilik buzlu çay yapma imkanınız olacak. Hazırlama süresi ise oldukça kısa. Kirazlı buzlu çay tarifi için linki tıklayabilirsiniz.

Sistemimize kayıtlı diyetisyenler:

 kirazlı buzlu çay
 

Soru - Cevap

Leave a Reply

*Yorumlara cevap verebilmek için hesabınızın olması gerekmektedir. Buraya tıklayarak hesap oluşturabilirsiniz.