Ramazan Ayı 7. Gün İftar Menüsü

Ramazan Ayı’na özel iftar menülerimize devam ediyoruz. Bugün 7. günü tutulacak olan oruç için size yine lezzetli bir menü hazırladık. Menümüzde yine çorba, ana yemek, pilav, salata ve olmazsa olmazımız tatlımız olacak. Bu menüyle hem lezzetli bir iftar yapıyor olacaksınız hem de sağlıklı besleniyor olacaksınız. Başlayalım bugünün menüsünü hazırlamaya.

Sebzelerin Buluşması: Terbiyeli Sebze Çorbası

Neredeyse her makalemizde sıkça yer veriyoruz sebzelerin vücudumuz için ne kadar faydalı olduğuna. Ayrıca bu sebzelerden nasıl istifade edeceğimizi de anlatıyoruz. Bu kadar önemli faydalara sahip olan sebzelere Ramazan menülerimizde de yer vermesek olmaz tabiki. İçerisinde kabaktan havuca, pırasadan kereviz sapına kadar bir çok sebze var. Bu güzel çorbanın içine bir de soğan ve tavuk suyu eklediğimizde ortaya çıkacak olan lezzeti az çok tahmin edersiniz sanırım. Sadece Ramazan Ayı’nda değil yaz ve kış aylarında da rahatlıkla hazırlayabileceğiniz “terbiyeli sebze çorbası” ile bağışıklık sisteminizi güçlendiriyor olacaksınız. Oldukça besleyici olan bu çorba hazmı kolaylaştırmaktadır. Düşük kalorili olması ise diyet sürecinde çok tercih edilmesini sağlıyor.

İşte enerji deposu “Terbiyeli Sebze Çorbası Tarifi”. Linki tıklayarak tarife ulaşabileceksiniz.

CARA-2

Etli Patates Yemeği

Bugün ikinci ve ana yemeğimiz etli patates yemeği. Patates kendi başına bile öyle olağanüstü bir lezzete sahipken bir de etle birlikte bir tencerede buluştuğunu düşünebiliyor musunuz? Düşünün ve bu yemeği yapmak üzere hareketlenin. Anne yemeği olarak da kabul edilen etli patates yemeği ile siz de annenize olan özleminizi bir nebze azaltabilirsiniz. Bu yemeği yaparken de yerken de belki çocukluk günlerinize dönebilirsiniz. Ayrıca patates deyip geçmeyin. Çeşitli faydalara sahip olan patatesin en belirgin ve önemli özelliği lifli olması ve tok tutmasıdır. Bu özelliği sayesinde diyet sürecinde de oldukça fazla tercih edilmekte ve tüketilmektedir. Patates kaliteli bir C vitamini kaynağıdır. Orta boyda haşlanmış yani yaklaşık 180 gram civarında olan bir patates yetişkin olan bir bireyin günlük C vitamini ihtiyacının 1/8 yani yaklaşık 10 mg. kadarını karşılamaktadır. C vitamini suda eriyen bir vitamindir ancak patatesin içeriğindeki C vitamini, haşlandığında bile kalitesinden birşey kaybetmemektedir. Patates haşlaması ya da fırında patates diğer besinlere oranla yağsız denilecek kadar az yağ içermektedir. B grubu vitaminleri içermektedir.

Madem öyle hadi buyurun: Karşınızda Etli Patates Yemeği Tarifi. Linki tıklayın tarif için.

etli-patates-yemegi

Sistemimize kayıtlı diyetisyenler:

Patatesle Ne de Güzel Yakışır? Tereyağlı Pilav

Patates ve et söz konusu olunca yanında tereyağlı pilav olmadan olmuyor işte. O zaman yemek hep eksik kalıyor. O zaman bu ikiliyi tamamlamak da bize düşüyor. Tereyağlı Pilav Tarifi linkin ucunda sizi bekliyor. Yanında da bir kase dolusu yoğurt hiç fena olmayacak.

Ramazana-ozel-pirinc-pilavi-tarifi--Pilav-nasil-yapilir-tereyagli-tavuklu-tavuksuz-2785

Şekeri Tarçınında Gizli: Tarçınlı İncir Uyutması

Geleneksel bir tatlı olarak kabul edilen “tarçınlı incir uyutması tarifi” ile siz de şeker olmadan tatlı yapılabildiğini misafirlerinize kanıtlayacaksınız. düşük kalorili bir tatlı olan incir uyutmasının tadı tarçınla buluştuğunda daha da katlanarak sofralarınıza konuk olacak. Tarçının yağ yakıcı özelliği olduğunu da bir hatırlatalım istedik. İncirler yazın taze taze toplanıyor ve özenle kurutuluyor. Bu kuru incirler ise dört mevsim boyunca sofralarınıza indir uyutması olarak konuk oluyor. Ayrıca tarifinde bulunan muskat, toz zencefil ve tarçın sayesinde şeker ihtiyacınızın tamamen kesilmesi de sağlanabiliyor.

Bu leziz tarif yapıldıktan sonra üç gün oyunca tüketilmek üzere buzdolabında da bekletilebiliyor. Bu kadar bahsetmişken tarifi sizinle paylaşmadan olmaz ama değil mi? “Tarçınlı İncir Uyutması Tarifi” için linki ziyaret edebilirsiniz.

tarcinli-incir-uyutmasi-tarifi

Soru - Cevap

Leave a Reply

*Yorumlara cevap verebilmek için hesabınızın olması gerekmektedir. Buraya tıklayarak hesap oluşturabilirsiniz.