Kansızlığa Sebep Olan Besinler ve Kilo İle İlişkisi

Kilolarından şikayetçi olan bir bireyseniz, kilo verme sürecinde diyet yaparken  yağ kaybı yaşamayı beklerken kas kaybı yaşamamak için doktorlar tarafından her zaman uyarılırsınız. Peki kas kaybı riskinin yanı sıra dengesiz ve düzensiz beslenmenin neticesi olarak kansızlık oluşması ile kilo verme sürecinizin de etkileneceğini biliyor muydunuz?

Vücutta oluşan kansızlığın bir çok rahatsızlığa sebep olduğu gibi kilo problemlerini de beraberinde getirmektedir. Özellikle kadınlar başta olmak üzere Türkiye’de sıklıkla rastlanan bir hastalıktır.  Yaklaşık her on kişiden birinde görülen kansızlık, kişilerde yaşam kalitesini düşürmektedir. En çok vegan  ve vejeteryan beslenen kedınlarda görüldüğü belirtilmektedir. Bunun sebebi olarak ise hem regl döneminde yaşanan kan kayıpları hem de demir içeren besinlerin tüketilmemesinden kaynaklanmaktadır.

6e109d6a3a274c05b9c00b77f0114156

Kansızlık En Çok Kimlerde Görülmektedir?

Kansızlık yaşayan vegan ve vejeteryan bireylerde yorgunluk hissi, halsizlik, uyku hali, tırnaklarda görülen beyazlıklar ve zor nefes alma gibi belirtiler görülmektedir. Ayrıca vegan beslenenler dışında kansızlık sıkıntısı yaşayan bireylerde kilo sıkıntısı da yaşanmaktadır. Anemi hastalığı olan kişilerde havadan solunan oksijeni verimli kullanamadıkları için diyet yapılsa bile yağ yakımında zorluk yaşaması ve kilo kaybı olmaması olasıdır ve zorlu bir süreçtir. Bu nedenle uzman doktordan ya da beslenme uzmanlarından yardım alınması gerekmektedir.  Böylelikle daha sağlıklı bir diyet süreci yaşarlar. Kadınlarda gebe kalınmasında ve gebelik sürecinde risk, regl düzensizliği, ve kalp rahatsızlıkları riski de bulunmaktadır. Özellikle gebelik sürecinde kan değerlerinin takip edilmesi önlem alınması açısından önemlidir.

stressful-pregnancy

Kansızlığı Engellemek İçin Ne Yapmalı?

Düzenli ve dengeli beslenerek vegan olanlarda kansızlık önlenebilir. Demir oranı yüksek olan yumurta, yağlı tohumlar, tam tahıllı ürünler ve koyu yapraklı yeşil sebzeler günlük beslenme programında mutlaka olması ve tüketilmesi gereken besinlerdendir. Ayrıca yemeklerin hemen ardından içilen çayın demir emilimini en aza indirdiğini unutmamalı ve yemek yedikten en az bir saat sonra açık çay tüketilmelidir. 

Diyet Yapan Vejeteryanlara Kansızlığı Önlemek İçin Özel Öneriler

Vegan ve vejeteryan beslenmenin farklı çeşitleri olsa da genel anlamda et tavuk ve balığın tüketilmemesi esastır. Veganların  ve vejeteryan beslenenlerin beslenme düzenleri sağlıklı olarak nitelendiriliyor olsa da uzun vadede değerlendirildiğinde bazı sıkntılar yaşanabilmektedir. Bu konuya daha önce paylaştığımız vegan beslenme başlıklı makalemizde değinmiştik.

Vegan ve Vejeteryan Beslenmenin Sağlıklı Yönleri

Et ve et ürünlerinin tüketilmemesi ile yüksek kolesterol sıkıntısı ortadan kalkmaktadır. Bunun nedeni ise kolsterol yalnızca hayvansal kaynaklı gıdalarda bulunmaktadır.  Aynı zamanda yüksek kan basıncı kalp sağlığı açısından da tehdit oluşturmaktadır. Vegan ve vejeteryanlar düşük oranda sodyum aldıkları için düşük kan basıncına sahip olurlar ve kalp hastalıklarına yakalanma riskleri düşük olmaktadır.

Şeker hastalığı oranı dünya genelinde oldukça yüksek olsa da vejeteryanların  ve veganların şeker hastalığına yakalanma riski oldukça düşüktür. Bunun nedeni ise vegan ve vejeteryan beslenmenin temelinde kompleks karbonhidrat tüketimi ve bol miktarda posa alımının yer almasıdır. Posa kan şekerinin dengede olmasında en önemli etkendir. Aynı zamanda et tüketiminin fazla olması bazı kanser türleri için tetikleyici bir sebeptir.  Vejeteryan beslenenlerin göğüs ve kolon kanserine yakalanma riski et tüketen bireylere göre daha düşük orandadır.

Vegan ve Vejeteryan Beslenmenin Zararlı  Yönleri

Protein beslenme kurallarında en önemli besindir. Özellikle kas yapımında ve doku onarımında görevlidir. Protein ağırlıklı olarak hayvansal kaynaklı gıdalarda bulunmaktadır. En kaliteli protein yumurta ve kırmızı ette bulunmaktadır. Vegan ve vejeteryan beslenmenin en kötü yanı ise beslenme de proteinin eksik alınmasıdır.   Çünkü vejeteryanlar et ve her türlü hayvansal kaynaklı besin tüketmemektedir. Bu durumda alınabilecek en etkili yöntem et ve et ürünlerine en yakın oranda proteine sahip olan kuru baklagiller, peynir ve yoğurt  tüketilmesidir.

Vejeteryanların en yoğun yaşadıkları sıkıntılardan biri de kansızlık hastalığıdır. Yetersiz beslenme, bazı vitamin ve minerallerin alınmaması  kan değerlerinin düşmesine sebep olabilir. Bu nedenle vejeteryanların demir değerlerini sık sık kontrol ettirmesi gerekir.
kansizlik-nedir-kansizliga-ne-iyi-gelir

Vejeteryan Beslenmesi, Diyet ve Kansızlık Bağlantısı

Vejeteryansanız ve diyet yapıyorsanız zaten az miktarda aldığınız protein, B12 vitamini ve demir daha da aşağıya çekilmektedir. Demirin eksik alınması ise kansızlığa neden olmaktadır. B12 vitaminin eksik alınması ise bağışıklık sisteminin zayıflamasında en önemli etkendir. Bu durumlarla karşılaşmamak adına diyet yaptığınız süre zarfında haftada en az dört gün mutlaka kuru baklagil tüketmelisiniz. Ayrıca yoğurt, ayran, peynir, yumurta ve yağlı tohumlar diyet listenizde mutlaka bulunmalıdır.

Soru - Cevap

Leave a Reply

*Yorumlara cevap verebilmek için hesabınızın olması gerekmektedir. Buraya tıklayarak hesap oluşturabilirsiniz.