Sonbahara Formda Girmek için İpuçları

Kadınların en büyük sorunlarından olan fazla kilolar, erkekleri de rahatsız etmeye başlamıştır. Özellikle hareketsiz yaşamın bir getirisi olan ve bir nevi teknolojinin zararları arasında yer alan fazladan birkaç kilo, önlem alınmadığında daha fazla kilolarla sonuçlanmaktadır.

Teknoloji ve internet alışverişleri, insanların daha az hareket etmesine ve masa başından yemek siparişi vermelerine ya da giyim alışverişi yapmalarına neden olmuştur. Bu aslında insan bedenine bir cezadır. Çünkü alışveriş sırasında anlamadan ayakta geçirilen saatler sayesinde yüzlerce kalori yakmak mümkün olmaktadır.

firstsept (3)

Sağlıklı beslenmek ya da düzenli spor aktiviteleri ile aktif bir yaşam sürdürmek, bir çok kişinin formda kalmasını sağlasa da, kiloların verilmesi için yeterli gelmemektedir. Bunun en büyük sebebi, elbette ki kilo verirken doğru bilinen yanlışlar olmaktadır.

Sağlıklı Beslenme Nedir?

Sağlıklı beslenmek bir çok insanın yanlış anladığı bir konudur. Çünkü vücudumuzun ihtiyaç duyduğu gıdaları tüketirken, denge sarsıcı abur cuburları ödül niyetine tüketmek, oldukça yanlış bir beslenme alışkanlığı kazanılmasına neden olmaktadır.

Sağlıklı beslenmek, sağlam bir kahvaltı öğünü ile başlar. Sabah en geç saat 9’a kadar kahvaltınızı yapmış olmanız gerekir. Kahvaltınızda haşlanmış yumurta, zeytin, peynir, yeşillik ve domates mutlaka olması gereken ürünler arasındadır. Özellikle sabahları çay demleyemiyorsanız yeşil çay içmeniz oldukça sağlıklı bir başlangıç öğünü olacaktır.

firstsept (1)

Sistemimize kayıtlı diyetisyenler:

Ekmek tüketimi ise çok tartışılan bir konudur ancak, bunu bünyeye göre belirleyip karar vermek önemlidir. Çünkü bir dilim ekmekle aynı kaloride olan yiyecekler arasında seçim yapmak, kişinin kararıdır.

Sağlıklı kahvaltı sonrası ise, kişinin yaşam stiline göre bir beslenme programı belirlenmesi önemlidir.

Sağlıklı Öğün Önerileri

Ara öğün olarak bisküviler, çikolatalar tüketmekten vazgeçmediğiniz sürece, kilo vermeyi unutun.

Her şeyin bir bedeli vardır ve bu bedel de kilo vermeniz için sağlıksız yiyeceklerden feragat etmek olacaktır. Yani abur cuburlarınıza elveda diyerek kendinizi sağlıklı beslenme sistemine adapte etmeye başlayabilirsiniz. Çocuklarınız da sizden gördüklerini yapacaklarından, çocuklarınızı da kurtarmış olacaksınız.

Kuruyemişler, kuru meyveler, sebze ve meyveler, bitki çayları, kahveler ve bir bardak süt ürünü oldukça sağlıklı bir ara öğün yapmanızı sağlayabilir.

firstsept (2)

Sağlıklı ve Açlığı Giderecek Ana Yemekler

Ana yemek konusunda damak zevkinize göre pişireceğiniz sebze yemekleri, salatalar, yoğurt ve et ürünlerinden azar azar ekleyerek zengin bir tabak oluşturmalısınız.

Mesela 90 gram et, dört – beş yemek kaşığı sebze, bir küçük kase yoğurt ve salata oldukça doyurucu bir öğündür ve ekmek yemenize bile gerek kalmadan sağlıklı bir öğlen ya da akşam yemeği yemiş olursunuz.

Bu yiyeceklerin dışında yediğiniz her ekstra gıda, gereksiz yere midenize dolduracağınız çöplerden başka bir şey değildir. Çünkü bedeninizi doymayacak kadar ama açlığınızı giderecek kadar beslenmek ile terbiye ederseniz, başarılı bir adım atmış olursunuz.

Ayrıca makarna, pilav gibi yiyecekler de ana yemektir ve bunları da abartmamak koşuluyla küçük porsiyonlar halinde tüketebilirsiniz. Bazı akşamlar meyve ya da yoğurt gibi hafif besinler tüketebilirsiniz.

Aktif Yaşam

Harekete geçmek için acele etmelisiniz. Çünkü hareketsiz yaşamı tercih ettiğiniz her dakika aleyhinize işlemeye başlamıştır.

Günde 1 saat yürümek, haftanın 3 günü 20 dakika basit egzersizler yapmak sizi zorlamayacaktır ama etkili bir vücut şekillendirmesi sağlayacaktır. Bu nedenle evde yapılabilecek basit egzersizler ile siz de hareket etmenin zindeliğini yaşayabilirsiniz. Vücut sağlığı açısından da önemli olan sağlıklı yaşam konseptinizde, her zaman zinde ve formda kalmanız oldukça kolay olacaktır.

firstsept (1)

Spor salonunda vakit geçirmeyi istiyorsanız ama spor aletlerini sevmiyorsanız pilates ve yoga gruplarına katılarak, ruhunuzu dinlendirebilirsiniz. Ayrıca günde 15 dakika meditasyon yapmak, size farklı bir dünyanın kapılarını açacaktır.

Sağlıklı beslenme ve kilo verme konusunda bir çok farklı bilgi paylaşacağımız ve denenmiş olan önerileri aktaracağımız yazılarımızı takip ederek, siz de hayal ettiğiniz bedene kavuşabileceksiniz.

Soru - Cevap

Leave a Reply

*Yorumlara cevap verebilmek için hesabınızın olması gerekmektedir. Buraya tıklayarak hesap oluşturabilirsiniz.