Bahar Alerjisi ve Polen Alerjisine İyi Gelen Yiyecekler

Mart ayının gelişi ile polen alerjisi olan kişilerin zor günleri de başlamış oluyor. Ortada dolaşan polenler sebebiyle hatta evinden çıkmakta bile zorlanan kişiler mevcut. Buna bir de bahar alerjisi eklenince sıkıntı daha da katlanıyor.

Alerjik bünyeye sahip olan kişilerde sıklıkla yaşanan gözlerde sulanma, kaşıntı, hapşırma ve kızarma şeklinde görülebilen bu hastalıklar için biz de makalemizde size sağlıklı çözümler sunuyor olacağız. Elbette bu belirttiğimiz sağlıklı çözümler, yine sağlığınız için birçok faydalara sahip yiyecek ve içecekler olacaktır.

Paylaşacağımız bu yiyecek ve içeceklerle alerjik durumunuzu tamamen bitireceğimizi iddia etmiyoruz ancak bu dönemi daha hafif geçireceğinizi söyleyebiliriz.

Önemli Not: Alerjik reaksiyonlar her hastada farklı tepkimelere sebep olabiliyor. Eğer alerjiniz var ise sebze, meyve ya da içecekleri tüketmeden önce mutlaka doktorunuza başvurmalı ve doktorunuzun söyledikleri doğrultusunda bu besinleri tüketmelisiniz. 

polen alerjisi tedavisi

 

İlk Önerimiz Andız Otu

Bahar alerjisi denildiğinde karşı ilk akla gelen tedavi yönteminden biridir andız otundan hazırlanmış olan bir çay. Anti alerjik ve sakinleştirici özelliği sebebiyle etkisi hızlıca görülmektedir. Ancak yüksek oranda tüketilmemesi gerekmektedir. Ölçülü tüketmek polen alerjisi sebebiyle şartıyla andız çayını içebilirsiniz.

Sistemimize kayıtlı diyetisyenler:

Andız Otu Çayı Nasıl Yapılır / Demlenir?

25 gr. kurutulmuş olan andız otu, kaynatılmış bir litre suyun içerisine atılır ve 10 dakika kadar demlenir. Gün içerisinde farklı saatlerde içilir. Dediğimiz gibi fazla tüketilmemesi gerekmektedir.

andiz-otu

Her Derde Deva Papatya

Gribe ve mide ağrılarına iyi gelen papatyanın polen alerjisi konusunda da doğru ve etkili bir besin olduğunu söyleyebiliriz. Vücudunuzdaki mikroorganizmaları güçlendirerek daha fazla bağışıklık kazanmanızı sağlayan papatyayı çay olarak tüketmeniz mümkün.

Papatya Çayı Nasıl Hazırlanır / Demlenir?

Bir fincanın içerisine bir ya da iki tatlı kaşığı kadar papatya atılır ve üzerine kaynamış su eklenir. Demleme süresi ise bu narin bitki için iki ya da üç dakikadır.

Son Dönemlerin Gözdesi Civanperçemi

Özellikle kadınlar için tam bir kurtarıcı görevi görmektedir civanperçemi. Adet düzensizlikleriyle ilgili sorunları ortadan kaldıran civanperçemi, alerjik reaksiyonlar için de oldukça yararlı ve iddialıdır.

Civanperçemi Çayı Nasıl Yapılır / Demlenir?

Bir bardak kaynatılmış olan suyun içine çeyrek bardak kadar taze civanperçemi atılır. Beş dakika kadar demlenir ve ardından afiyetle içilir.

civanpercemi-nasil-kullanilir

Hem Yemeği Hem de Çayı İle Isırgan Otu

Çok fazla tercih edilmeyen bir bitkidir ısırgan otu ancak antibiyotik özelliğine sahiptir. Bahar alerjisine karşı isteğe göre yemek ya da çay şeklinde tüketilebilir.

Isırgan Otu Çayı Nasıl/ Demlenir?

Yarım demlik kaynatılmış olan suyun içine bir çay kaşığı kadar kurutulmuş ısırgan otu atılır ve on dakika kadar demlemeye bırakılır.

 

Her Derde Deva Okaliptus

okaliptus-cayinin-faydalari-300x231

Polen alerjisine karşı önerdiğimiz çayların yanı sıra bu sefer önereceğimiz çözüm yolu okaliptus bitkisi ile yapılacak olan bir gargara. Bronşit ve sinüzit hastalıklarının tedavisinde de oldukça etkili olan okaliptus bitkisi, gargara olarak hazırlandığında alerjik hastalıkların tedavisinde de yardımcı olmaktadır.

Okaliptus Gargarası Nasıl Hazırlanır / Demlenir?

 

400 ml. suyun içine iki çay kaşığı ile iyice öğütülmüş deniz tuzu ve çok ince kıyılmış okaliptus bitkisi konularak hepsi karıştırılır ve gargara olarak kullanılabilir.

 

Meyvelerden Ananas

Kaliteli bir C vitamini deposu meyvelerden biri olan ananas, içeriğindeki proteinler ve enzimler sayesinde sindirimi hızlandırmaktadır. C vitamini olmasının yanı sıra alerjik durumlarda da oldukça etkili bir meyvedir.

Güç Kaynağı Meyan Kökü

Alerjik ve gribal enfeksiyonlarda oldukça faydalı olan meyan kökü, çay olarak tüketilmesi halinde güç veren bir iksir görevini üstlenecektir. Meyan kökü çayı ile oldukça rahat bir bahar dönemi geçirmeniz ve bahar alerjisini en az etkilerle geçirmeniz mümkün olacaktır.

Meyan Kökü Çayı Nasıl Hazırlanır / Demlenir?

 

Rendelenmiş olan meyan kökünden bir çay kaşığı ayırılır. Kaynatılmış olan bir kupa çayın içine bir çay kaşığı meyan kökü atılır. Sekiz dakika kadar bekletilir ve sonrasında tüketilebilir.

kullankare318

Ve Karşınızda Çilek

Bahar ve yaz bitkisi olan çilekler tüketildiğinde alerji yapar diye düşünülür ancak aslında bilinenin tam tersi bir alerji düşmanıdır. İçeriğindeki C vitaminiyle bağışıklık sisteminizi güçlendirmekle kalmıyor adeta alerjiye savaş açıyor diyebiliriz.

Polen Alerjisine Karşı Alınabilecek Diğer Basit Yöntemler Nelerdir?

  • Güneş gözlüğü takılmalıdır.
  • Çamaşırların evde kurutulması gerekir. Dışarıda kurutulan çamaşırlarda kıyafetlere yapışabilecek polenler çamaşırlara yapışabilir.
  • Aracınızın camları kapalı olmalıdır.
  • Polenlerin yoğun olduğu dönemde maske takılmalıdır.
  • Evin içerisi özellikle öğlen saatlerinde havalandırılmalıdır. Sabah saatlerinde polenler etrafa daha fazla yayılır.
  • Kokulardan uzak durulmalıdır. Sigara dumanı, parfüm kokusu ve boya kokusu da buna dahildir.

polen alerjisi ne zaman baslar

 

 

Kaydet

Soru - Cevap

Leave a Reply

*Yorumlara cevap verebilmek için hesabınızın olması gerekmektedir. Buraya tıklayarak hesap oluşturabilirsiniz.