Diyet Sürecinde Motivasyonunuzu Arttıracak Besin Önerileri

Birçoğunuz için yaz demek deniz demek. Deniz denildiğinde ise korkmadan bikini ya da mayonuzu giymek demek. Özgürce bikini giyebilmek ise diyet demek. Fakat diyet bir süre keyifle yapılan ancak bir müddet sonra yapan kişileri sıkılmaya başladığı mutsuz bir süreci kapsayabiliyor bazen. Bu nedenle diyet sürecinde motivasyon oldukça önemlidir.

Öyle besinler vardır ki bu süreçte motivasyonunuzu arttıracak ve diyetinizin sıkıcı değil keyifli olmasını sağlayacaktır. Bu makalemizde size diyet sürecinde motivasyonunuzu arttıracak besinlerden bahsediyor olacağız.

Kendi yaşam koşullarınıza ve sağlık koşullarınıza göre uygulamakta olduğunuz diyet listelerine aşağıda paylaşıyor olacağımız besinleri dahil ettiğinizde hem tüketimi hem de sonuçları sizi daha mutlu edecektir.

Şimdi sizin için derlediğimiz bu mucize besinlerin neler olduğuna bir göz atalım:

Enhance-Motivation-eLearning

Yulaf

yulaf

Yulaf çok düzenli tüketilebilen bir besin maddesi değildir ancak mutlaka sağlıklı beslenme ve diyet listelerinde yer alması gerektiğini söyleyebiliriz. Lif oranı tüksek bir besindir ve bu sayede uzun süreli tokluk hissi vermektedir. Bu durum da daha az kalori alınmasını sağlamaktadır. Diyet sürecinde önemli bir yardımcı olacağı gibi sağlık açısından da faydalıdır. İçeriğinde bol miktarda mineral içermektedir. Bu mineraller hem sinir sistemi üzerinde hem de saç ve cilt sağlığı üzerinde olumlu etkilere sahiptir. Spor öncesinde ve ara öğünlerde iki yemek kaşığı yulaf tüketerek diyetinizi destekleyebilir ve istediğiniz sonuca daha kolay ulaşabilirsiniz.

Sistemimize kayıtlı diyetisyenler:

 

Goji Berry

Goji Berry, içeriğinde tam olarak %13 oranında protein bulundurmaktadır. Bu oran ise kepekli buğday ile kıyaslandığında kepekli buğdaydan daha fazla protein barındırmaktadır. C vitamini açısından oldukça zengin bir meyvedir. İçeriğinde bulunan 19 farklı amino asitin etkisiyle metabolizmanın hızlanmasını ve yağ yakımını hızlandırmaktadır. Düşük glisemik indekse sahiptir ve bu sayede tokluk hissi sağlar. Ayrıca Tokluk hissinin uzun sürmesine yardımcı olur. Bu özelliği ile diyetlerde sıkça kullanılmaktadır. Ayrıca şekerli ve nişastalı besinlere karşı yeme isteğini azaltmaktadır. Ara öğünlerde ve yulafla yapılan kahvaltılarda iki yemek kaşığı goji berry bir adet meyve yerine geçmektedir.

281020162229153482510_2

Yumurta

Tokluk hissinin uzun sürmesi ile bilinir yumurta.  ayrıca motivasyonun artmasını da sağlamakta ve uzmanlar tarafından diyet sürecinde önemli bir yardımcı besin olarak kabul edilmekte ve kahvaltı öğünlerinde mutlaka yer almaktadır. Önemli bir protein kaynağıdır. Diyet sürecinde özellikle kahvaltıda tüketilen yumurta tok kalmanızı sağlamaktadır. Öğlen ve akşam yemeklerinde de tercih edilebilmektedir. Besin değişim listesinde de yer verdiğimiz gibi bir adet köfte kadar yani 30 gram kadar et yerine bir adet yumurta tercih edebilirsiniz.

Bilgi: Diyet yaparken en önemli yardımcılarınızdan biri olan ve besinlerin değişim listesini içeren “Diyet Listesindeki Besinlerin Eşdeğerleri ve Değişim Tablosu” başlıklı makalemize ulaşmak için linki tıklamanız yeterli olacaktır. 

maxresdefault

Çilek

Çilek içeriğinde bulunan lifler sayesinde sindirim sisteminiz üzerinde olumlu etkilere sahiptir. Hazmı kolaylaştırmakta ve kabızlığı gidermektedir. 100 gram doğranmış taze çileğin içeriğinde 59 mg. C vitamini, 37 kalori, 174 mgç potasyum, 1 mg. sodyum, 21 mg. kalsiyum bulunmaktadır. Bir günde 8 adet çilek tükettiğinizde günlük C vitamini ihtiyacınızın yaklaşık olarak 1,5 katını karşılıyor olacaksınız. Diyet listenizde çilek tüketiyor olmanız yaz aylarının başlangıcında sizin için oldukça faydalıdır. Meyve porsiyonu olarak bir su bardağı yani yedi ila sekiz adet çile bir adet meyve yerine geçecektir. Ancak dikkat edilmesi gereken husus çileğin üzerine çikolata ya da pudra şekeri dökülerek değil direk tüketilmesi yönündedir.

cilek-nedir-cesitleri-ozellikleri-faydalari-nelerdir

Tarçın

Tarçın tüketimi bağışıklığınızı artırarak diyet sürecindeki motivasyonunuzun artmasını sağlamaktadır. Glikozun hücrelerin içindeki hareketine yardımcı olmakta ve bu durum özellikle yemeklerin sonrasında yaşanabilen insülin dalgalanmalarını önlemektedir. Bununla beraber obezite ve kilo üzerinde de olumlu etkilere sahiptir. Yoğurt, süt, bitki çayları ve meyvelerin üzerine ilave edildiğinde tatlı ihtiyacını azaltmaktadır. Tokluk hissini artırmaktadır.

tarcin-şişkinlik

Kinoa

Son yıllarda diyet listelerinde ve zayıflama sürecinde listenin başında yer almaya başladı kinoa. Peki bu Kinoa Nedir ? Diyet listeleri içerisinde yer almasının sebeplerinden biri yüksek oranda besin lifi içeriyor olmasıdır. Böylece kan şekeri dalgalanmalarını önleyecek ve öğün aralarında oluşabilecek mide kazıntılarını önleyecektir. Yine besin lifi sayesinde hazımsızlık, kabızlık gibi sağlık problemlerine de engel olmaktadır. Yine içeriğinde ki demir minerali sayesinde kansızlık sorununa iyi gelmektedir. Ayrıca kinoa vücudunuzun ihtiyaç duyduğu bütün amino asit çeşitlerini içermektedir. İçermekte olduğu vitamin, mineral ve bitkisel protein dengesi ile bir dilim tahıllı ekmek tüketmek yerine iki yemek kaşığı haşlanmış kinoa tercih edilebilmektedir.

Kinoa ile yapılan yemek tariflerini de diğer bir yazımız olan Kinoa Nasıl Kullanılır sayfamızdan inceleyebilirsiniz.

Quinoa-lovers-Here-is-another-of-my-favorite-quinoa-recipes-Enjoy-1500x1000

 

 

Kaydet

Kaydet

Kaydet

Soru - Cevap

Leave a Reply

*Yorumlara cevap verebilmek için hesabınızın olması gerekmektedir. Buraya tıklayarak hesap oluşturabilirsiniz.