Goji Berry Faydaları ve Diyete Katkısı Hakkında Her Şey

Doğadaki bitkiler ve yemişlerden yararlanmak isteyen insanlar, bir çok hastalığa çare olarak doğal ürünler tüketmeye yönelmişlerdir. Goji Berry meyvesi hakkında detaylı bilgi edineceğiniz bu yazıda ne kadar tüketim yapılmasından tutun dadiyet yapanlar için tüketiminin ne kadar olması gerektiğine kadar birçok konuda faydalı bilgiler bulacaksınız

Halk arasında kurt üzümü olarak bilinen Goji Berry meyvesi de, son yıllarda çok fazla merak edilen ve mucizevi faydaları konusunda tartışmaların ortaya çıktığı bir doğal yemiş olarak hayatımızdaki yerini aldı. Bu şifalı yemiş, Himayalar’da yetiştiği için Uzak Doğu’da yaşayan insanların çok fazla tükettiği bir yemiş haline geldi.

Goji Berry tüketen insanların daha uzun yaşadığı inancına sahip olan Uzak Doğulular, özellikle Çin halkının 1700 yıllık tercihi olan bu meyveyi tükettiğinizde, yüzlerce olan faydasından biri mutlaka işinize yarayacaktır.

Abur cubur türü yiyecekler tüketip, midenizi çöplüğe dönüştürmek yerine, bu tür doğal yemişler tüketmek, hem sağlığınız hem de genç görünümünüzü uzun süre korumanız için önemlidir.

gojiberry (4)

Goji Berry Tüketimi Ne Kadar Olmalı?

Günde bir avuç goji berry tükettiğinizde, ihtiyacınız olan C vitamini ihtiyacının neredeyse tamamını karşılarsınız. Yani kış aylarında bağışıklık sisteminizi güçlendirmeniz için gerekli olan vitamin desteğini bu meyve sayesinde karşılayabilirsiniz.

Her şeyin fazlasının zarar olduğu gibi goji berry meyvesinin de aşırı derecede tüketilmemesi gerekir. Ara öğünlerde atıştırmalık olarak ya da yemeklerden yarım saat önce sindirimi kolaylaştırmak için tercih edebilirsiniz. Yemişi kırmızı renkli olan, tatlı – ekşi bir tada sahip yemişlerdendir. Ülkemizde yetişmediği için genelde kurusu satılmaktadır.

Sistemimize kayıtlı diyetisyenler:

Çay olarak tüketmek istediğinizde ise, günde iki üç bardak yeterli olacaktır. Taze olarak bulmanız halinde taze tüketmeyi tercih etmeniz daha etkili olmasına neden olacaktır.

Diyet Yapanlar için Goji Berry

Diyet yapanlar için goji berry meyvesi ve çayı tüketimi oldukça fazla tercih edilmektedir. Bu meyve sindirimi kolaylaştırıcı ve yağ yakıcı bir özelliğe sahip olduğu için diyet yapanlar tarafından çok fazla tercih edilir.

gojiberry (3)

Yüzde 13 oranında bir protein içerdiğinden dolayı, oldukça önemli bir yemiş olan goji berry, yemeklerden yarım saat önce tüketilmelidir. Goji berry çayının tüketilmesi de diyet yapanların çok sık tercih ettiği bir  zayıflamaya yardımcı yöntemdir. Çünkü yağ yakıcı özelliği de bulunan bu her derde deva bitki, oldukça sağlıklı ve yan etkisi bulunmayan bir yemiştir.

Diyet yapanların sağlıklı beslenmek koşuluyla goji berry tüketmeleri halinde, daha kalıcı bir etki ile kilo verdikleri gözlenmiştir.

Goji Berry Meyvesinin Faydaları

Goji berry faydaları konusuna değinecek olursak, bu meyvenin iyi gelmediği hiç bir sorunun olmadığını rahatlıkla söyleyebiliriz.

Her derde deva olan doğanın en mucizevi ürünlerin olan bu meyvenin, taze tüketilmesi halinde yararlılık oranı en yüksek seviyeye ulaşmaktadır. Ancak kuru üzüm gibi de tüketilebilir. Ülkemizde her yerde satılmayan bu meyve, ithal edildiği için yüksek fiyatlarla satılmaktadır. Ancak sahte olanları da bulunan goji berry meyvesi, kilosu 80 liradan düşük olan seçeneklerle satılıyorsa, dikkat edilmelidir.

gojiberry (2)

Güvenilir olan aktarlardan temin edebileceğiniz bu meyveyi, ailece tüketebilirsiniz ve bir çok sorunu düzenli tüketme ile çözebilirsiniz.

Antioksidan Deposu

Çok güçlü bir antioksidan olan goji berry tüketerek, daha uzun süre genç kalabilirsiniz. Üstelik daha uzun yaşamanız da söz konusu olmaktadır. Saç ve cilt üzerinde olumlu etkileri olan bu meyve, genç görünümün daha uzun süre kalıcı olmasını sağlamaktadır.

Kanser Savaşçısı

Kanser savaşçısı olan güçlü içeriği ile, kanseri önleyici ve koruyucu etkiler gösteren bu şifalı meyvenin düzenli olarak kullanılması ile, kanser riskinin yüzde 40 oranında azaldığı ve tümörlerin büyümesinin durdurulduğu konusunda çalışmalar yapılmıştır. Ayrıca lösemi türleriyle de savaşmaktadır.

Kolesterol Düşmanı

Kötü kolesterolü düşüren ajanlar içeren bu meyve, yüksek kolesterol hastalarının da başucu ilacı niteliğinde kullanılabilir.

Göz sağlığı, metabolik hastalıklar, sindirim sorunları, kısırlık ve iktidarsızlık gibi  bir çok hastalığa da faydası bulunan  bu meyve, herkesin evinde olması gereken bir yemiştir.

Chinese Goji Berries 2007. Image shot 2007. Exact date unknown. ACY81M

 

Soru - Cevap

Leave a Reply

*Yorumlara cevap verebilmek için hesabınızın olması gerekmektedir. Buraya tıklayarak hesap oluşturabilirsiniz.