Yağ Yakıcı Yiyecekler ve Metabolizma Hızlandırıcı Besinler

Yağ hücreleri insan vücudunda önemli bir yer tutmaktadır. Tıpkı beyin, akciğer ve kalp gibi. Özellikle vücudumuzda A, D, E, ve K vitaminlerinin depo yeridir. Vücut ısısını ayarlar, dışarıdan gelen darbeleri ve kemik kırılmalarını önler. Bu faydaları da göz önüne alırsak yağ, vücutta mühim bir yere sahiptir. Ancak vücutta biriken yağ, kadınlarda vücut ağırlığının %30, erkeklerde ise %25’lik oranı geçmemesi gerekir. Bu oranı düşürmek veya stabil tutmak için Yağ Yakıcı besinleri iyi tanıyıp önlem almalıyız, aksi taktirde vücudunuz kalp ve damar hastalıkları, eklem rahatsızlıkları, şeker hastalığı ve bir çok kanser türünde risk taşıyor olacaktır.

Yağ, vücudunuzda çeşitli bölgelere dağılmıştır. Ancak bel çevresi ve basen çevresindeki yağlanma tehlikeli bir boyut almakta ve risk taşımaktadır.

Sağlıklı beslenme ve diyet uzmanları, danışanlarına diyet listesi hazırlarken bazı besin maddelerini özellikle listeye ekler ve tüketilmesi konusunda ihmal edilmemesi gerektiğini söylerler. Bu besinler vücudunuzda biriken ve sağlığınızı tehdit eden yağların hızla yakılmasına yardımcı olur.

İşte şimdi bu mucize besinleri ve vücudunuzda yarattığı harikaları anlatacak ve nasıl tüketmeniz gerektiğine dair önerilerde bulunacağız.

yag-yakan-yiyecekler

Süt

Süt, kalsiyum açısından zengin bir besin kaynağıdır. Diyet yaparken yağsız ya da yarım yağlı olarak tüketilmesi tavsiye edilir. Kemikleri güçlendiren kalsiyum kaynağı sütün, bilmediğimiz diğer faydası yağ yakıcı özelliğe sahip olmasıdır. Günlük 1.200 ile 1300 mg. oranlarında tüketilmesi önerilmektedir.

Avokado

Avokado potasyum, magnezyum mineralleri ile E ve B6 vitaminleri açısından zengin bir besin kaynağıdır. Ayrıca zeytinyağında da bulunan Omega 9 yağ asitleriyle dolu Avokado, yağın enerjiye dönüşümünü artırıp, metabolizma hızını yükseltir. Diyetiniz esnasında yağ yakımında size en çok yardımcı olacak besinlerden biridir.

Sistemimize kayıtlı diyetisyenler:

avokadonun-yararlari-say-say-bitmiyor-03

Balık ve Diğer Deniz Mahsülleri

Yapılan araştırmalar sonucunda, balık ve deniz ürünlerini tükettiğinizde, diğer besinlere göre tokluk hissini 2 saat daha fazla yaşayacağınız belirtiliyor.  Balık tüketimi vücudunuzdaki leptin diye adlandırılan hormonun salgılanmasına yardımcı olur ve daha uzun süre tok kalmanızı sağlar.  Ayrıca yüksek oranda protein içerir. Proteinler vücudun temel taşlarıdır ve herhangi bir hastalığa karşı yapım ve onarım görevini üstlenir. Diğer et çeşitlerine göre yağ oranı daha azdır ve kalorisi daha yüksektir. Kalp ve damar hastalıklarına karşı koruyucu etkiye sahip olan  OMEGA 3 yağ asitleri açısından zengin bir besin kaynağıdır. OMEGA 3  vücuttaki kalori yakımın başrol oyuncusudur. Bu duruma Leptin hormonu vesile olmaktadır ve ayrıca beyin hastalıklarının tedavisinde de oldukça faydalıdır. Yeteri kadar balık tüketimi olmayan kişilerin Alzheimer ve demans(bunama) gibi hastalıklara da yakalanma riski vardır. Son dönemlerde balık ve deniz ürünleri ile OMEGA 3 alımının zayıflamaya yardımcı olduğu bilinen bir özelliktir ve bu sayede mucize besinler arasında yer almaktadır. Bu nedenle diyet listelerinin de mutlaka tüketilmesi gereken besin kaynağı olarak en başında yer almaktadır.  Balık ve deniz ürünleri sadece ızgara ve buğulama şeklinde pişirilmeli ve taze olarak tüketilmelidir. Yağda kızartılarak hazırlanan balıklar yağ yakımı bir yana, aksine kilo alımına sebep olacaktır.

Ceviz, Fındık ve Badem

Harvard Üniversitesi’nde gerçekleştirilen bir araştırmaya göre günde 30 gr. ceviz, fındık ve badem gibi kuruyemiş grubundan birini tüketmek bel çevresinde biriken yağlarda ayda 2,5 cm.’e kadar azalma sağlıyor. Ayrıca 30 gr.  kuruyemiş tüketimi olan bireylerin vücutlarında daha az yağ birikimi olduğu da yine araştırmacılar tarafından belirtiliyor.  Ancak kuruyemişleri tuzsuz ve mümkün olduğunca çiğ olarak tüketmek gerekir. Bunun yanı sıra kabuklu kuruyemişleri tüketeceğiniz anda kırarak yemeniz vitamin açısından daha faydalı olacaktır.

Hindistan Cevizi

Diyet programlarının favori besini haline gelen hindistan cevizinin en önemli özelliği sıfır kalori olmasıdır. Diyet listelerindeki öğünlerde besin maddesi olarak kullanıldığı gibi, başlı başına da bir beslenme kürü olarak kullanılabilir.  Diğer bir özelliği de çok su içirtiyor olmasıdır. Tüketildiğinde tokluk hissi verir. Bu nedenle diyetlerde mümkün olduğunca kullanılır. Karaciğer metabolizmasını %30’a kadar artırmaktadır. Ayrıca tiroid bezlerinin çalışmasına yardımcı olur.  Vücuttaki virüsleri öldürerek bağışıklığı güçlendirir. Bitkinlik ve halsizliğe de iyi geldiği diğer faydaları arasındadır. Hindistan cevizi tropikal bir meyvedir ve diyet anında temini biraz güç olabilir. Bu gibi durumlarda da hindistan cevizi yağından faydalanarak, metabolizmanızı hızlandırarak sağlıklı beslenme yolunda ilerleyebilirsiniz.

Zencefil

Zencefil, eskilerden gelen ve faydası saymakla bitmeyen özel bir bitkidir.  Kocakarı ilaçları diye tabir ettiğimiz bazı formüllerde zencefilin koşulsuz yer aldığı aşikar. Eski insanların daha az hastalandığını düşünürsek zencefil oldukça faydalı bir besin maddesi olarak günümüzde de hakettiği yerdedir. Kan damarlarının genişlemesini sağlayan zencefil aynı zamanda kan akışını da düzenler. Sağuk algınlığı ve üst solunum yolu enfeksiyonlarında tedavi amacıyla kullanılan zencefilin, bu başlıkta bizi en çok ilgilendiren özelliği ise metabolizmayı çalıştırdığı ve kilo vermeye yardımcı bir besin maddesi olduğudur.  Aynı zamanda uzun süre tokluk hissi vermektedir.

Zencefille Zayıflama Formülü:

15 gram zencefil, 15 gram zerdeçal, 15 gram tarçın ve 1 su bardağı ev yoğurdu karıştırarak yatmadan 1-2 saat önce tüketilmesi gerekiyor. Yatana kadar ise 5 bardak su içmek gerekiyor. Ayrıca bu karışımı kullanmaya başladığınız ilk gün en az 45 dakika boyunca tempolu yürümeniz ve göbek basen yağları için egzersiz yapmanız da tavsiye ediliyor. Bu karışım yağ yakımına yardımcı oluyor ve metabolizmanızı hızlandırıyor.

Not: 15 gr. zencefil, zerdeçal ve tarçın birer çay kaşığına tekabül etmektedir.

zencefil

Kırmızı Biber

Kırmızı biber, diyet yapanların en lezzetli besin kaynaklarından biridir. Yemeklerde tuz kullanmadığınız zamanlarda sizin için kurtarıcı olabilir. Yağ yakıcı ve metabolizmayı hızlandırma özelliğine sahiptir.  Tokluk hissi verdiğinden uzun süre açlık hissetmenizi önleyecektir. Ayrıca damarlardaki kötü yağın temizlenmesine ve kalp atışlarının hızlanmasına da yardımcı olur.

Kırmızı Biber Zayıflama Formülü:

2-3 yemek kaşığı yoğurdun içine bir yemek kaşığı kırmızı biber ve yarım limon sıkarak hazırlayacağınız mucizevi karışımı yatmadan yarım saat önce yemelisiniz. Kırmızı biber ve yoğurt kürünün ardından hiç bir şey yemeden yatmalısınız. Su içebilirsiniz. iki hafta süre ile uygulanabilir. Ancak dikkat edilmesi gereken husus ise hamile ve emziren annelerin bu kürü uygulamamasıdır. Bunun yanı sıra basur gibi rahatsızlığı olanlar da dikkatli olmalıdırlar.

Zeytinyağı

Zeytinyağı, yağın yakılmasına ve vücuttan atılmasına yardımcı olur ve kandaki kötü kolesterol seviyesini aşağıya çeker. Diyet yaptığınız dönemde hemen her öğününüzde yer alan salataya limonla birlikte zeytin yağı ilave edildiğinde hem metabolizmayı hızlandıracak hem de sindirim sisteminize faydalı olacaktır.

zeytinyag

Sarımsak

Sarımsak, antioksidan  görevi görmekte ve vücuttaki insülin seviyesini düzenlemektedir. Tokluk hissinin uzun sürmesine yardımcı olur ve acıkmayı geciktirir. Bu nedenle yemeklerinizde ve kullanacağınız soslarda sarımsağı mutlaka kullanmalısınız.

Yulaf

Yulaf lifli bir besin maddesi olması sebebiyle diyet listelerinin vazgeçilmez bir besin kaynağıdır. Dukan diyetinin ise vazgeçilmezidir. Hemen her öğünde yulafa yer veren dukan diyeti, tok tutması ve sindirim sistemini düzenleyici etkisi sebebiyle yulaf kepeğini tercih etmektedir.   Yoğurda karıştırarak, süte ilave edilerek ya da yulaf kepeği ile ekmek pişirerek tüketilebilir.  Ara öğünlerin vazgeçilmez besinidir. Tokluk hissinin uzun sürmesine yardımcı olur ve acıkmanızı geciktirir. Yapılan araştırmalar sonucunda 8 hafta yulaf tüketmeniz halinde bel çevresinde incelme olması diğer faydalar arasındadır.

Yulaf diğer tahıllara göre daha fazla posa içermektedir. Bu da sindirim sisteminizin düzenlenmesine destek sağlar. E vitamini ve B grubu vitaminlerini içerir. Yüksek oranda selenyum içermektedir. Selenyum astım ve kalp hastalıklarına karşı koruyucudur ve antioksidan görevi vardır. Ayrıca yulaf DNA tamiri ve kolon kanseri olmak üzere bir çok kanser türüne karşı vücudu korumaya alır.

Elma Sirkesi

Elma sirkesinin yağ yakıcı özelliği bir çok uzman tarafından aktarılmış ve diyetlerde yardımcı besin maddesi olarak yerini almıştır. Bir bardak suyun içine bir tatlı kaşığı bal ve  bir tatlı kaşığı elma sirkesi karıştırılarak özellikle sabah tüketilmesi tavsiye ediliyor.  Ancak formülde bahsedilen elma sirkesinin marketten satın alınan içinde katkı maddesi bulunan sirkeden değil de, aktarlarda satılan güvenilir markaların doğal elma sirkesini kullanarak uygulanması sağlığınız ve alacağınız sonuç açısından daha sağlıklı olacaktır.

Yağ hücreleri insan vücudunda önemli bir yer tutmaktadır ancak vücut ağırlığına göre kadınlarda %25, erkeklerde ise %30’luk dilimin üzerine geçmesi sağlık sorunlarını, fazla kiloları ve bazı bölgelerdeki yağ birikimini beraberinde getirmektedir. Eklem rahatsızlıkları, kalp-damar hastalıkları, bazı kanser türleri ve şeker hastalıkları bu rahatsızlıkların en ciddi olanlarıdır.

Siz de ideal kilonuza ulaşabilmek, istemediğiniz kilolarınızdan kurtulmak ve vücudunuzdaki yağlanma oranını minimum seviyeye kadar düşürebilecek olan bu besinleri hayatınıza dahil etmeli ve mutlaka sağlıklı beslenme programınızda düzenli tüketimine özen göstermelisiniz.

Yeşil Çay

Yeşil çayın etken maddesi kateşin olarak adlandırılmakta ve vücuttaki yağ yakımını artırarak yağ oranının azalmasına yardımcı olmaktadır. Yapılan bazı araştırmalarda yeşil çayın tok tutucu özelliğinden de bahsedilmektedir. Kaliteli bir antioksidan kaynağı olarak gösterilen yeşil çay metabolizmanın hızlanmasında da yardımcıdır. İçeriğinde bulunan kafein sebebi ile tansiyon hastalarının kontrollü kullanmaları önerilmektedir. Yeşil çay aynı zamanda sindirim sisteminin düzenli çalışmasını da sağlamaktadır. Ancak sürekli kullanım sonucunda bir tembellik söz konusu olabilir. Bunu önlemek adına yeşil çay tüketimi on beş günlük periyotlarda kullanılabilir bir hafta ara verilir ve tekrar on beş günlük periyotta kullanımı söz konusu olabilir.

her-gun-yesil-cay-icmenin-6-faydasi-25266-1122016163407

Kahve ve Siyah Çay

Kahve ve siyah çay içeriğinde bulunan kafein sayesinde vücut çalışmasını hızlandırmakta ve kilo kaybına yardımcı olmaktadır. Özellikle şeker ve yağ yakımının artması ile yağ dokusunun azaldığı yapılan bazı çalışmalarla desteklenmektedir. Gün içinde bir ila 1,5 su bardağı ile sade kahve ya da bir kare bitter çikolata tüketilmesine beslenme uzmanları izin vermektedir. Günde kişiye göre üç ila beş fincandan fazlası önerilmemektedir. Aşırı tüketim söz konusu olursa uykusuzluk problemleri ile birlikte hipertansiyon ve taşikardi problemlerine de yol açabilmektedir.

Yosun

Kahverengi yenilebilen deniz yosunu metabolizmayı hızlandırıcı etkisine sahiptir ve yağ yakma potansiyeli ile bilinmekte olan doğal bir moleküldür. Vücudun kalça, basen ve bel bölgesinde birikmiş olan adipoz dokusu yağlarının azalmasında oldukça etkilidir.

Baklagiller ve Arpa

Baklagiller besin grubu lif oranı yüksek besinlerdir ve yağ yakımını artırmaktadır. Ayrıca kan yağlarının düzenlemesine de yardımcı olmakta ve tokluk hissinin uzun sürmesini sağlamaktadır. Bu nedenle mutlaka haftada en az üç öğün baklagiller grubunda yer alan besinler tüketilmelidir.

Öneri: Kuru baklagiller grubundaki besinler ve faydaları hakkında daha kapsamlı bilgi için “Kalıcı Kilo Vermek İsteyenlere Dr. Ayça Kaya’dan Öneri: Kurubaklagillerbaşlıklı makalemize linki tıklayarak ulaşabilirsiniz. 

72d284dc922189a40e0f0672d7237d2e

Yumurta

Protein içeriği yüksek bir besin maddesi olan yumurta, özellikle ağır spor programı uygulayanlarda doku ve kas kaybını önlemektedir. B12 vitamini açısından zengindir. Proteinlerin vücut çalışma hızını artırdığı yapılan bilimsel araştırmalarla kanıtlanmıştır.

Kaktüs

Besinlerden alınmış olan yağa bağlanarak vücutta yağ ve lif bileşeni oluşturmakta olan kaktüs, yağın vücuttan atılmasını sağlamakta ve kilo kontrolüne yardımcı olmaktadır. Kaktüs yağı bloke etmekte ve metabolizmayı hızlandırmaktadır.

Ananas

Tropikal meyve grubunda yer alan meyveler C vitamini ve lif açısından oldukça zengin olan besin maddelerindendir. Bu grupta yer alan meyvelerden özellikle ananas içeriğindeki bromelain enzimi sayesinde yağ yakımını artırmakta ve vücutta biriken fazla suyun atılmasına da yardımcı olmaktadır. Ayrıca mineral açısından zengindir ve özellikle diyet sürecinde tüketilmesi şiddetle önerilmektedir.

a51389776803_d

Hindiba

Metabolizmayı hızlandırma etkisine sahip olan hindiba, içeriğindeki “intybin” ve “taraxin” sayesinde yağ yakıcı özelliğini de taşımaktadır. Hazmı kolaylaştırmakta, vücutta bulunan asitlerin atılımında ve metabolizmanın düzenli çalışmasını sağlamaktadır. Ayrıca tokluk hissinin uzun sürmesini sağlayarak iştahı azaltır ve gün içinde fazla kalori alınmasını önler. Tatlı isteğini de köreltebiliyor.

Su

Su tüketimi metabolizmayı düzenlemekte ve vücut için büyük önem taşımaktadır. Vücuttaki zararlı maddelerin atılmasını sağlamaktadır. Tek başına su içmek kilo verimini sağlamaz ancak diyet sürecinde de mutlaka hayatınızın baş köşesinde yer almalıdır. Gün içinde en az 2 ila 2,5 litre su içilmesi gerekmektedir.

Yoğurt ve Süt

Kalsiyum açısından zengin olan bu besinlerin açlığı kontrol ettiği ve zayıflamaya yardımcı olduğu bilinmektedir. Özellikle yağsız ya da az yağlı yoğurt ve sütün yağ yakımını artırdığına dair yapılan bir çok araştırma mevcuttur.

Kırmızı Üzüm, Dut ve Kırmızı Şarap

İçeriğinde antioksidan özellik barındıran resveratrol maddesini barındırmakta olan dut ve kırmızı üzüm yağ yakıcı özelliğe sahiptir. Yine bu besinlerden üretilmekte olan kırmızı şarap da aynı etkiye sahiptir ancak kontrollü tüketimi söz konusudur.

kırmızı-üzüm

Kırmızı Biber

Kırmızı biberin içeriğinde bulunan capcaicin, vücudun ısısını artırmakta ve böylece vücudun  yağ yakma kapasitesini artırmaktadır. Baharatlı besinlerin tokluk hissi yarattığı ise yapılan araştırmalar sonucunda ortaya çıkmıştır.

Somon

Somon balığı, içeriğindeki OMEGA-3 sayesinde kilo vermeye yardımcı bir balık çeşididir. Bağışıklık sisteminin güçlenmesi için özellikle meme kanserinden korunmak için mutlaka somon balığı tüketimi gerekmektedir. Haftada en az iki öğün somon balığı ile birlikte uskumru, konserve ton balığı tüketilebilir. Ancak yağlı bir balık olması sebebiyle kolesterol hastaları için kontrollü kullanım önerilmektedir.

limonlu-kekikli-firinda-somon-baligi-tarifi

Limon, Portakal ve Greyfurt

Turunçgiller grubundan ananas için belirttiğimiz gibi C vitamini değeri yüksek olan meyveler vücuttaki yağ yakımını artırmaktadır. C vitamini suda eriyen bir vitamin çeşididir ve her gün düzenli olarak C vitamini içeren besinlerin tüketilmesi gerekmektedir. Greyfurt vücudun enerjisini artırmakta ve açlık krizlerini önleyici etkiye sahip olmaktadır.

Armut, Elma ve Dolmalık Biber

Vitamin ve mineral çeşitlilikleri dikkate alındığında bu türdeki gıdaların içeriğinde yer alan vücuda fayfalı ve yağ yakımı için elzem değer taşıyan bitkisel gıdalarda bulunmakta olan doğal kimyasallar arasında birçok diyetisyenin etken madde olarak da gördüğü flavonoidlerin yağ yakımına olan etkisi için de yıllardır süregelen deneysel çalışmalar da mevcut ve kanıtlanmış durumda. Yapılan bir araştırma sonucunda yüksek miktarda flavonoid tüketmekte olan kadınların vücut kitle indeksleri önemli sayılacak ölçüde düşüş göstermiştir ve bunun devamında ise hayvanlar üzerinde sağlık açısında pozitif yönde etki yaratmak üzere yapılmış olan bazı deneylerde bahsi geçen etken yağ yakım maddesi flavonoidlerin kalori tüketimini artırdığı görülmüş ve deney gruplarının segmente edilmesiyle vücutta bulunan yağların yakımını hızlandırdığı tespit edilmiştir.

Keten Tohumu

Keten tohumunun içeriğinde bulunan “lignan” sayesinde menopoz sonrasında kadınlarda daha az miktarda vücut yağı ve vücut kitle indeksi sağlamaktadır. Her gün yoğurdunuza, kahvaltılık tahılınıza ya da salata sosuna bir yemek kaşığı keten tohumu ekleyerek yağ yakımınızı kolaylaştırabilirsiniz.

dcf414f16921a4af21ac616ad72abd6b_shutterstock_329102534jpg_610x

Sirke

Yapılmış olan araştırmalar sirkenin vücudun yağlarını parçalamasına yardımcı enzim üreten genleri harekete geçirdiğini söylemektedir. Sodayla ya da sütle seyreltilerek yaklaşık bir yemek kaşığı kadar sirke her gün tüketilmelidir. Ayrıca sirke solunum hastalıklarından anemiye, varisten nasırlara kadar bir çok rahatsızlıkta fayda sağlayacak bir besin olarak kabul edilmektedir. Bununla birlikte boğaz ağrısında ve baş ağrısında iyileştirici bir etkiye sahiptir. Ateş düşürür, diş ve göz iltihaplanmalarını iyileştirir.

Ayrıca bu hafta yağ yakımı konusunu kapsamlı inceleyeceğimizi makalemizin başında da belirtmiştik. Yine yağ yakımında size destek olacak öneriler için “Nasıl Zayıflarım” başlığındaki linki tıklayabilir ve yağ yakımı için önem taşıyan altın kuralları inceleyebilirsiniz. 

biotin-supplement-for-beard-and-mustache-growth

Yağ hücreleri insan vücudunda önemli bir yer tutmaktadır ancak vücut ağırlığına göre kadınlarda %25, erkeklerde ise %30’luk dilimin üzerine geçmesi sağlık sorunlarını, fazla kiloları ve bazı bölgelerdeki yağ birikimini beraberinde getirmektedir. Eklem rahatsızlıkları, kalp-damar hastalıkları, bazı kanser türleri ve şeker hastalıkları bu rahatsızlıkların en ciddi olanlarıdır.

Yaz mevsiminin kapıya dayandığı bu günlerde yağlanma problemleri olanlara destek amaçlı biz de bu hafta bu konuya değindik. Geçtiğimiz aylarda “yağ yakan mucize besinler” başlığı altında bazı besinlere yer vermiştik. Bu hafta ise makalemizin devamı niteliğinde bu besinlere ek diğer yağ yakan besinleri sizinle paylaşıyor olacağız.

Siz de ideal kilonuza ulaşabilmek, istemediğiniz kilolarınızdan kurtulmak ve vücudunuzdaki yağlanma oranını minimum seviyeye kadar düşürebilecek olan bu besinleri hayatınıza dahil etmeli ve mutlaka sağlıklı beslenme programınızda düzenli tüketimine özen göstermelisiniz.

Yeşil Çay

Yeşil çayın etken maddesi kateşin olarak adlandırılmakta ve vücuttaki yağ yakımını artırarak yağ oranının azalmasına yardımcı olmaktadır. Yapılan bazı araştırmalarda yeşil çayın tok tutucu özelliğinden de bahsedilmektedir. Kaliteli bir antioksidan kaynağı olarak gösterilen yeşil çay metabolizmanın hızlanmasında da yardımcıdır. İçeriğinde bulunan kafein sebebi ile tansiyon hastalarının kontrollü kullanmaları önerilmektedir. Yeşil çay aynı zamanda sindirim sisteminin düzenli çalışmasını da sağlamaktadır. Ancak sürekli kullanım sonucunda bir tembellik söz konusu olabilir. Bunu önlemek adına yeşil çay tüketimi on beş günlük periyotlarda kullanılabilir bir hafta ara verilir ve tekrar on beş günlük periyotta kullanımı söz konusu olabilir.

her-gun-yesil-cay-icmenin-6-faydasi-25266-1122016163407

Kahve ve Siyah Çay

Kahve ve siyah çay içeriğinde bulunan kafein sayesinde vücut çalışmasını hızlandırmakta ve kilo kaybına yardımcı olmaktadır. Özellikle şeker ve yağ yakımının artması ile yağ dokusunun azaldığı yapılan bazı çalışmalarla desteklenmektedir. Gün içinde bir ila 1,5 su bardağı ile sade kahve ya da bir kare bitter çikolata tüketilmesine beslenme uzmanları izin vermektedir. Günde kişiye göre üç ila beş fincandan fazlası önerilmemektedir. Aşırı tüketim söz konusu olursa uykusuzluk problemleri ile birlikte hipertansiyon ve taşikardi problemlerine de yol açabilmektedir.

Yosun

Kahverengi yenilebilen deniz yosunu metabolizmayı hızlandırıcı etkisine sahiptir ve yağ yakma potansiyeli ile bilinmekte olan doğal bir moleküldür. Vücudun kalça, basen ve bel bölgesinde birikmiş olan adipoz dokusu yağlarının azalmasında oldukça etkilidir.

Baklagiller ve Arpa

Baklagiller besin grubu lif oranı yüksek besinlerdir ve yağ yakımını artırmaktadır. Ayrıca kan yağlarının düzenlemesine de yardımcı olmakta ve tokluk hissinin uzun sürmesini sağlamaktadır. Bu nedenle mutlaka haftada en az üç öğün baklagiller grubunda yer alan besinler tüketilmelidir.

Öneri: Kuru baklagiller grubundaki besinler ve faydaları hakkında daha kapsamlı bilgi için “Kalıcı Kilo Vermek İsteyenlere Dr. Ayça Kaya’dan Öneri: Kurubaklagiller” başlıklı makalemize linki tıklayarak ulaşabilirsiniz. 

72d284dc922189a40e0f0672d7237d2e

Yumurta

Protein içeriği yüksek bir besin maddesi olan yumurta, özellikle ağır spor programı uygulayanlarda doku ve kas kaybını önlemektedir. B12 vitamini açısından zengindir. Proteinlerin vücut çalışma hızını artırdığı yapılan bilimsel araştırmalarla kanıtlanmıştır.

Kaktüs

Besinlerden alınmış olan yağa bağlanarak vücutta yağ ve lif bileşeni oluşturmakta olan kaktüs, yağın vücuttan atılmasını sağlamakta ve kilo kontrolüne yardımcı olmaktadır. Kaktüs yağı bloke etmekte ve metabolizmayı hızlandırmaktadır.

Ananas

Tropikal meyve grubunda yer alan meyveler C vitamini ve lif açısından oldukça zengin olan besin maddelerindendir. Bu grupta yer alan meyvelerden özellikle ananas içeriğindeki bromelain enzimi sayesinde yağ yakımını artırmakta ve vücutta biriken fazla suyun atılmasına da yardımcı olmaktadır. Ayrıca mineral açısından zengindir ve özellikle diyet sürecinde tüketilmesi şiddetle önerilmektedir.

a51389776803_d

Hindiba

Metabolizmayı hızlandırma etkisine sahip olan hindiba, içeriğindeki “intybin” ve “taraxin” sayesinde yağ yakıcı özelliğini de taşımaktadır. Hazmı kolaylaştırmakta, vücutta bulunan asitlerin atılımında ve metabolizmanın düzenli çalışmasını sağlamaktadır. Ayrıca tokluk hissinin uzun sürmesini sağlayarak iştahı azaltır ve gün içinde fazla kalori alınmasını önler. Tatlı isteğini de köreltebiliyor.

Su

Su tüketimi metabolizmayı düzenlemekte ve vücut için büyük önem taşımaktadır. Vücuttaki zararlı maddelerin atılmasını sağlamaktadır. Tek başına su içmek kilo verimini sağlamaz ancak diyet sürecinde de mutlaka hayatınızın baş köşesinde yer almalıdır. Gün içinde en az 2 ila 2,5 litre su içilmesi gerekmektedir.

Yoğurt ve Süt

Kalsiyum açısından zengin olan bu besinlerin açlığı kontrol ettiği ve zayıflamaya yardımcı olduğu bilinmektedir. Özellikle yağsız ya da az yağlı yoğurt ve sütün yağ yakımını artırdığına dair yapılan bir çok araştırma mevcuttur.

Kırmızı Üzüm, Dut ve Kırmızı Şarap

İçeriğinde antioksidan özellik barındıran resveratrol maddesini barındırmakta olan dut ve kırmızı üzüm yağ yakıcı özelliğe sahiptir. Yine bu besinlerden üretilmekte olan kırmızı şarap da aynı etkiye sahiptir ancak kontrollü tüketimi söz konusudur.

kırmızı-üzüm

Kırmızı Biber

Kırmızı biberin içeriğinde bulunan capcaicin, vücudun ısısını artırmakta ve böylece vücudun  yağ yakma kapasitesini artırmaktadır. Baharatlı besinlerin tokluk hissi yarattığı ise yapılan araştırmalar sonucunda ortaya çıkmıştır.

Somon

Somon balığı, içeriğindeki OMEGA-3 sayesinde kilo vermeye yardımcı bir balık çeşididir. Bağışıklık sisteminin güçlenmesi için özellikle meme kanserinden korunmak için mutlaka somon balığı tüketimi gerekmektedir. Haftada en az iki öğün somon balığı ile birlikte uskumru, konserve ton balığı tüketilebilir. Ancak yağlı bir balık olması sebebiyle kolesterol hastaları için kontrollü kullanım önerilmektedir.

limonlu-kekikli-firinda-somon-baligi-tarifi

Limon, Portakal ve Greyfurt

Turunçgiller grubundan ananas için belirttiğimiz gibi C vitamini değeri yüksek olan meyveler vücuttaki yağ yakımını artırmaktadır. C vitamini suda eriyen bir vitamin çeşididir ve her gün düzenli olarak C vitamini içeren besinlerin tüketilmesi gerekmektedir. Greyfurt vücudun enerjisini artırmakta ve açlık krizlerini önleyici etkiye sahip olmaktadır.

Armut, Elma ve Dolmalık Biber

Vitamin ve mineral çeşitlilikleri dikkate alındığında bu türdeki gıdaların içeriğinde yer alan vücuda fayfalı ve yağ yakımı için elzem değer taşıyan bitkisel gıdalarda bulunmakta olan doğal kimyasallar arasında birçok diyetisyenin etken madde olarak da gördüğü flavonoidlerin yağ yakımına olan etkisi için de yıllardır süregelen deneysel çalışmalar da mevcut ve kanıtlanmış durumda. Yapılan bir araştırma sonucunda yüksek miktarda flavonoid tüketmekte olan kadınların vücut kitle indekleri önemli sayılacak ölçüde düşüş göstermiştir ve bunun devamında ise hayvanlar üzerinde sağlık açısında pozitif yönde etki yaratmak üzere yapılmış olan bazı deneylerde bahsi geçen etken yağ yakım maddesi flavonoidlerin kalori tüketimini artırdığı görülmüş ve deney gruplarının segmente edilmesiyle vücutta bulunan yağların yakımını hızlandırdığı tespit edilmiştir.

Keten Tohumu

Keten tohumunun içeriğinde bulunan “lignan” sayesinde menopoz sonrasında kadınlarda daha az miktarda vücut yağı ve vücut kitle indeksi sağlamaktadır. Her gün yoğurdunuza, kahvaltılık tahılınıza ya da salata sosuna bir yemek kaşığı keten tohumu ekleyerek yağ yakımınızı kolaylaştırabilirsiniz.

dcf414f16921a4af21ac616ad72abd6b_shutterstock_329102534jpg_610x

Sirke

Yapılmış olan araştırmalar sirkenin vücudun yağlarını parçalamasına yardımcı enzim üreten genleri harekete geçirdiğini söylemektedir. Sodayla ya da sütle seyreltilerek yaklaşık bir yemek kaşığı kadar sirke her gün tüketilmelidir. Ayrıca sirke solunum hastalıklarından anemiye, varisten nasırlara kadar bir çok rahatsızlıkta fayda sağlayacak bir besin olarak kabul edilmektedir. Bununla birlikte boğaz ağrısında ve baş ağrısında iyileştirici bir etkiye sahiptir. Ateş düşürür, diş ve göz iltihaplanmalarını iyileştirir.

Bilgi: Makalemizin diğer yazısı olan “Yağ Yakmaya Yardımcı Mucize Besinler” başlığına ulaşmak için linke tıklayabilirsiniz. 

Ayrıca bu hafta yağ yakımı konusunu kapsamlı inceleyeceğimizi makalemizin başında da belirtmiştik. Yine yağ yakımında size destek olacak öneriler için “Nasıl Zayıflarım” başlığındaki linki tıklayabilir ve yağ yakımı için önem taşıyan altın kuralları inceleyebilirsiniz. 

biotin-supplement-for-beard-and-mustache-growth

Kaydet

Kaydet

Soru - Cevap

Leave a Reply

*Yorumlara cevap verebilmek için hesabınızın olması gerekmektedir. Buraya tıklayarak hesap oluşturabilirsiniz.