Kirazın Faydaları Nelerdir ve Kiraz Diyeti Nasıl Yapılır?

Yaz mevsiminin en sevilen ve en popüler olan meyvelerinden biridir kiraz. Pazar ve manav tezgahlarını süsleyen bu lezzetli meyvenin vücudunuz için ne kadar faydalı bir meyve olduğunu biliyor muydunuz? Bu hafta makalemizde sizinle kirazın faydaları ve kiraz diyeti ile ilgili bilgiler paylaşıyor olacağız.

Kiraz elbette sağlıklı ve lezzetli bir meyvedir. Ancak meyve olarak tüketilmesinin dışında bir çok tatlı çeşitlerinde, içeceklerde ve hatta yemeklerde kullanmak bile mümkün. Böylece kirazın içerdiği tüm vitamin ve minerallerden istifade ediyor olacaksınız. Üstelik son yıllarda kirazın faydaları ile ilgili yapılan daha geniş çaplı araştırmalar ile kiraz artık bir meyve olarak tüketilmesinin yanı sıra faydalarından istifade edebilmek için heyecanla beklenen bir meyve olarak hayatımızdaki yerini aldı bile.

Kirazın faydaları arasında en öne çıkaran özelliği antioksidan özellikler taşıyan ve antioksidan açısından zengin bir meyve olmasıdır. Bu özelliği ile bir çok organı hücre hasarlarına karşı koruyor olmasıdır.

Kiraz Hangi Vitaminleri İçermektedir ve Besin Değerleri Nelerdir?

Kiraz, içeriğinde A vitamini, B6 vitamini, C vitamini, K vitamini ile birlikte kalsiyum, folat, demir, magnezyum, fosfor, manganez, bakır ve potasyum minerallerini içermektedir. İçeriğinde bulunan vitamin ve mineraller sayesinde ise bir çok hastalığın tedavi sürecinde doktorlar tarafından tüketimi önerilmektedir.

Besin Değerleri;

100 gram tatlı kirazda günlük;

 • C vitamini ihtiyacınızın %12’lik kısmını (7.0 mg)
 • K vitamini ihtiyacınızın %3’lük kısmını (2.1 mcg)
 • B6 vitamini ihtiyacınızın %2’lik kısmını
 • Folat ihtiyacınızın %1’lik kısmını (4.0 mcg)
 • A vitamini ihtiyacınızın %1’lik kısmını (64IU)
 • Kalsiyum ihtiyacınızın %1’lik kısmını(13.0 mg)
 • Demir ihtiyacınızın %2’lik kısmını (0.4 mg)
 • Magnezyum ihtiyacınızın %3’lük kısmını (11.0 mg)
 • Fosfor ihtiyacınızın %2’lik kısmını (21.0 mg)
 • Potasyum ihtiyacınızın %6’lık kısmını (222 mg)
 • Bakır ihtiyacının %3’lük kısmını 0.1 mg)
 • Manganez ihtiyacınızın %4’lük kısmını (0.1 mg) karşılamaktadır.

Ayrıca özellikle sindirim sorunları yaşayanlar için kiraz kurtarıcı bir meyve olarak kabul edilebilir. Çünkü sindirim sistemini düzenli olarak çalıştıran kiraz bağırsakları hareketlendirmekte, kabızlığı önlemekte ve en önemlisi de yüksek oranda besin lifi içermektedir. 100 gram kiraz tüketildiğinde günlük alınması gereken besin lifinin % 8’lik kısmını karşılamaktadır. 

kiraz-2

Sistemimize kayıtlı diyetisyenler:

Kirazın Sağlığa Faydaları Nelerdir?

Kirazın Beyin Sağlığı Üzerindeki Faydaları

Yaşın ilerlemesi ile birlikte beyin hücrelerinin arasındaki iletişim azalmakta ve bunun sonucu olarak zihinsel aktivite yavaşlamaktadır. Sonuç olarak hafıza ile ilgili sorunlar yaşanmaktadır. Düzenli olarak kiraz tükettiğinizde ilerleyen yaşlarınızda oluşacak hafıza problemlerini engelleyebilir ya da bu süreci yavaşlatabilirsiniz.

Kirazın içeriğinde bulunan antioksidanlar, gelişmiş hücreleri tahrip etmekte olan ve vücudunuzda bulunan serbest radikallere karşı vücudunuzu korumaktadır. Yani ne kadar az miktarda hücreniz zarar görürse beyin hücreleriniz o kadar keskin ve çevik olmaktadır.

Beyin için yararlı olan antioksidanları kirazın dışında ahududu, böğürtlen, siyah erik, avokado, çilek, kırmızı üzüm ve portakaldan da sağlayabilirsiniz.

Kirazın Uykusuzluk Üzerindeki Olumlu Etkileri

Melatonin hormonu, beyinde uyku döngüsünün düzenlenmesini sağlamaktadır. Kiraz ise “melatonin” içermektedir. Vücudunuz normal zaman diliminde yeterli miktarlarda melatonin üretebilmektedir ancak bazı dış faktörler sebebiyle melatonin seviyesini düşürmekte ve bu durum karşısında uykuya geçiş süreci zor olmaktadır. Belirtilen dış faktörler tv ekranı, aydınlatma ya da bilgisayar ekranından gelen ışık olarak belirtilmektedir. bu durumun önüne geçmek adına yatmadan bir kaç saat önce kiraz tükettiğinizde eksik kalan melatonin miktarı tamamlanarak uykuya geçiş süreciniz kolaylaşmaktadır.

Kirazın Kilo Kontrolü Üzerindeki Etkileri

Kiraz az miktarda kalori içerdiği için diyet sürecinde meyve tercihinizi gönül rahatlığı ile kirazdan yana kullanabilirsiniz. 100 gram kiraz tükettiğinizde sadece 60 kalori alıyor olacaksınız. Kirazın %75’i sudan oluşmaktadır ve kiraz tüketimi az miktarda kalori ile midenizin dolmasını sağlıyor olacağından daha az yemek yemenizde size yardımcı olacaktır. Ayrıca besin lifi açısından da zengin olduğunu belirtmiştik. Besin lifi diyet sürecinin en önemli etkenlerinden biridir. Bu sayede kiraz tüketimi uzun süre tokluk hissi vereceğinden daha az yemek yemenizde yardımcı olacaktır. Ancak bu noktada tüketilen kiraz miktarı önem kazanmaktadır. Çünkü kirazın içerdiği kalorinin bir kısmı şekerden oluşmakta ve fazla tüketim sonucunda masum gibi görünen kirazın kilo aldıracağı unutulmamalıdır.

 

Kiraz İltihabı Önlemektedir

Yapılan bazı bilimsel araştırmalar sonucunda kirazın içeriğinde yer alan “antosiyanin”nin iltihabı artıran cyclooxygenase-1 ve 2 enzimlerinin baskılandığı belirtilmiştir. Bu özelliği sayesinde fibromiyalji yani ağrılı kas rahatsızlığı, gut artriti ve kronik spor sakatlıkları sebebiyle oluşan ağrıların hafiflemesi için tüketilmesi önerilen meyveler arasında yer almaktadır kiraz. Bununla beraber bazı kuruluşlar vücuttaki ağrılar karşısındaki etkileri konusunda “yirmi adet kiraz yemenin bir adet aspirin almaktan yaklaşık 10 kat daha etkili olduğu” konusunda iddialı açıklamalarda bulunmuşlardır.

Gut Hastalığı Karşısındaki Etkileri

Kiraz tüketimi gut hastalığı üzerinde olumlu etkilere sahiptir. Bu konu ile ilgili Boston Üniversitesi Tıp Fakültesi bazı araştırmalar gerçekleştirmiş ve bunun sonucunda kiraz tüketiminin gut hastalığına bağlı olarak oluşan eklem ağrısı ataklarının ortalama %35 ila %75 arasında azalttığı ortaya çıkmıştır.

Sindirim Sistemini Rahatlatır

Kiraz içeriğinde bulunan besin lifi sayesinde sindirim sistemini rahatlatmakta, bağırsakların düzenli çalışmasını sağlayarak kabızlık sorununu ortadan kaldırmaktadır. Hatta kabızlık sorunu yaşayan kişilerde ishal etkisi oluşturmakta ve hazımsızlık sorununu da çözüme ulaştırmaktadır.

 

Bağışıklık Sistemini Kuvvetlendirir

Kiraz kaliteli bir C vitamini kaynağıdır ve bu özelliği ile bağışıklık sistemini güçlendirerek grip gibi rahatsızlıklara yakalanma riskini de önemli bir oranda azaltmaktadır. Bununla beraber vücuda enerji vermekte ve zinde olmanızda yardımcı olmaktadır. Vitamin eksikliğini gidermek adına tercih edilebilecek önemli bir meyvedir.kiraz-

Kansere Karşı Vücudunuzu Korumaktadır

Kirazın içeriğinde bulunan antioksidan etkisi ile C vitamini, antosiyanin, karotenoidler ve lif sayesinde bir çok kanser türüne karşı vücudunuza koruma sağlamaktadır. Kanser hastalıklarına yakalanma riskini azaltmaktadır.

Kas ve Kemikler Üzerinde Etkilidir

Eklem, kas, kemik ve romatizma ağrıları üzerinde oldukça olumlu etkilere sahip olan kiraz ile kas ağrıları ve kas iltihaplanmalarının iyileşmesinde yardımcı olmaktadır. 40 ila 70 yaş aralığında bulunan bazı kadınlar üzerinde yapılan araştırmalara sonucunda eklemlerde oluşan ağrı ve şişliği azaltan kiraz, osteoartrite karşı da koruma sağlamaktadır.

Kaliteli Bir Antioksidan Kaynağıdır

Kiraz içerdiği antioksidanlar sayesinde erken yaşlanmanın etkilerini azaltmakta ve yaşlı görünmeye sebep olan serbest radikallerle savaşmaktadır.

Kiraz Tüketimi İle Sigaranın Etkileri Azalır

Kirazın pek bilinmeyen ancak önemli özelliklerinden biri de kiraz tüketiminin sigara kullanımından oluşan zararlı etkilerin azaltılmasında yardımcı olmasıdır. Sigara içenlerin bol miktarda kiraz tüketmesi önerilebilir. Böylece sigaranın vücudunuzdaki nikotin etkilerini azaltacak ve oluşan zararlı etkilerin vücudunuzdan atılmasına yardımcı olacaksınız.

 kiraz (1)

Kirazın Diğer Faydaları Nelerdir?

 • Diyabet riskini azaltmaktadır.
 • Kalp ve damar sağlığını korumaya yardımcı olmaktadır.
 • Nörolojik hastalıkların görülme riskini önemli ölçüde azaltmaktadır.
 • Alzheimer hastalığına yakalanma riskini azaltmaktadır.
 • İdrar söktürücü özelliği vardır.
 • İdrar söktürücü özelliği ile böbreklerdeki toksin maddelerin vücuttan atılmasına yardımcı olmaktadır.
 • Ateş düşürücü özelliği mevcuttur.
 • Karaciğer rahatsızlıklarında iyileştirici etkileri mevcuttur.
 • Safra kesesinde taş, böbreklerinde kum oluşan kişilerin özellikle kiraz tüketmesi tavsiye edilmektedir.
 • Felç geçirme riskini azaltmaktadır.
 • İçeriğinde bulunan potasyum sayesinde tansiyonu ve kalp atış hızını dengelemektedir.
 • Ayrıca kolesterolü, şekeri ve tansiyonu dengeleyerek kalp hastalıklarına yakalanma riskini de önemli oranda düşürmektedir.
 • Göz hastalıklarına iyi gelmektedir.
 • Kan şekerinin düşürülmesinde yardımcı olmaktadır.

Kabızlık İçin Kiraz Kullanımı Nasıl Olmalıdır?

Kabızlığın etkisinden kurtulmak adına kiraz tüketebileceğinizi belirtmiştik. Bunun için formül ise; kaynamış suyun içerisine yedi ila sekiz kiraz yaprağı atılır ve ortalama iki ila üç dakika kaynatıldıktan sonra yapraklar süzülür ve elde edilen su içilir. Böylece kabızlık sorunu çözülecektir.

Bronşite Karşı Kiraz Çiçeği Nasıl Kullanılır?

Öksürük, bronşit ve buna bağlı olarak ortaya çıkan göğüs ağrıları gibi rahatsızlıklar için basit bir formül mevcut. Bunun için bir avuç kadar kiraz çiçeği 15 dakika kaynatılmış olan suyun içine atılır ve yaklaşık beş dakika kadar kaynar suda demlendikten sonra süzülerek içilir. 

Kirazın Zararları Var Mıdır?

Kirazın uzun uzun faydalarından bahsettik ancak fazla tüketilmesinden kaynaklı bazı zararları da bulunmaktadır. Mesela tüketiminden hemen sonra su içilmesi tavsiye edilmemektedir. Bu durum mide şişkinliğine ve hazımsızlığa sebep olabilir. ayrıca olgunlaşmış kirazın tüketilmesi önemlidir. Olgunlaşmamış meyveyi tükettiğiniz zaman ishal ve karın ağrısı yaşabilirsiniz.

cherries-1431310_960_720

Kiraz Diyeti Nedir Ve Nasıl Yapılır?

Kirazın bu kadar faydalarından bahsetmişken bu faydalardan istifade etmek ve üzerine bir de kilo vermek için Kiraz Diyeti uygulamaya ne dersiniz? siz de kiraz yemeyi seviyorsanız bu diyet size hem kilo verdirecek hem de kiraz yerken ayrıca sizi mutlu edecektir. Üstelik bu diyeti uygulayarak bir haftalık periyotta beş kiloya kadar kilo kaybı yaşamanız mümkün olacaktır.

Günlük kalori ihtiyacınızın erkekler için 2200 ila 2400 ve kadınlar için 1800 ila 2000 civarında olduğunu düşünürsek, üstelik 100 gram kirazın da sadece 60 kalori olduğunu göz önünde bulundurursak, bu durum bolca kiraz yiyebileceğiniz anlamına gelmektedir. Ancak unutulmaması gereken önemli nokta; kiraz diyeti ya da herhangi bir popüler diyet listesini doktorunuza danışmadan kesinlikle yapmamalısınız.

Kiraz Diyeti Örnek Diyet Programı

Birinci Gün

Sabah Kahvaltısı

 • 400 gram kiraz

Öğle Yemeği

 • 150 gram haşlanmış tavuk
 • Bir kase çilek kompostosu

Ara Öğün 

 • 200 gram kiraz

Akşam Yemeği

 • 200 gram balık
 • Diyet yoğurt
 • Salatalık
 • Şekersiz çay

İkinci Gün

kiraz

Sabah Kahvaltısı

 • 200 gram kiraz
 • 200 gram az yağlı peynir

Öğle Yemeği

 • 200 gram sığır eti
 • Sebze çorbası
 • Bir bardak vişne suyu ya da kiraz

Ara Öğün 

 • 200 gram kiraz
 • Bir kase diyet yoğurt

Akşam Yemeği

 • Izgara balık fileto
 • Domates ve maydanoz ile yapılmış salata
 • Bir kupa ile şekersiz yeşil çay

Üçüncü Gün

Sabah Kahvaltısı

 • 200 gram kiraz
 • Su ile karışık yulaf ezmesi

Öğle Yemeği

 • 200 gram balık
 • Bir kase kuru meyve kompostosu
 • Bir kase sebze çorbası

Ara Öğün 

 • 200 gram kiraz
 • Bir kase diyet yoğurt

Akşam Yemeği

 • 200 gram haşlanmış tavuk
 • Salatalık ve yeşillikle yapılmış salata
 • Mevsim meyvesi kompostosu

Dördüncü Gün

Sabah Kahvaltısı

 • 250 gram kiraz
 • Bir bardak ile diyet yoğurt
 • Bir kupa şekersiz yeşil çay

Öğle Yemeği

 • 200 gram yağsız dana ya da kuzu eti
 • Az yağlı bir kase yoğurt

Ara Öğün 

 • 200 gram kiraz

Akşam Yemeği

 • 200 gram balık fileto
 • Salatalık ve domates ile yapılmış salata
 • Mevsim meyvesi kompostosu

Yazın-Formunuzu-Korumak-İçin-Kiraz-Diyeti

Beşinci Gün

Sabah Kahvaltısı

 • 200 gram kiraz
 • İki adet haşlanmış yumurta
 • Bir kase diyet yoğurt

Öğle Yemeği

 • Bir porsiyon sebze güveç
 • Bir kase mevsim meyvesi kompostosu

Ara Öğün 

 • 300 gram kiraz

Akşam Yemeği

 • Buharda pişirilmiş sebze ile yapılmış yağsız pilav
 • Bir kase diyet yoğurt

Altıncı Gün

Sabah Kahvaltısı

 • 200 gram kiraz
 • 200 gram az yağlı peynir

Öğle Yemeği

 • 200 gram haşlanmış tavuk
 • Bir porsiyon mevsim sebze salatası
 • Bir kase ile mevsim meyve kompostosu

Ara Öğün 

 • 300 gram kiraz

Akşam Yemeği

 • Izgara balık fileto
 • Bir porsiyon haşlanmış sebze

Ara Öğün

 • Bir kase diyet yoğurt

Yedinci Gün

Sabah Kahvaltısı

 • 200 gram kiraz
 • Bir kase diyet yoğurt
 • Yulaf

Öğle Yemeği

 • 200 gram haşlanmış dana eti
 • Bir porsiyon mevsim sebze salatası

Ara Öğün 

 • 300 gram kiraz

Akşam Yemeği

 • Izgara ya da haşlanmış tavuk
 • Mevsim sebzeleri ile yapılmış salata
 • Bir kase diyet yoğurt

 kiraz (2)

Kiraz İle Yapılan Lezzetli Tarifler

Kirazın faydalarından istifade etmenin bir diğer yolu da kirazla yapılan lezzetli tariflerdir. Bunun için pratik ve bir o kadar da serinletici lezzetli tariflerimizle siz de kirazı farklı şekillerde sofralarınıza taşıyabilirsiniz.

Yaz Sıcağında Serinlemek İçin Kirazlı Buzlu Çay Tarifi

Kirazlı Buzlu Çay İçin Malzemeler

 • Bir litre su
 • Dört demlik poşet siyah çay
 • Yarım su bardağı ile esmer şeker
 • Bir su bardağı ile vişne nektarı
 • Bir su bardağı ile kiraz tanesi
 • İki su bardağı ile kırık buz

Kirazlı Buzlu Çayın Hazırlanışı

Öncelikle su derin bir tencerede kaynatılır. Kaynamış olan suyun içerisine poşet siyah çaylar bırakılır ve demini vermesi için yaklaşık 15 dakika kadar bekletilir. demini vermiş olan poşet siyah çaylar bir kenara alınır. Demlenmiş olan çaya ılındıktan sonra esmer şeker ilave edilir ve iyice karıştırılır. Çaya lezzetini verecek olan ve kıvamını artıracak olan vişne nektarı ilave edilir. Kiraz taneleri ve kırık buz parçaları çayın içine eklenerek son bir kez karıştırılır ve doğal kirazlı buzlu çay soğuk olarak servis edilir.

kirazli-buzlu-cay-1

Kirazlı Kek

Kirazlı Kek İçin Malzemeler

 • Üç adet yumurta
 • Bir su bardağı ile toz şeker
 • Bir su bardağı ile sıvı yağ
 • Dört yemek kaşığı ile eritilmiş tereyağı
 • Yarım su bardağı ile süt
 • Yarım su bardağı ile krema
 • 3,5 su bardağı ile un
 • 100 gram kadar çekirdekleri ayıklanmış kiraz
 • Bir paket vanilin
 • Bir paket kabartma tozu
 • Bir yemek kaşığı ile nişasta

Kirazlı Kekin Hazırlanışı

Ayıklanmış olan kirazların üzerine öncelikle nişasta ilave edilir.  Ezilmemelerine özen gösterilerek hafifçe hepsi nişastaya bulanır. Derin bir kabın içerisine önce yumurtalar kırılır. Üzerine şeker eklenir ve çırpıcı yardımıyla hızlıca çırpılır. Daha sonra sırasıyla süt, sıvı yağ ve eritilmiş ve soğutulmuş olan tereyağı ilave edilerek karıştırma işlemine devam edilir. ardından krema ilave edilir ve tüm malzeme iyice yedirilerek karıştırılır. Un, kabartma tozu ve ardından vanilya karışıma ilave edilir. Un parçaları kalmayacak şekilde yine çırpıcı yardımıyla tekrar iyice karıştırılır. Son adım olarak nişastaya bulanmış olan kirazlar da ilave edilerek bu sefer spatula yardımı ile nazik hareketlerle karıştırılır ve isteğe göre herhangi bir kek kalıbına unlanarak ya da yağlanarak aktarılır. Önceden 180 derecede ısıtılmış olan fırında içi iyice pişene kadar beklenir. Bir bıçak yardımı ile kontrol edilerek piştiğinden emin olunan kek kızardıktan sonra fırından alınır ve oda sıcaklığında dinlendirildikten sonra servis edilir. İsteğe göre servis edilmeden önce üzerine yine pudra şekeri serpiştirilebilir.

kirazli-kek-tarifi

Kiraz Kompostosu

Kiraz Kompostosu İçin Malzemeler

 • Yarım kg. kadar kiraz
 • 1,5 su bardağı ile toz şeker
 • Bir adet kabuk tarçın
 • Beş su bardağı ile su
 • Yarım limonun suyu

Kiraz Kompostosunun Hazırlanışı 

Öncelikle kirazlar iyice yıkanır ve çekirdekleri çıkartılır. Tencereye su alınır ve kaynamaya bırakılır. Kaynadıktan sonra içerisine yarım limonun suyu ilave edilir ve yaklaşık beş dakika daha kaynatılır. Kirazlar ve kabuk tarçın da kaynayan suya ilave edilir ve daha sonra bir taşım kadar kaynatılma işlemi sürdürülür. Ocaktan alınan kiraz kmpostosu oda sıcaklığında ılındırıldıktan sonra buzdolabına soğutulmak üzere kaldırılır. Soğuk olarak servis edilir.

mutfakinsanlari_tarif_kiraz-kompostosu-tarifi_b3cmk9y7

Soru - Cevap

Leave a Reply

*Yorumlara cevap verebilmek için hesabınızın olması gerekmektedir. Buraya tıklayarak hesap oluşturabilirsiniz.