Kilonuzu Siz Kontrol Edin


Zor bir süreçten geçtiniz ve fazla kilolarınızdan kurtulabildiniz. Ancak sizi yeni bir zor süreç beklemekte. Kilo vermek kadar ulaştığınız kiloyu korumak da önemli. Şimdi ulaştığınız kiloyu korumak için gerekli altın kurallara birlikte göz atalım.

Kilo Kontrolünü Sağlamak İçin

Hedeflediğiniz kiloya ulaşmak başarıdır fakat ulaştığınız kiloda istikrar sağlayarak kilonuzu kontrol etmek daha büyük bir başarıdır. Kilonuzu kontrol etmek için yapmanız gerekenleri aşağıda maddeler halinde paylaşıyoruz.

Ulaştığınız Kiloyu Kontrol Etmek İçin Bir Diyet Listesi Edinin

Ulaştığınız kiloyu kontrol etmek için bir listeye ihtiyacınız olacaktır. Bu listeyi kalori hesabı yaparak kendiniz oluşturabileceğiniz gibi bir uzmandan yardım alarak da oluşturabilirsiniz. Günlük kaç kalori almanız gerektiğini hesaplamak için kilonuz ile 22 rakamını çarparak belirleyebilirsiniz. Tabii bu hesabı yaparken günlük ne kadar hareketli olduğunuzda önemli bir faktör olacaktır. Eğer çok hareketli ve tempolu bir gün geçiriyor iseniz almanız gereken kalori miktarı daha fazla olmalıdır.  Bu durumda listeyi kendiniz belirleyerek değil bir uzmandan yardım alarak oluşturmanız daha sağlıklı olacaktır. Bir örnek verecek olursak 25 yaşında ve 55 kilo ağırlığında bir kişinin bir günlük kalori hesabı 22×55 =1210 kalori şeklinde olmalıdır. Mesela özel bir durum mevcut ve  o gün bir davete katıldınız.  Davet için hazırlanmış yiyeceklerde sizin için uygun olanları yemelisiniz. Ancak ne kadar dikkat ederseniz edin böyle bir durumda almamız gereken kalori miktarı artacaktır. Ancak o gün çok kaçırdığınızın bilincinde iseniz ertesi günü bunu dengeleyebilirsiniz. Daha düşük kalorili yiyecekler tüketerek daha az kalori alabilir ve bir önceki gün yaptığınız kaçamağı telafi edebilirsiniz.

kilo-kontrolu

Ağır Yiyeceklerden Kaçının

Ağır yiyeceklerden kesinlikle kaçınmalısınız. Aksi takdirde verdiğiniz kiloları hızlı bir şekilde geri alacak ve eski kilonuza tekrar geri dönmüş olacaksınız. Bu nedenle kalori hesabı oldukça önemlidir. Bir önceki maddede belirttiğimiz kalori hesabı yaparak ağır yiyecekler tüketmeniz halinde bile diğer yiyeceklerle bunu dengeleyerek kilonuzu kontrol edebilirsiniz.

Uyku Düzeninize Dikkat Edin

Verdiğiniz kiloları korumak için diğer önemli detay ise uyku düzeninize dikkat etmektir. Uyku düzeninin bozulması bazı hastalıklara yol açabileceği gibi kilo almanıza da sebep olabilir. Ergenlik döneminde önerilen uyku süresi 8 saat ile 10 saat arasında olmalıdır. 11 saatten fazla ve 7 saatten az uyunması halinde vücut sağlığını tehdit edecek unsurların oluşmasına ve aşırı kilo alımına sebep olabilir. Ancak uzmanlar genç  ve yetişkinlere bu süre için 7 saat ile 9 saat arasında bir uyku tavsiye ediyor. 18 ile 64 yaş arasında olan bu grup için uyku süresi 6 saatten az ve 11 saatten fazla olmamalıdır. Ileri yaştaki bireyler için ise bu süre 7 saat ile 8 saat arasında öneriliyor 65 yaş ve üzerindeki kişilere kapsayan bu dönemde 5 saatten az ve 9 saatten fazla uyunmaması için önerilerde bulunuyor.

sleep-disorders-in-teens-causes-symptoms-you-should-be-aware-of

Sabah Kahvaltıları Çok Önemli

Kilo koruma sürecinde sabah kahvaltıları ayrı bir önem taşımakta. Güne sağlıklı ve doyurucu bir kahvaltı ile başlamak bütün gün size enerji verecek ve sizi tok tutarak diğer öğünlerde çok yemek yemenizi önleyecektir.  Sağlıklı ve düzenli sabah kahvaltıları ideal kilonuzu korumak için önemli bir öğündür.

Meyve Yemeyi İhmal Etmeyin

Kilo kontrolünde meyve önemli bir besin maddesidir. Kilo verme sürecinde dikkat ettiğiniz gibi kilonuzu koruma sürecinde de seçtiğiniz meyvelere dikkat etmelisiniz. Kiraz,  kavun, karpuz ve muz gibi çok şekerli ve kalorisi yüksek meyveleri mümkün olduğunca az tüketin. Seçtiğiniz posalı meyveleri kabuğuyla yemek sizin için daha sağlıklı olacaktır. Ayrıca ara öğünlerde meyve yemeniz sizi ana öğünlere kadar tok tutacaktır.

Tape measure squeezing scales to form waist

Hamur İşlerinden Uzak Durun

Verdiğiniz kiloları tekrar geri almak istemiyorsanız, hamur işlerinden uzak durmanız gerekir. Ayrıca kahvaltı öğününde yer verdiğiniz hamur işi ve yağlı yiyecekler güne hazımsızlık gibi bir sorunla başlayacağınız anlamına gelmektedir. Akşam öğünlerinde hele ki geç saatte hamur işi ve yağlı yiyecekler tüketiliyor ise bu da metabolizmanızı zayıflatacaktır Düzenli tüketmeniz ise kısa sürede kaybettiğiniz kiloları geri alarak eski kilonuza geri dönmenizin en önemli sebebidir. Çok canınız istiyorsa gün ortasında ve tamamen karnınızı doyurmayacak kadar tüketmeniz hem sağlığınız hem de diyet süresince verdiğiniz kilolar açısından yararlı olmayacaktır.

Su İçmeyi İhmal Etmeyin

İstediğiniz kiloya ulaştıysanız ve bu kiloda sabit kalmak istiyorsanız su tüketiminiz de yine günlük 2 litrenin altına düşmeyecek ve bunu da güne yayarak içmeye çalışacaksınız.  Gece çok tuvalete kalkıyorsanız, yatmadan 2 saat evvelinden su tüketimini bırakabilir ve ertesi sabah yine başlayabilirsiniz.

Şeker Alımını Azaltın

Sık sık tatlı yeme ihtiyacı hissediyorsanız, bunun için doğal ortamda kurutulmuş meyveleri tercih edebilirsiniz.  Çikolata olarak ise bitter çikolata, sizin o anlık tatlı krizini yenmenize yardımcı olacak ve daha doğal beslenmiş olacaksınız. Hazır ve şerbetli tatlılardan da uzak durmanız gerektiğini unutmayın.

 

 

 

Soru - Cevap

Leave a Reply

*Yorumlara cevap verebilmek için hesabınızın olması gerekmektedir. Buraya tıklayarak hesap oluşturabilirsiniz.