Sağlıklı Beslenmenin Yeni Yıldızı: Mikro Herküller -4-

Size sağlıklı çözümler sunacak olan Mikro Herküllerde yazı dizimiz devam ediyor. Ekstra lezzetli çözümler sunan mikro herküllerden organik maş fasulyesi filizi, organik yeşil mercimek filizi,  organik maş fasulyesi filizi, organik yeşil mercimek filizi ve organik buğday filizi‘nden bahsetmiştik. Bu haftaki makalemizde de organik barbunya filizi ve organik nohut filizine yer vereceğiz.

Organik Barbunya Filizi

Organik barbunya filizi, mineral ve vitamin içeriğiyle besin dünyasının ağır topları arasında yer alıyor. Ayrıca ekstra enerji isteyenler için de biçilmiş kaftan. Sofralarınızın baş köşesinde yer almayı hak eden organik barbunya filizi için söylenebilecek en doğru şey: efor sarfedeceğiniz zamanlarda beslenme öğününüzde mutlaka yer alması gerektiğidir. Barbunyanın varolan besin değerlerini ikiye katlayacak olan barbunya filizi aynı zamanda kış mevsiminde C vitaminine ihtiyaç duyduğunuz zamanlarda da ilk aklınıza gelmesi gereken bir besin olmalıdır. Bunu söylemiş olmamızın sebebi ise, organik barbunya filizinin bir limon kadar C vitamini içeriyor olmasından kaynaklanıyor.

Organik Barbunya Filizi Nasıl Tüketilmelidir?

Pişirerek; Et yemeklerinde, çorba içinde, sebze yemeklerinde ve buharda haşlayarak tüketilebilir

372287_5b2c11b19e4c4e37bfc75d7ff17c0a79

Besin Değerleri Nelerdir?

Organik barbunya filizlerinin 100 gramında 29 kalori ve dört gram protein bulunmaktadır. İçeriğinde yağ, sodyum ve kolestrol bulunmuyor. Ayrıca %90.7’lik kısmı su ve glisemik endeksi de 3’tür.

100 gr. kadar barbunya filizinde günlük ihtiyacımızı karşılayacak olan başlıca vitamin ve mineraller ise aşağıda belirtildiği miktarlardadır:

 • C vitamini %65
 • B1 vitamini %25
 • B2 vitamini %15
 • B3 vitamini %15
 • Folik asit %15
 • Manganez %9
 • Bakır %8
 • Demir %5

Organik Barbunya Filizinin Sağlığa Faydaları Nelerdir?

Güç Kaynağıdır

Yukarıda organik buğday filizinden bahsederken, efor sarfedilecek zamanlarda mutlaka beslenme öğünlerine dahil edilmesi gerektiğinden bahsettik. Şimdi bunun nedenini daha detaylı inceliyor olacağız.

Yavaş yavaş kana karışan karbonhidratlar sağlamanızın yanı sıra, barbunya filizleri depolarınızı yenileyecek ve enerjinizi yükseltecektir. Barbunya filizlerinin bir faydası da kırmızı etten ayrı olarak düşük kalorili hatta neredeyse yağsız olmalarıdır. Ayrıca barbunya filizleri demir ve bakır içeriyor. Demir, oksijeni akciğerlerinizden tüm vücut hücrelerinize taşımakta olan hemoglobinin ayrılmaz bir bileşenidir. Aynı zamanda metabolizma ve enerji üretimi için de oldukça önemlidir.

Hamile kadınlarda ve bebek emziren annelerde demir seviyesinin yüksek olmasına özen gösterilmelidir. Doktor mutlaka bu durum karşısında önlem amaçlı demir desteği veriyor olacaktır ancak siz de barbunya filizi tüketerek doğal yollardan bu minerali destekleyebilirsiniz. Ayrıca çocukların ve ergen yaştaki bireylerin de demir ihtiyaçları normal seviyeden daha yüksek olabiliyor. Aynı zamanda hemoglobinin sentezi bakıra da dayanıyor. Bakır minerali olmadan demir, kırmızı kan hücrelerinde düzgün bir şekilde kullanılamıyor. Ancak barbunya filizi size bu yararlı minerali aynı anda sunarak zengin içerikli oluşunu bir kez daha kanıtlıyor.

372287_182de3f91335413b8890be789d67d531

Sülfitlere Karşı Korur

İz element olan molibden açısından oldukça iyi bir kaynak olan barbunya filizleri sülfitlerin zehirli etkisini yok ediyor. Sülfitler bir tür koruyucudur ve hazır gıdalarda kullanılmaktadır. Çaylar, reçeller,  jöleler, deniz ürünleri, meyve suları, kurutulmuş meyveler, dondurulmuş patates ve çorba karışımları, konserveler, bira ve şarap bu hazır gıdalardan bazılarıdır. Ayrıca maalesef birçok restoranın da çok sağlıklı gibi görünen salata barında da yüksek oranlarda sülfit kullanılabiliyor.

Sülfitler göğüste sıkışma, ishal, halsizlik, kan basıncı düşmesi, kurdeşen, başta yanma hissi, karında kramp ve nabız hızlanması gibi sağlık problemlerine neden olabiliyor. Bunların yanı sıra astımlılarda astım atağını tetikleyebiliyor. Bu nedenle aslında doğru olan sülfit içeren hazır gıdaları tüketmemektir. Ancak eğer tüketiyorsanız sizin için en sağlıklı çözüm sülfitlerin zehirli etkisini yok edecek güze sahip olan barbunya filizitüketmek olacaktır.

Hafızanızı Güçlendirir

Barbunya filizinin içeriğinde bulunan B1 vitamini diğer adıyla Thiamin vitamini, enerji üretimi için gerekli olan enzimatik reaksiyonlara katkı sağlıyor. Ayrıca bilişsel ve beyin hücreleri fonksiyonları için kritik bir öneme sahiptir. Çünkü B1 vitamini, asetilkolin sentezi için gereklidir. Asetilkolin merkezi sinir sisteminde yer alan bir kimyasal iletici için ve hafıza için önemlidir. Bu ileticinin eksikliği ise yaşa bağlı olan zihinsel fonsiyonlarının azalmasına ve Alzheimer’a yol açabiliyor. Bu konu ile ilgili yapılan bazı araştırmalarda Alzheimer hastalarında klinik olarak asetilkolin seviyelerinin düşük olduğu görülmüş.

Kan Şekerinizi Dengeler

Kalp ve sindirim sistemi üzerinde olan yararlı etkilerine ek olarak, barbunya filizinin içeriğinde bulunan diyet lifleri, kan şekeri düzeyini dengelemeye de yardımcı olmaktadır.

Organik Nohut Filizi

İddia ediyoruz! Nohut filizleri, doyurucu ve lezzeti ile sizi baştan çıkaracak. Tadına baktığınızda baharatlı bir aroması olduğunu ve damakta müthiş bir tad bıraktığını görüyor olacaksınız. İlk bakışta büyüklüğünden dolayı şüpheye düşebilirsiniz ancak bir kere yediğinizde alameti farikasını anlayor olacaksınız. Daha önce taze nohut yiyenler tattığında ne dediğimizi anlayacak.

Organik Nohut Filizi Nasıl Tüketilmelidir?

Çiğ olarak; salatada, atıştırmalık şeklinde ve smoothie de

Pişirerek; Et yemeklerinde, sebze yemeklerinde, buharda haşlanarak ve çorbada tüketebilirsiniz.

 

Organik Nohut Filizinin Besin Değerleri Nelerdir?

Nohut filizlerin 100 gramında 165 kalori, 10 gram protein ve 4 gram yağ bulunmaktadır. Güzel tarafı ise içeriğinde kolestrol ve sodyum olmaması. Bu nedenle gönül rahatlığı ile tüketilebilir. Ayrıca %57,4’lük kısmı su ve glisemik indeksi ise 8 ve normal değerlere göre oldukça düşük.

Nohut filizinin içeriğinde aslında daha birçok mineral ve vitamin bulunmakta. Biz sadece birkaçını sizinle paylaşıyor olacağız.

13739541_829128780551407_86609596_n

100 gram buğday filizi tükettiğinizde günlük ihtiyacımızı karşılayan başlıca mineral ve vitaminler:

 • K vitamini  %51
 • C vitamini  %28
 • A vitamini %10
 • Folik Asit %28
 • Kalsiyum %21
 • Demir %10
 • Fosfor %20
 • Bakır %10
 • Magnezyum %9
 • Manganez %28

K vitamini aynı maş fasulyesi filizinde olduğu gibi nohut filizinde de bol miktarda bulunmakta ve günlük ihtiyacımızın yarısını karşılamaktadır. K vitamini kanın pıhtılaşmasını sağlayan önemli bir vitamin çeşididir. Yeterince alınmaması halinde pıhtılaşma azaldığında sindirim sisteminde, idrar yollarında, diş etlerinde, akciğerlerde ve deride kanamalar görülebiliyor.

Ayrıca nohut filizi folik asit, manganez ve C vitamini açısından da oldukça zengin.

Nohut filizinin Sağlığa Faydaları Nelerdir?

Uzun Süre Tok Tutabilir

Nohut filizi tükettiğiniz zaman, yüksek protein aldığınız için uzun süre açlık hissetmeyeceksiniz. Kalorisi oldukça düşük. 100 gram tükettiğinizde sadece 165 kalori alıyorsunuz ve bu özelliği sayesinde diyet sürecinde de gönül rahatlığı ile tüketilebilir. Ayrıca diyet lifi içeriyor olması da diyet yapanlar için önemli bir avantaj. 100 gramlık porsiyon 3 gram diyet lifi içeriyor. Diyet lifinin özelliği de yine tokluk hissi vermesi, kan şekerini düzenlemesi, kalp hastalığı riskini azaltmaya yardımcı olması ve kolesterol seviyesini düşürmesidir

Spordan Önce Mutlaka  Tüketilmelidir

Makarna gibi kan şekeri dengenizi alt üst edecek karbonhidratlar yerine içeriğinde kompleks karbonhidratlar bulunan nohut filizleri tüketebilirsiniz. Kompleks karbonhidratlar kan şekerinizi güvenli bir düzeyde tutar ve vücudunuza ihtiyaç duyduğu enerjiyi sağlamaktadır. Bu sebeple nohut filizleri egzersiz öncesinde tüketmek için doğru bir seçim olacaktır.

15876167_395782197438106_740571671726915584_n

Güzellik Kaynağıdır

Organik nohut filizi tüketerek sağlıklı saçlar, sağlıklı cilt ve tırnaklara sahip olmaya ne dersiniz? Tüm bağ dokularınızın temel bileşeni olan çinko, bu filizde yüksektir.

Kramplara Son Verin

Bu süper filiz sizin için kaliteli bir magnezyum kaynağıdır. Egzersiz esnasında iskelet kasındaki ve mensturasyon dönemindeki krampların hafiflemesine yardımcı olmaktadır.

Sağlıklı Bir Hamilelik İçin

Hamilelik sürecinde folik asit ihtiyacı olmaktadır. Siz de folik asit seviyenizi artırmak için hamilelik sürecinde nohut filizleri tüketebilirsiniz. Folik asitin gebelik döneminde bebeğinizin sinir sisteminin sağlıklı bir şekilde gelişmesini desteklediği  ve nöral tüp defektlerini önlediği kanıtlanmıştır.

Bilgi:

Mikro herküller yazı dizimizde diğer filizler hakkındaki bilgiler için linkleri tıklayarak “Sağlıklı Beslenmenin Yeni Yıldızı: Mikro Herküller -1-“, “Sağlıklı Beslenmenin Yeni Yıldızı: Mikro Herküller -2-” ve “Sağlıklı Beslenmenin Yeni Yıldızı: Mikro Herküller -3-” başlıklarındaki linkleri tıklayabilirsiniz. 

Soru - Cevap

Leave a Reply

*Yorumlara cevap verebilmek için hesabınızın olması gerekmektedir. Buraya tıklayarak hesap oluşturabilirsiniz.