Sağlıklı Zayıflamak İçin Altın Kurallar

Zayıflamak denildiğinde herkesin aklına ilk gelen şey bir hedef belirleyip o kiloya ulaşmak için aç kalarak kilo vermeyi amaç edinmek geliyor. Aslında hiç bir şey düşünüldüğü gibi değil. Yani aç kalarak kilo vermeyi amaç edinmek kilo vermeyi engellediği gibi sağlığı da tehlikeye atıyor. Diyet yaparken hedef belirlemek elbetteki doğru bir davranış. Bunun yanı sıra diyet sürecinde Sağlıklı Zayıflamak için bilinmesi gereken altın kurallarımız var. Yazımızda sizlerle bunlardan bahsedeceğiz ancak öncelikle ve tekrar hatırlatmamız gereken önemli detay ise isterseniz hedefiniz 3 ya da 5 kilo vermek olsa bile diyet öncesi mutlaka bir doktor kontrolünden geçmeli ve vücudunuzu iyi tanıyor olmalısınız. Aksi taktirde aşağıda bahsedeceğimiz önerilerinden biri ya da birkaçına karşı vücudunuz reaksiyon gösterebilir ve sağlıksal sorunlarla sizi karşı karşıya getirebilir.

Yanlış uygulamalar ile uzun vadede başarısız olup diyetten ve sağlıklı yaşam kurallarından uzaklaşmak yerine doğru bilgilerle başarıya ulaşmak daha faydalı olacaktır.

Hedefiniz Zayıflamak Değil Sağlıklı Bir Yaşam Olmalı

Dikkat edeceğiniz ilk husus diyet sürecinde seçeceğiniz besinlerin kilo kaybı sağlaması değil sağlıklı olmasıdır. Sağlıklı beslenmeyi yaşam tarzınız haline dönüştürdüğünüzde siz de sağlığınızın yolunda gitmesi ile birlikte fiziksel görüntünüzün de iyileşmesi ile mutlu olduğunuzu görüyor olacaksınız. Bu nedenle zayıflamaktan evvel hedefiniz sağlıklı beslenmek olmalı ve yaşam tarzınızı bu kurala göre düzenlemelisiniz. Vücudunuzun günlük besin ihtiyaçlarını doğru saptamak için besin piramidinden yararlanabilirsiniz.

besin-piramidi

Kilo Kaybı İçin Mutlaka Egzersiz Yapılmalı

Her yazımıda sadece diyet yaparak hedefe ulaşamayacağınızdan, mutlaka spor ile diyetinizi desteklemeniz gerektiğinden bahsediyoruz. Bunun gerçekliğine aç kalmanıza rağmen başarıya ulaşamadığınızda görüyor olacaksınız. Önerilen haftada 3 kez birer saatlik çalışma ya da haftada 5 kez yarım saatlik çalışmalar ile diyet programınızı desteklemenizdir. Ayrıca son yapılan araştırmalarda ise gün içinde 10’ar dakikalık toplamda üç kez yapacağınız egzersizler de aynı sonuca ulaşmanızda yardımcı olmasından yanadır. Eğer spor salonlarındaki programlara katılmak için zamanınız ve bütçeniz müsait değilse günde yarım saatlik yürüyüş yaparak sağlıklı yaşama adım atabilirsiniz.

Ağırlık Çalışması ile Kilo Kaybı Bağlantısı

Ağırlık çalışması demek kas oluşumu demektir. Denklem çok basit:Ne kadar çok kaslı olursan o kadar çok kalori yakabilirsin. Bu noktada ağırlık çalışmalarının önemi gün gibi ortaya çıkıyor. Ağırlık çalışmaları egzersiz programlarının devamı niteliğinde olmaktadır. Eğer hiç egzersiz ile ısınmadan direk ağırlık çalışmalarına başlarsanız bu sağlıksızdır ve vücudunuza zararları dokunur. Profesyonel sporcular kilolarını korumak için normalden çok daha fazla kalori almak durumundadırlar. Bunun nedeni ise kasların yağların aksine aktif halde olduklarıdır. Yani kas dokularını korumak için kalori yakmaktadır. Kilo veriminde de önemli olan nokta kalori yakımıdır.

kilo-kontrol

Kilo Vermenizi Engelleyen Şeylere Karşı Bir Günlük Tutun

Gün içinde yediklerinizi, ne zaman ve ne kadar yediğinizi not almanı kendinizi ve vücudunuzu tanımanız için çok faydalı olacaktır. Bu günlük tutma alışkanlığı yediğiniz zararlı besinleri, porsiyonlarınızın ne kadar büyük olduğunu ve hangi besinlerin kilo vermenizi güçleştirdiğini göreceksiniz ve yeni beslenme programınızı hazırlarken ya da bir uzmandan yardım alırken bu önemli noktalara dikkat ediyor olacaksınız.

no5_

Diyet Sürecinde Destek Önemli

Diyet yaparken önemli olanın kilo vermekten önce sağlıklı beslenmek olduğunu belirtmiştik. Siz de sağlıklı beslenmeleri için aile bireylerini teşvik edebilirsiniz. Hem onlar size diyet yaparken destek olmuş olurlar hem de siz yalnız kalmamış olursunuz. Aile bireylerinizde kronik bir rahatsızlık yoksa hepiniz aynı programdan yararlanabilirsiniz.

Yavaş Yiyerek Kilo Verimini Kolaylaştırın

Çok zayıf olanların yemek yeme biçimlerine dikkat ettiyseniz hemen hemen hepsinin yavaş yediğini görüyor olacaksınız. Bunun sebebi yavaş yediğinizde yediklerinizin vitaminini alarak kolay sindirimi sağlamaktır. Asıl önemli nokta ise ilk yemek yemeye başladıktan tam 20 dakika sonra beyninize tokluk hissinin sinyalleri ulaşır. Ancak hızlı yemek yediğinizde tıka basa doyduğunuzu sanırsınız fakat bu sadece hızlı yemek yemenizin verdiği tıkanmışlık hissidir. Tokluk hissinin sinyallerini almadan siz doymuş olursunuz ve gereğinden fazla kalori alabilirsiniz. Tıkanırsınız ve sonuç olarak kısa bir süre sonra hiç yememiş gibi acıkırsınız ve yemek yeme isteği doğar. Bu durum da diyet sürecinde size ve vücudunuza zarar vermektedir. Bu durumla karşılaşmamak için önlem olarak küçük lokmalarla yavaş yavaş yiyebilir ve bu sayede kilo bile verebilirsiniz. 

4

Beslenme Alışkanlığınızdaki Ufak Deişiklikler ile Uzun Vadede Kilo Verimini Hedefleyin

Kısa sürede kaybedilen iki haneli kiloların size faydasından çok zararı olmaktadır. Bunun nedeni ise verdiğiniz kilonun ödem atmak ve yağ kaybından ziyade kas kaybından ibaret olmasıdır. Buna çoğunlukla yapılan sağlıksız şok diyetler sebep olmaktadır. Elbetteki detoks gerçeği bakidir fakat uygun detokslar için de bilinçli olmak ve uzmandan yardım almak esastır. Haftada 0,5 ile 1 kilo arasında bir kayıp yaşıyorsanız diyetiniz sağlıklı bir şekilde ilerliyor demektir. Ancak daha fazla bir kilo kaybı yaşıyorsanız ya bir rahatsızlık ya da programınızda yanlış giden birşeyler var demektir. Böyle bir durumla karşı karşıya kaldığınızda mutlaka bir doktora ya da beslenme uzmanına danışmalı ve programınızı yeniden gözden geçirmelisiniz.

 

Soru - Cevap

Leave a Reply

*Yorumlara cevap verebilmek için hesabınızın olması gerekmektedir. Buraya tıklayarak hesap oluşturabilirsiniz.