Bu Önerilerle Yağlarınızdan Kurtulmaya Ne Dersiniz?

Sağlıklı olmak herkesin hayalidir elbette. Ancak günümüz koşullarında bu pek mümkün olamayabiliyor. Nüfusun büyük çoğunluğunu oluşturan metropol şehirlerde ki stresli yaşam ve stresin beraberinde getirdiği fazla kilolar en çok şikayet edilen nokta: Nasıl Zayıflarım? Bel ve basen bölgesinde oluşan yağlanmalar ve sonrasında başlayan büyük mücadele. Bunun için ünlü diyetisyenler ve beslenme uzmanları çeşitli beslenme önerileriyle ve yazdıkları diyet listeleri ile biriken yağlara savaş açmanızda size yardımcı olmaya çalışıyorlar. Ancak her bireyin metabolizması farklı olduğundan standart diyet listelerini uygulamak beklenilen sonuçlara ulaştıramayabilir.

Vücudunuzda gün içinde, uyurken ve dinlenme halinde iken sürekli yapım ve yıkım işlemleri yapılmaktadır. Yapım işlemleri anabolizma, yıkım işlemleri ise katabolizma olarak adlandırılmaktadır. Bu iki görevin birleşimine metabolizma adı verilir.  Metabolizma, midenizde sindirilen yiyeceklerin yakılması ile enerjiye dönüşme süreci olarakta adlandırılabilir. Bu nedenle kilo vermek istediğinizde sağlıklı kilo verebilmek için herhangi bir diyet listesi değil sizin sağlık koşullarınıza uygun kişiye özel diyet listesi ile hem yağlarınızdan kurtulur hem de formunuza kavuşabilirsiniz.

Bu hafta biz de sizin için yapacağınız diyetin yanı sıra yağlarınızdan kurtulmanın yollarından bahsedecek ve püf noktaları paylaşıyor olacağız.

Spor Yaparak Yağlarınızdan Kurtulabilirsiniz

16297

Sporun hayatınızdaki öneminden her fırsatta bahsettik. Her makalemizde sporun hayatınızda mutlaka olması gerektiği ve uygulayacağınız diyetlerin asla tek başına sizi hedefinize götürmeyeceğine yer verdik. Asıl yapılması gereken sporun hayatınızda kilo vermek değil yaşam biçimi haline dönüştürülmesidir. Bu sizin ve vücudunuz için daha sağlıklı olacaktır. Eğer yoğun bir hayatınız var ise ve spora vakit ayıramıyorsanız haftada en az üç gün en az 45 dakika sürecek tempolu yürüyüş bile yeterli olacaktır. Diğer bir seçenek olarak evde kendi şartlarınıza göre programlayacağınız egzersiz ve aerobik programı ile yine hem şimdiyi hem de geleceğinizi daha sağlıklı olarak geçirebilirsiniz. Hareket etmekten sakın çekinmeyin. Zira yapacağınız her aktivite sizi yağlarınızdan kurtaracak ve kilo vermenize yardımcı olacaktır. Asansörleri kullanmayabilir ve yakın mesafelere araç yerine yürüyerek gidebilirsiniz. Ayrıca televizyon ve internetten yapılan aerobik ve pilates programlarını takip edebilirsiniz.

 

Bol sıvı ve Su Tüketmelisiniz

Sporla beraber diğer üzerinde durduğumuz önemli konu da su tüketimi. Gün içinde mutlaka en az 2,5 ila 3 litre kadar su tüketmelisiniz. Su içmeniz size her zaman sağlık getirecektir. Su bir taşıyıcıdır ve hücrelere oksijen ve besin taşımasının yanında bir de vücudunuzdaki zararlı maddelerin yani toksinlerin atılmasında en büyük ve en önemli yardımcıdır. Ayrıca böbreklerdeki toksin maddeleri de temizler. Eklemlerdeki sıvı kayıplarını giderecek, kan basıncını kontrol eden elektrolitleri dengeleyecek ve yeterli miktarda su tüketilmesi halinde cildiniz üzerinde de olumlu sonuçlar verebilecektir. Cildinizin daha genç, daha esnek ve parlak olmasını sağlayacaktır. Düzenli spor yapıyorsanız ya da sıcak ortamlarda bulunuyor ve çok terleyen bir yapıya sahipseniz bol miktarda su tüketmeniz gerekiyor.

Sistemimize kayıtlı diyetisyenler:

icerik_su_kontrolu_

Yeşil Çay İçmelisiniz

Siyah çay işlenerek fermentasyona  uğramaktadır ancak yeşil çay antioksidan özelliğini kaybetmemektedir. Bu nedenle daha doğal olan yeşil çayı hayatınıza mutlaka almalı ve aktarlardan temin edebileceğiniz yaprak şeklindeki yeşil çayı tüketmelisiniz. Doktorlar toz olan yeşil çayları ve beş bardaktan fazla tüketilmesini önermiyor. Şayet takip ettiğiniz bir diyet programı mevcut ise ara öğünlerde bir fincan yeşil çay tüketebilirsiniz. Yeşil çay, insan ömrünü uzatan sağlıklı bir bitkidir ancak gereğinden fazlasının tüketilmesi halinde vücuda yaradan çok zararları olabilir. Bu nedenle vücudunuzun vereceği tepkilere göre kontrollü tüketmeli ve beş fincanın üzerine çıkmamalısınız.  Yağ yakıcı besinler konusunda yazılmış detaylı yazımızı da okumak size yardımcı olacaktır.

 

Güne Kahvaltıyla Başlayın

Sabah uyandığınızda ilk adım hareket etmek, ikinci adım ise sağlıklı bir kahvaltı yapmak olmalıdır. Uyguladığınız diyet programının kahvaltı listesini tercih edin. Ancak diyet yapmıyorsanız da mutlaka her sabah iki dilim kepek ya da çavdar ekmeği, dört ya da beş adet zeytin, beyaz peynir, bir yumurta, domates, salatalık ve yeşillikler olmalıdır. Dr. Mehmet Öz, kahvaltı öğününü ihmal edenlerin hiç bir zaman sağlıklı kilo veremeyeceklerini belirterek kahvaltının kilo verimi ve yağ yakımı için ne kadar önem taşıdığının üzerinde duruyor.

1012023_620x413

Kilo Verirken Uzak Durulması Gereken Yiyecekler

Kızartma türlerinden, hamur işlerinden, yağlı süt ürünlerinden, rafine un ve rafine unlu mamüllerden, çikolata, reçel, bal gibi şeker içeren besinlerden, yağlı kırmızı et çeşitlerinden, asitli ve yoğun şeker içeren hazır içeceklerden uzak durulması halinde hem kilo verebilir hem de yağ kaybı yaşayabilirsiniz. Bu besinleri tüketiyorsanız hedefinize yaklaşmak yerine daha da uzaklaşıyor olacaksınız. Özellikle fıstık ezmesi ve beyaz ekmek mutlaka uzak durulması gereken besinler arasında yer alıyor.

Kilo Verirken Tüketilmesi Gereken Yiyecekler

  • Yağsız Süt Ürünleri
  • Izgarada ve fırında pişirilmiş olan gıdalar, haşlama ve buğulama ile pişirilmiş etler.
  • Tam tahıl ürünleri yani kepekli makarna, kahverengi pirinç, müsli, yulaf ezmesi, tam buğday ekmeği, tam arpa, tam çavdar, bulgur ve patlamış mısır.

Bu besinler kilo verme ve diyet sürecinle mutlaka beslenme programında bulunması gereken besinlerdir. Ancak unutulmaması ve dikkat edilmesi gereken konu bu besinlerin ölçülü olarak tüketilmesidir.

kuzu-pirzola-izgara

Kilo Vermenin En İyi Yolu Nedir?

Kilo vermek aslında bir bakıma yağ yakmak anlamına da geliyor kilo veremiyorum diye yakınmak yerine önerilen yöntemleri uygulamaya bir yerden başlamalısınız. Bunun için en etkili yollardan biri sağlıklı beslenmenin yanı sıra egzersiz yapmaktır. Bunun için size en uygun spor salonuna yazılabilir ve programlı egzersiz yaparak hem kendinizi hem de sağlığınızı ödüllendirebilirsiniz. Bir diyetisyenden destek alarak da zayıflamanız ve yağlarınızdan kurtulmanız mümkün. Spor yapmak için vakit bulamamaktan şikayetçiyseniz bunun için de size keyifli önerilerimiz olacak. Makalenin başında da belirttiğimiz gibi yürüyüş yaparak bunu sağlayabilirsiniz. Mesela yakın mesafeler için araç kullanmak yerine yürüyebilirsiniz. Tempolu yürüyüşlerle bile kilo verdiğinizi görüyor olacaksınız. Bunun için haftada üç gün sadece 45 dakikaya ihtiyacınız olacak.

Stresten Uzak Durmalısınız

Stresli bir yaşam beraberinde kilo problemlerini de getirmektedir. Metropol şehirlerde stresten uzak durmak çok mümkün olmamakla beraber sizin yapmanız gereken stresle baş etmenin yollarını öğrenmektir. Hayatınızda yaşadığınız bazı sorunlar hayatınızı olumsuz olarak etkilemekte ve bu durum da direk olarak yeme davranışlarınıza yansımakta dolaylı olarak kilo almanızı sağlamaktadır. Stresi yenerek  kilo artışınıza da engel olabilirsiniz.

Bilgi: Stresle baş etmenin yollarını ve kilo alımı ile ilişkisini öğrenmek istiyorsanız “Stres ve Kilo Alımı” başlıklı makalemize linki tıklayarak ulaşabilirsiniz. 

Hazır Gıdalardan Uzak Durun

Beautiful young woman shopping for fruits and vegetables in produce department of a grocery store/supermarket

Sağlıklı ve dengeli beslenmenin en önemli kurallarından biridir hazır gıdaların tüketilmemesi gerektiği.  Hazır gıdalar hem sağlığınızı olumsuz yönde etkiliyor hem de kilo alımını ve yağ oluşumunu sağlıyor. Hazır gıdalara paketlenmiş olarak satılan yarı pişmiş besinler, cips çeşitleri, konserve et, balık ve sebze çeşitleri, işlenmiş et grupları örnek olarak verilebilir. Hazır gıdalar kilo alımının yanı sıra kolesterol, kalp ve damar hastalıkları ile birlikte bazı kanser türlerinin ortaya çıkmasına da sebep olabiliyor. Bu nedenle hazır gıdaları ve sağlıksız abur cuburları hayatınızdan çıkarmalısınız.

Yemeğinizi Yavaşça Yiyin 

Yapılan bazı bilimsel çalışmalar hızlı yemek yemenin de kilo alımında etken olduğunu söylüyor. Eğer siz de hızlı yemek yediğinizi düşünüyorsanız yeme alışkanlığınızı gözden geçirmeniz ve bu alışkanlığınızdan vazgeçmeniz gerekiyor. Zamansızlık kesinlikle hızlı yemeniz için bahane olamaz. Zira hiç bir şey sağlığınızdan daha önemli değildir. Aldığınız lokmaları ağır ağır ve uzun süre çiğneyerek tüketmeli ve en az yirmi dakika sofrada kalmalısınız.

Soru - Cevap

Leave a Reply

*Yorumlara cevap verebilmek için hesabınızın olması gerekmektedir. Buraya tıklayarak hesap oluşturabilirsiniz.