Karabuğday Diyeti

Zaman zaman sizinle değişik diyet  çeşitlerini paylaşacağımızı belirtmiştik. Son dönemlerin popüler diyetleri arasında yerini alan “Karabuğday Diyeti” bu yazımızın konusu olacak. Hem karabuğdaya dair hem de nasıl tüketileceğine dair bilgiler öğreneceğiz

Karabuğday Nedir?

Genellikle Polonya’da yetişen ve %11 protein, %2 yağ içeren glutensiz bir besin maddesidir. Glutene karşı alerjisi olanlar için önemli bir besindir. Yağ oranı fazla olmadığından zayıflama ve diyet programlarında da hakettiği yeri edinmiştir. Açlık hissinizi bastırarak kilo vermenizi sağladığı gibi karaciğerinizin çalışmasını sağlamaktadır.

karabugday

Karabuğdayın Faydaları Nelerdir?

  • Karabuğdayın yağ oranı oldukça düşüktür. Bu nedenle kolesterolün düşmesine yardımcı olur. Diğer yandan açlık hissini baskılar ve uzun süre tokluk yaşamanıza yardımcı olur.
  • İçeriğinde bulunan kolin maddesi ile karaciğer yağlanmasının önüne geçerek karaciğeri korur.
  • Karabuğdayın kan içinde önemli faydaları vardır. Yüksek kan basıncını düşürür. Kan akışının düzenli olmasına yardımcı olduğu gibi kanın pıhtılaşmasını sağlayarak kan kaybını önler.
  • İçeriğinde bulunan diğer önemli madde “rtin” sayesinde vücudunuz serbest radikallere ve kansere karşı yüksek koruma sağlar.
  • Karabuğdayın içerisindeki tüm yararlı maddeler, doğal olmayan besinleri vücutta oluşturduğu zararlı sonuçlara karşı savaşma ve vücudu koruma görevini üstlenir.
  • Karabuğday tüketen kadınların tüketmeyenlere göre diyabet hastalığına yakalanma riski %21 oranında daha az seviyededir.
  • Karabuğday magnezyum açısından da zengindir ve şeker hastalığı riskini azaltmaktadır.
  • Karabuğday, içeriğindeki fosfor, potasyum ve demir gibi mineraller sayesinde vücudu birçok olumsuz duruma ve hastalığa karşı koruyor. Bu hastalıklara örnek olarak vücudun değişik yerlerinde oluşacak iltihaplar, aşırı terleme, ve burun kanaması gibi semptomlar gösterilebilir.

karabugday-ile-nasil-zayiflanir_646x340

Karabuğday Nasıl Tüketilebilir?

Karabuğday ana öğünlerin ve ara öğünlerin rahatlıkla tüketilebilecek bir besinidir. Bulgur gibi tok tutma özelliği vardır. Az miktarda tüketerek uzun sürek tokluk hissi yaşayabilirsiniz. Karabuğday bir çok gıda ile birlikte tüketilebilir.  Bir çok ekmek fırınında da karabuğday ile yapılmış ekmek mevcuttur ve siz de tüketimine ekmek ile başlayabilirsiniz. Ayrıca karabuğdayı beraberinde yoğurt, salatalık, biber gibi gıdaların yanı sıra maydanoz, kıvırcık, semizotu gibi sebzelerle de tüketilebilir. Böylece hem yiyeceklerinizi karabuğday ile çeşitlendirebilir hem de damak zevkinizi tatlandırmış olursunuz.

Neden Karabuğday Diyeti?

Karabuğday isminden de anlaşılacağı üzere esmer bir bakliyat  çeşididir. ve özellikle yurt dışı ülkelerinde yaygın olarak tüketilmektedir. Ülkemizde yeni popülerliğe sahip olan karabuğday ile ilgili birçok yemek ve atıştırmalık tarif mevcuttur. Sonraki yazılarımızda karabuğday ile yapılabilen ana ve ara öğüne uygun yiyeceklerin tarifleriniz de paylaşıyor olacağız. Farklı diyet listelerinde yer alırken kendi başına bir diyet biçimini de oluşturmaktadır.

Karabuğdayın besin değeri oldukça yüksektir. B1 ve B2 vitaminlerinin yanı sıra mineraller, aminoasitler ve antioksidanlar açısından da çok zengindir. Vücudunuza faydalı mineralleri ve vitaminleri içermesinin yanı sıra çölyak hastalarının da rahatlıkla tüketebileceği bir besin maddesidir.

karabugday-nedir

İyi Bir Diyetin Sırrı Nedir?

Birçok diyet çeşidinin temeli sevdiğiniz ya da sevmediğiniz besinlerden bir süreliğine vazgeçmek zorunda kalmanızdır. Tükettiğiniz besinlerdeki katkı maddelerinin vücudunuza verdiği zararlar sonucunda diyetiniz hiç bir işe yaramayabilir. Bu nedenle uyguladığınız karabuğday diyeti ya da bir başkası ne olursa olsun diyet listenizdeki kurallara ve besinlere sadık kalmanız gerektiğini hiç bir zaman unutmayın.

Diğer bir önemli nokta ise diyet sürecindeki kararlılıktır. Bu yine her diyette değişmeyen bir kuraldır.  Kararlılığın devamlılığı sizi istediğiniz sonuca ulaştıracaktır. Güçlü bir irade sizi ideal kilonuza kadar ulaştırır.

asdass

 

Karabuğday Diyet Listesi

Sabah Kahvaltısı

Bir porsiyon karabuğdayı önerdiğimiz iki yöntemden birini kullanarak pişirebilirsiniz. Yanında tarçın serpilmiş elma ile tüketmeniz gerekir. Porsiyon bireylerin yeme alışkanlıklarına ve kilosuna göre değişmekle birlikte tepeleme bir tabak kastedilmez. İdeal miktar bir kaç kaşıktır.

karabugday-diyeti-2

Ara Öğün

Bir orta boy salatalık ile yanında yeşil çay içilmesi tavsiye edilmektedir. Salatalık tüketerek vücuttaki su artarken yeşil çay ile ödem atabilirsiniz.

Öğle Yemeği

Bir porsiyon karabuğday ile birlikte yoğurt, yeşillik ya da bir elma tüketebilirsiniz. Elma bir adedi geçmemelidir. Yeşillik bol miktarda tüketilebilir. Dilerseniz karabuğdayı bir kase yoğurtla tatlandırararak tüketebilirsiniz.

Ara Öğün

Bir orta boy salatalık bir kivi ya da yağsız bir kase yoğurt ile birlikte tüketilebilir.

Akşam Yemeği

Bir porsiyon karabuğday ile birlikte bir parça yağsız et ya da yağsız salata ve yoğurt tüketilmelidir. Salatanızın yağsız olması ve yoğurdun yağsız olması büyük önem taşımaktadır.

Uyarı:

Karabuğday diyeti katı bir program içermemektedir. Tüketilecek besinler bellidir ve bir haftalık periyotlarda uygulanmalıdır. Bir haftanın sonrasında bir hafta ara verilir ve tekrar bir hafta devam edilmesi tavsiye edilir. Böylece vücudunuzu şaşırtarak yeni durumuna alışmasını engeller ve metabolizma hızınızı düşürmeyerek yağ yakımını gerçekleştirir. Ara verdiğiniz süre zarfında sağlıklı beslenme kurallarına uymalı ve ağır besinler tüketmemelisiniz. Ayrıca Öğünlerinizde yer alan karabuğday haşlama yerine dilerseniz karabuğday çorbası da tercih edebilirsiniz.

 

Soru - Cevap

Leave a Reply

*Yorumlara cevap verebilmek için hesabınızın olması gerekmektedir. Buraya tıklayarak hesap oluşturabilirsiniz.