Hızlı Kilo Vermenin Yolları

İdeal kilosunda olan kişiler bile, zaman zaman hızlı kilo vermenin yolları konusunda bir çok araştırma yapar. Bu araştırmalar sonucu başarılı diyet listeleri bulunsa da, oldukça zararlı olan şok diyetler olan bu listeler herkese aynı etkiyi göstermez.

Her insanın metabolizması farklı bir şekilde çalışmaktadır. Bu nedenle aynı diyet birine çok kolay gelirken, diğer bir insanın oldukça fazla zorlanmasına neden olabilmektedir. Oldukça etkili olan diyet listeleri, kişinin beslenme alışkanlıkları ve ihtiyaç duyduğu kaloriye göre değişmektedir. Çünkü 50 kiloluk bir insan bir kase yoğurt yediğinde doyuyorsa, 80 kiloluk bir insanın açlığını bastırmayan bu öğün etki göstermeyecektir.

fast (2)

Kilo vermek için, aldığınız kaloriden fazlasını yakmanız gerekmektedir. Bunun için de sağlıklı beslenmenin yanında şekerli gıdalardan uzak durup, aktif bir hayat sürmek önemlidir.

Sağlıklı Beslenmek Nasıl Oluyor?

Okuyucularımızın sağlıklı beslenme ile kilolara veda etmek istediklerini ama genelde diyetin ikinci ya da üçüncü günü tatlı bir kaçamakla bu diyeti bozduklarını biliyoruz.

İşte bu diyet bozma sebebi, sağlıksız beslenmekten kaynaklanan bir atak hali ile baş edememektir. Vücudunuzu alıştırdığınız tatlı ve hamur işlerine veda etmediğiniz sürece başarılı bir beslenme programı da oluşturamazsınız. Zaten şeker, abur cubur, hamur işi ve gazlı içecekleri hayatınızdan çıkardığınızda hiç bir şey yapmasanız bile kilo vermeye başlarsınız.

fast (1)

Sistemimize kayıtlı diyetisyenler:

Kilo sorunu olan bir çok kişi, bu kaçamaklar yüzünden diyetlerini bozmak zorunda kalıyorlar. Bu durumun önüne geçmek için, kesinlikle evinize bu gıdaları sokmamanız gerekmektedir.  Bunlar yerine kuru meyveler ya da granola tarzı ürünler tüketebilirsiniz.

Karbonhidratlar Tamamen Kesilmemeli

Sağlıklı beslenmek için karbonhidratlara da ihtiyacımız vardır. Bu nedenle ekmek yemeniz önemlidir. Ancak ekmek aldığınızda çok tahıllı ekmek ya da çavdar ekmeği gibi sağlıklı olan ekmek çeşitlerini seçmeniz gerekmektedir.

Ayrıca, pilav, makarna gibi karbonhidratlar da ölçülü olmak kaydıyla tüketilebilir. İki tabak pilav yemek yerine, küçük bir kase, yani yarım su bardağı kadar pilav yemeniz yeterli olacaktır. Bakliyat grubundaki besinlerin de haftada bir gün tüketilmesi sağlık açısından önemlidir.

Lifli gıdalar, bitki çayları ve sebzeler beslenme programlarının olmazsa olmaz yiyecekleri arasındadır. Bu kadar çok çeşit arasından o kadar fazla yemek alternatifi yaratabilirsiniz ki, o gereksiz market ürünlerine hiç bir şekilde ihtiyaç duymazsınız.

fast (4)

Meyve Tüketimi

Tatlı istediğinizde, bir kase yoğurdun içine sevdiğiniz bir meyveyi dilimleyebilir, dilerseniz kuru meyvelerle ve yulaf ezmesiyle farklı seçenekler üretmeyi deneyebilirsiniz.

Dilerseniz yoğurdun içine bir kaşık kakao ekleyerek, doğal bir tatlı yaratabilirsiniz. Zaten tatlı istediğinizde biraz tarçın tüketirseniz, vücudunuzun bu ihtiyacınızı sonlandırdığını fark edersiniz.

Amerika’da  yapılan bir araştırmada, sadece doğum günlerinde tatlı tüketmeye karar veren bir aile, 1 yıl boyunca sadece bu günlerde pasta tüketmiştir. 1 yılın sonuna yaklaştıkça, son doğum günlerindeki pastaları yiyememişler ve tatlıyı tamamen hayatlarından çıkarmışlardır.

Yani bunun anlamı, tatlısız bir hayata karar verdiyseniz ve kararınızda istikrarlıysanız bunu başarılı bir şekilde gerçekleştirebilirsiniz.

Kaç Ayda Kilo Verebilirsiniz?

Kilo verme sürecine etki eden bir çok faktör vardır. Bunlar arasında en önemlisi, metabolizma hastalıklarının tespit edilmesi, hastanın obezite gibi bir durumunun olup olmadığı, mide küçültme ameliyatı gibi operasyonlara gerek olup olmadığı gibi bir çok etken kilo verme hızınızı etkiler.

fast (3)

Vücut kitle endeksinin çok yüksek olması, ölüm riskinin çok fazla olduğu obezite grubuna dahil olunduğunu ifade ediyorsa, cerrahi müdahale gerekebilir. Sağlıklı bir şekilde kilo vermek için, ayda 1 kilo vermeniz oldukça idealdir. Çünkü hızlı verdiğiniz kiloyu aynı hızla geri alırsınız. Kişisel biyolojik yapıya göre kilo verme hızı değişkenlik göstermektedir.

İdeal bir kalori hesabı yaparak, ihtiyacınız olan kaloriden daha fazlasını yakarsanız kilo vermiş olursunuz. Kalori hesaplama konusundaki yazılarımızda bu konuya daha detaylı olarak değineceğiz. Ancak sağlık açısından hızlı kilo vermenin bir çok soruna yol açtığını bilerek hareket etmeniz, bu konudaki uygulamalarınızı da daha verimli kılacaktır.

Soru - Cevap

One response to “Hızlı Kilo Vermenin Yolları”

  1. sevgi says:

    çok kilom var ne yaptisam kilo veremedim

Leave a Reply

*Yorumlara cevap verebilmek için hesabınızın olması gerekmektedir. Buraya tıklayarak hesap oluşturabilirsiniz.