Kilo Vermenizi Kolaylaştıracak Doğal Besinler Rehberi

Her bireyin istediği bir şeydir sevdiği besinlerden hiç vazgeçmemek ve dilediği zaman tüketebilmek. Elbette isteklerin başında da kilo almamak ve mevcut kiloyu korumak geliyor. Böyle durumlarda hep mucize besinler beklentisi doğar. İşte bizlerde sizin bu beklentilerinize cevap olarak aşağıdaki başlıklarda mucize besinlerdenden bahsedeceğiz.Bahsedeceğimiz mucize besinler metabolizmanızın hızını artırırken, yağ yakımını da destekleyecektir. Sağlıklı ve Dengeli Beslenme biçiminde istisnasız yer alan ve tüketimi mutlaka tavsiye edilen besinleri tanıyalım.

Su; günlük hayatınızda vücudunuzun temel bileşeni olmanın yanı sıra diyet sürecinde kilo vermenizde en büyük yardımcınızdır. En doğal ve en sağlıklı içecek olma özelliğine sahip olan su metabolizmanızı hızlandıracak en değerli besindir.  Susuz kaldığınızda, susamaya başladığınız an itibariyle ciğerleriniz böbreklerinizin çalışmasına yardım etmek zorunda kalır ve bu sebeple yağı hızlı bir şekilde yakamaz. Metabolizmanızın hızı yavaşlar ve akabinde kurtulmak istediğiniz yağlarınız vücudunuza hapsolur. Bu nedenle susamayı beklemeden su tüketmelisiniz.

Gün içinde 2,5-3 litre su tüketmeniz gerekmektedir. Ayrıca bunu güne yayarak tüketmeniz sizin ve vücudunuz için daha yararlı olacaktır. Yatma saatinize yakın su içmeyi kesmelisiniz. Bunun sebebi ise uykunuzun daha kaliteli olmasını sağlamak. Aksi taktirde gece boyunca tuvalete kalkma ihtiyacı hissedeceksiniz ve bu da uykunuzun sürekli bölünmesine neden olacak.

Önemli Not: Oda sıcaklığında su içmenin yağ yakımı açısından daha iyi olduğu söylenir hep. Ancak tam tersini düşünebilir ve soğuk su tüketebilirsiniz. Çünkü vücudunuz aldığınız soğuk suyu ısıtmak için enerji harcayacaktır ve bu da kalori yakmanıza yardımcı olacaktır. 

saglikli-yasam-icin-su

Kırmızı biber kapsaisin adlı bileşiği içermektedir ve bu bileşen metabolizmanızın hızını artırır. Kırmızı biber tüketimindeki önerimiz ise, gün içinde tükettiğiniz yemeklerinize toplamda bir çorba kaşığı kırmızı pul biber ekleyerek metabolizma hızınızı artırabilirsiniz.

pul-biber1

Yeterli miktarda demir içeren besin tüketilmemesi metabolizma hızınızın düşmesine neden olabilir. Demir eksikliği olan kişiler diğer kişilere göre daha yavaş kilo kaybı yaşar. Yağsız etler hayvansal kaynaklı demir açısından zengindirler. Gün içinde üç ya da dört porsiyon tavuk, kırmızı et ya da tam tahılların tüketilmesi ile demir ihtiyacı karşılanır. Diyet yaparken de normal beslenme programınızda da mutlaka demir içeren besinler tüketmeye özen göstermelisiniz.

 

Yumurta beyazı yine metabolizmanızı hızlandıracak etkileri olan amino asit açısından oldukça zengin bir besindir. Ayrıca bol miktarda protein ve D vitamini içeren yumurta her gün mutlaka tüketilmesi gereken besinlerden biridir. Sabah kahvaltılarınızı zenginleştirmek için omlet yaparken bir yumurtanın tamamını ve 2-3 yumurtanın akını kullanırsanız hem daha doyurucu hem de daha besleyici bir öğün yapmış olursunuz.

yumurta-beyazi-cilt-icin

Kahve içerdiği kafein ile ölçülü tüketilmesi halinde metabolizmanızı hızlandıracak etkiye sahiptir. Ayrıca geçici olarak iştah kapatabileceği için gün içinde tüketilmesi halinde kalori alımını azaltacaktır. Kahve tüketimi termojenezi ile metabolizmayı hızlandırarak kalori yakımını destekler. Termojenezi vücudun tüketilen gıdayı metabolize ederken ısı üretmesidir.  Yapılan bazı araştırmalar sonucunda kafeinli kahve içenlerin kafeinsiz kahve içenlere kıyasla metabolizma hızının %16 daha fazla olduğu belirtilmektedir.

Uyarı: Kafainli kahve tüketiminin uyku düzenini olumsuz etkilememesi için öğlene kadar tüketimi önerilmektedir. Öğleden sonra, özellikle de akşam saatlerinde tüketilen kahve ile uyku düzeni olumsuz etkilediği ve düzensiz uykunun sonucu olarak kilo alımına sebep olabileceği bilinmektedir. Bu konudaki detaylı bilgileri de “Sağlıklı Uykunun Kilo Üzerindeki Etkileri” başlıklı yazımızdan edinebiliyor olacaksınız.

caffeine1

Yapılan bir çok araştırma, yeşil çayın içeriğinde bulunan “epi-gallo-kateşin-3-gallat” olarak adlandırılan ve kısaca EGCG olarak belirtilen biyolojik öğenin vücuttaki yağ yakımını hızlandırıcı etkilerinin olduğu söylemektedir. Gün içinde 3 fincana kadar yeşil çay içmeniz mümkündür. Yeşil çay kafein içermektedir ve uykusuzluk, baş ağrısı ve huzursuzluk gibi yan etkileri olabilir. Bu nedenle bireysel özelliklere göre tüketim miktarı belirlenebilir.

Uyarı: Yeşil çay tüketiminde uzun süreli kullanımlarda vücut alışacağından etkisini azaltabilir. Bu nedenle uyarımız kullanımının uzun soluklu olmamasından yanadır. Örneğin üç haftalık bir kullanımdan sonra etkilerinin rutine dönüştüğünü göreceksiniz. Ancak bir haftalık aradan sonra tekrar kullanıma geri dönmeniz halinde yeniden olumlu etkilerini hissediyor olacaksınız. 

yesil-cay-faydalari

Süt kalsiyum açısından zengin ve metabolizmayı hızlandırarak yağ yakımını destekleyen sağlıklı bir besin maddesidir. Kilo verimini kolaylaştırır. Özellikle kalsiyum içeren besinlerin karın bölgesindeki yağlanmanın azaltılmasında destekleyici olduğunu kanıtlayan çalışmalar mevcuttur. Kalsiyumla birlikte protein de içerir ve bu da kas yapınızın güçlenmesini sağlar. Beslenme programınızda mutlaka yer alması gereken süt ve süt ürünlerinin düzenli tüketimi söz konusu olmalıdır.

Tam Tahıllar

Tam tahıl içeren besinlerin sindirimi makarna ve beyaz ekmek gibi işlenmiş gıdalarda olduğundan daha fazla enerji gerektirmektedir ve bu durum daha fazla kalori yakmanızı sağlar. Kalori yakımı ile yağ yakımı gerçekleşir. Tam tahıllar kan şekeri dengesini düzenler ve tokluk hissi verir. Bu da daha az kalori alımı sağlar. Tam buğday ekmeği, yulaf, kahverengi pirinç  gibi lif açısından zengin gıdalar doğru bir tercih olacaktır.

tamtahillilar

Kadınların %20 ‘lik diliminde demir eksikliği görüldüğü bir gerçektir ve bu da bel çevresinde yağlanmaya sebep olacaktır. Bunun sebebi olarak vücudunuz çalışması için gerekli olan besinden mahrum bırakıldığında kaloriyi etkin bir şekilde yakamamaktadır. Bir porsiyon mercimek günlük demir ihtiyacınızın %25’ini karşılıyor olacaktır. Beslenme programınızda haftada 2-3 kez mutlaka kurubaklagil grubuna  yer vermelisiniz.

mercimek-salatasi

 

Soru - Cevap

Leave a Reply

*Yorumlara cevap verebilmek için hesabınızın olması gerekmektedir. Buraya tıklayarak hesap oluşturabilirsiniz.