10 Pratik Adımda Metabolizmanızı Hızlandırın

Metabolizmanızın yavaş çalışması da hızlı çalışması da bir hastalığın habercisi olabilir. Hızlı çalışması kilo almanızı engellerken yavaş çalışması da kilo almanıza sebep olmaktadır. Be nedenle metabolizmanın hızlanması ve akabinde size kilo vermenizde desteklemesi için neler yapmanız gerektiğini anlatalım istedik bu makalemizde.

Su İçmeyi İhmal Etmeyin

Sabah uyanır uyanmaz ilk olarak su içmelisiniz. Bu, güne zinde başlamak adına ilk yaptığınız şey olmalı. Güne su içerek başlamanın diğer bir sebebi de metabolizmanızı hızlandırmak onu harekete geçirmektir. Aç karnına oda sıcaklığındaki bir bardak suyu içmeniz halinde metabolizmanızın daha hızlı çalıştığını ve yağ yakımını hızlandırdığını görüyor olacaksınız. Yağ yakımına yardımcı olması açısından sıcak su içmeyi tercih ediyorsanız söylemeliyiz ki bunun hiç bir artısı yoktur. Tam aksine soğuk ve oda sıcaklığındaki suyun yağ yakımına daha çok olumlu etkisi olmaktadır. Bunun nedeni ise vücudun dışarıdan alınan besinleri yakabilmek için daha çok efor sarf etmesi ve dolayısıyla daha çok enerji harcamasıdır.

Metabolizmanın düzgün çalışması ve bedenin işlevselliğinin devamlılığı için vücudun bol miktarda suya ihtiyacı vardır. Vücudundaki su seviyesinin az olduğu kişilerde metabolizma da yavaş seyreder. Yapılan araştırmalar sonucunda gün içinde sekiz bardak su içen bireylerin vücudunda yakmış olduğu kalorinin dört bardak su içenlere göre daha fazla olduğu belirtilmiştir. Bu sebeple günde en az iki litre su içilmelidir. Suyun yanı sıra gün içinde tüketilen bitki çayları da yağ yakımını kolaylaştıran sağlıklı içecekler arasındadır.

uykudan-once-su-icmek-zararli-mi

Kahvaltı Öğünü Önemlidir

Gece boyunca hiç yemek yenmediği için uzun süren açlığın sonucunda metabolizma vücudu koruma altına almak adına yavaşlamaya başlar. Eğer güne kahvaltı etmeden başlıyorsanız bu yavaşlamış olan metabolizmanızın tekrar çalışmaya başlaması için bir adım atmış olmazsınız ve bu da akşamdan alınan gıdaların yakılmak yerine yağa dönüşmesine sebep olabilir.  Alınan besinler özellikle karbonhidrat içeren besinler metabolizmanın tekrar hareketlenmesine yardımcı olur. Bu sebeple güne kahvaltı yaparak başlamak önemlidir. Süt ve süt ürünleri, yumurta ve tam tahıllı ekmek çeşitleri sabah kahvaltısında mutlaka tüketilmesi gereken besinler arasındadır.

yumurta1

Yemek Yemeyi Geç Saate Bırakmayı

Yapılan araştırmalar göstermiştir ki yapılan güçlü bir kahvaltı ve öğlen yemeğinin ardından hafif akşam yemeği yiyerek hem metabolizmanızı hızlandırabilir hem de kilo verebilirsiniz. Be sebeple akşam saat sekize kadar akşam yemeği öğününüzü yapmış olmalı ve yatsı saatinde yapılacak ara öğün ile günlük beslenmenizi tamamlamalısınız. Uyumadan en az dört saat önce yemek yemeyi tamamlamış olmanız gerekiyor.

Aldığınız Kalori Miktarı Önemlidir

Gün içinde vücudunuzun ihtiyaç duyduğu kalori miktarını almalısınız. Aksi taktirde enerjiniz düşecek ve hareketiniz kısıtlanacaktır. Buda kalori yakımını ve dolaylı olarak da kilo vermenizi engelleyecektir.

Ara Öğün Yapmak Şart

Diyet sürecindeyken uzun süreli açlıklardan kaçınmalısınız. Bunu önlemek için de ara öğün yapmanız gerekmektedir. Ara öğünler de genellikle posalı meyveler, çiğ tüketilen kuruyemiş çeşitleri tercih edilmelidir. Yapacağınız ara öğünler açlık hissinizi bastırmanızı sağlar ve ana öğünlerde gereğinden fazla yemenizi önler.  Yapmanız gereken ise ara öğünlerde az kalorili ve sağlıklı besinleri tercih etmektir çünkü diğer yazılarımızda da belirttiğimiz gibi şeker dengenizi bozmamalısınız.

Egzersiz ve Hareketli Bir Yaşam Tercih Edin

Kas oranı kalori yakımı ile doğru orantılıdır. Eğer vücudunuzda kas oranı normal seviyenin üzerinde ise metabolizma hızı da yüksek demektir. Gün içerisinde düzenli yapılan egzersiz ile kalori yakımı artırılabilir ve metabolizmanın aktif olarak sürekli çalışması anlamına gelmektedir. Orta tempolu ve uzun süre yapılan yürüyüşlerin hızlı tempolu ve kısa süreli yapılan yürüyüşlere göre daha etkilidir. 

ruyada-yurumek-gormek

Proteinli Besinler Tüketin

Metabolizmanızı hızlandırmak için proteinli besinler tüketmelisiniz. Protein içeren besin maddelerinin termojenik etkileri yağ ve karbonhidrat içeren besinlere göre daha fazladır. Sindirme esnasında vücut daha fazla kalori harcayacaktır. Bu etkileşim de metabolizmanızın daha hızlı çalışmasını sağlayacaktır.

Kaslarınızı Kuvvetlendirin

Egzersizler yağ yakarken ağırlık çalışmak da vücudu sıkılaştırır. Haftada 2 veya 3 gün ağırlık çalışması ile kaslarınızı çalıştırabilirsiniz ancak bunu mutlaka uzman denetiminde yapmanız gerekmektedir.

14587277700-19209900

Baharatları Sofranızdan Eksik Etmeyin

Baharat içeren gıdalar metabolizmanızı hızlandırmak için yardımcı besinlerdir. Özellikle kırmızı biber bu konuda ustadır diyebiliriz. Karabiber ve hardalda kırmızı bibere bu konuda eşlik etmektedir ancak bu etki anlıktır. Bu nedenle gün içinde bir miktar tüketilmesinde fayda vardır.

7-b-20150903155313-haber2

Kahve Metabolizmanızı Hızlandırır

Kahve içerek konsantrasyonunuzu artırırken metabolizmanızı da hızlandırabilirsiniz. Ancak bu etki yine baharatlarda olduğu gibi anlıktır. Bu sebeple doğru ve olumlu sonuç alabilmek için şekersiz ve kremasız tüketilecek kahvenin miktarına ve sıklığını da dikkat edilmelidir.

Yeşil çay içerek aynı etkiyi oluşturabilirsiniz. Egzersiz öncesinde tüketilecek yeşil çayın egzersiz esnasında kalori yakımını %17 artırdığı belirtilmektedir.

slider-coffee-01

Soru - Cevap

Leave a Reply

*Yorumlara cevap verebilmek için hesabınızın olması gerekmektedir. Buraya tıklayarak hesap oluşturabilirsiniz.