Neden Kilo Veremiyorum? Neyi Yanlış Yapıyorum?

Ülkemizdeki yemek kültürüne baktığımızda, mutfağımızda genelde hamur işleri, şerbetli tatlılar, yağlı yemekler gibi kalorisi yüksek gıdaların çok fazla yer aldığını görürüz. Neden Kilo Veremiyorum sorusu hedeflediğimiz kilomuza ulaşamadığımızda karşımızda çıkacaktır ve bu yazıda size yardımcı olacak önemli bilgileri bulacaksınız.

Tahıl ürünlerinin yetiştiği ülkemizde, tahıldan elde edilen ürünlerin tüketilmesi de, metabolizmanın değişik bir şekilde çalışmasına neden olmaktadır. Özellikle kadınların en büyük merakı olan neden kilo veremiyorum sorusunun cevabı, aslında bu yemek kültüründe gizlidir.

Oldukça lezzetli olan Türk mutfağında, kalorisi yüksek gıdaların olması, sizi kilolu olmanız sonucuna ulaştırsa da, bunun önüne geçebilirsiniz. Sağlıklı beslenmenize rağmen kilo veremiyorsanız, bunun bir çok sebebi olabilir.

firstsept (7)

Kilo Verememenin Sebepleri

Eğer metabolik bir sorununuz varsa, sağlıklı ve dengeli beslenmenize rağmen kilo veremeyebilirsiniz. Kilo vermek istediğinizde, keyfinize göre bir diyete başlamak yerine öncelikle bir dahiliye uzmanına gidip kan tahlilleri yaptırmanız gerekir.

Daha sonraki süreçte ise, herhangi bir rahatsızlığınız varsa ona göre bir tedavi ya da diyet programı dahilinde ideal kilonuza ulaşmaya çalışabilirsiniz. kilo veremiyorsanız, bunun bir çok sebebi olabilir. bu sebepler arasında en çok rastlanan durumlar size açıklayacağımız başlıklara geçmeden önce, hekime gitmeniz gereken durumlardan da bahsetmemiz uygun olacak.

Bazı kişiler, bazı gıdaları tükettiğinde gereğinden fazla kilo alırlar. Bunun nedeni besin alerjileridir. Bunun tespiti için mutlaka doktora giderek, gıda intoleransı testi yaptırmalısınız. Bu teste göre size dokunan ve olumsuz etki eden gıdalar konusunda bilgi sahibi olarak, beslenme programınızı oluşturabilirsiniz.

Sistemimize kayıtlı diyetisyenler:

Tiroid Hastalıkları ve Tiroit Hastalığının Kiloyla Alakası

Ülkemizde en çok görülen metabolik hastalılardan olan tirod hastalıkları kilo vermenize engel olan hastalıklar arasında ilk sıradadır.

firstsept (5)

Hipotiroid, yani tiroid hormonunun çalışmaması, bir çok sorunu da beraberinde getirir. Bunlar arasında en önemlisi, kilo verememek, ekstra kalori alımı yapılmamasına rağmen aksine kilo almaktır. Gerekli olan ilaç takviyesi yapıldığında, hormonlar düzene girerek, bu sorun çözülebilir.

Eğer yaptırdığınız tetkiklerin sonucunda bu durum ortaya çıkmışsa, doktorunuz size uygun dozda bir ilaç kullanmanızı isteyecektir. Üç aylık kontrollerle takip ettireceğiniz hormon seviyelerine göre ilaç dozajlarını ayarlayabilirsiniz.

Şeker Hastalığı

Şeker hastalığı, bir çok kişiye hayatının en kötü zamanlarını yaşatan  bir metabolik hastalıktır. Hastanın sağlığını tehdit eden ve kontrol altına alınmadığında ölümcül sonuçlara ulaşan bu hastalık için, sağlıklı bir beslenme şeklinin ömür boyu uygulanması çok önemlidir.

Gıda Alerjileri

Su içsem yarıyor diyenler için gıda alerjileri kilo verememelerinin en büyük nedenlerindendir. Gluten alerjisi olan birinin normal unlu mamuller tüketmesi, bir çok sorun yaşanmasına neden olacaktır.

firstsept (4)

Gıda intoleransınız varsa, mutlaka glutensiz ürünler tüketmeli, bazı yiyeceklere vücudunuzun tahammülü yoksa, bunların tespit edilmesi ve ona göre beslenme listenizden çıkarılmaları önemlidir.

Hareketsiz Yaşam

Sadece sağlıklı beslenmek, kilo vermek için yeterli gelmeyecektir. Hareket etmeye başlamanız ve yaşınız kaç olursa olsun bir bahane ile günde ne az 1 saat yürümelisiniz.

Aynı zamanda bir çok basit egzersiz uygulayarak, kolay bir şekilde kilo verebilirsiniz. Bunun için yapmanız gereken günde 20 dakikanızı ayırarak, esneme hareketleri ile başladığınız egzersizlerinize, sıkılaşma hareketlerini de ekleyerek, her gün bir kaç set arttırarak devam etmeniz olacak.

Teknolojinin en kötü dezavantajlarından olan online alışveriş, hareketsiz yaşamı daha fazla körüklemektedir. Bu nedenle kendinize zaman ayırarak, egzersizleri ihmal etmemelisiniz.

firstsept (6)

Sağlıksız Diyetler

Şok diyetler bir çok kişinin acil kilo vermek için diyet arayışlarına çare gibi görünse de, oldukça başarısızdır. Çünkü kilo verilse bile, akabinde eski beslenme sistemine geri dönüleceği için, verilen kilonun fazlası alınacaktır.

Sağlıklı bir diyet, belirli bir süre dahilinde değil, hayat boyunca sürmesi gereken bir beslenme sistemidir. Bu nedenle bir süreliğine sağlıklı beslenerek, daha sonra yine eskisi gibi sağlıksız beslenmeye başlarsanız her zaman kilo sorunlarını yaşayacaksınız demektir.

Yani bir kepçe çorba ile bir dilim ekmeğin aynı kalori değerine sahip olduğunu düşünürsek, ikisini aynı anda yemek yerine, iki kepçe çorba içebilirsiniz.

Soru - Cevap

Leave a Reply

*Yorumlara cevap verebilmek için hesabınızın olması gerekmektedir. Buraya tıklayarak hesap oluşturabilirsiniz.