Detox Tarifleri ve Detox Diyeti Listesi

İlkbahar mevsiminin bu son günlerinde yaz ayları için hazırlık yapmanın ve kış aylarının rehavetinden kurtulmanın vakti geldi de geçiyor. Kışın kıyafetlerle ve hareketsiz kalmanın arkasına saklanarak alınan kilolar gizlenebiliyordu fakat yazın ince giyineceğiniz için bu pek mümkün olmayacak. İşte bizde sizi bu zor durumdan kurtarmanın kolay yolunu sizinle paylaşıyor olacağız. Elbette sağlıklı beslenerek fazla kilolardan kurtulmanız sizin için daha sağlıklı ve kalıcı bir çözüm olacaktır. Ancak kışın dediğimiz gibi hareketin kısıtlı olması sebebiyle oluşan ödemlerden kurtulmak ilk adımınız olmalıdır. Bu nedenle sizin için yaza hazırlık Detoks Tarifleri ve Detox Suyu İçeceklerini derledik.

Sizinle paylaşacağımız detoks tarifleri sayesinde vücudunuzda oluşan ödemi atabilecek ve diyete başlama sürecinde sizi motive edecektir. Fit ve sağlıklı görünmenin ilk adımı olarak da düşünebileceğiniz detoks döneminde size oldukça fayda sağlayacak olan bu tariflerle kendinizi bile tanıyamayacaksınız.

Detoks Tarifleri ve Detox İçecekleri

Salatalık, Nane ve Limon İçeceği

Bir orta boy salatalık ve bir adet limon kabukları ile beraber küp küp doğranır. İki su bardağı suyun içerisine konulur. Yine suyun içerisine on adet taze nane yaprağı ilave edilir. Bu karışım kapalı bir cam şişede ya da ağzı kapalı bir cam kavanozda bir gece buzdolabında bekletilir ve ertesi gün aralıklarla tüketilebilir.

odem-attirici-salatalik-nane-limon-detoksu

çilekli-su-434x466

Çilek ve Nane İçeceği

 

Bir su bardağı çilek küçük küpler halinde doğranır. Cam bir kavanoza iki su bardağı su konulur ve içerisine doğranmış çilekler ve üç adet nane yaprağı eklenir. Bu karışım buzdolabından yaklaşık iki ya da üç saat bekletildikten sonra gün içinde tüketilebilir.

 

Sistemimize kayıtlı diyetisyenler:

 

Salatalık, Elma, Limon ve Frambuaz İçeceği

Bir litre içme suyunun içerisine bir çay bardağı frambuaz, bir adet yeşil elma ve bir adet salatalık kabuklarıyla birlikte ince ince dilimlenir ve suyun içine bırakılır. Yine bir adet limon da kabuklarıyla dilimlenerek suyun içine ilave edilir. Ağzı kapalı bir cam kavanozda ya da cam su şişesinde yaklaşık üç ila beş saat arasında buzdolabında bekletilir ve gün içinde aralıklı olarak tüketilir.

salatalik-detoks

Limon ve Bal İçeceği

Her sabah uyandığınız zaman bir bardak oda sıcaklığındaki suyun içine bir tatlı kaşığı bal ekleyin ve yarım limon sıkarak iyice karıştırın. Bu karışım yaz aylarında ve kış aylarında her sabah düzenli olarak tüketebilirsiniz.

Öneri: Yüzyıllardır alternatif tedavi yönteminde de kullanılmakta olan doğal besin maddesi bal kesinlikle kaynar suda kullanılmamalı ya da kaynatılmamalıdır. 43 derecenin üzerinde ısıya maruz kalan bal tüm besin değerlerini kaybetmektedir. 

 

Salatalık, Taze Nane, Avokado ve Ispanak İçeceği

Bir blenderın haznesine bir su bardağı içme suyu, kabukları ile beraber bir tane orta boy salatalık, kabuğu soyulmuş avokadonun yarısı ve dört ya da beş yaprak ıspanak büyük parçalar halinde doğranır. Beş ya da altı yaprak taze nane ile birlikte iki ya da üç adet taze badem veya ceviz de ilave edilerek hepsi blenderdan geçirilir. Taze olarak tüketilmelidir. Tüketmeden içine birkeç damla kadar zeytinyağı da ilave edilebilir. Bu daha lezzetli bir içecek olmasını sağlayacaktır.

avokado-detoksu

Elma, Kereviz, Limon, Nane ve Salatalık İçeceği

Bir adet ekşi elma, kabuklarıyla beraber dört parçaya bölünür. Beş ya da altı adet taze nane yaprağı yıkanır. Üç adet kereviz sapı üç ya da dört parçaya bölünür. Bir adet limonun kabuğu soyulur ve dört parçaya bölünür. Bir adet salatalık kabuklarıyla beraber büyük parçalar halinde doğranır. Tüm malzeme blenderdan geçirilir ve taze olarak hemen tüketilmelidir.

Uyarı: Blenderdan geçirilen tüm sebze ve meyve suları ilk sıkıldığı anda tazeliğini korumakta ve tüketilmemesi halinde çok kısa süre içinde içerdiği tüm vitamin değerlerini kaybetmemektedir. Bu nedenle blenderdan geçirildiği anda hemen tüketilmesi gerekmektedir.

Apple-mint-celery-detox

Limon, Greyfurt, Nane ve  Misket Limon (Lime) İçeceği

Öncelikle greyfurdun kabukları soyulur. Ardından greyfurt ve misket limon ince ince dilimlenir. Tüm malzemeler bir litre suyun içine ilave edilir ve ardından dört ya da beş yaprak taze nane eklenir ve kapağı kapalı bir cam sürahi ya da cam şişede yaklaşık üç ila beş saat kadar bekletilerek gün içinde aralıklı olarak tüketilir.

detoks-icecekler

Salatalık, Havuç, Kırmızı Turp ve Limon  içeceği

Bir adet salatalık kabukları ile beraber üç ya da beş parçaya bölünür. İki adet havuç büyük parçalar halinde doğranır. Bir adet kırmızı turp yaprakları ile beraber yıkanarak doğranır. Bir adet limon ise kabuğu soyularak dört parçaya bölünür ve tüm malzemeler blenderdan geçirilerek taze tüketilir.

Apple-mint-celery-detox

Limon, Ananas, Nar ve Zencefil içeceği

Bir adet narın taneleri ayıklanır. Bir adet limonun suyu sıkılır ve bir su bardağı elde edilecek şekilde ananas birkaç parçaya bölünerek blenderdan geçirilir. Ayrıca blendera diğer hazırlanmış malzemelerin tamamı, bir litre içme suyu ve bir çay kaşığı zencefil eklenir. Tamamı blenderdan geçirilir ve elde edilen karışım buzdolabında iki ila üç saat kadar bekletildikten sonra gün içinde belli aralıklarda tüketilir.

Havuç, Misket Limon (Lime), Elma ve Portakal İçeceği

Bir adet havuç, bir adet portakal ve bir adet elma yıkanarak çekirdeklerinden ayıklanarak bir kaç parçaya bölünür. İki adet misket limonun kabukları soyulur ve dört parçaya bölünür. Tüm malzeme blendera konulur ve blenderdan geçirilir. Taze olarak hemen tüketilmelidir.

Carrot-apple-lime-and-orange-detox

Ispanak, Salatalık, Limon, Nane ve Maydanoz İçeceği

Üç su bardağı dolusu olacak şekilde ıspanak yaprağı, yedi ya da sekiz adet taze nane yaprağı, bir adet orta boy salatalık ve bir su bardağı maydanoz yıkanır. Salatalık birkaç parçaya bölünür ve tüm malzemeler bir blenderdan geçirilir. Son olarak bir litre içme suyu eklenerek tekrar blender çalıştırılır. Elde edilen karışım kapaklı bir cam şişeye ya da sürahiye alınır. Yarım limon dört parçaya bölünür ve karışıma ilave edilerek ağzı kapalı bir şekilde buzdolabında üç ya da beş saat kadar bekletilir. Gün içinde aralıklı olarak tüketilebilir.

juice9

Nar ve Elma İçeceği

Bir adet narın taneleri çıkarılır. Bir adet yeşil elmanın çekirdekleri çıkartılır ve elma dört parçaya bölünür. Malzemeler blenderdan geçirilir ve hemen tüketilmelidir.

Limon ve Zencefil İçeceği

Zencefil doğal bir ağrı kesici etkisine sahiptir. İçeceğiniz suya bile katıldığında müthiş etkileri ortaya çıkmaktadır. 350 ml. suyun içerisine yarım limon suyu ilave edilir ve küçük boyutta bir zencefil kökü yumrusu bu suyun içine rendelenir. Elde edilen bu detoks suyu sabahları aç karnına içmek için mükemel bir içecektir. Mevcut ağrılarınızı da yok eder ve vücudunuzu tüm zararlı toksinlerden arındırır. Ayrıca içine eklenen limon sayesinde toksinlerin daha fazla ortaya çıkması sağlanır ve dışarıya atılmaları da böylece kolaylaşmaktadır.

Limon, Nane, Misket Limon (lime) ve Nar İçeceği

İki adet narın taneleri ayıklanarak blenderdan geçirilir. Bir litrelik cam kavanozun içerisine elde edilen nar suyu alınır. Daha sonra üç ila beş yaprak taze nane eklenir. Limon ve misket limon yani lime de dört parçaya bölğnerek kavanoza alınır ve üzerine üç su bardağı içme suyu eklenir. Karışım buzdolabında üç ila beş saat kadar bekletilir ve gün içerisinde aralıklı olarak tüketilir.

Cucumber-red-radish-carrot-and-lemon-detox

Nane ve Limon İçeceği

Bir cam kavanoz ya da kapaklı bir sürahinin içine bir adet limon dilimlenir. İçerisine ayrıca yedi ila sekiz adet taze nane ve üç bardağı içme suyu eklenir ve kavanozun kapağı kapatılarak buzdolabında bir gece bekletilir. Ertesi gün aralıklı olarak gün içinde tüketilir.

8202849

Limon, Kereviz, Zencefil, Havuç ve Kırmızı Pancar İçeceği

Orta boy kerevizin yarısı ve üç dal kerevizin sapı yaprağıyla beraber yıkanır be iri parçalar halinde doğranır. Bir adet havuç ve bir adet orta boy kırmızı pancar büyük parçalar halinde doğranır. Bir adet limonun kabuğu soyulur ve dört parçaya bölünür. Bir yemek kaşığı dolusu ile taze zencefil de malzemelere eklenir ve blenderdan geçirilerek taze tüketilir.

0000130

 

Detoks Programı

Detoks programında biz hangi saatlerde detoks içeceğini alacağınızı söylüyor olacağız ancak hangi içeceği tercih edeceğinizi siz belirleyeceksiniz. Böylece sizin için sıkıcı olmayacak aksine keyif verecektir. 3 günlük ve daha detaylı liste için 3 Günlük Detoks Diyeti Programı yazımıza göz atın enerjinizin yerine gelsin!

 • Sabah saat 07.00’de ılık limonlu su
 • Sabah saat 08.00’de ilk detoks içeceği
 • Sabah saat 11.00’de detoks içeceği
 • Öğlen saat 14.00’de detoks içeceği
 • Akşam saat 17.00’de detoks içeceği
 • Akşam saat 20.00’de detoks içeceği
 • Gece saat 21.00’de yeşil çay

Bu haftaki makalelerimizle sizi yaza hazırlamaya devam ediyoruz. Bu makalemizde bahar mevsimi uygulayabileceğiniz üç günden oluşan detoks programından bahsediyor olacağız. Bu detoks programı ile vücudunuzun kendini onarma mekanizmalarını aktif hale getirecek, aç kalmadan kilo verebileceksiniz. Amacımız kış aylarında karbonhidrat ağırlıklı beslenme alışkanlığından ve kış rehavetinden sizi uzaklaştırmak 3 Günlük Detoks yazımızda da sizlere enerji vermeye çalıştık .

Kış aylarında bilindiği üzere güneş kendini pek göstermemekte ve D vitamini yeterli miktarda alınamamaktadır. Bu nedenle depresif haller söz konusu olabiliyor ve enerjiyi yüksek tutabilmek adına karbonhidratlı besinler tüketilebiliyor. Fazla miktarda alınan karbonhidratlar ise vücudunuzda yağ olarak depolanıyor. Yorgun hissetmenizin diğer bir sebebi olarak da maruz kalınan toksinler. İçilen sular, tüketilen yiyecekler ve solunan havayla çoklu toksinlere maruz kalınabiliyor. Yine bu toksinler de özellikle kış ayları boyunca artan yağ dokularında depolanıyor. Bu sebeple vücudun kendini onarma mekanizmasını aktif hale getirecek üç günlük programı kapsayan bahar detoksunu uygulayarak yaz mevsimine daha sağlıklı merhaba diyebilirsiniz.

image1-800x510

Detoks, vücutta biriken toksinlerin vücuttan atılmasını sağlamakta ve uzmanlar tarafından yılda mutlaka bir ya da iki kez uygulanması önerilmektedir. Detoks ile ilgili daha önce paylaştığımız “Sağlıklı Detoks İçin Öneriler” başlıklı makalemizde geniş yer verdik ve sağlıklı bir detoks programı için önerilerde bulunduk.

Kolaylıkla uygulanabilecek olan ve sizi aç bırakmayacak olan üç günlük detoks programında ödem ve şişlik gibi şikayetlerinizden kurtulacak, yorgunluğunuz azalacak ve kendinizi daha enerjik hissedebileceksiniz. Bununla birlikte yağ kaybı ve kilo kaybı da yaşayacaksınız.

Üç Günlük Detoksun Kuralları Nelerdir?

 • Üç gün boyunca aynı beslenme programını uygulamanız gerekiyor.
 • Tüketilecek tüm besinler %100 organik besinler olmalıdır.
 • Üç gün boyunca meyve suları, gazlı içecekler, alkollü içecekler ve kahve tüketilmemesi gerekiyor.
 • Her yemekten yarım saat öncesinde iki bardak ılık limonlu su içmeniz gerekiyor.
 • Her yemekten sonra bir bardak yeşil çay içilmesi gerekiyor.

bahar-detoksu

Detoks Programında Kahvaltı Öğünü

Pembe Smoothie İçin Malzemeler

 • Bir bardak yağsız yoğurt ya da süt (Vejeteryan beslenmesini tercih edenler badem sütü kullanabilirler.)
 • Yarım bardak dondurulmuş yabanmersini ve ahududu
 • Yarım adet muz
 • Bir çorba kaşığı çekilmiş keten tohumu
 • Bir çay kaşığı tarçın
 • Bir çay kaşığı agave nektarı ya da bal

Pembe Smoothie Hazırlanışı

Tüm malzemeler bir blendera yerleştirilir ve krema kıvamına gelene kadar iyice karıştırılır.

Öneri: Şeker probleminiz var ise hazırlayacağınız smoothielere tarçın ilave etmelisiniz. Tarçının kan şekerini düzenleyici özelliği bilimsel araştırmalar sonucu kanıtlanmıştır. 

Pretty-Pink-Smoothie-12

Detoks Programında Öğle Yemeği

Ispanak Salatası İçin Malzemeler

 • İki bardak körpe ıspanak
 • Kırmızı biber
 • Bir bardak haşlanmış nohut ya da fasulye
 • Havuç
 • Salatalık
 • Domates
 • Bir çorba kaşığı ceviz

Sosu İçin

 • Bir çay kaşığı ile zeytinyağı
 • İki kaşık kadar balzamik sirke

Ispanak Salatasının Hazırlanışı

Bütün malzemeler iyice yıkanır ve istenilen boyutta doğranarak sosu dökülür ve servise hazırlanır.

Öneri: Salatanın içeriğindeki sağlıklı yağlar zeytinyağı ve cevizde alınmakta. Kesinlikle yağsız beslenme hatasını yapmayın. Besinlerle alınacak olan yağlar kendinizi tok hissetmenizi sağlayacaktır. 

ispanak-salatasi

Detoks Programında Akşam Yemeği

Malzemeler

 • Bir bardak kadar haşlanmış brokoli
 • Izgarada pişmiş, fırınlanmış ya da buğulama olarak pişirilmiş taze balık ( kesinlikle konserve ya da çiftlik balığı olmalıdır.

Öneri: Brokoli cruciferous sebzeler yani lahanagiller grubundan bir sebze olan brokoli bu gruptan en çok üzerinde durulanı ve üzerinde en çok bilimsel araştırma yapılmış olanıdır.  Yapılan araştırmalar brokolinin prostat ve meme kanseri gibi hormon bağımlı kanser türlerine karşı koruyucu etkilere sahiptir. 

balik-sli

Bilgi: Detoks ile ilgili merak ettiklerinizi “Sağlıklı Detoks Nedir başlıklı makalemizde linki tıklayarak inceleyebilirsiniz. 

 

Detoks Zayıflamanızda Önemli Bir Yardımcıdır

Detoks kesinlikle bir diyet yerine geçmez. Ancak diyette destekleyici bir uygulamadır. Vücudunuzdaki zararlı maddelerin yani toksinlerin vücut dışına atılmasına yardımcı olmaktadır. Diyet sürecinde kabusa dönüşen ödemin ortadan kalkması için dönem dönem detoks programlarının uygulanması vücudunuz için faydalı olacaktır. Ancak daha önce de belirttiğimiz gibi asla uzun soluklu bir detoks programı uygulanamaz. Detoks programları çoğunlukla tek tip beslenme demektir ve uzun süreli tek tip beslenmelerde vücudun bağışıklık sistemi ciddi oranda hasar görmekte ve sonucunda da hastalıkla sonuçlanmaktadır.

Detoksun amacı dolaşım ve sindirim sisteminin daha verimli çalışmasını sağlamaktır. İç sistemler daha iyi çalışmaya başladığında kilo vermeniz de kolaylaşacak ve daha hızlanacaktır.  Yani uygulanan detoks programı ile sizi rahatsız eden, vücudunuz için gerekli olmayan, yağ depolamanızı sağlayan tüm olumsuz etkiler ortadan kaldırılabilir. Ancak dediğimiz gibi asla diyet yerine geçmez ve zayıflamak amacıyla uygulanamaz.

8202844

Neden Detoks Programına İhtiyaç Duyulur?

 • Detoks programları düzenli olarak uygulandığı zaman sindirim sisteminin fonksiyonlarını düzenlemekte ve daha sağlıklı çalışmasını sağlamaktadır.
 • Detoks programları sayesinde vücut toksinlerden arındırılır ve cildin daha genç , canlı ve dinç olmasını sağlar.
 • Detoks programları uygulandığında vücudu canladırmakta ve enerjik vermektedir.
 • Detoks programları vücudun ve tütün metabolizmanın daha aktif çalışmasına yardımcı olmaktadır.
 • Vücutta biriken toksinler karaciğeri yormaktadır. Detoks programları ile bu biriken toksinlerin karaciğer yormasının ve engellenmesinin de önüne geçilebilmektedir.
 • Böbrek, cilt ve bağırsak aracılığıyla toksinler vücuttan atılabilmektedir. Detoks programları bu işlemi kolaylaştırır ve boşaltım sisteminde sorunların oluşmasını önler.
 • Vücutta ödem ve şişme gibi sorunların oluşması detoks programları sayesinde engellenebilmektedir. sindirim sisteminin fonksiyonları düzenleneceği için bu aşamada kilo verme de kolaylaşmaktadır.
 • Strese sebep olan eklem ağrıları ve baş ağrılarıne sebep olan vücut sorunları da önlenebilmektedir.

Bu saydığımız sebepler vücudunuz için önemli sebeplerdir ve mutlaka belli dönemlerde siz de size en uygun detoks programını uygulayarak diyet programınızı ve kilo verme sürecinizi destekleyebilir sağlıklı bir vücuda sahip olabilirsiniz.

Öneri

Detoks hakkında daha detaylı bilgi edinmek isterseniz “Detoks Nedir ve Nasıl Yapılır” başlıklı makalemize linki tıklayarak ulaşabilirsiniz. Makalemizde detoks sürecinde dikkat edilmesi gereken önemli detaylar, sağlıklı bir detoksun gerektirdiği önemli kurallar ve detoks programlarında olmazsa olmaz besin maddelerini daha ayrıntılı olarak bulabiliyor olacaksınız.

Ayrıca yine sizin için hazırladığımız ve içinde lezzetli içeceklerin ve besinlerin de bulunduğu “3 Günlük Bahar Detoks Programı” başlıklı makalemizde detoks programının yanı sıra yine uygulama esnasında neler yapılması gerektiği de detaylı olarak anlatılmaktadır.

 

Kaydet

Kaydet

Kaydet

Kaydet

Soru - Cevap

Leave a Reply

*Yorumlara cevap verebilmek için hesabınızın olması gerekmektedir. Buraya tıklayarak hesap oluşturabilirsiniz.