Nasıl Kilo Alırım ? Kilo Alma Dosyası

Sağlıklı Kilo Alımı Nasıl Olmalı?

Kilo vermek için çabalayan milyonlarca insanın yanında kilo almak isteyenler de vardır. Zayıflık normal şartların üzerinde olduğunda ciddi bir sağlık sorunudur. Nasıl ki şişmanlık ve obezite bir çok sağlık sorununa neden oluyorsa, aşırı zayıflık da bir çok hastalığa davetiye çıkarmaktadır.

Bu nedenle sağlıklı bir şekilde kilo alınması ve normal görünüme ulaşılması gerekmektedir. Kilo alımının dengeli bir şekilde gerçekleştirilmesi, kilo verirken olduğu gibi sağlıklı beslenerek olmalıdır. Sağlıklı beslenmenin yanında, doktorunuzun tavsiyesi ile vitamin ve demir ilaçları da alabilirsiniz.

Bu ilaçları kullanırken, vücudunuzun bağışıklık sistemi artacak, bunun yanında da ihtiyacınız olan sağlıklı kiloya ulaşabileceksiniz.

second-7

Sağlıklı Kilo Almanın Yolları

Sağlıklı kilo almanın yolları sağlıklı beslenmekten geçer. Kilo alımının gerçekleşmesi için, fazladan kalori almaya çalışmalısınız. Günlük enerji ihtiyacınız 1000 kalori ise, bunu 1500 kaloriye çıkararak sağlıklı yiyecekler tüketmeye başlayabilirsiniz.

Kilo almak için, abur cubur ya da pastalara yönelmeniz, hiçbir işe yaramayacaktır. Aksine sağlığınızı olumsuz yönde etkileyecektir. Bu nedenle sağlıklı besinlerin miktarlarını arttırarak kilonuzu bu şekilde arttırmaya çalışmalısınız.

Özel olarak tercih edeceğiniz bir diyet listesi yoksa, diyetisyen destekli  bir beslenme programı oluşturabilirsiniz. Özellikle fıstık ezmesi, pekmez gibi doğal ürünleri ve protein bakımından zengin ürünleri tercih etmelisiniz.

Sistemimize kayıtlı diyetisyenler:

Kilo Almak için Örnek Bir Beslenme Listesi

Kilo almak istiyorsanız, sağlıklı bir beslenme için en önemli öğün olan kahvaltıyı en iyi şekilde yapmalısınız. Sabah bol tereyağlı omlet, keçi peyniri ve domates, 10 adet zeytin ve iki dilim çekirdekli ekmek, bir bardak posalı taze  meyve suyu, 3 tatlı kaşığı reçel, fıstık ezmesi ya da pekmez içebilirsiniz.

??????????????????????????????????????????

Ara öğünlerde 10 adet badem, ceviz ya da fındık tüketebilirsiniz. Yanında da bir barda ayran ya da kefir içebilirsiniz. Aynı zamanda bol bol boza da tüketebilirsiniz. Ayrıca ara öğün olarak küçük bir ekmeğe helva ekleyebilirsiniz.

Bir bardak sahlep ve boza ürünleri size sağlıklı kilo alımı için destek olacaktır. Akşam ve öğle yemeklerinde ise, pilav ve soslu makarna, sulu yemekler ve salata tüketebilirsiniz.

Örnek menü için 1500 kaloriye ihtiyacınız varsa, 2000 kalorilik yemek yiyerek zaman içinde dengeli bir kilo alabilirsiniz.

Neler Yenmemeli?

Kilo almak isteyenlerin yememesi gereken gıdalar, bir çok açıdan zararlı olan şekerli gıdalar ve hamur işleridir. Bu yiyecekleri listelemek gerekirse;

 • Paketlenmiş olan bisküviler,
 • Hamur işleri, kek, poğaça ve açmalar,
 • Krem çikolatalar,
 • Şerbetli tatlılar,
 • Hamburger türü fast food,
 • Cips,
 • Şekerleme,
 • Sosis, salam türü şarküteri ürünler tüketilmemelidir.

Alerjik Besinlere Dikkat Edin

Besin alerjileri de kilo alım sürecinizi olumsuz olarak etkilerken, bazı durumlarda bu alerjik durumlar nedeniyle ölümcül sonuçlar bile ortaya çıkabilir.

second-9

Alerjisi olan insanlar, bir çok kişinin tercih ettiği alerji testleri ve besin intoleransı testi ile hangi besinlerin tüketilmesi gerektiği konusunda bilinçli bir karar verebilmektedir. Özellikle toplumun büyük bir kısmının yaşadığı fıstık alerjisi gibi durumlar olumsuz bir durum yaşamanıza neden olurlar.

Sıvı Tüketimine Dikkat Edin

Bol bol su içmek ve her zaman temel içecek maddenizin su olması gerekmektedir. Aynı zamanda asitli içecekler olan kola türü ürünlerden uzak durmanız gerekmektedir.

second-10

İhtiyacınız olan sıvı tüketimi için, kakaolu süt, kefir, bitki çayları ve boza tercih edebilirsiniz. Bu besinler oldukça yararlıdır ve kilo almanıza da yardımcı olurlar. Kilo alırken, sağlıklı bir kiloya ulaşmanız için sağlıklı besinler tüketmeniz önemlidir. Yağlı ve kızartma türü yiyecekler de oldukça önemlidir.  Bu ürünlerin de kilo alma sürecindeki yeri oldukça önemlidir.

Normal kiloda olmanız, zayıf olmamanız için gerekli olan sağlıklı görünüme ulaşmanız demektir. Buna ulaşırken de, abur cubur türü ürünlerle değil, sağlıklı besinlerle  kilo alma sürecini doğallaştırabilirsiniz.

 

Kaydet

Soru - Cevap

One response to “Nasıl Kilo Alırım ? Kilo Alma Dosyası”

 1. Ayşe Yağmur Başaran says:

  Oldukça güzel ve faydalı bir yaı olmuş elinize sağlık

Leave a Reply

*Yorumlara cevap verebilmek için hesabınızın olması gerekmektedir. Buraya tıklayarak hesap oluşturabilirsiniz.