Kilo Aldıran Vitaminler ve Mineraller Nelerdir?

Yayınladığımız makalelerde sık sık kilo vermenin formüllerinden bahsediyoruz ancak kilo vermek kadar kilo almak da önem taşıyor. İşte bunun sağlıklı çözümünü sizinle paylaşıyor olacağız mevcut makalemizde. Kilo aldıran vitaminler yazımızda size her bir alt başlıkta önerdiğimiz her bir vitaminin amacını da açıklıyor olacağız.

Kilo almanın sağlıklı ve güvenli yolu, kilo vermek gibi sağlık ve dengeli beslenmenin yanı sıra besin değeri yüksek olan protein ile karbonhidratlar açısından zengin bir beslenme programı ile sağlanabilir. Sadece tüketilen besin maddelerinin kalori miktarlarına odaklanarak kilo alma sağlayabilir ancak başka sağlık problemleri ile karşı karşıya kalabilirsiniz. Damar tıkanıklığı, kalp hastalıkları bu sağlık problemlerinin başında gelmektedir. Bunun sebebi ise her kalorinin kalitesinin aynı olmayışı ve sağlıklı kilo alışı için kalori ile birlikte vücudun ihtiyaç duyduğu tüm vitamin ve minerallerin de tam olarak alınması gerektiğidir.

Kilo aldıran vitaminler ve mineraller, hem iştahı artırır hem de vücuttaki diğer fonksiyonları ile genel sağlığınıza katkıda bulunur.

Hangi Vitaminler Kilo Aldırır?

Sadece bir vitamin ya da multivitamin kullanarak kilo almak pek mümkün olmuyor. Kilo almak için kendinize protein, yağ asidi, vitamin, mineral ve diğer besin öğeleri açısından zengin bir beslenme programı hazırlamanız gerekiyor. Size uygun olan beslenme programını tek başınıza hazırlamak yerine diyet ve sağlıklı beslenme uzmanına danışmanız sonuca ulaşmanızı daha da kolaylaştıracaktır. Beslenme programı ile birlikte yapılan araştırmalar sonucunda hızlı kilo aldıran bazı vitaminlerden yardım alabilirsiniz.

Şimdi bu vitaminlerin neler olduğuna ve dikkat edilmesi gereken noktalara göz atalım:

msablon17

C Vitamini

Merkezi ABD’de olan “Ulusal Sağlık Enstitüsü”ne göre göre C vitamini metabolizmayı bir miktar yavaşlatır ve bu da kilo almanıza yardımcı olur. Eğer metabolizmanız hızlı çalışıyorsa ve siz de bu sebeple kilo alamıyorsanız daha fazla miktarda C vitamini tüketebilirsiniz. Ancak C vitamini suda eriyen vitamin grubunda yer aldığı için ve vücut tarafından depolanmadığı için günlük olarak tüketilmesi gerekiyor.

Dikkat: Günlük olarak alınması önerilen miktarın üzerinde C vitamini almanız, ishal ve mide bozuklukları gibi yan etkilere sebep olabilir. Bu nedenle dikkatli tüketilmesi gerekir. 

Bilgi: C vitamini içeren besinler ve C vitamini hakkında merak ettiğiniz her şey için “C Vitamini Hangi Besinlerde Bulunur?” başlıklı yazımızı ziyaret edebilirsiniz. 

20002493

D Vitamini

 

Sağlıklı kemiklere sahip olmak için önemli bir rol üstlenen D vitamini, ayrıca gebelik döneminde ki kadınlarda sağlıklı kilo alımını destekleyen önemli vitaminler arasında yer alıyor.d-vitamini-bulunan-besinler

Kemik yapısını güçlendiren D vitamini, kilo alma sürecinin önemli bir parçası olan egzersize karşı vücudun direncini artırmaktadır.

Bilgi: D vitamini içeren besinlerle birlikte D vitamini hakkında tüm merak ettikleriniz için “D Vitamini Hangi Besinlerde Bulunur?” başlıklı yazımızı ziyaret edebilirsiniz. 

 

B1 Vitamini (Tiamin)

Suda çözünen B vitamini çeşitlerinden biri olan B1 vitamini yani tiamin, iştah açıcı özelliği ile kilo almayı kolaylaştırmaktadır.  Tiamin açısından zengin olan esmer pirinç, tam tahıllı ekmek çeşitleri ve eti beslenme programınıza ekleyerek bu vitaminin kilo aldırıcı özelliğinden yararlanabilirsiniz.

b1-vitami-tiamin

Kilo Almaya Yardımcı Olan Mineraller Nelerdir?

Çinko

Eğer çinko minerali açısında eksik besleniyorsanız, iştahınız azalabilir ve bu durum da kilo almanızı zorlaştırabilir. Düzenli olarak önerildiği miktarda çinko minerali almanız iştah açar ve daha sık yemek yemenizi sağlar.

Çinko takviyesi almanız gerekiyorsa mutlaka doktorunuza danışarak almalısınız ya da çinko bakımından zengin deniz ürünleri, kuruyemiş, süt ve et ürünlerini daha sık tüketmelisiniz.

Günlük çinko ihtiyacı;

  • Yetişkin erkekler de 11 mg.
  • Yetişkin kadınlarda 8 mg.

cinko

Demir

Özellikle çocuklarda normal kilonun altında kalmasının sebebi  demir eksikliğidir. Demir eksikliği ayrıca fiziksel ve zihinsel gelişimi de yavaşlatmaktadır. Vücudunuzdaki demir oranı ölçümü yapıldıktan sonra doktorunuz çıkan test sonuçlarına bağlı olarak gerek duyarsa demir takviyesi önerebilir. Ancak beslenme programınızda ki besinlerle doğal yollardan demir minerali almanız daha etkili olacaktır. Koyu yeşil yapraklı sebzeler, demir açısından zengin besinlerdir.

demir-mineralinin-faydalari_646x340

Kreatin

Kreatin (creatine monohydrate) enerjiyi kısa süreli olarak arttırır ve kasları geliştirmek için vücudun ihtiyaç duyduğu direnci sağlar. Sindirildikten sonra direkt olarak kaslara giden kreatin, fiziksel egzersiz süresini uzatarak kas kütlesini arttırmanıza yardımcı olur.

Kreatini toz şeklinde kullanabilirsiniz ya da balık ve kırmızı et gibi gıdalardan alabilirsiniz.

image14304019531430401953t82

 

Sonuç olarak; kilo aldıran vitaminler denildiğinde bir kaç vitamin ön plana çıkıyor. Ancak sadece bu vitaminlere yüklenmektense, vücudun diğer minerallere ve vitaminlere ihtiyacı olduğunu unutmamanız, sağlıklı ve dengeli bir beslenme programı uygulamanız gerekiyor.

Sağlıklı beslenerek aldığınız kilonun yağ olarak depolanmasını önleyebilirsiniz ve esas amacınız olan kas kütlesinin artmasını sağlayabilirsiniz.

Kaydet

Kaydet

Kaydet

Soru - Cevap

Leave a Reply

*Yorumlara cevap verebilmek için hesabınızın olması gerekmektedir. Buraya tıklayarak hesap oluşturabilirsiniz.