Kalça ve Basen Eritme Diyeti Nedir ve Nasıl Yapılır?

Diyetler yapılır, kilolar azar azar verilir. Ancak diyetin süresi ilerledikçe özellikle kalça ve basen bölgelerindeki yağların erimediği fark edildiğinde, diyetten vazgeçme noktasına kadar gelinebilir. Oysa doğru beslenme biçimini tercih ettiğinizde kalça ve basen bölgelerinizdeki yağların da kaybolduğunu görüyor olacaksınız. “Kalça ve basenlerimden kurtulmak istiyorum ama nasıl?” diye soruyorsunuz ve onun için buradasınız değil mi? Kesinlikle doğru yerdesiniz. Çünkü bu başlık altında “Kalça ve basen eritme diyeti nedir ve nasıl yapılır?” sorusunun cevabını verecek ve bu bölgedeki fazla yağlardan kurtulmak için alternatif diyet listeleri paylaşıyor olacağız.

Özellikle kadınlar için kalça ve basen bölgesinde biriken yağlar kabus olmaktadır. Belirttiğimiz gibi, diyet yaptığınız sürece fazla kilolar gitmekte ancak kalça ve basen bölgesindeki kilolar inatçılık yapmaktadır. Bunun nedeni ise kadınların genel yağlanma sorunu kalça ve basen bölgelerinde ortaya çıkmaktadır. Üstelik bu bölgelerde yağ hücreleri daha fazladır ve ne yapılırsa yapılsın bu bölgelerde ortaya çıkan fazlalıklar göze çarpmaktadır. Kalça ve basen bölgelerindeki fazlalıklardan kurtulmanın bir çok yöntemi mevcuttur.

Sizinle paylaşıyor olacağımız “Kalça ve Basen Eritme Diyeti” tamamen bir sağlıklı beslenme biçimidir. Bu beslenme biçimi ile sağlıklı beslendiğinizde kalça ve basen bölgeleri de dahil kilo kaybı yaşayacaksınız. Ancak genetik yatkınlık sebebiyle aile durumu etken olabileceği de unutulmamalıdır. Yalnızca belli bir bölgeye bir çeşit yiyeceğin etki etmesi beklenemez. Ancak tüketilen besinlerle bölgesel biriken yağlarınızla birlikte kalça ve basen bölgenizde de incelme söz konusu olacaktır. Elbette bu sürecin spor ile desteklenmesi şart. Düzenli bir beslenme programı ile birlikte düzenli spor programı sonrasında aynada gördüğünüz görüntü sizi bile şaşırtacaktır.

kalca-incelmesi

Kalça ve Basen Eritme Diyeti Yaparken Nelere Dikkat Etmeliyim?

Diyet Mutlaka Gereklidir

Eğer kilo kaybı yaşamak istiyorsanız mutlaka diyet yapmanız gerekiyor. Diyet, kilo vermenin en etkili yöntemlerinden biridir ancak benimsenmesi gereken bir yaşam biçimi olmalıdır. Sağlıklı beslenme esaslarını içeren diyet programlarını benimsemeniz kendiliğinden zayıf bir vücut ve daha sağlıklı bir beden getiriyor olacaktır. Böylece vücudun belirli bölgelerinde oluşan yağlanmalardan kurtulacak ve aynalarla barışık biri olacaksınız.

 Spor Yapmadan Olmaz

Spor, sadece diyet yaparken değil her zaman yapılması gereken bir sağlıklı bir aktivitedir. Ancak özellikle kalça ve basen eritme diyeti yaparken mutlaka diyet süreci sporla desteklenmelidir. Bunun nedeni bölgesel zayıflamanın sadece diyet ile mümkün olmayacağıdır. Kalça ve basen bölgesinde incelme olabilmesi için spor yapmak gerekiyor. Spor yaparak bu bölgelerde incelme yaşanmasını kolaylaştırabilirsiniz. Aksi taktirde kalça ve basen bölgesinde kilo verebilirsiniz ancak süreci yavaşlatırsınız. Eğer spor salonuna gitmek için imkanınız ya da zamanınız yoksa bunun için yürüyüş yapabilir ve düzenli bir yürüyüş programı ile kalça ve basen bölgesindeki fazlalıklarınızdan kurtulabilirsiniz. Haftada beş ila altı gün minimum 45 dakika tempolu yürüyebilirsiniz. Böylece hem bacak bölgesi hem de bazen bölgesi çalışıyor olacaktır.  Yürüyüş yaparak hem basen ve kalça bölgenizin incelmesini sağlayacak hem de metabolizmanızın hızlanmasını sağlıyor olacaksınız.

923378_550288178355967_1198039566_n

Sistemimize kayıtlı diyetisyenler:

Su İçmeyi İhmal Etmeyin

Su içmek özellikle diyet sürecinde kesinlikle ihmal edilmemelidir. Kilo vermenin en önemli unsurlarından biri olarak su içebilir ve böylece kalça ve basen bölgelerinizdeki fazlalıklardan kurtulabilirsiniz. Yemek yemeye başlamadan önce içilecek olan iki bardak su, daha çabuk doymanızı sağlayacaktır. Gün içinde gerektiğinden az su içildiğinde ya da hiç içilmediğinde vücutta ödem oluşabilir ve oluşan şişlik sebebiyle daha fazla kilo alındığı düşünülebilir.

Plates İle Fazlalıklarınızdan Kurtulun

Plates, son yılların oldukça popüler spor dallarından biridir. Vücut şekillendirmek için sıkça tercih edilen plates için profesyonel bir uzmandan destek alabilir, kalça ve basen bölgenizdeki fazlalıklardan kurtulabilirsiniz.

Ödül Öğünleri İle Kendinizi Ödüllendirin

Kalça ve basen eritme diyeti yapıyorsanız haftada bir gün ve bir öğün kendinizi ödüllendirebilirsiniz. Bu öğünde canınız ne istiyorsa onu tüketebilir ve diğer gün ve öğünlerde diyet programınıza kaldığınız yerden devam edebilirsiniz.

Karbonhidrat Tüketimini Sınırlandırın

Karbonhidratlar vücutta önemli bir enerji kaynağıdır. Ancak fazla miktarda tüketilmesi halinde de yağ birikimine ve özellikle kalça ve basen bölgelerinde yağlanmaya sebep olmaktadır. Bu sebeple makarna, ekmek ve pasta gibi aşırı karbonhidrat alımından uzak durulması gerekmektedir.

Kalça Bölgenizi Sıkılaştırın

Doğru şekilde yapılan bir diyet programı ile kalça bölgesinde de incelme yaşanması söz konusu olabilir. Ancak her zaman diyet tek başına işe yaramayabilir. Böyle durumlarda bir uzmandan yardım alarak spor programı ile hareket edebilirsiniz. Ayrıca bu türde ki bölgesel yağlanmalarda badem ve kayısı gibi besinler diyet programlarının vazgeçilmezi olmalıdır. İçeriğinde kurutulmuş meyveler ile beraber hazırlanmakta olan tahıl ürünleri, oldukça lezzetli tariflerle hazırlanabilmektedir. Bu tarifler ile kalça bölgesinin sıkı bir form tutması sağlanabilir. Ayrıca meyvelerle diyet programını destekleyerek ideal bir kalça görüntüsüne kavuşmanız da mümkün olacaktır.

images

Doğanın Size Sunduğu Mucizeleri Kullanın

Bazı rahatsızlıklar sonucunda kullanılmakta olan bitkisel reçeteler günümüzde bir çok kişi tarafından tercih edilmektedir. Bu reçetelerin yapımında kullanılan besin maddeleri ile rahatsızlıkların tedavisi yanı sıra zayıflamak, bölgesel kilo kaybı yaşamak, basen ve kalça sıkılaştırmak mümkün. Bu makalemizin devamında bu bitkisel reçetelerden bir kaçını bulabiliyor olacaksınız.

B bitkisel reçetelerin hazırlanışında kullanılarak olan sebzelerin ve meyvelerin, muhafaza edilmesi, toplanma zamanları, kurutulması ve kullanım şekilleri başlıbaşına belli kurallar içermektedir. Bu kurallara dikkat edilmesi halinde kaliteli fayda sağlayacaksınız. Ancak dikkat edilmemesi halinde bazı rahatsızlıklar gün yüzüne çıkabilir. Herhangi bir rahatsızlık yaşanması halinde mutlaka bir doktora başvurmalısınız.

Basen ve Kalçanızı Eritmek İçin Problemli Bölgelere Odaklanın

Bölgesel olarak oluşan yağlanmaları gidermek ve bölgesel incelmek istiyorsanız bunun için sorunlu olan bölgelere odaklanmanız sizin için daha faydalı olacaktır. Bunun için yağlanmanın olduğu bölgenin etrafındaki kasları çalıştırmak gerekmektedir. Öncelikli olarak ısınma ile spor yapmaya başlamak kas grubunun çalıştırılması açısından oldukça önemlidir. Mesela kalça bölgenizde yağlanma mevcut ise öncelikle kalça etrafındaki kasların çalıştırılması gerekmektedir. Bu kaslar çalıştırılarak, kasların güçlenmesi, toparlanması, etrafında yer alan yağ tabakalarının erimesi ve sıkılaşması sağlanacaktır. Bu nedenle bölgesel yağlardan kurtulmak için yine sorunlu olan bölgelere odaklanmanız sizi olumlu sonuca ulaştıracaktır.

 

Kalça Eritme ve İnceltme Hareketleri Nasıl Yapılır?

Bölgesel oluşan yağlanmalar yani basen, kalça, göbek ve karın bölgesinde oluşan yağlarından kurtulmak istiyorsanız, diyet programı ile birlikte kaliteli bir egzersiz programı ile desteklemeniz gerektiğini belirtmiştik makalemizin başında. Şimdi ise bu hareketleri nasıl yapmanız gerektiğinden bahsedeceğiz. Eğer imkanınız var ise bu egzersiz programını profesyonel bir spor eğitmeninden destek almanız, daha olumlu sonuçlara ulaşmanızı sağlayacaktır.

Sizinle resimli olarak paylaşıyor olacağımız egzersiz programları ile kalça ve basen bölgelerinde incelme yaşayacağınız gibi yine size uygun bir diyet programı ile birlikte bir ayda beş kiloya kadar kilo kaybı yaşamanız da mümkün olacaksınız.

Birinci Egzersiz

bel-kaslari

 • Bir sandalyenin önünde sırtüstü olarak yere uzanılır ve topuklar sandalyeye yerleştirilir. Kollar yanlara uzatılır ve denge sağlamak için avuç içleri yere paralel kapatılır.
 • Sağ bacak yere dikey olacak şekilde kaldırılır. Yavaş yavaş kalça kasları sıkılır ve kalça yerden kaldırılır. İki saniye kadar bekledikten hemen sonra tekrar kalça yere indirilir.
 • Sağ ayak havada 20 defa tekrarlanır ve daha sonra sol ayak aynı şekilde sandalyeye konularak aynı hareketler yine 20 defa tekrarlanır.

 

İkinci Egzersiz

popo-kaldir

 • Bu egzersiz için yine bir sandalyeden yardım alınır. Sandalye eller tutulur ve parmak uçlarında yükselerek egzersiz hareketine başlanır.
 • Bel kısmı düz olacak şekilde hafifçe öne doğru yüklenerek sol ayak diğer dizin hizasına gelene kadar kaldırılır ve yanaştırılır.
 • Üst vücut ve sol ayak sabit tutulur ve havadaki diz dışa doğru açılır.
 • İyice gerildikten sonra yavaş yavaş diz öne doğru getirilir ve açı kapatılır.
 • Hareket yapıldığı süre boyunca ayakların parmak uçlarından inilmemelidir.
 • Bu egzersiz her bacak için 10 ila 12 defa tekrarlanır ve bacak değiştirilir.

 

Üçüncü Egzersiz

bacak-alti-150x150

 • Bir sandalyenin önünde eller bele konulur. Sağ ayak ile sandalyeye çıkılır ve sol topuk geriye doğru mümkün olduğunca kaldırılır. Ayak savrulmamalı ve kontrollü kaldırılmalıdır.
 • Yavaş bir şekilde sol ayak indirilir ve doğrularak yere basılır.
 • Sandalyede bulunan sağ ayak yavaş yavaş kaldırılır ve diğerinin arkasına yere konularak diz yere değecekmiş gibi tek ayak önce çömelmek gerekir.
 • Tekrar sağ ayak sandalyeye konulur ve devam edilir. On defa aynı egzersiz tekrarlanır ve taraf değiştirilir. Diğer bacak için de aynı egzersiz on kez tekrarlanır ve bir sonraki egzersiz hareketine seçilir.

Dördüncü Egzersizpopo-150x150

 • Bir sandalyeye sırt kısmı dönülür ve eller belde iki adım kadar ilerisinde durulur. Sol ayak, üst kısmı sandalyenin oturma bölümüne denk gelecek şekilde sandalyeye yerleştirilir.
 • Kalça yavaşça indirilir ve sağ diz bükülerek çömelmek gerekir. Bu hareket yapılırken diz kısmının kesinlikle ayak parmakları hizasının ötesine geçmemelidir. Bu şekilde iki saniye kadar beklenerek doğrulmak gerekir.
 • 15 defa tekrarlanır ve diğer bacağa geçilerek aynı hareket diğer bacak kısmı için de 15 defa tekrarlanarak hareket tamamlanır.

Beşinci Egzersizotur-kal

 • Bir sandalyenin önüne geçilerek kollar yanlarda serbest bırakılır.
 • Dizler 90 derecede olana kadar yavaş yavaş çömelerek kollar yere paralel kaldırılır.
 • Ani bir hareket ile doğrularak ve kollar dik bir şekilde kaldırılarak ayak parmaklarının üzerinde yükselmek gerekir.
 • İki saniye kadar beklenir ve daha sonra tekrar çömelme pozisyonuna geçilir ve bu şekilde yaklaşık 15 defa aynı hareket tekrar edilebilir.

 

Kalça ve Basen Eritme Diyeti Programı Alternatif -1-

Kalça ve basen eritme diyeti için iki ayrı alternatif paylaşıyor olacağız. Birinci alternatifimiz üç ana ve üç ara öğünden oluşuyor. Bu diyet programı ayrıca sabah kahvaltısında size iki ayrı alternatif sunuyor. Siz ise size en uygun olanı tercih edebilirsiniz.

Sabah Kahvaltısı

 • Üç kaşık müsli
 • Bir bardak süt
 • Üç adet kuru kayısı
 • İki adet ceviz içi
 • Bir kaşık kuru üzüm

Ya da56b1b7876ce4362d004b20ed

 • Bir dilim kepek ekmeği
 • Bir dilim az yağlı beyaz peynir
 • Bir adet haşlanmış yumurta
 • Üç adet kuru kayısı
 • İki adet ceviz içi
 • Domates ve salatalık

Ara Öğün

 • Bir adet elma
 • İki adet ceviz

Öğle Yemeği

 • Dört adet ızgarada pişmiş köfte ya da 200 gram kadar ızgara balık ya da 100 gram kadar haşlama tavuk
 • Bir bardak ayran
 • Bir dilim kepek ekmeği
 • Bir tatlı kaşığı zeytinyağı ile hazırlanmış olan salata

Ara Öğün

 • İki adet ceviz içi
 • İki adet kuru kayısı
 • Yarım bardak süt

Akşam Yemeği

 • Bir porsiyon etsiz pişirilmiş sebze yemeği
 • Bir bardak ayran
 • Bir dilim kepek ekmeği

Ara Öğün

 • Bir bardak tarçınlı süt
 • Bir adet elma

basen-eritme-basen-nasil-eritilir-pegarosejpg

Ender Saraçtan Kalça ve Basen Eritme Diyet Programı Alternatif -2-

Basen ve kalça eritme diyet programında ikinci alternatif diyet listemiz Sağlıklı Beslenme Uzmanı Dr. Ender Saraç’tan. Artık Ender Saraç sayesinde kalça ve basenlerinizden şikayet etmekten vazgeçiyor olacaksınız çünkü bu diyet sayesinde kalça ve basenlerinizden kurtulacaksınız.

Diyet programı altı haftalık bir süreci kapsıyor. Altı haftalık düzenli ve programlı olarak uygulayacağınız bu diyet listesi ile kalça ve basen bölgenizde oluşan fazla yağlarınızdan kurtulabilir ve küskün olduğunuz aynalarla barışabilirsiniz. Üstelik hayalini kurduğunuz ancak kalça ve basen bölgenizdeki fazlalıklar sebebiyle giyemediğiniz dar pantolonları da giyebiliyor olacaksınız.

Ender Saraç’ın bizimle paylaştığı bu diyet programı, her yerde kolaylıkla uygulayacağınız ve rahatlıkla temin edebileceğiniz besin maddelerinden oluşmaktadır. Ayrıca diğer önemli özelliği ise ekonomik olmasıdır. Bu diyet programını uygulamak için Türkiye’de nadir bulunan ve pahalı olan meyveler ya da sebzeler yok. Düzenli uygulanacak diyet programında ilk olumlu sonuçları kalça ve basen bölgesinde hemen fark edeceksiniz. İkinci olumlu etki ise bacaklarınızda ki değişim olacaktır.

Diyet programı, kayısı ve badem müslisi olarak tanımlanmaktadır.

Badem Müslinin Tarifi

Bademle birlikte kurutulmuş meyvelerle hazırlanacak olan müslinin tadı ise oldukça lezzetli. Üstelik vücudunuz için oldukça yararlı besinler içeriyor. Bu besinlerin tamamı ise bir arada tüketildiğinde özellikle kalça bölgesindeki fazla yağları sizin bile şaşıracağınız hızda eritiyor ve sizin forma girmenizi sağlıyor.

basen-eriten-diyet-3

Malzemeler

 • Bir fincan badem
 • Bir fincan ince ince kıyılmış kuru kayısı
 • İki fincan yulaf tanesi
 • İki fincan kırılmış fındık
 • Bir fincan buğday
 • Bir fincan çekirdeksiz kuru üzüm
 • Bir fincan ayçiçek tohumu

Hazırlanışı

Tüm malzemeler blendera yerleştirilir ve tamamı birlikte blenderdan geçirilir. Elde edilen karışım 12 porsiyon olacak biçimde eşit parçalara bölünür. Her porsiyondaki karışım bir bardak diyet süt ilave edilerek tüketilir. Süt soğuk olmalıdır. İsteğe göre müslinin üzerine bir dilim muz ilave edilebilir.

Her Gün Tekrarlanacak Program

Sabah Kahvaltısı

 • Bir porsiyon yukarıdaki tarifle hazırlanmış müsli
 • Bir fincan süt ve dilimlenmiş yarım dilim muz

Ara Öğün (Saat 11:00)

 • Bir adet elma

Öğle Yemeği

 • Bir porsiyon müsli ve yarım muz

Ara Öğün

 • Bir avuç kuru üzüm

Akşam Yemeği

 • Meyve ile birlikte temel gıdalar

Yatmadan Önce

 • Bir adet portakal

Akşam Yemeği İçin Meyve Alternatifleri

 • Elma
 • Kayısı
 • Bir adet mango
 • İki adet kurutulmuş erik

Akşam Yemeği Programı

Pazartesi

 • Bir parça tavuk kanat yada göğüs ızgara
 • Yeşil salata
 • Bir meyve

Salı56b1b7876ce4362d004b20ed

 • İki adet yumurta ile yapılmış omlet
 • Domates ve rendelenmiş havuçla birlikte tüketilecek

Çarşamba

 • Bir çay fincanı büyüklüğünde yer tutacak spagetti
 • Bir adet meyve

Perşembe

 • İnce dilimlenmiş bir tavuk göğsü (Haşlanmış havuç ile birlikte servis edilebilir)
 • İsteğe göre brokoli ilave edilebilir
 • Bir adet meyve

Cuma

 • Ton balıklı yeşil salata
 • Bir adet katı pişmiş yumurta
 • Bir adet meyve

Cumartesi

 • Bir parça hindi göğüs
 • Mısırla yapılmış yeşil salata
 • Bir adet meyve

Pazar

 • Üç dilim rosto edilmiş biftek
 • Havuçlu brokoli salatası
 • İki adet haşlanmış patates
 • Bir adet meyve

Öneri: Bazı diyet programları besinlerde değişim yapılmasına izin vermemekte. Bunun nedeni ise önerilen besinlerin istenilen sonuca ulaşılması için belli görevlerinin olmasıdır. Ancak ihtiyaç duyduğunuzda kullanmak ve göz atmak isterseniz “Besin Değişim Tablosu” başlığındaki linke tıklayarak değişim listesine ulaşabilirsiniz. 

Kalça ve Basen Eriten Doğal Mucize Reçeteleri

Bu başlık altında doğanın size sunduğu mucize bitkilerle yapılacak olan doğal reçeteleri paylaşıyor olacağız. Bu reçeteleri uyguladığınızda hem diyet ve spor programınız için hem de sonuca daha çabuk ulaşmak için destek alıyor olacaksınız.

Formül 1: 10 Günde Basen ve Kalça Eriten Çay Tarifi

Malzemeler

 • Bir tutam funda yaprağı
 • Bir tutam sinameki otu
 • Bir tutam kuşburnu
 • Bir tutam papatya
 • Bir tutam rezene

Hazırlanışı

Bir cezveye su konur ve kaynama aşamasına gelene dek ocakta bekletilir. Kaynamadan hemen önce ocaktan kaldırılır. Suyun kaynamamasına özen gösterilmelidir. Su ocaktan alındıktan sonra tüm malzemeler bir tutam ölçüsünde içerisine ilave edilir. Çay, demini alması için beş dakika kadar demlenmeye bırakılır. Demlenerek tüketilmekte olan çayı günde sabah ve akşam olmak üzere iki öğün tüketmeniz mümkündür. 10 gün boyunca bu tarif ile demlenecek çayı tükettiğinizde on günün sonunda zayıfladığınızı görebiliyor olacaksınız.

Uyarı: Sizinle tarifini paylaştığımız çay da dahil olmak üzere tüm bitkisel ağırlıklı çayları zayıflamak için ya da sağlıklı olmak için tüketebilirsiniz. Ancak göz ardı edilmemesi gereken önemli bir nokta var. Eğer herhangi bir sağlık problemi kullanıyorsanız ya da hamileyseniz bu çayı doktorunuza danışmadan tüketmemeniz gerekmektedir. 

Formül 2: Kalça ve Göbek Eriten Limonlu Yoğurt Tarifi

 

Malzemeler

 • Bir orta boy kase yani altı tatlı kaşığı ile yağsız yoğurt
 • Bir şişe maden suyu
 • Bir adet limon

Hazırlanışı

Altı tatlı kaşığı yoğurt bir kaseye alınır. Üzerine yarım limonun suyu eklenir. Bir şişe sade soda yavaş yavaş yoğurda ilave edilir ve iyice çırpılır. Yoğurt soda ile birbirini özümseyene kadar karıştırmaya devam edilir. Bu elde edilen karışım sabahları aç karna ve gece yatmadan önce tüketilir. Gece yatmadan önce tüketildiğinde gece rahat uyumanıza da yardımcı olacaktır.

 

Formül 3: Basenler İçin Kahveli Kür

Malzemeler

 • Doğal deniz tuzu
 • Türk kahvesi
 • Aspirin
 • Zeytinyağı
 • Portakal yağı
 • Su
 • Streç film

Hazırlanışı

Derin bir kabın içerisine zeytinyağı ve portakal yağı haricinde tüm malzemeler eklenir ve yeterli miktarda su ilave edilerek iyice karıştırılır. Bu karışım 15 ila 20 dakika kadar bekletilir ve ardından portakal yağı ile zeytinyağı eklenerek homojen bir karışıma ulaşana dek karıştırmaya devam edilir. 30 dakika bekletildikten sonra basen, kalça ya da vücudunuzda incelmesini istediğiniz herhangi bir bölgeye ince bir tabaka oluşacak şekilde sürülür ve üzeri streç film ile kaplanarak yaklaşık 45 dakika kadar harekete etmeden beklenir.

Uyarı: Her kullanım için karışım taze olarak hazırlanmalıdır. 

Formül 4: Kalça Eriten Limonlu Pul Biberli Yoğurt Kürü

Malzemeler

 • Üç yemek kaşığı yağsız yoğurt
 • İki yemek kaşığı ile limon suyu
 • Bir tatlı kaşığı pul biber

Hazırlanışı

Tüm malzemeler bir kasenin içerisinde karıştırılır ve yatmadan yarım saat önce bu karışım tüketilir. ayrıca her gün mutlaka en az 1,5 litre su tüketilmelidir. İki hafta süre ile tekrarlanması gereken bu özel tarif ilk zamanlarda sizde bir değişiklik hissettirmezken ilerleyene zamanlarda farkı ortaya çıkaracaktır. Kür, iki hafta boyunca aralık vermeden tüketilmelidir. İki haftanın sonunda kalçalarınızın ve diğer bölgesel yağlanmalarınızın azaldığını göreceksiniz.

Formül 5: Basenler İçin Lahanalı Kür

Malzemeler

 • Yarım litre su
 • Dört büyük lahana yaprağı
 • Yarım demet maydanoz
 • Altı yemek kaşığı limon suyu

Hazırlanışı

Derin bir tencerede yarım litre su kaynatılır ve içerisine dört büyük lahana yaprağı ilave edilerek ağzı kapatılır ve kısık ateşte yaklaşık üç dakika kadar tencerenin ağzı kapalı kaynatılır. Kaynadıktan sonra yarım demet maydanoz saplarıyla birlikte tencereye ilave edilir. Karıştırılır ve kapağı kapatılarak yaklaşık iki dakika kadar daha kaynama işlemine devam edilir. Beş dakika sonra ocağın altı kapatılır ve soğumaya bırakılır. Daha sonra bir cam kaba suyu süzülür ve üç eşit parçaya bölünür. Sabah, öğle ve akşam öğünlerinde her bir parça içerisine iki yemek kaşığı limon suyu eklenir ve günde üç defa yani yine sabah, öğle ve akşam öğünleri olmak üzere günde üç öğün aç karna tüketilir. Her gün için taze olarak yapılması ve taze tüketilmesi gerekmektedir. Bir hafta uygulanır üç gün ara verilir ve toplam 21 gün uygulanması gerekmektedir.

Kaydet

Soru - Cevap

Leave a Reply

*Yorumlara cevap verebilmek için hesabınızın olması gerekmektedir. Buraya tıklayarak hesap oluşturabilirsiniz.