Evde Yapılabilecek Egzersizler

Evde Egzersiz Yaparak Fit Olabilirsiniz

Kilo veren kişiler, sarkan deriden dolayı fit bir görünüme kavuşamayabilirler. Bu nedenle egzersiz yaparak, vücudun toparlanmasını sağlamak gerekir. Hepimiz dışarıda spor yapmak isteriz ancak gerek zamansızlık gerekse evde yapmamız gereken işlerin miktarından dolayı Evde Yapılabilecek Egzersizler konusu yoğun ama fazla kilolarından kurtulmak isteyenler için oluşturulmuş ana fikirleriyle yola çıkabileceğiniz bir blog yazısı!

Ancak herkes spor salonlarına giderek saatlerini harcamak istemez. Böyle durumlar için yürüyüş yapmak ve sağlıklı bir aktivite olsa da, bölgesel çalışmalar için yeterli gelmeyebilir. Toparlamak istediğiniz bölgelerinize yönelik olarak hareketler yaparak, istediğiniz bölge için sıkılaştırıcı egzersizler yapabilirsiniz.

second-6

Özellikle maddi imkanları elvermeyen kişiler, spor salonlarından verim alamaz ve bu ortamları sıkıcı bulurlar. Böyle zamanlar için en ideal çözüm, evde egzersiz yöntemleri denemektir.

Kısa da Olsa Meditasyon

Ruhunuzu bu enerjiye adapte etmeniz için gerekli olan ruhsal alt yapıyı oluşturmanız, günlük 15 dakikalık bir meditasyonla sağlanabilecektir. Ruhunuzu dinlendirmek için günde 15 dakikanızı ayırarak, hiçbir şey düşünmemeye çalışabilirsiniz. Böylece daha pozitif bir düşünce yapısına da sahip olabilirsiniz.

Dilerseniz yoga çalışmalarına da katılabilirsiniz. Yoga farkında olmadan başarılı bir şekilde sıkılaşmanızı sağlar. Üstelik vücudunuza masaj etkisi yaratacak olan hareketler, esneme kabiliyetini de arttırır.

second-5

Sistemimize kayıtlı diyetisyenler:

Düzenli Program Şart

Bedeniniz elverdiği sürece gün aşırı ya da her gün egzersiz hareketleri yapabilirsiniz. Evde yapılan egzersiz yöntemleri arasından kendiniz için en uygun olanı seçebilirsiniz.

Öncelikle esneme hareketleri ile başlayabileceğiniz aktivitenize, ısındıkça 10 setten başlayarak çeşitli hareketler ekleyebilirsiniz. Özellikle bu aktivitelere düzenli yürüyüş egzersizleri de ekleyerek, en etkili şekilde formda kalma çabanızı başlatabileceksiniz.

Özellikle tercih ettiğiniz bir bölgeniz varsa, bu bölgede özel çalışmalar yaparak, özel hareketler yapabilirsiniz.

second-4

Bölgesel Vücut Çalışmaları

Bölgesel çalışmalar yapmak isterseniz, örneğin kalçanızı şekillendirmek, bacaklarınızı sıkılaştırmak gibi Türk tipi kadınların beden yapısı ile ilgili sıkılaşma planınız varsa, squat egzersizi sizin için harika bir seçim olacaktır.

Squat, oldukça etkili ve kısa sürede sonuç alabileceğiniz bir harekettir. Özellikle düzenli olarak yaptığınızda, bir ay içinde gözle görülür bir fark görebilirsiniz. Harekete başlamadan önce bel ve basen çevrenizi ölçerek, bir ayın sonunda ölçtüğünüzdeki farkı görebilirsiniz.

İlk gün için 10 kere ve 2 set olarak başladığınız hareketi, her hafta 5 arttırarak devam edebilirsiniz. Ağırlıkla da çalışabileceğiniz squat egzersizini, istediğiniz süre devam ettirebilirsiniz.

Eğlenceli Egzersizler

En çok tercih edilen egzersizler, dans türü aktivitelerdir. Dans ederek kilo vermek isteyenler, genelde zumba dansını tercih ederler.

Zumba oldukça hareketli ve enerjik bir dans türüdür. Çok iyi kalori yakmanızı sağlar ve evde yapılan egzersiz hareketleri arasında kendi kendinize videoları açıp yapabileceğiniz bir harekettir. Çökme ve bir bacak önde çökme hareketi de oldukça başarılı bir sonuç alacağınız harekettir.

İlk etapta 8 tekrar ve 2 set sizin için yeterli olacaktır. Her hafta 2 – 3 değer arttırarak devam edebilirsiniz.

second-3

Egzersiz Sonrası Ağrı Hissi Neden Olur?

Egzersiz sonrası birkaç saat içinde vücudunuzun hemen hemen her bölgesinde bir acı ve ağrı hissedersiniz. Egzersiz sonrası ağrı hissetmek oldukça normaldir. Çünkü kaslarınızın çalıştığı anlamına gelir.

Bazen öyle olur ki, hareket edemeyeceğinizi hissedersiniz. Ama hareketi ertesi gün tekrarladığınızda, kaslarınız yeniden çalıştığı için bir rahatlama hissi duyarsınız. Bu ağrıların oluşmaması için en önemli detay, egzersiz öncesi iyi bir ısınma ve sonrasında da 10 saniye süren esneme hareketleridir.

Kaslarımızda oluşan bu ağrının etkisi, antremanlar ilerledikçe yok olacaktır ve daha dayanıklı hale gelmek için yardımcı olacaktır.

Sıvı Tüketimini İhmal Etmeyin

Egzersiz öncesinde mümkün olduğunca fazla su tüketmeye özen gösterin. Spordan önce ve sonra birer şişe su içmeniz kaybettiğiniz sıvıyı takviye etmenize ve kendinizi iyi hissetmenize neden olacaktır.

Ayrıca yeşil çay, l-carnitine içeren çaylar da oldukça fazla tercih edilen sıvı gıdalar arasındadır. Sporcu içecekleri, asitli içecekler ve şekerli içecekler kullanılmamalıdır. En fazla tercih edilen içecek, yeşil çay ve su olmalıdır.

 

Kaydet

Soru - Cevap

Leave a Reply

*Yorumlara cevap verebilmek için hesabınızın olması gerekmektedir. Buraya tıklayarak hesap oluşturabilirsiniz.