Limonun Faydaları Nelerdir ve Limon Diyeti Nasıl Yapılır?

Limonun sağlık üzerindeki faydaları kaç kuşaktır bilinen ve tıp henüz ilerlemediği vakitlerde tedavi amaçlı kullanılabilen oldukça faydalı bir bitkidir. Hazımsızlıktan yüksek tansiyona, boğaz enfeksiyonarından obeziteye kadar bir çok hastalığın tedavisinde ilk akla gelen besin takviyelerinden biri olarak kabul edilmektedir limon. Bununla birlikte cilt bakımı ve saç bakımında da limonun faydaları göz ardı edilemeyecek kadar önemlidir. Terapatik gücü kuvvetli olan limon ile bağışıklık sisteminin güçlendirilmesi ve mide ile kanı temizlemesi de mümkündür.

Farklı şekillerde tüketilmekte olan limonun zayıflamak için tercih edilen en yaygın kullanımı limon suyudur. Limon suyunun en bilindik özelliği vücut sıcaklığını düşürüyor olmasıdır. Serinletici olarak da tercih edilen limon suyu ile limonata yaparak misafirlerinize de keyif veren ikramlarda bulunabilirsiniz.

Şimdiye kadar yazdığımız bir çok makalemizde limondan kilo verme aracı olarak bahsettik. Salatalarda, ana yemeklerde hatta detoks suyu tariflerinde de limonun kullanılabileceği tarifler paylaştık. Şimdi ise bu makalemizde limonun faydalarından, kilo verme amaçlı nasıl kullanabileceğinizden, limon diyetinden ve limonu nasıl kullanarak kil verebileceğinizden bahsediyor olacağız.

Limonun Besin Değerleri Nelerdir?

Bir adet kabuğu soyulmuş limon toplamda 17 kalori içermektedir. Diğer besin değerleri ise aşağıdaki gibidir;

 • Günlük C vitamini ihtiyacınızın %51’ini (30.7 mg),
 • Günlük B6 vitamini ihtiyacınızın %2’sini,
 • Günlük Folat ihtiyacınızın %1’ini,
 • Günlük Kalsiyum ihtiyacınızın %2’sini (15.1 mg),
 • Günlük Demir ihtiyacınızın %2’sini (0.3 mg),
 • Günlük Magnezyum ihtiyacınızın %1’ini (4.6 mg),
 • Günlük Fosfor ihtiyacınızın %1’ini (9.3 mg),
 • Günlük Potasyum ihtiyacınızın %2’sini (80 mg) karşılamaktadır

Limonun Sağlığa Faydaları Nelerdir?

limon-yagi-1024x576

Limondan en fazla C vitamini içeriği sebebiyle bahsedilmekte ve ağırlıklı olarak soğuk algınlığı gibi semptomlarda tüketilmektedir. Ancak faydalarından bahsettiğimizde aklınıza bile gelmeyecek faydalarının da olduğunu görüyor olacaksınız. Belirttiğimiz gibi limon kaliteli bir C vitamini deposudur ve günde bir adet limon tükettiğinizde Vücudunuzun ihtiyaç duyduğu C vitamininin Yaklaşık %50’sini karşılıyor olacaksınız.

Limon, kanser hastalığıyla savaşan bir vücut için çok iyi bir antioksidan olarak kabul edilmekte. Ayrıca flavonoidler ve kompozit içermekte olan bir meyvedir. Bu içerikler sayesinde kabızlık, diyabet, ateş, hazımsızlık, yüksek kan basıncı ve yanında bir çok farklı sorunlar karşısında tedavi amaçlı kullanılmaktadır. Amerika Üroloji Derneği’nin araştırmalarına devam ettiği çalışmalar sonucunda limon suyu ve limonatanın, kristallerin oluşmasını engellemekte olan üriner sitrat üreterek böbrek taşı oluşumunu engelliyor olduğunu ortaya çıkarmıştır.

Sistemimize kayıtlı diyetisyenler:

Kalp ve Damar Sağlığı İçin Faydalıdır

Limonda bol miktarda bulunan C vitamini, dokulara esneklik vermekte olan kalojenin üretimini artırmakta ve damar sertleşmesini önlemektedir. Antioksidan etkisi sayesinde ise damarlarda tıkanıklık, birikinti ve zayıflığa sebep olan serbest radikalleri nötralize ederek felç ve kalp krizi riskini ise azaltmaktadır. Ayrıca sağlıklı beslenme programına eklenecek olan limon, düzenli egzersiz programı ile beraber kardiyovasküler hastalıklar karşısında da koruma sağlamaktadır.

limon-370x228

Limonun Kabızlık ve Hazımsızlığa Faydalıdır

Hazımsızlık ve kabızlık yaşıyorsanız limon suyu bunun için oldukça yararlı olacaktır. Bir bardak suyun içerisine karıştırılan bir kaç damla limon suyu hazımsızlığa karşı oldukça etkilidir. Ancak dikkat edilmesi gereken limonun sütle karıştırılmaması gerektiğidir. Limonun kan temizleyici özelliği vardır ve özellikle öğle ve akşam yemeklerinin ardından sizin için iyi bir içecek olacaktır. Soda ile karıştırılarak da tüketilmesi mümkündür. Limonu eğer limonata olarak tüketmeyi tercih ediyorsanız daha fazla verimli olabilmesi için nane yaprakları, ezilmiş rezene tohumu ve hatta bal ilave etmeniz de mümkün olabilir. eğer akşam yemeklerinden sonra ciddi oranda hazımsızlık yaşıyorsanız bunun için limonata ve limon suyu tercih edebilirsiniz.

Boğaz Enfeksiyonları Giderir

Limon antibakteriyel özellikler taşımaktadır. Bu özelliği sayesinde limon tüketimi tavsiye edilmektedir ve tüketilerek boğaz enfeksiyonları ile savaşabilir. Bunun için oldukça etkili sonuçlar vermektedir.

Ateş düşürür

Limon suyu grip, soğuk algınlığı ya da yüksek ateş gibi semptomlar yaşayan bir hasta için olumlu yönde etkileri bulunmaktadır. Hastalık esnasında artmakta olan terleme ve ateşi engellemektedir.

Dişler Üzerinde Etkilidir

Limon, diş ve diş eti bakımında da kullanılan bir meyvedir. Taze sıkılmış limon suyu diş eti hastalıklarında, ağız kokusunda ve diş eti kanamalarında iyi sonuçlar vermektedir. Bunun yanı sıra diş temizliğinde limon suyu destekleyici olarak kullanılabilir. Diş temizliği için diş fırçasında konulan diş macununun üzerine bir kaç damla limon suyu sıkılır ve işler fırçalanabilir. Ayrıca, limon kabuğu ile diş etleri ve dişler ovulabilir. 

Limon, yüksek miktarda asit içermektedir ve işlemi yaparken yanma hissi verebilir. Böyle bir durumla karşılaştığınızda hemen dişlerinizi bol su ile çalkaladığınızda yanma hissi geçecektir. Ayrıca limon suyunu kabartma tozu ile karıştırarak dişlerinize uyguladığınız ve ardından fırçaladığınız zaman dişlerinizdeki parlaklık sizi oldukça şaşırtacaktır.

timthumb
 

Ciltte Faydalıdır

Limon, doğal bir antiseptik ilaçtır ve bu özelliği sebebiyle deri ile ilgili ortaya çıkan sorunları tedavi edebilmektedir. Aşırı derecede güneşe maruz kalmış olan deri yanıkları ve arı sokması sonucu ortaya çıkan ağrıları azaltabilir. aynı zamanda egzama ve akne gibi rahatsızlıklara maruz kalmış deri üzerinde kullanılabilir. Bir çeşit anti-aging kremi görevi görmekte ve kırışıklıkları ve ciltte oluşan siyahlıkları gidermektedir. Özellikle bazı yanlış uygulamalar sonucu kıl bölgelerinde ortaya çıkan siyahlıklar için tercih edilmektedir. Limon su ve bal ile karıştırıldığı zaman cilde parlaklık vermektedir. Bazı kozmetik ürünlerinde bile limon kullanımı mevcuttur.
 
İyi bir araştırma sonucunda bu ortaya çıkabilir ancak bu ürünleri tedarik etmek oldukça güçtür. Son olarak limonun cilt üzerindeki önemli faydalarından biri ise el ve ayaklarda oluşan sertliği gidererek sertleşmiş tabakalarda oluşan ölü hücreyi deriden temizlemesidir. Bunun için ise paylaşacağımız formül ise şöyle; bir kaç damla limon suyu hindistan cevizi ile karıştırılır. Hindistan cevizi cildi nemlendirmektedir ve asıl konumuz olan limon ise cilde parlaklık kazandırmaktadır.

Yanıkların Ağrılarını Hafifletir

0x0-01

Limon suyu deride meydana gelen yanıkları tedavi edebilmektedir. Bununla beraber yanıklardan dolayı oluşan izlerin ortadan kaldırılmasında ise limon suyu kullanılabilir. Ayrıca yanık ağrılarını da hafifletmektedir.

Kanamaları Durdurur

Limon, pıhtılaşmaya karşı ve antiseptik özelliği sayesinde iç kanamaları durdurabilir. Küçük bir pamuk yardımıyla kanamakta olan buruna uygulanması halinde burunda gerçekleşen kanamayı durdurma özelliği mevcuttur. Ancak ciddi bir hastalık söz konusu ise kanamayı durdurmak için mutlaka bir doktordan ya da sağlık kuruluşundan yardım alınması gerekmektedir. Aksi taktirde ciddi sağlık sorunlarının ortaya çıkmasına sebep olabilir.

Limon Kilo Vermeye Yardımcıdır

Limon, uzun yıllardır kilo vermeye çalışanların en önemli yardımcısıdır. Ilık suyun ya da balın içerisine karıştırılan limon suyu fazla kilolarınızdan kurtulabilmeniz için yardımcı olmaktadır. Bunun için formül olarak gün içinde limon suyu sıkılmış ya da kabuklarıyla beraber içinde limon bekletilmiş suyu içmenizi tavsiye ediyoruz. İsteğe göre limonla birlikte taze nane yaprağı, kabuk tarçın, karanfil ya da kabuklarıyla beraber orta boy bir salatalık ilave etmenizi önerebiliriz. Hem kilo verdirecek hem de vücudunuza detoks etkisi yaratacaktır. Güne içerisine limon suyu ilave edilmiş bir bardak su ile başlamanızı tavsiye ediyoruz. 

Solunumu Düzenler

Özellikle astım hastalığı olanlarda ortaya çıkan astım krizlerinde solunum problemlerini geçiştirmeye yarayan limon aynı zamanda rahatlama hissi veriyor olacaktır. C vitamini içeriği ile limon suyu uzun süre solunum problemi yaşayanlara ciddi oranda yardımcı olmaktadır.

Kolera Hastalığına İyi Gelmektedir

Limonun kanı temizleyici özelliğinden bahsetmiştik. Bu özelliği sayesinde kolera ve sıtma gibi rahatsızlıklarda limon suyu ile tedavi imkanı olmaktadır.

shutterstock_109833860

Ayakları Rahatlatmaktadır

Limon, antiseptik özelliğinin yanı sıra bir de aromatik bir meyvedir ve ayaklarda gevşeme ile birlikte rahatlama sağlamaktadır. Ayaklarda rahatlamayı sağlamanın formülü ise; bir miktar su ısıtılır ve içerisine limon suyu ilave edilir. Elde edilen bu suyun içerisinde ayaklar bir süre bekletildiğinde kaslarda gevşeme ve rahatlama hissi verdiğini çok net görüyor olacaksınız.

Romatizma Hastalığında Tedavi Özelliği Mevcuttur

Limonun diğer önemli özelliklerinden biri de idrar söktürücü özelliğinin bulunmasıdır. Bu özellik sayesinde artrit ve romatizma hastalıklarının tedavilerinde kullanılmaktadır ve etkili sonuçları mevcuttur. Vücutta barınan bakteri ve toksinlerin idrar söktürücü özelliği ile vücuttan atılmasını sağlamaktadır.

Tansiyonu Dengelemektedir

Limon zengin bir potasyum kaynağıdır ve kalp hastaları için oldukça faydalıdır. Ayrıca bedeni ve zihni sakinleştirir, baş dönmesi ve mide bulantısını hafifletir ve en önemlisi de tansiyonu dengelemektedir. Stres ve depresyonun şiddetini azaltmak için yaygın olarak kullanılmaktadır.

Cilt Kararmalarını Gidermektedir

Dizlerinizde ve dirsek kısımlarınızda kararmalar mevcut ise bunun için en sağlıklı, en doğal ve en güzel çözümlerden biri limon olacaktır. Bunun için limon iki eşit parçaya bölünür ve kararma olan bölgeye sürülür. Zamanla kararmanın azaldığını göreceksiniz.

 

Dudak Çatlaklarına Limon

Dudak çatlaklıklarından şikayet ediyorsanız bunun için yine size çare olarak limonu öneriyoruz. Çünkü limonun çatlakları tedavi etme özelliği vardır. Yatmadan hemen önce çatlamış olan dudaklarınıza bir kaç damla limon suyu uygulamanız halinde oluşan çatlakların iyileştiğini görüyor olacaksınız. Ayrıca bu tedavi ile ölü hücreler canlanacak ve dudaklarınız eski güzelliğini geri kazanacak. Ancak dikkat etmeniz konu ise çatlakların ciddi boyutlarda olması durumunda limonun kullanılmamasıdır.

8430bc50-1ef8-4318-9369-c80ad943bc32

Kemik Sağlığı Üzerindeki Olumlu Etkileri

Limon, içeriğinde kemikler için oldukça yararlı minerallerden kalsiyum kadar gerekli olan fosforu barındırmaktadır. Ayrıca yine limonun içeriğinde bulunan fosfor kemik sağlığının yanı sıra egzersiz sonrasında oluşan kas ağrılarını hafifletmekte ve böbreklerin fonksiyonlarına olumlu yönde katkıda bulunmaktadır. Ayrıca kemiklerin yanı sıra tırnaklarında güçlenmesini sağlayan limon kırılgan ve kuru tırnaklara suyu sıkılarak uygulanması halinde iyileştirdiğini göreceksiniz.

İskorbüt Hastalığında Olumlu Etkileri Mevcuttur

Son dönemlerde daha fazla yaşlılarda görülmeye başlanan iskorbüt hastalığı C vitamini eksikliğine dayalı olarak genel zayıflık, anemi, diş eti kanaması ve halsizlik gibi belirtilere sahiptir. Limon ise C vitamini deposu olması sebebiyle bu hastalığın tedavi aşamasında diğer C vitamini içeren meyve ve sebzelerle birlikte tüketilmesi tavsiye edilen bir besin maddesidir.

Limon Saç İçin Faydalıdır

Limon suyu, genel anlamda saç bakımı için kullanılmakta olan bir besin maddesidir. Kellik gibi sorunlar karşısında limon suyu tercih edilebilir. Ayrıca saç ve saç derisi bakımı için de kullanımı mümkün olan limon suyunun saç uzatma etkisi mevcuttur. Saçların daha güçlü olmasına yardımcı olmaktadır. Limon suyunda bulunan bir bileşim sayesinde saçlar daha parlak ve bakımlı görünebilir. Limonun asit özelliği ile saç diplerinde biriken tozlar ve ölü hücreler temizlenebilir. Saç kökünün güçlenmesi ile birlikte hızlıca saçın uzamasına yardımcı olmaktadır. Ayrıca saç derisinde oluşan kepeklenme ile savaşmak için de doğal bir çözüm yolu olarak kabul edilebilir. 

Saç Uzatmak ve Saç Derisinin Bakımını Yapmak İçin Formüller;

guzellik-ve-saglik-icin-cifte-etki-hem-yiyin-hem-surun-1650509jpeg-728x728

Formül 1: Limon Suyu İle Saç Terapisi Yapabilirsiniz

Saç derisi ve saçlara doğrudan limon suyu uygulayabilir ve saçlarınızın daha sağlıklı uzamasını sağlayabilirsiniz. Bunun için olgun ve taze bütün bir limon ikiye kesilir ve doğrudan saçlarla birlikte saç derisine sıkılır. Ortalama beş ila on dakika kadar saç derisine bu şekilde masaj yapılır ve ortalama on dakika kadar saçta bekletilir. Mümkün olduğunda paraben içermeyen bir şampuan ile saçlar yıkanır ve iyice durulanır. Bu işlem haftada bir kez uygulanabilir.

Formül 2: Durulamayı Limon Suyu İle Yapabilirsiniz

Saçlarınızı şampuan ile yıkadığınızda, şampuan ancak yağ, kir ve toz kalıntılarını temizlemektedir. Ayrıca durulama sonucunda bu kalıntılar da saça yerleşerek temizlenmemektedir. Bu durum ise saç foliküllerine zarar vermektedir. Ancak saçınızı limon suyu ile duruladığınızda şampuandan kalan tüm kalıntılardan hiç bir iz kalmayacaktır. Bunun için bir su kovasının içerisine su alarak üzerine bir adet limonun suyunu sıkabilirsiniz. Şampuanlama işleminden sonra saç durulanır ve son durulama suyu olarak hazırlanan limonlu su kullanılır.

 

Formül:3 Limon Yağı, Hint Yağı ve Zeytinyağı Mucizesi

s-88c9b439dd0cf8e59cd7c8468282dcda487633fa

Limon yağı, hint yağı ve zeytinyağı ile harmanlanır ve saça uygulanır. Böylece saçınız daha hızlı büyüme gösterecektir. Zeytinyağının içeriğinde temel yağlar ve vitaminler mevcuttur. Hint yağı ise saçlarınızın daha kalın telli olmasını ve güçlenmesini sağlayacaktır. Yani saçınızı kökünden besleyecektir. Bunun için yapmanız gereken şey ise temiz kabın içerisine bir çorba kaşığı kadar zeytinyağı, bir çorba kaşığı kadar hint yağı ve son olarak üç damla limon yağı ilave edilir ve iyice karıştırılır. Daha sonra saça uygulanır ve iyice masaj yapılarak yedirilir. Bu şekilde beş ila on dakika kadar bekletilir. Eğer sıkıntı yaratmayacaksa gece boyunca bekletilmesini tavsiye edebiliriz. Ertesi sabah ise saçınız bitkisel şampuan ile yıkanır ve bu işlem haftada bir defa uygulanabilir.

Öneriler: Bu işlemleri yaparken mutlaka taze sıkılmış limon suyu tercih etmelisiniz. Aşırı kullanımdan kaçınmalı ve bu formülleri haftada bir kez uygulayabilirsiniz. Ayrıca saç derinizde açık yara, kesik vb. durumlar var ise limon uygulamanız saç derinizi tahriş edebilir. Bu nedenle dikkatli kullanılmalıdır. son olarak limonun beyazlatma özelliğinden bahsetmiştik. Koyu renkli saçlarınız var ise formülünü paylaştığımız maskeleri on dakikadan fazla saçınıza uygulamamanızı tavsiye ediyoruz. 

 

Limon Suyunun Faydaları Nelerdir?

Limonun zayıflama üzerinde oldukça etkili olduğundan bahsetmiştik makalemizin başında. Limon suyu düşük kalorilidir. Bir bardak limon suyu içmeniz halinde ortalama 25 kalori alıyor olacaksınız. Böylece az kalori ile yağ yakıcı özelliklere de sahip olan limon suyunu tüketebilirsiniz. Düşük kalorili olmasının yanı sıra bol miktarda potasyum, kalsiyum, pektin lifi ve C vitamini içermektedir. Tıbbi açıdan oldukça önem taşıyan limon suyu ayrıca antibakteriyel özelliklere de sahiptir.

Tedavi edici özelliklerinin yanı sıra kilo vermek isteyenlerin de ilk aklına gelen meyve olarak popülerliğini uzun yıllardır sürdürmekte olan limon aynı zamanda bağışıklık sisteminin korunması ve güçlendirilmesinde de yardımcı olmaktadır. Vücutta oluşan enfeksiyon riskinden korumaktadır. Bununla beraber kanı temizler. Limon suyunun diğer faydaları ise aşağıda maddeler halinde belirtilmektedir.

 • Limon suyu ile vücudun C vitamini ihtiyacı karşılanmaktadır.
 • Limon suyu, içeriğinde bulunan pekin lifi sayesinde sindirim sistemini rahatlatmakta ve kolon sağlığı açısından oldukça önem taşımaktadır. Böylece kolon kanseri riskini de azaltmaktadır.
 • Limon suyu vücuttaki pH düzeyini dengelemektedir.
 • Sabah kahvaltıdan önce oda sıcaklığındaki bir bardak suya ilave edilen limon suyu ile vücuttaki toksinlerin atılması sağlanır.
 • Sindirimi rahatlatarak safrayı kuvvetlendirmektedir.
 • Enfeksiyon hastalıklarının sebebi olarak gösterilen patojen bakterilerin büyümesi ve çoğalması limon suyu ile sağlanabilir.
 • Limon uyu ürettiği ürik asit sayesinde diz ağrısı, eklem ağrısı ve enflamasyonun azaltılmasına yardımcı olmaktadır.

 

 • Soğuk algınlığı ve grip gibi rahatsızlıklarda tedaviye yardımcı olmakta ve vücut direncinin artırılması sağlanmakta.
 • Limon suyu, içeriğindeki potasyum sayesinde beyin ve sinir hücrelerine yardımcı olmaktadır.
 • Limon suyu karaciğeri kuvvetlendirmektedir.
 • Bir bardak konsantre limon suyu karaciğerinizdeki kalsiyum ve oksijeni dengeleyecektir.
 • Limon suyu bünyeden eksilmekte olan tuzu dengelemektedir.
 • Ciltte akne oluşumunu ve kırışıklığı engellemektedir.

limon-suyu-diyeti

Kilolarından Kurtulmak İsteyenler İçin Limonlu Soğuk Su

Yaz aylarının sıcak günlerinde ferahlatıcı bir içecek arıyorsanız size ilk önerimiz büyük bir bardak limonlu soğuk su olacaktır. Çünkü büyük bir bardakla içeceğiniz soğuk limonlu su normal sudan çok daha sağlıklı ve ferahlatıcı bir seçenek olabilir. Üstelik kalorisi yok denebilecek kadar azdır. Sadece bu özelliği ile  diğer yüksek kalorili içeceklerin yerine soğuk limonlu suyu tercih ettiğinizde zaten kilo kaybı yaşıyor olacaksınız. Ayrıca yemeklerden önce içeceğiniz bir bardak limonlu su daha az yemenizi sağlayacak ve böylece kilo veriminiz hızlanacaktır.

Peki neden soğuk limonlu suyu tavsiye ediyoruz şimdi sebeplerini açıklayalım:

Düşük Kalorilidir

Limonlu su belirttiğimiz gibi neredeyse kalorisiz bile sayılabilir. Su kendi başına zaten kalori içermemektedir. Bir dilim limonun suyu ise yalnızca bir kaloridir. Yani su bardağınızın çeyreği kadar limon suyu kullanmanız ortalama 13 kalori civarında olmaktadır. Masul gibi görülen bir bardak portakal suyunun bile 112 kalori olduğunu düşünürsek limonlu su oldukça masum bir serinletici içecek olarak kabul edilebilir. Tercih edeceğiniz bir büyük bardak limonlu su zayıflamanız için ciddi oranda yardımcı olacaktır.

Ein Glas mit frischem Trinkwasser und einer Limette. Mineralwasser als Durstlöscher.

Tok Tutacaktır

Gün içinde bir ila iki bardak limonlu su tüketildiğinde size kattığı tokluk hissi sayesinde daha az yemek yiyerek kilo verme şansınız daha yüksek olacaktır. Yapılan bazı araştırmalar, yemek yemeden hemen önce içilen bir bardak su tokluk hissi yaratacağını ve diğer öğünlerinizde de daha az yemek yemenize yardımcı olacağını göstermiştir. Yine araştırmacılar, 12 haftalık bir süreci dikkate alarak bu süreçte yemekten önce su içmeyen kişilerin 4 kilo kaybettiğini ancak öğünlerden önce iki bardak su içen kişilerin ise 6 kilo civarında kilo kaybı yaşadığını keşfetmiştir. Bu nedenle yemekten önce içilen limonlu su tok tutarak kilo vermenize yardımcı olacaktır.

Tatlı Krizlerinden Sizi Kurtarır

cytryny-600

Tatlı krizleri, özellikle diyet ve kilo verme sürecinin beklenen bir sonucudur. Böyle bir durum karşısında yüksek kalorili tatlılar tercih edeceğinize yine limonlu buz gibi bir büyük bardak su tercih ederek bu riskten kendinizi koruyabilirsiniz. Limonlu su hem tatlı krizini atlatmanızı sağlayacak hem de tatlı krizi karşısında dikkatinizi dağıtacaktır. Gün içinde belli aralıklarla limonlu suyunuzu içerek vücudunuzun da susuz kalmasını önlüyor olacaksınız. Susuzluk hissi kimi zaman açlık hissi ile karıştırılmaktadır. Bu durumda kişi hemen yiyecek arayışına girmektedir. Bu durumun önlenmesi için vücudu susuz bırakmamalı ve güne yayarak içilmesi gereken su miktarı limon suyu ilave edilerek tüketilmelidir.

Soğuk Su mu Ilık Su mu Tercih Edilmelidir?

Akıllarda oluşan en kafa karıştırıcı sorulardan biridir ılık su mu içilmeli yoksa soğuk su mu? Limonlu su, ılık ya da soğuk içilmesi halinde kilo verimi açısından aslında pek fazla fark yaratmıyor. Ancak vücut sürekli olarak vücut ısısını korumak için enerji harcamaktadır. Aynı şekilde soğuk su içildiğinde de enerji harcayacaktır. Arkansas Üniversitesi Tıp Bilimleri kendi web sitesinde yayınladığı bir bilgiye göre soğuk su ile ılık su arasındaki kalori kaybı sadece 8 kalori olmaktadır.

Limon Yağının Faydaları Nelerdir?

Limon yağı, virüsleri ve bakterileri def etmek için kullanabileceğiniz en etkili silahlardan biri olarak kabul edilebilir. Bu nedenle önemli ilaçların yanında yani ecza dolabınızda yerini mutlaka almalıdır.

Limon yağının faydaları ise oldukça önemlidir. Şimdi bu faydalara göz atalım:

 • Sıcak çayın içerisine damlatılan bir ila ki damla limon yağı boğazlarda ortaya çıkan hastalıkların iyileştirilmesinde yardımcı olmaktadır.
 • Tırnaklarda oluşan mantar gibi cilt rahatsızlıklarında kimyon yağı ilave edilmiş limon yağı gün boyunca iki defa ve sadece iki damla olarak uygulanabilir.
 • Limon yağı öksürük, burun tıkanıklığı ve soğuk algınlığına iyi gelmektedir. Eğer boğaz ve göğüs kısmında sıkışma hissediyorsanız limon yağı kullanabilirsiniz. Bunun için boğaz üzerinden göğüs kısmına doğru bir kaç damla limon yağı sürüp elinizde hafif dağıtmanız yeterli olacaktır. Ayrıca solunum yolları ile ilgili bir rahatsızlığınız var ise fısfıslı bir kabın içerisine suyla karıştırdığınız bir kaç damla limon yağını püskürtmeniz rahatlama hissi verecektir.

 

 • Eğer çok stresli bir yaşamınız var ise ya da kendinizi endişeli hissediyorsanız, Bunun için elbette ilk yapmanız gereken şey doktorunuza danışmanız olacaktır. Daha sonra düzenli olarak limon yağını teneffüs ettiğinizde bunun size iyi geldiğini görüyor olacaksınız. Ayrıca bileklerinize ve kulaklarınızın arka kısmına bir damla limon yağı sürebilirsiniz. Limon yağının kokusunu derinden içinize çektiğinizde ruh sağlığınızda ciddi oranda iyileşme gerçekleşecektir. Ruh sağlığınız açısından bu çok iyi bir yöntemdir. Tedirginliğiniz azalacaktır. Hatta limon yağının sakinleştirici etkisinden en üst düzeyde fayda sağlamak için limon yağı ilave edilmiş su ile duş alabilirsiniz.
 • Deride oluşan nasır, kabarcıklar ya da diğer egzama türü deri hastalıklarında limon yağını tercih edebilirsiniz. Deri üzerindeki iyileştirici özelliklerinden böylece faydalanabilirsiniz. Hastalık belirtisi görülen bölgelere gün içinde iki ila üç kez limon yağı damlatın. Bir kaç gün içinde iyileşme görülecektir. Her gün işlem sonrasında mutlaka elinizi iyice yıkamayı sakın unutmayın.
 • Eğer kilo vermeye çalışıyorsanız bunun için yine size çare olacak bir besin limon yağı. Hem kilo vermenize yardımcı olacak hem de ruh halinizin sağlıklı bir şekilde kalmasını sağlayacaktır. Bunun için Bir bardak suyun içine iki ila üç damla limon yağı ilave ederek içmeniz yeterlidir. Böylece hem sindirim sisteminiz düzenli çalışacak ve kilo kaybı yaşayacaksınız, hem de sinir sisteminiz daha da güçlenecek.
 • Ağzınızın içinde ya da damağınızda kaşıntı hissediyorsanız bunun için dilinizin üzerine doğrudan bir ila iki damla limon yağı koyun ve dilinizle damağınıza uygulayın. Antibakteriyel ve antiviral özellikleri ile damaklarda bulunan mikroplar ve virüsler kaybolacaktır.

 

 • Dişleriniz ve diş etleriniz için haftada bir kez diş macununa bir ila iki damla limon yağı ilave edebilirsiniz. Böylece ağzınız ferahlayacak ve diş fırçanız da mikroplardan arınacaktır.
 • Eğer alerjik nezleden şikayetçiyseniz, mevsimsel yaşanan alerjilerle mücadele edebilmek için günde iki ila üç defa kulak arkalarına ve burun altına limon yağı sürebilirsiniz. Eğer kokusu rahatsız ediyor ise ayak tabanının altına da sürmeniz aynı etkiyi gösterecektir.

Uyarı: Limon yağı cildi, güneş ışınları karşısında daha hassas hale getirmektedir. Bu nedenle limon yağı direkt olarak cilde uygulanıyorsa yaklaşık 72 saat boyunca cildi güneşe maruz bırakmamakta fayda vardır. 

 

Limon Kabuğu Yağı Faydaları

Limon Kabuğunun Faydaları Nelerdir?

Limonun bu kadar faydalarından bahsediyorken kabuklarına değinmemek olmazdı değil mi? Bu sebeple limonun içini tükettikten sonra kabuklarını kesinlikle atmamanızı tavsiye ediyoruz. Çünkü limon kabuğu da en az limonun kendisi kadar faydalı ve biz de bu başlık altında limon kabuğunun faydalarına değineceğiz.

 • Limon kabuğu kemik sağlığı için oldukça yararlıdır. Limon kabuğu yüksek miktarda C vitamini ve kalsiyum içermektedir. Bu nedenle romatizma hastalıklarında da iyileştirici özellikleri mevcuttur.
 • Limon kabuğu strese iyi gelmektedir. Limonda yer alan oksidatif stresin azalmasına yardımcı olmaktadır. Ayrıca yüksek miktarda bioflavonoidler içermesi sebebiyle stresle mücadele edici özelliği de mevcuttur.
 • Limon kabuğu toksinlerin vücuttan atılmasında önemli bir yardımcıdır. yine limon kabuğunda bulunan bioflavonoidler ile vücuttan toksinlerin atılması sağlanmaktadır.
 • Limon kabuğu kanserle mücadele etmede önemli bir yardımcıdır.
 • Limon kabuğunun içerisinde polifenol flavonoidlerin bulunmaktadır ve bu bileşen sayesinde limon kabuğu kolesterolü düşürmektedir.
 • Kalp sağlığı için de yine limonun kendisi kadar faydalı olan limon kabuğu içeriğindeki potasyum sayesinde kalp basıncını dengelemektedir. Ayrıca yine limon kabuğu kalp krizi, kalp hastalıkları ve diyabet hastalıklarının önlenmesinde olumlu sonuçlar vermektedir.
 • Limon kabuğu, içeriğinde bulunan C vitamini sayesinde diş ve diş eti sağlığında da önem taşımaktadır. Dişlerdeki C vitamini eksikliğinden dolayı meydana gelen kanamalar limon kabuğu sayesinde son bulmaktadır. Ayrıca diş etleri güçlenmekte ve yine c vitamini eksikliğinden dolayı diş etlerindeki olası rahatsızlıkların da önüne geçilebilmektedir.
 • Kilo verme açısından yine limonun kendisi kadar yararları bulunmaktadır. İçeriğinde bulunan pektin lifi sayesinde limon kabuğu kilo vermeye önemli bir yardımcıdır.
 • Limon kabuğu kan dolaşımını hızlandırmaktadır.
 • Kulak enfeksiyonlarında iyileştirici özelliklere sahiptir.

 

 • Kılcal damarları güçlendirecek olan nadir besin maddelerinden biri olarak kabul görmüştür.
 • Limon kabuğunun karaciğeri temizleme özelliği mevcuttur.
 • Kas kasılmalarına karşı yardımcı olmaktadır.
 • İnme ve yüz felci gibi rahatsızlıkların tedavi sürecinde kullanılmaktadır.
 • Cilt sağlığının korunmasında önemli ölçüde yardımcıdır. Limon kabukları ciltte oluşan akne ve siyah lekelerin önlenmesi için etkilidir. Bu tür rahatsızlıkların tedavi etme sürecinde serbest radikaller önemli bir yere sahiptir. Antioksidan açısından zengin olan limon kabukları cildi mikroplardan ve virüslerden korumakta ve mevcut olan virüs ve mikropları ise yok etmektedir.
 • Bütün bu özelliklerin yanı sıra limon kabuğunda mevcut tüm vitamin ve mineraller genel olarak vücutta birçok rahatsızlıkğın önlenmesinde ve tedavi edilmesinde yardımcı olmaktadır.

lmdrart

Limon Çayının Faydaları Nelerdir?

Çay, bir çok kişinin günlük hayatında vazgeçilmez bir içecektir. Oldukça farklı çeşitleri bulunan çayın biz bu başlık altında limonla yapılan çeşidinden ve limon çayının faydalarından bahsediyor olacağız. Limon çayı çaylar arasında en çok tüketilen çeşitlerinden biridir. Limon çayı denildiğinde özellikle kış mevsiminde soğuk algınlığı gelebilir ancak sanıldığının dışında faydaları da mevcuttur. Limon çayının farklı bir hazırlama şekli yoktur. Ayrıca tespit edilmiş herhangi bir zararı da yoktur.

 • Limon çayı vücudun farklı bölümlerinde faydaları mevcuttur ve genel anlamda temizlik görevini üstlenmektedir. Kanı toksinlerden arındırır ve ruh sağlığının korunmasında  önemli ölçüde yardımcı olmaktadır. Ayrıca kandaki ve vücuttaki toksinleri mikropları temizlediği için yaşlanmanın etkilerini azaltmaktadır.
 • Limon çayı doğal antiseptik özellikleri barındırmaktadır. Limon çayı, zencefille beraber tüketildiğinde grip ve soğuk algınlığı gibi hastalıklarda iyileştirici özellikler taşımaktadır. Ayrıca kış aylarında günde üç ila dört bardak kadar limon çayı içilebilir ve böylece bağışıklık sisteminizi güçlendirerek sizi hastalıklara karşı korumaktadır.
 • Antibakteriyel ve antiviral özellikleri sebebiyle enfeksiyonlardan kaynaklanan hastalıklarda oldukça etkilidir.
 • Ameliyatın ardından geçen süreçte tedavi amaçlı tüketilmesi mümkündür. Ameliyat sonrası ortaya çıkan semptomlardan kan pıhtılaşması, ödem gibi durumlar karşısında limon çayını önerebiliriz. Ayrıca yine ameliyat öncesi uygulanan anestezi sonucunda ortaya çıkan toksin etkileri de ortadan kalkmaktadır.
 • Kadınların adet dönemindeki huzursuzluklarını gidermektedir. Yine bu süreçteki keyifsizlik ve sinirlilik hali için de limon çayının rahatlatıcı etkilerinden yararlanılabilir.
 • Kanser türlerini önleyici özelliği mevcuttur. Limon çayının bileşenleri serbest radikaller üzerinde oldukça etkilidir. Düzenli olarak limon çayı tüketen kişilerin kanser hastalıklarına yakalanma riski tüketmeyenlere karşı oldukça düşüktür.
 • Sabahları içilecek olan bir fincan limon çayı, gün boyu zinde olmanızı sağlayacak ve metabolizmayı güçlendirecektir.
 • Limon çayı kan akışını hızlandırmakta ve soğuk kış günlerinde içilmesi halinde vücudunuzun ısınmasını sağlamaktadır. Üşüme sorunu olan kişilerin özellikle limon çayı tüketmelerini tavsiye edebiliriz.

limon-shutter-12-custom

Limonun Sağlığa Zararları Var Mıdır?

Limonun sağlığa zararlı olduğuna dair tespit edilmiş bir veri bulunmamaktadır. Ancak bazı yan etkileri olması ile birlikte yine bazı özel durumlarda tüketiminin az miktarda olması gerektiği savunulmaktadır.

 • Limon, sindirim için kullanılmakta olan sıvıların üretimini artırmakta ve buna bağlı olarak mide kşimelerine sebep olabilmektedir. Reflü ve mide ülseri olan kişilerin limon başta olmak üzere asit içeren meyve ve sebzelerin tüketilmemesi önerilmektedir.
 • Limonun dişler için yararlı olduğundan bahsetmiştik. Ancak günlük tüketilecek miktarın üzerinde limon tüketimi asitleri sebebiyle diş minelerine zarar verebilmektedir. Eğer limon suyu içeren içecekler tüketiyorsanız pipet yardımıyla dişlerinize temas etmeden tüketmenizi ve tüketimin hemen ardından dişlerinizi fırçalamanızı öneriyoruz. Fazla miktarda tüketilen limon ve limon suyu dişteki hassasiyeti artırabilir.
 • İdrar söktürücü özelliği bulunan limon, idrara çıkma sıklığını artırmaktadır. Eğer idrarla vücuttan atılan su yerine gelmez ise vücut susuz kalır ve buna bağlı olarak halsizlik görülebilmektedir.
 • Limon kullanımı genellikle çocuklar için tavsiye edilmemektedir.
 • Hamile ve emzirme sürecinde olan kadınlarda kullanımı tavsiye edilmemektedir.
 • Yüksek kan basıncı olan bireylerin limon tüketimi kesinlikle kontrollü olmalıdır.
 • İshal ve bağırsak sendromu olan kişiler mümkün olduğunca limon tüketiminden kaçınmalıdır.
 • Herhangi bir hastalığa bağlı olarak homeopatik preparat ya da ayurveda gibi ilaçlar kullanılıyorsa doktor kontrolünde limon tüketimi yapılmalıdır.
 • Açık tenli kişilerin limon ve limondan üretilen tüm yan ürünleri  ciltlerine uygularken kesinlikle dikkat etmelidir. Aksi taktirde cilt sorunlarına sebep olabilir.

woman holding lemons

Öneri: Taze limon, genellikle Nisan ayında tezgahlarda yerini almaktadır. Ancak üretimi sıklıkla yapılması sebebiyle neredeyse tüm zamanlarda bulunması hayli kolaylaştı. Sağlık açısından oldukça önemli bir yere sahip olan bu meyve, tüketimi ile bir çok hastalığa çare ve önlem olarak hayatımızın baş köşesine oturtulması gerekmektedir. Bu nedenle düzenli ve sıklıkla tüketilmesinde fayda var. 

Bir Günlük Limon Diyeti ve Örnek Diyet Listesi

limon-3

Limonun hem faydalarından istifade etmek hem de kilo vermek istiyorsunuz değil mi? Öyleyse neden limon diyeti yapmıyorsunuz. Bir günlük olarak paylaştığımız limon diyetini siz dilediğiniz kadar uygulayabilirsiniz. Diyetimiz üç ana öğün ve beş ara öğün olmak üzere toplamda sekiz öğünden oluşmakta ve öğle yemeğinin ardından yapılan ara öğünler ile günü daha rahat ve acıkmadan geçirmenizi sağlamaktadır. Öğle yemeğinin ardından yapılan ara öğünler birer saat arayla yapılmalıdır.

Sabah Kahvaltısı

 • Yaklaşık olarak bir bardak ılık ya da soğuk limonlu su
 • Bir bardak kadar greyfurt ve portakal suyu karışımı
 • Yaklaşık iki dilim kadar taze ananas
 • Altı adet çilek
 • İki kaşık yulaf ezmesi

Ara Öğün

 • Bir bardak ile papatya, ıhlamur ve melisa yaprağı çayı
 • Bir bardak ılık su ve bir çay kaşığını aşmayacak şekilde zencefil tozu ile hazırlan çay

Öğle Yemeği

 • Yaklaşık iki bardak ılık ya da soğuk su
 • İki kase ile sebze çorbası
 • Mevsim sebzelerinden yapılmış bol yeşil salata (malzemeler: avokado, taze soğan, turp, roka, tere, domates, maydanoz, yağ ve limondan oluşuyor)

Birinci Ara Öğün

 • Üç adet bütün ceviz

İkinci Ara Öğün

 • İki dilim ananas
 • Bir adet elma
 • Bir bardak ile zencefil tozu çayı

Üçüncü Ara Öğün

 • Bir dilim tam buğday ekmeği
 • Yaklaşık bir dilim yağsız peynir
 • Domates
 • Salatalık
 • Maydanoz
 • Bir bardak ile papatya çayı

Uyarı: Öğle yemeğinin ardından yapılan ara öğünler birer saat ara ile yapılmalıdır. Daha sık ya da daha seyrek zaman aralığında yapılan ara öğünler çok verimli olmamaktadır. 

Akşam Yemeği

 • İki bardak ılık ya da soğuk su
 • İki kase sebze çorbası
 • Bir porsiyon ile sebze haşlama (tercihe göre üzerine az miktarda zeytinyağı, bol limon ve az miktarda keten tohumu ilave edilebilir.
 • Bir kase ya da kutu ile probiyotik yoğurt

Ara Öğün

 • İki dilim taze ananas
 • 15 ila 20 adet kadar siyah çekirdekli üzüm
 • Dört adet taze kayısı
 • İki bardak ile ılık ya da soğuk limonlu su

 Limon Diyeti İle 1 Haftada 3 Kilo Verebilirsiniz

Örnek Diyet Listesi

Yukarıda paylaştığımız limon diyetine alternatif olarak ikinci bir diyet listesi daha eklemek istedik. Tamamen doğal beslenmeye dayalı olan bu diyet ile bir haftada üç kilo kaybı yaşamanız mümkündür. Diyet listemiz yine diğer diyetlerde olduğu gibi altı öğünden oluşuyor. Üç ana öğün ve üç ara öğün ile yapılan bu diyet limon tüketimine dayalı olarak sağlıklı beslenmenizi sağlayacak.

Bu diyet için size belirli saatler verilmiyor ancak dikkat etmeniz gereken nokta uykunuzun düzenli olmasını sağlamak ve sabah erken uyanarak kahvaltı öğününüzü erken saatlerde tamamlamış olmaktır. Uykunuz ve beslenmeniz düzenli olarak devam ettiği sürece verdiğiniz kilolarda sağlıklı olacak ve kalıcı olmasını sağlayacaksınız.

Biz yine diyet listesini bir günlük örnek liste şeklinde paylaşıyor olacağız. Diyetin uygulama periyodu tamamen sizin durumunuza, isteğinize ve sağlığınıza göre değişkenlik gösterebilir. Ayrıca diyet listesi her ne kadar herkesin uygulayabileceği gibi rahat görünse de yine de tedavisi devam eden bir rahatsızlığınız olsun ya da olmasın bir doktora danışarak uygulamanız sağlığınız açısından önemli olacaktır.

Limon diyeti Bir Günlük Örnek Liste

Sabah Kahvaltısı

 • Vücudun metabolizmasını aktif hale getirmek ve vücutta detoks etkisi yaratabilmek amacıyla bir bardak soğuk ev yapımı limonata

Ara Öğün (ana öğünden yarım saat sonra)

 • İki adet elma
 • İki adet portakal
 • İsteğe göre fındık ve badem (fındık ve badem antioksidan özellikler içermektedir ve vücudunuza ihtiyaç duyduğu enerjiyi kazandıracaktır)

Öğle Yemeği

 • Izgara ya da haşlama tavuk ya da kırmızı et
 • bir kase yoğurt

Ara Öğün

 • Zeytinyağı ilaveli yeşil salata

Akşam Yemeği (Saat Akşam 18:00’de)

 • Üzerine zeytinyağı ilaveli marul tabağı
 • Haşlanmış bir adet yumurta

Ara Öğün

 • İki fincan yeşil çay

Uyarı: Paylaşmış olduğumuz diyet listelerine uyum sağlamanız halinde bir haftalık süreçte diyet listelerinin temel besini limon sayesinde hem detoks yapıyor olacaksınız hem de kilo kaybı yaşayacaksınız. Böylece vücudunuz daha sağlıklı olabilecek, zararlı toksinlerden temizlenebilecek ve kilo verebileceksiniz. Böylece daha sağlıklı kilo verebilmenin ve kalıcı olarak kilolarınıza veda etmenin keyfini yaşayacaksınız. Yapmanız gereken tek şey dediğimiz gibi diyet programlarına harfiyen uymak ve diyete başlamadan önce sağlık durumunuzu kontrol ettirmek olacaktır. 

Kaydet

Soru - Cevap

Leave a Reply

*Yorumlara cevap verebilmek için hesabınızın olması gerekmektedir. Buraya tıklayarak hesap oluşturabilirsiniz.