Hızlı Kilo Vermek İçin Etkili Yöntemler

Fazla kilolar hem görsellik açısından hem de sağlık açısından birçoğunuzun kabusu olmaktan kurtulamıyor. Aşırı kilo, hastalıkları beraberinde getirmekle kalmayıp size kıyafet seçiminde de sınırlı seçenek sunar. Diyetlere başlanır ancak bazen ters giden bir şeyler olur ve kilo veremediğiniz gibi daha çok sinirlenip verdiğiniz 3-5 kiloyu da iki katı olarak geri alabilirsiniz. Yapılması gereken kendinizi iyi tanıyarak doğru diyeti uygulamanız olacaktır.

Bu konuda “Popüler Diyetler” başlıklı yazımız size yardımcı olacaktır. Eğer kendi başınıza diyet yapma konusunda kendinize güvenemiyor iseniz mutlaka bir doktordan yardım almalısınız. Ayrıca hemen her yazımızda bahsettiğimiz ve özellikle “Sağlık ve Dengeli Beslenme” başlıklı yazımızda değindiğimiz gibi sağlıklı beslenmeyi yaşam tarzınız haline dönüştürmeniz gerekiyor.  Spor yapmak ise bu süreçte sizin en büyük yardımcınız olacak.  Peki kilo vermek söz konusu olunca ilk aklınıza ne geliyor? Sanırım bu konuda herkes aynı şeyi geçirdi aklından. Kalorili ve yasaklı tüm besinleri hayatından çıkarmak, sürekli aç gezmek, ve yine sürekli spor yapmak.

saglikli-beslenme

Aslında “kilo verme” serüveninin temelini oluşturan düzenli bir hayata sahip olmak. Düzenli uyku, düzenli spor ve tabiki düzenli beslenme. Bir program dahilinde yaşadığınız sürece kilo vermeniz ve sağlıklı bir vücuda sahip olmanız ise kaçınılmaz bir sonuç.    Şimdi gelelim diyet konusuna: seçtiğiniz diyeti yapmaya başladıktan sonra kilo vermenize en az spor yapmak kadar etkili ve faydalı olacak altın kurallardan bahsetmek istiyoruz size. Bu altın kurallar sayesinde kilo verme süreciniz hızlanacak ve belki de beslenme alışkanlığınızda ufacık değişiklikler ile sevdiğiniz yiyeceklerden bile vazgeçmek zorunda kalmayacaksınız. Hadi hep birlikte göz atalım bu altın kurallara:

Hızlı Kilo Vermenizde Size Yardımcı Altın Kurallar

Porsiyonlarınızı Küçülterek İşe Başlayın

Kilo verme sürecinde yapılan en büyük hatalardan biridir porsiyon tartışması. Bir porsiyon çoğunlukla bir tabak ile ölçülendirilir fakat seçilen tabaklar derin ve büyük tabaklar olur.  Sadece küçük tabaklar kullanarak daha az yemek tükettiğinizde bile az da olsa kilo verdiğinizi görüyor olacaksınız. Porsiyonlarınızı küçülttüğünüzde alacağınız kalori miktarı da aza inmiş olacak ve böylece fazla kalori alımından doğacak yağ birikimini de önlemiş olacaksınız. Diyet yaptığınız süreçte mutlaka önerimize uymalı ve porsiyonunuzu küçülterek işe başlayabilirsiniz.

uc_tabak_yemek_porsiyon_goz_yanilmasi

Kalorili Yiyecek ve İçecekleri Hayatınızdan Çıkarm

Kilo verme sürecinde ilk basamağın porsiyon ölçülerinin küçültülmesi gerektiğini söylemiştik. İkinci adım ise yediklerinizin kalori miktarı. Düşük kalorili besin maddelerini tüketiyor olmanız hızlı kilo vermeniz konusunda size yardımcı olacaktır. Beslenme alışkanlığınızı gözden geçirmeli ve en çok tükettiğiniz besin maddesinin kalori miktarını kontrol etmelisiniz. Eğer kilo vermenize engel teşkil ediyor ise hayatınızdan çıkarmayı geciktirmeyin. Yiyecekler gibi içeceklerinde kalori miktarı önemli. yüksek kalorili içeceklerden uzak durmalı ve daha az kalorili içecekleri tercih etmelisiniz. Tatlı tercihlerinizde ise şerbetli tatlıları hayatınızdan çıkartarak sütlü tatlıları tercih etmeniz  sağlığınız ve fazla kilolarınız açısından da yararlı olacaktır.

Zamansız Atıştırmalıklardan Vazgeçin

Doktor ve uzmanların tavsiyesi diyet süresince günde altı öğün ile beslenerek sık sık ve az yemekten yana. Dolayısıyla açlık hissetmeden ana ve ara öğünleri yaparak sağlıklı beslenmek ve kilo vermenizi sağlamaktır. Yemek saatleriniz düzene girdiğinde zamansız atıştırmalıklardan uzaklaşıyor ve hızlı kilo verme sürecine girmiş oluyorsunuz.

saglikli-atistirmaliklar-620x330

Yağsız Süt Tercih Edin

Süt tüketimi vücut sağlığınız için büyük önem taşımaktadır. Çocuk yaşlardan başlayan süt içme alışkanlığı kalsiyum deposu olarak kemik sağlığınızı korumakla kalmayıp kilo verme sürecinde de yardımcınız olmaktadır. Eğer siz de sürekli olarak süt içiyorsanız yağsız sütü tercih etmelisiniz.  Bir fincan yağlı süt yerine bir fincan yağsız süt içmeyi tercih ediyorsanız 32 gram daha az yağ almış olursunuz.

Kahvaltı Önemli Bir Öğün

Kahvaltı öğünü için “paşalar gibi yapın kahvaltınızı” denir. Doğrudur da. Kahvaltı öğünü günün en önemli öğünlerinden biridir. Asla atlanmaması gerekir ve uyandıktan maksimum bir saat içerisinde kahvaltınızı yapmalısınız. Kahvaltı saati sabah 09:30 u geçmemelidir.

diyet-kahvalti

Günde İki Litre Su Tüketin

Diyet süresince değil hayatınız boyunca su tüketimini önemseyin. Günde ortalama iki litre su tüketmeye çalışın. Bu miktar kişiye göre değişkenlik gösterebilir.  Su, kilo veriminin yanı sıra organlarınız için de önemlidir.

Spor Yapmayı İhmal Etmeyin

Spor, tıpkı su içmek gibi sadece diyet yaptığınız süre zarfında değil hayatınız boyunca yapmanız gereken bir harekettir. Beslenme alışkanlığı gibi spor yapmanında yaşam tarzına dönüşmesi halinde sağlıklı bir hayata başladınız demektir. Aletli spor, fittness veya günde en az 20 dakika tempolu yürüyüş ile spor yapmanız mümkündür.

trend-alarmi-spor-stilim-yoga-group-jpg_buyuk

 

Hızlı kilo vermek için altın kurallara değindik. Diyete başladığınızda alışma süreci biraz zor geçebilir. Yeme alışkanlıklarınızı değiştirerek yaşam kalitenizi artırma yolunda diyetinize sadık kalmanız gerekiyor. Ufacık bir kaçamak bile sizi diyeti bırakmaya kadar götürebilir. Dolayısıyla diyet listenize sadık kalmalı, buzdolabınızda yasak yiyecekler ve abur cuburlar bulundurmamalı, ayrıca asla aç karnına market alışverişine çıkmamalısınız. Hızlı kilo vermek adına önerdiğimiz altın kurallara kulak vermeniz hem sizin hem de sağlığınız için yararlı olacaktır.

 

 

Soru - Cevap

Leave a Reply

*Yorumlara cevap verebilmek için hesabınızın olması gerekmektedir. Buraya tıklayarak hesap oluşturabilirsiniz.