Kuru Kayısının Faydaları ve Zayıflama Üzerindeki Etkileri

Kuru kayısı, taze kayısının özel tekniklerle kurutulması ile elde edilen bir yiyecek türüdür. Kurutma esnasında kayısının içerisinde bulunan öz buharlaşır ve içeriğindeki vitamin ve besin değerleri kaybolmaz. Peki kuru kayısının faydaları nelerdir ve kuru kayısı hangi vitaminleri içerir? İşte kuru kayısıya dair tüm sorularınızın cevabını bu makalemizde buluyor olacaksınız.

Makalemizi okuduktan sonra Dünya’nın en büyük kayısı üreticisi olan Türkiye’de yaşadığınız için kendinizi çok şanslı hissedeceksiniz. Kayısı kuru ya da taze olarak oldukça zengin besin değerine sahip. Bu nedenle de sağlık için oldukça faydalı.

En önemli ve en bilindik faydalarının başında bağırsak hareketini sağlıyor olması ve kabızlığa iyi gelmesi var. Ayrıca kalp sağlığının korunması, göz sağlığına iyi gelmesinin yanı sıra saçlar için de önerilmektedir. Tüm bu yararlara ek olarak lifli bir meyvedir ve tokluk hissinin uzun sürmesini sağlar.

Kuru Kayısının Besin Değerleri Nelerdir?

 

100 gram çiğ kayısının içeriğinde;

 • 48 kalori
 • 2 gram besin lifi
 • 9 gram şeker
 • 4 gram yağ
 • 4 gram su
 • 1926 IU A vitamini yani günlük ihtiyacınızın %39’u

1440090020024

 • 10 mg C vitamini yani günlük ihtiyacınızın %17’si
 • 9 mg E vitamini yani günlük ihtiyacınızın %4’ü
 • 3 mcg K vitamini yani günlük ihtiyacınızın %4’ü
 • 6 mg B3 vitamini yani günlük ihtiyacınızın %3’ü
 • 1 mg B6 vitamini yani günlük ihtiyacınızın %3’ü
 • 9 mcg B9 vitamini yani günlük ihtiyacınızın %2’si
 • 13 mg kalsiyum yani günlük ihtiyacınızın %1’i
 • 4 mg demir yani günlük ihtiyacınızın %2’si
 • 10 mg magnezyum yani günlük ihtiyacınızın %2’si
 • 23 mg fosfor yani günlük ihtiyacınızın %2’si
 • 259 mg potasyum yani günlük ihtiyacınızın %7’si
 • 2 mg çinko yani günlük ihtiyacınızın %1’i
 • 1 mg bakır yani günlük ihtiyacınızın %4’ü
 • 1 mg manganez yani günlük ihtiyacınızın %4’ünü içermektedir.

 

Bilgi: Bu belirttiğimiz rakamlar dört yaş üstündeki bireyler için ve günlük 2000 kalorilik beslenme programına istinaden oluşturulmuş olan rakamlardır. Kişinin cinsiyeti, yaşı ve en önemlisi de sağlık koşullarına bağlı, günlük olarak alması gereken vitamin ve mineral oranlarıdır.

Kuru Kayısının Faydaları Nelerdir?

Anemi (Kansızlık)

Kuru kayısı çok kaliteli bir demir kaynağıdır. Demir minerali ise anemi yani kansızlık ile savaşmada en etkili faktördür. Ayrıca kuru kayısı demirin absorbe ettiği bakırı da içermektedir. Günlük kuru kayısı tüketimi yapılarak kırmızı kan hücrelerinin (hemoglobinler) sağlıklı kalmasına, özellikle de kadınların gün içinde ruh hallerinin dengede kalmasına yardımcı olmaktadır.  Ayrıca ağır işlerde çalışan bireyler anemi olmasalar bile kuru kayısı tüketmeleri tavsiye edilmektedir.

kurukayisizayiflatirmi

Kabızlık

Kabızlık tüketilen bazı yiyeceklerle ve dengesiz beslenme ile oluştuğu gibi ilaçlar da kabızlığa neden olabilmektedir. Ayrıca yeterli miktarda su içmiyor olmanız, kötü beslenmeniz, hazır gıdalar ve fast food tarzı beslenme alışkanlığınız, ve lifli beslenmemeniz kabızlık oluşturabilmektedir.

Kayısı, en çok lif içeren meyveler arasında yer almaktadır. Kuru kayısı da aynı şekilde lif içermekte ve hem kabızlığın oluşmamasında hem de kabızlık tedavisinde önerilmektedir.Bir adet orta boy kuru kayısı yaklaşık bir gram besin lifi içermekte ve bu miktar günlük besin lifi ihtiyacınızın %3’üne denk gelmektedir.

Besin lifi yalnızca kabızlığın geçmesinde değil, ayrıca kötü kolesterolün düşürülmesinde de yardımcıdır. Sık sık kabızlık sorunu yaşıyanlar için  kayısı dışında lif açısından zengin yaban mersini, ahududu, greyfurt armut ve erik gibi meyveleri daha çok tüketilmesi önerilmektedir.

kayisi_diyet65554654

Sindirim

Kuru kayısı ağır akşam yemeklerinin hemen öncesinde kuru kayısı yemek sindirimi  ve hazmı kolaylaştırmaktadır. İçeriğinde bulunan alkali yemekte alacağınız asitleri nötralize etmektedir.

Ateş

Kuru kayısı tüketmek yüksek ateşle de savaşabileceğiniz anlamına gelmektedir.

İşte size harika bir doğal ateş düşürücü tarifi: 1 adet kayısının üzerine bal sürecek ve daha sonra bu kayısıyı bir bardak suyun içine atacaksınız. İyice karıştırdıktan sonra suyu içebilirsiniz. Ateşiniz 30 dakika içinde düşecektir.  Ayrıca doğal yollarla da susuzluğunuz giderilmiş olacaktır.

654515_620x413

Deri

Kuru kayısı deri üzerinde de olumlu etkilere sahiptir. Kuru kayısı suyu güneş yanıklarında, egzamada, uyuz ve kaşıntılarda problemli bölgenin üzerinde kullanılabilir. Ayrıca bu tür deri hastalıkların dışında kullanmanız halinde derinizi temizler ve birçok deri hastalığına yakalanmanızı da engeller.  Ayrıca kayısı suyunun nemlendirici özelliği de mevcuttur. Kullandığınızda bu özelliğinden dolayı derinizin pul pul dökülen yerlerinde iyileşme görüyor olacaksınız.

Sağlıklı  Sindirim Sistemi

Kuru kayısı müsil özelliği ile vücudunuzdaki  istenmeyen atıklardan kurtulmanıza yardımcı olmaktadır. Piyasada ki sindirim sistemi ürünleri ve içeceklerinden daha etkili ve doğal bir besin olan kuru kayısı, içerdiği alkali özelliği ile bütün bağırsaklarınızı temizleyecektir.

1440090020024

Gebelik

Kuru kayısı, tarihi tam kesin olmamakla birlikte uzun yıllar boyunca gebelik sürecinde destekleyici olarak kullanılmıştır. Bu süreçte kuru kayısı sağlıklı bir atıştırmalıktır. Ayrıca kısırlık tedavisinde de yardımcı besin  olarak kullanılmaktadır. Spazm ve kanamalarda doğal bir ağrı kesici olarak kullanılmaktadır. Ayrıca kuru kayısı vajinal enfeksiyonların tedavisinde de destekleyici olarak kullanılabilir.

Kalp Ritmini Düzenler

Kuru kayısı çok iyi bir potasyum kaynağıdır. Potasyum, bir mineraldir ve içinde elektrolit bulunmaktadır.  Bu mineraller kalp kasının sağlıklı çalışmasını sağlamakta ve kalp ritmini düzenlemektedir.

Kuru-kayısı

Gözün İyi Görmesi

Kuru kayısı bol miktarda A vitamini içermektedir. A vitamini, gözler için en faydalı vitamindir. Bununla birlikte A vitamini çok güçlü bir antioksidandır ve hücrelerin sağlıklı kalmasını sağlamaktadır.  Bazı tip radikal zararlar insan gözünün lensini incitebiliyor; bu durumda katarakt ve kalıcı göz hasarına yol açabiliyor. A vitamini bu hastalıklardan korunmak ve kurtulmak için gereklidir. Kuru kayısı katarakt hastalığında oldukça büyük önem taşımaktadır.

Astım

Kuru kayısı astımı, tüberküloz semptomlarını ve bronşiti tedavi edebilme özelliğine sahip bir besin maddesidir.

Cilt Sağlığı

Kuru kayısı yağı, cilt sağlığında önemli bir rol oynamaktadır. Bu yağı kullanarak cildinizin temiz ve pürüzsüz kalmasına yardımcı olabilirsiniz.

Yüksek Kan Basıncı

Kuru kayısı, muzdan üç kat daha fazla potasyum içermektedir.  Vücudumuzun tuz seviyesini dengelemekte ve kan basıncını düşürmektedir. İçeriğinde potasyum bulunan kayısı, ayrıca kalp hastalıklarından korunmak için tercih edilmesi gereken besinler arasında yer almaktadır.

Kas Gelişimi ve Potasyum

kuru-kayısı

Vücut fonksiyonlarınızın devam edebilmesi için yüksek ölçüde önem taşıyan bir mineral ve elektrolit olan potasyum içermektedir. Bu da vücutta sıvı dengesinin sağlanmasına, kasların hareket etmesine, kalp ritminin korunmasına,  böbreklerin kanı filtrelemesine ve sinir sisteminin doğru çalışmasına yardımcı olmaktadır.

Bir adet kuru kayısı ile günlük potasyum ihtiyacınızın %3’ünü karşılamakta ve bu önemli mineral için oldukça sağlıklı bir kaynaktır.

Potasyum, metabolizmayı güçlendirir ve organlarınız için vazgeçilmezler arasında yer almaktadır. Özellikle vücut geliştirme sporu ile ilgilenenlerin ve bu alandaki şampiyonların vazgeçilmez besin maddesi olan kuru kayısı, vücuttaki asit seviyesini dengelemekte ve proteinleri sentezlemektedir.

 

Kan pıhtılaşması

Kuru kayısı içeriğindeki K vitamini ile kanın pıhtılaşmasına yardımcı olmaktadır. Herhangi bir yaralanma sonucunda kanınızın pıhtılaşmaya ihtiyacı vardır. Aksi taktirde  aşırı kanamalar ölümle sonuçlanabilir. Günlük bir kase kuru kayısı tüketmeniz, kanınızın pıhtılaşmasına yardımcı olacaktır.

Kuru Kayısının Zayıflama Üzerindeki Etkileri Nelerdir?

Kuru kayısı, yukarıda başlıklar halinde paylaştığımız faydalarla birlikte zayıflama sürecinde de önemli bir yardımcı olacaktır. Bir çok popüler diyetin yanı sıra uzman diyetisyenler de beslenme programına kuru kayısıyı mutlaka eklemekte ve tüketimini tavsiye etmektedir. Zayıflama sürecinde kuru kayısının tercih edilme sebebi ise, sindirimi kolaylaştırması, lifli besin olması, uzun sürek tokluk hissi vermesi ve bu sayede daha az yemek yemeyi önlüyor olmasıdır. Doktorunuz listenize dahil etmemiş olsa bile tüketmek istediğinizi doktorunuzla paylaşabilir ve gün içinde ölçülü miktarlarda tüketebilirsiniz.

Öneri: Kuru kayısı tüketimini daha da lezzetlendirmek isterseniz kahvenizi şekersiz içebilir ve kahve yanında kuru kayısı tercih edebilirsiniz. 

 

 

 

Soru - Cevap

Leave a Reply

*Yorumlara cevap verebilmek için hesabınızın olması gerekmektedir. Buraya tıklayarak hesap oluşturabilirsiniz.