Düğün Öncesinde Forma Girin

Her kadın büyük hayallerle beklediği düğün gününde mükemmel görünmek ister. Bunun için fedakarlık gerekebilir. Kendinize hedefler belirlemeli, düzenli bir beslenme programı ile egzersiz programı belirleyebilir ve düğün gününüzde hedeflediğiniz mükemmelliği yakalayabilirsiniz. Bunun için ilk akla gelen ger zaman şok diyetler olmaktadır ancak hatırlatmak isteriz ki şok diyetler her zaman olumlu sonuçlanmamaktadır. Kısa süreli kilo kaybına sebep olur ve kısa bir müddet sonra verilen kilolar fazlasıyla geri alınır. Bu istenmeyen bir durumdur. Sağlıklı olan yöntem doğru hedefler belirleyerek, stresten uzak durarak, bol bol su içerek, egzersiz yaparak ve sizin için en doğru diyet ve sağlıklı beslenme programı ile kilo vermeyi sağlamak olacaktır.

Sadece beslenme programınızda ufak değişiklikler ve belirli bir program dahilinde kilo verebilirsiniz. Bu sağlıklı kilo kaybı, evlilik yıl dönümünüzde bile fit görünmenize yardımcı olacaktır. Hedefinize ulaştığınızda hem mükemmel hem de mutlu bir gelin olacaksınız.

 

Düğününüzde İnce Görünmenin  İpuçları

Yediğiniz Herşeyi Takip Edin

Düğün hazırlığındasınız ve düğünü yapacağınız mekanları gezerken ikram edilecekler için lezzet testi yapıyorsunuz. Gün içinde beş ayrı mekan gezdiniz ve her gezdiğiniz yerde tatlıdan yemeğe ve içkilere kadar tatmak istiyorsunuz anca her tadına baktığınız besinlerin size kalori getireceğini lütfen unutmayın. Bu nedenle tadına baktığınız çorbadan keke kadar her besini mutlaka takip etmelisiniz. Aksi taktirde “gizli” kalori olarak adlandırdığımız bu kaloriler vücudunuza yapışacak ve düğüne kadar kilo vermek bir yana belki de kilo almanıza sebep olacaktır.  Yapılan bazı araştırmalar sonucu, yediklerini takip eden kişilerde, takip etmeyenlere göre kilo verimi daha kolay olabildiğini göstermiştir.

nocanvas_martha-vineyard-detoks-diyeti-21-gunde-10-kilo-diyeti

Mutlaka Kahvaltı Edin

Düğün hazırlığı yaparken günleriniz koşturma ile geçecek. Enerjiye ve sağlıklı beslenmeye ihtiyacınız var. Bunu kahvaltı ile güne başlayarak sağlayabilirsiniz. Kahvaltı, güne iyi ve zinde başlamanız için altın değerinde olan öğünlerden biridir. Ayrıca hazırlanması en kolay öğündür. Metabolizmanızı çalıştırarak güne başlamak istiyorsanız sağlıklı bir kahvaltı tercih etmelisiniz. Böylece açlık krizi geçirmeyecek ve öğle yemeği için daha doğru seçimler yapıyor olacaksınız. Kahvaltı yaparak kilolarınızdan da kurtulabilirsiniz. Buna neden olan şey ise kahvaltı yapanların, yapmayanlara göre gün içinde aldıkları kalori miktarı daha az olmasıdır.

 

Önceliğiniz Egzersiz Olsun

Egzersiz hayatınızda hiç eksik olmaması gereken bir aktivitedir. Unutmayım yemek yemek nasıl ki hayatın bir parçası ise egzersiz yapmak da hayatınızın bir parçası olmalıdır. Yemek yiyorsanız aldığınız kalori miktarının bir kısmından kurtulmalısınız ve bunu da egzersiz yaparak sağlayabilirsiniz. Eğer bunun için zamanınız yoksa da mümkün olan yerlere yürüyerek giderek bu fırsatı siz yaratabilirsiniz.

İyi Uyuyun

Programınızın yoğunluğuna en iyi ilaç düzenli bir uyku olacaktır. Düzenli uyku gününüzün daha iyi geçmesini sağlarken aynı zamanda kilo vermenize de yardımcı olacaktır. Düzenli Uykunun Kilo Verme Üzerindeki Etkilerini öğrenmek için linki tıklayabilirsiniz.

Çevrenizden Destek Alın

En yakınınızdaki kişiler bazen kilo verme üzerine olan hedeflerinizi zorlaştırabiliyor. Eğer siz de böyle bir durumla karşı karşıya kaldıysanız çevrenizdeki kişileri de programınıza dahil edebilir ve hatta hedefinizin hangi aşamada olduğu onlarla paylaşarak desteğini alabilirsiniz. Emin olun ki onlarında desteğini aldığınızda işiniz daha da kolay olacaktır.

karatay-610x250

Gözünüzü Sakın Korkutmayın

Yediklerinize dikkat ediyor hatta belki sürekli aç gezdiğinizi düşünüyorsunuz fakat başarısız olduğunuz sonucuna varıyor olabilirsiniz. Öncelikle sürecinizin bir kaç günden ibaret değil uzun bir süreden oluştuğunu hatırlatın kendinize ve ulaşılabilir hedefler belirleyin.

Şok Diyetlere Karşı Tedbirinizi Alın

Eğer hedefiniz sadece birkaç kilo ise şok diyetlerde başarıya ulaşabilirsiniz ancak daha fazla kilo vermeyi hedefliyorsanız sadece diyete başlarken şok diyetler size yardımcı olacaktı ancak uzun vadede kesinlikle kalıcı kilo verdirmeyeceğini söylememiz gerekir. Elbette bu söylediğimiz her şok diyetin doğru ve sağlıklı olduğu anlamına da gelmiyor. Bu nedenle uzun ve kalıcı kilo vermek için sağlıklı bir diyet programı uygulamalı ve gerektiğinde bir uzmandan yardım alabilirsiniz.

 

Çantanızda Sağlıklı Atıştırmalıklar Mutlaka Olmalı

Dediğimiz gibi düğün arefesi oldukça yoğun ve stresli geçmekte. Koşturma içindeyken yemek saatinizi geçirebilir ve bir sonraki öğünde yemeğe normalden daha aç oturacağınız için fazla kaçırabilirsiniz. Bu nedenle eğer yemeğininizi yiyemeyecekseniz çantanızda taşıdığınız sağlıklı atıştırmalıklar ile açlığınızı bastırabilirsiniz.  Mesela çantanızda bulundurduğunuz kuru meyveler, fındık, fıstık, badem gibi atıştırmalıklar hem enerji depolamanızı sağlayacak hem de açlığınızı bastıracaksınız. Bununla birlikte sandviç, tost gibi atıştırmalıklar içinde dilerseniz Diyet yemekleri yazı dizimizdeki “Sağlıklı Atıştırmalık Tarifleri” başlığını tıklayarak lezzetli tariflerimizle kendinizi şımartabilirsiniz.

saglikli-kalp

Bol Bol Su İçin

Yapılan bazı araştırma sonuçlarına göre gün içinde bol su tüketen bireylerin su tüketmeyenlere göre daha az kalori aldıkları belirlenmiş. Diğer bir araştırmanın sonucuna göre ise ana ve ara öğünler olmak üzere her öğün öncesinde  bir bardak dolusu su içmek kilo vermede etkili oluyormuş. Siz de bol bol su içmeli ve diyet programınızı desteklemelisiniz. Ayrıca yeterli miktarda su içmenin cilde iyi geldiği de belirtilmektedir. Amacınız zaten düğününüzde mükemmel görünmek olduğu için su içmeyi sakın ihmal etmeyin.

Yemeğinizi Yavaş Yiyin

Yemek yemeyi keyfe dönüştürmelisiniz. Böylece yemeklerinizi daha yavaş yiyeceksiniz ve bu da az yiyerek doymanızı sağlayacaktır. Tokluk hissinizin daha uzun sürmesini ve zamanında acıktığınızı hissetmenize yardımcı olacaktır. Hızlı yemek yemeniz gereğinden fazla yemenize sebep olur. Oysa yemek yemeye başladıktan sonra 15 ila 20 dakika sonra beyine sinyal gider ve doyduğunuzu hissetmenizi sağlar. Ancak hızlı yemek yemeniz ile bu sinyali beyne gönderene kadar siz zaten gereğinden çok daha fazlasını tüketmiş olacaksınız. Bu durum kilo vermenizi zorlaştırır.

Stresi Kontrol Edin

Düğün öncesi stres yapmayın demenin bir faydası olmayacak elbette. Düğün hazırlığı, gelinlik seçimi derken stres, hazırlıkların bir parçası olup çıkar. Ancak stresi yenmelisiniz çünkü stres bel çevrenizi ve zihinsel sağlığınızı olumsuz yönde etkileyecektir. Gün içinde nefes egzersizleri yapabilir ve strese savaş açabilirsiniz. Stres yaşadığınızda eğer siz de kontrolü kaybediyor ve yemek yemeye yöneliyorsanız bu durum sizin için oldukça tehlikeli bir hal alabilir. Stres ve Kilo Alımı ile ilgili merak ettikleriniz için linki tıklayabilirsiniz.

 

 

 

Hedeflerinizi Hiç Unutmayın

Yapılan ikramlara evet demeden ve egzersiz programı yerine dinlenmeyi tercih ederken hedeflerinizi hatırlayın. Elbette hedefleriniz uzun bir süreci kapsar ve kolay olmayan bir süreçtir. Bu nedenle kaçamaklarınızda hedefe yaklaşmak yerine bir adım geriye gideceğinizi unutmazsanız o hedefe ulaşmanız daha kolay olacaktır. Hedeflerinizin ve seçimlerinizin kontrolü sizin elinizde.

Sebze ve Meyve Yemeyi İhmal Etmeyin

Sağlıklı ve dengeli beslenmenin önemli kurallarından biridir sebze ve meyve tüketimi. Bu nedenle siz de beslenme programınıza mutlaka dahil etmelisiniz ve ara öğünlerde meyve yemeyi de ihmal etmemelisiniz. Meyve ve Sebze tüketimi ile bağışıklık sisteminizin güçlenmesini sağlayacak. Hemen hemen her sebzeyi beslenme listenize dahil ederek işe başlayabilirsiniz.

gelin-ve-damat

Bilgi: Eğer bir beslenme programınız yok ise “Popüler Diyetler” başlığını ziyaret ederek size en uygun diyet çeşidini seçebilirsiniz. Ayrıca sitemizde popüler diyetlere ait genel diyet listeleri de mevcuttur. Ancak bir rahatsızlığınız mevcut ise doktorunuza danışarak size uygun diyeti belirlemesini isteyebilirsiniz. 

 

 

Soru - Cevap

Leave a Reply

*Yorumlara cevap verebilmek için hesabınızın olması gerekmektedir. Buraya tıklayarak hesap oluşturabilirsiniz.