BLOGSağlıklı Beslenme

Emziren Anne Ne Yemeli | Doğum Sonrası Beslenme

Doğumumuzdan yaşlılığımıza kadar hayatımızın her döneminde sağlıklı beslenme kurallarına uymamız, sağlığımızı tehdit edecek unsurlar ile karşılaşmamak adına yararlı olacaktır. Hayatımızın her döneminde diyoruz  ve işte bu yüzden sağlıklı beslenmeyi yasam tarzına dönüstürmeyi hedefliyoruz. Emziren anne beslenmesi de çocuğun gelişimi için çok daha önemlidir. Bir diğer konu ise doğum sonrası emziren anneler için zayıflama yöntemleri olmuştur çünkü anneler eski formlarına hemen kavuşmak isterler! Yazımızın detayında tüm bu konuları bulacaksınız!

Yaşamımızda öyle dönemler var ki kilo alınmaması çokta mümkün değil. Hormonların devreye girerek vücutta ani değişikliklikler yaratan bu süreçlerden biri ergenlik dönemi diğeri ise hamilelik dönemidir. Ergenlik döneminde alınan kiloların kalıcı olmaması sizin elinizdedir. Hamilelik döneminde de kilo alımı sizin kontrolünüz dışında gelişen bir durumdur. Kaldı ki bebeğin sağlığı ve gelişim süreci için bazı besinler kesinlikle tüketilmeli ve kilo alımı gerçekleşmelidir. Tamamen doktor kontrolünde geçen hamilelik döneminde alınan kiloların, doğum sonrasında anne için kabusa dönüşmesi ise kaçınılmaz sonuç oluyor.  Bizde şimdi bu noktada size önerilerde bulunarak doğum sonrası kilolardan nasıl kurtulacaksınız tüm bunlardan bahsedeceğiz…

 

Top-foods-for-healthy-breastfeeding-mother Emziren Anne Ne Yemeli | Doğum Sonrası Beslenme

Doğum gerçekleştikten sonra en az 6 ay bebek emzirme zorunluluğu olacağı için yine bu dönemlerde sütünüzü artıracak özel besinler tüketmeniz gerekiyor. Bu süreçte doktorunuz sizi bilgilendiriyor olacaktır. Normal şartlarda bebek için sağlıklı olan en az 6 ay anne sütü almasıdır. Bu süre annenin sağlıklı ve düzenli beslenmesine göre değişiklik gösterir.

Emziren Anneler için Sağlıklı Beslenme Önerileri

 •  Öncelikle ihmal edilmemesi gereken konu su tüketimi. Emziren annelerin Günde en az 2 veya 3 litre su tüketmesi gerekmektedir. Suyun, sütü arttırma özelliği olduğu gibi aynı zamanda sütü besleyici hale getirdiği de tüm doktorlar tarafından belirtilmektedir. Emziren annelerin de diğer bireylerde olduğu gibi günde en az 2 litre su tüketmesi gerekmektedir.

20160727223114_su Emziren Anne Ne Yemeli | Doğum Sonrası Beslenme

 • İkinci önemli konu annelerin emzirme sürecinde asla diyet yapmamaları gerektiğidir. Emzirme döneminde sağlıklı ve dengeli beslenme oldukça önem taşımaktadır.  Diyet yapmanız halinde sizin için önemli besin maddelerinin birçoğundan mahrum kalıyor olacaksınız ve bu da zincirleme olarak bebeğinizin gelişimini etkileyecektir. Bu durumda doktorunuzun önerilerini harfiyen uygulayarak emzirme sürecinde diyet yapma fikrini tamamen aklınızdan çıkarmalısınız. Ayrıca emzirme sürecinde tek tip beslenmeden kaçınmalısınız. Günlük protein ihtiyacınızı karşılamak için hem hayvansal hem de bitkisel protein kaynağı besinlerden faydalanabilirsiniz.
 • Meyve ve sebzelerin mutlaka mevsiminde ve taze tüketilmesi gerekir. Aksi taktirde vitamini ve besleyiciliğini kaybedeceği kesindir. Bu nedenle emziren annelerin de buna dikkat etmesi gerekir. Roka, semizotu, maydanoz, kabak ve ıspanak bol bol tüketilmesi gereken sebzelerdendir.
 • Tatlı ve şeker tüketiminin süt oluşumuna hiç bir katkısı yoktur ve bir hurafeden ibarettir. Daha öncede belirttiğimiz gibi su tüketimi en sağlıklı ve en masum süt yapan besin maddesidir. Şerbet, komposto ve tatlı yiyecekler sadece kilo alımına sebep olacaktır. Emzirme sürecinde kan şekeri düşmelerine karşı meyve ve sütlü tatlılar tüketerek kalori alımını azaltabilir ve böylelikle kilo alımını engellemiş olursunuz.
 • Siyah susam, arpa, sarımsak, fesleğen, yulaf ezmesi, kimyon, keten tohumu yağı, zeytinyağı, susam yağı ve rezene emziren annelerin mutlaka tüketmesi gereken sağlıklı besin maddeleridir.
 • Haftanın 2 günü protein açısından zengin kuru baklagil grubundan barbunya, kuru fasulye ve nohut tüketerek kilo kaybı yaşamak mümkün olacaktır. Bebekte ve annede gaz şikayeti yaşanmaması adına düdüklü tencerede pişirilmesi öneriliyor. Ayrıca haşlama ve pişirme suyu da kesinlikle yemekte kullanılmamalı.  Eğer buna rağmen bebekte ve annede gaz sıkıntısı yaşanıyor ise bu süreçte daha seyrek tüketmeli veya bir süreliğine ara vermelisiniz.
 • Bebeğin gelişimine de faydalı olan ve OMEGA 3 açısından zengin olan balık grubu yine kuru baklagil gibi haftada en az 2 gün mutlaka tüketilmeli. Balık tüketimi sütünüzün daha besleyici olmasını sağlayacak ve aynı zamanda yine kilo kaybı yaşamanıza yardımcı olacaktır.  Tabi balığın taze ve mevsiminde yenilmesi gerekmektedir.

3-1 Emziren Anne Ne Yemeli | Doğum Sonrası Beslenme

Emziren Anneler için Diyet ve Zayıflama Yöntemleri

Emziren anneler, süt üretimi sırasında fazladan kalori harcarlar. Bu kalori harcamaları kilo vermenize yardımcı olabilir.

Ancak sadece emzirmeniz, kilo vermenizi sağlamayacaktır. Sağlıklı bir beslenme önerisi ile, hem bebeğinizi emzirip hem de kilo vermeniz mümkün olabilir. Emzirirken kesinlikle şok diyetler uygulamamalısınız. Şok diyetler, oldukça zararlı ve emzirme dönemi için uygun değildir. Kilo verme hızınız ne kadar yavaş olursa, o kadar kalıcı olur.

Diyetisyenler emziren anne diyeti olarak diyetler vermektedir. Bu diyetleri uyguladığınızda, ihtiyacınız olan kaloriyi alarak sağlıklı beslenebilirsiniz. Özellikle emzirirken fazladan 500 kalori almanız, kilo almanıza neden olabilir.

Bu yüzden dikkatli davranarak, mutlaka bir diyetisyen desteği ile beslenmenizi düzene sokmalısınız. Aksi halde bu dönemde de kilo almaya elverişli bir süreç içinde olduğunuz için daha zor bir durumda kalabilirsiniz.

second Emziren Anne Ne Yemeli | Doğum Sonrası Beslenme

Emziren Anneler Ne Yememeli – Uzak Durmanız Gereken Besinler

Emziren annelere özellikle yakın çevredeki aile büyükleri, tatlı gıdalar yemesi konusunda ısrarcı davranırlar. Oysa en büyük hata da bu gıdaları tüketmekle başlar.

Tatlının sütü arttıracağına inanılır ve bu nedenle helva, sütlaç, pekmez gibi sağlıklı olmayan ürünler tüketilmesi oldukça sakıncalı olmasına rağmen çok sık tercih edilir. Bu da kilolara kilo katmaya neden olur. Emziren annelerin kilo almasına neden olan yiyecekler ;

 • Helva,
 • Şerbetli ve sütlü tatlılar,
 • Çikolata ürünleri,
 • Gazlı içecekler,
 • Çay ve kahve gibi içecekler,
 • Bisküvi türü abur cuburlar.
 • Hazır gıdalar

Anneler için sağlıklı beslenme önerilerine uymak bebeğin gelişimine yardımcı olacak ve ek besinlere geçene kadar tüm vitamin ve mineral ihtiyacını karşılayacaktır. Bu nedenle emziren annelerin doğumdan sonra yeme ve içmelerine dikkat ederek hem fazla kilo alımını engelleyecek hem de bebeğin beslenme anlamındaki tüm gereksinimlerini karşılayabilecektir.

Yazının başında da belirttiğimiz gibi hamilelik sürecinde alınan kilolar sizin kontrolünüzde değildir ancak sonrasında o kilolardan kurtulma ve daha fazlasını almama eylemi tamamen sizin tasarrufunuzda olacaktır. Eğer bu konuda sıkıntılarınız mevcut ise bir uzmandan yardım alarak emzirme sürecini daha bilinçli geçirebilirsiniz ve yine emzirme dönemi bittikten sonra da yine uzmanınız aracılığı ile size uygun diyet listesini edinerek fazla kilolarınızdan kurtulabilirsiniz.

Hamilelikte Alınan Kilolar Nasıl Gider?

Hamilelikte sağlıksız beslenme nedeniyle kilo aldığınızda, doğum sonrası bu kiloları vermeniz de zorlaşmaktadır. Hamilelik döneminde 10 kilo almak ideal ve normal kabul edilir. Ancak 10 kilodan fazlası, bir çok sorunu da beraberinde getirir. Özellikle doğum sonrası ilk 10 günde alınan bu Hamilelik Kiloları otomatik olarak geri verilir. Ancak fazla kilolar kalır. Fazla kiloların gitmesi için de bebeği emzirme dönemine girildiği için, diyetler bebeğin beslenmesini olumsuz etkileyebilir.

Sağlıklı beslenmek istediğinizde ihtiyacınız olan desteği bir diyetisyenden alabilirsiniz. Diyetisyen sizin için sağlıklı bir beslenme programı  düzenleyecektir. İhtiyacınız olan beslenme sistemini uygulayarak, emzirmenin de yardımıyla 1 yıl içinde kilo verebilirsiniz.

second-2 Emziren Anne Ne Yemeli | Doğum Sonrası Beslenme

Hamilelik Sonrası İdeal Kilo Verme

Hamilelik sonrası ideal kilo verimi ayda 2 kilodur. Düzenli ve dengeli beslenerek her ay 2 kilo vermek mümkündür.

Kilo vermek istediğinizde ihtiyacınız olan besinleri tüketerek ve sağlıklı beslenerek emzirmenizi olumsuz etkilemeyecek şekilde birkaç ay içinde kilo verebilirsiniz. Özellikle tercih ettiğiniz bir zaman dilimi varsa, araya şok diyetler sıkıştırıp metabolizmanızı bozmamanız oldukça önemlidir. Şok diyetler, metabolizma hızınızı olumsuz etkileyeceği için  iki üç gün bile şok diyet uygulamanız, kilo verseniz bile verdiğiniz kiloları kısa sürede geri almanıza neden olur.

second Emziren Anne Ne Yemeli | Doğum Sonrası Beslenme

İdeal bir kilo verimi, aylık 2 – 4 kilo arasındadır ve bu kişinin metabolizma hızına göre değişiklik gösterebilir. Hamilelik sonrası kilo verme süreci herkes için farklıdır. Bu nedenle ihtiyacınız olan kalori ve harcadığınız kalori miktarına göre zamanla kilo verebilirsiniz.

Hamilelik Sonrası Kilo Vermek Sakıncalı Mı?

Fazla kilolar her zaman zararlıdır. Bu nedenle hayatınızın her alanında ideal kilonuzda bulunmanız gerekmektedir.

Hamilelik sonrası da kilonuzun kontrol altında tutulması için önemlidir. Fazla kilolar varsa, en kısa sürede verilmeli ve ideal kiloya ulaşmak için gerekli olan özen gösterilmelidir. Kilo vermek için mutlaka bir uzman desteği alıp, emzirme döneminde olduğunuz bildirilmelidir. Hamilelik sonrası kilo verilmemesi ve diyet yapılmaması konusunda konuşan kişiler, haksızdır.

second-1 Emziren Anne Ne Yemeli | Doğum Sonrası Beslenme

Kilo vermek için her zaman yaşam koşullarınıza göre bir program oluşturulabilir. Sağlıklı ve ideal kilonuzdayken, hem daha genç görünürsünüz, hem de çocuğunuzun enerji ihtiyacını en iyi şekilde karşılayabilirsiniz.

Her gün 1 saat yürümek, hareketsiz bir yaşamdan iyidir. Bebeğinizi de alıp yürüyüşlere çıkarak, sağlıklı bir hayatın başlangıcını yapabilirsiniz ve Hamilelik Kilolarınızdan kurtulmak için bugün harekete geçmelisiniz!

 

Kaydet

Kaydet

Kaydet

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.