1 Haftada 1 Beden İncelmeye Ne Dersiniz?

Soğuk günleri geride bıraktık ve yaz günlerine doğru ilerlediğimiz bu günlerde en ciddi sorunlardan biri olmaya başladı fazla kilolar. Kışın kalın kazakların ve montların altına saklanabilen kilolar, yazın giyilen ince kıyafetlerin içinde gün gibi ortada kalacak. Bu nedenle birçoğunuzda bir panik başladı bile. Fazla kilolarımı ne yapacağım? Bu hafta sizinle paylaşacağımız önerilerle bir hafta içinde bir beden incelmeniz mümkün olacaktır. Yedi adımdan oluşan bu önerilere tam olarak uyduğunuzda 3,5 kilo verebilir ve bir beden incelebilirsiniz.

Peki Nasıl Bir Beden İncelebilirim?

Uzun ve kalıcı olmayan bu yöntemi kilo vermeye başlarken uygulamanız mümkündür. Kaybedeceğiniz 3,5 kilonun tamamı yağdan gitmeyecektir. Ancak her bir kilo yağın yakılması için ihtiyaç duyulan kalorinin açık kalması sebebiyle yalnızca bir haftada 3,5 kilo saf vücut yağı yakılamamaktadır. Elbette bu hiç yağ kaybı olmayacağı anlamına da gelmemektedir.

Tavsiye edilen programda vücuttaki insülin seviyesi düşmekte ve suyla birlikte depolanmış olan karbonhidratlar da atılabilmektedir. Bu durum da vücutta su kaybı yaratmaktadır.

Programın işleyişi ise şu şekilde gerçekleşmektedir: Vücutta glikojen formunda depolanmış olan karbonhidrat yaklaşık olarak 300 ila 500 gram iken suyun içinde bu oran yaklaşık üç katına yani 1-1,5 kilo düzeyine kadar ulaşmaktadır. Azalmış olan insülin seviyesi sebebiyle böbreklerden aşırı miktarda sodyum atıldığında vücudun tuttuğu su azalmaktadır. Azalmış olan su ve vücut yağı ile beraber sindirim sisteminde sindirilmemiş besin maddeleri ve dolayısıyla sindirim yükü de azaldığında kilo vermek kolaylaşıyor. 

1-Haftada-3-Kilo-Verebilirsin

Bir Beden İnceltecek Öneriler Nelerdir?

Yedi adımdan oluşan bu önerilerin her adımını harfiyen uygulama zorunluluğunuz elbette yok. Ancak uygulanırken ne kadar titiz davranılırsa kilo veriminin de o kadar kolay olacağını unutmayın. Ancak bu noktada dikkat edilmesi gereken nokta ise şok diyetlerin kolay kilo verdirebildiği ancak bırakılması halinde tekrar kilo alımının gerçekleştiğidir. Bu sebeple programın sonrasında daha uzun soluklu sürdürülebilecek ve daha planlı bir beslenme programı uygulamanız gerekecektir. Böylece verdiğiniz kiloların geri alınmaması sağlanmış hatta kilo verimi devam edebilecektir. Peki bir beden inceltecek olan bu öneriler nelerdir? Şimdi gelelim bu maddelere.

Madde-1: Sağlıklı Besinler Tüketilmeli ve İşlenmiş Abur Cuburlardan Uzak Durulmalıdır

Tam tahıl açısından zengin olan bir diyet sizi daha rahat hedefinize doğru götürecektir. Tam tahıllı besinler diyet lifi açısından zengindir ve kilo verme sürecinde uzun süre tokluk hissi yaşattığı için daha fazla kalori almanızı engeller. Bu nedenle lif açısından zengin olan sağlıklı besinler tüketmeli ve işlenmiş her türlü abur cuburdan uzak durmalısınız. Eğer canınız atıştırmalık isterse sizin için derlediğimiz sağlıklı atıştırmalıklar başlıklarımızı ziyaret edebilirsiniz.

Sistemimize kayıtlı diyetisyenler:

Bilgi: Kendi evinizde yapabileceğiniz sağlıklı atıştırmalıklar için;

Diyet Yemek Tarifleri Yazı Dizisi: Sağlıklı Atıştırmalık Tarifleri Part -1-” 

Diyet Yemek Tarifleri Yazı Dizisi: Sağlıklı Atıştırmalık Tarifleri -2-

Diyet Yemek Tarifleri Yazı Dizisi: Sağlıklı Atıştırmalık Tarifleri -3-

Diyet Yemek Tarifleri Yazı Dizisi: Sağlıklı Atıştırmalık Tarifleri -4-” başlıklarındaki linkleri tıklayabilirsiniz. 

Madde-2: Karbonhidrat İçeriği Az ve Yağsız Protein Tüketilmelidir

Kısa süreli düşük karbonhidrat içeren diyet programları ile kilo verebilirsiniz. Bu diyet programları ile düşük karbonhidrat alımında vücuttaki şişkinlik ve su azalır. Bu sebeple bile ertesin gün tartıldığınızda kilo kaybı yaşamış gibi görebilirsiniz kendinizi. Bununla birlikte yüksek karbonhidrat alımı da metabolizmanızı hızlandırabilir ve iştahınızı azaltabilir.

Size önerimiz; bir hafta süreyle şekeri ve nişastalı yiyecekleri hayatınızdan çıkarmanız, yerine karbonhidrat içeriği düşük sebzeler ve yanında az yağlı et, yumurta ve balık tüketmenizdir. 

set_001fName_20150908215631766

Madde-3: Ağırlık Kaldırılmalı ve Yoğun Egzersizler Yapılmalıdır

Ağırlık kaldırma gibi direnç gerektiren egzersizler, düzenli yapılan aerobik egzersizleri ile aynı oranda kalori yakılmasını sağlamaktadır. Ağırlık kaldırmak diyet sürecinde düşebilecek hormon seviyelerinde de artış sağlamaktadır. Yoğun ve birbirini takip eden egzersiz (HIIT) programı etkili bir yöntemdir. Yapılan araştırmalar, beş ila on dakikalık HIIT’ın normal düzeydeki egzersize kıyasla yaklaşık olarak beş kat daha fazla kilo kaybına yardımcı olduğu ve sağlıklı olduğunu göstermektedir. Bir egzersiz sonrasında veya normal antrenmanın bir parçası olarak haftada üç ya da dört kez HIIT yani yoğun ve birbirini takip eden egzersiz programı yapılabilir.

Uygulanabilir HIIT protokolü önerileri:

  • 10X20 saniye kadar sprint yani sürat koşusu ve 40 saniye kadar dinlenme
  • Oturum:15X15 saniye sprint yani sürat koşusu ve 30 saniye dinlenme
  • Oturum:7X30 saniye sprint yani sürat koşusu ve 60 saniye dinlenme
  • Oturum:20X10 saniye sprint yani sürat koşusu ve 20 saniye dinlenme

saglikli-beslenme-1

 

Madde-4: Spor Salonu Dışında da Aktif Olmalısınız

Daha hızlı kilo kaybetme ve ekstra kalori harcamak için günlük aktivitenizi artırmalısınız. Obeziteyi engellemede ve kilo vermede egzersiz programı kadar gün içinde ne kadar aktif olunduğu da büyük ölçüde önem taşımaktadır. Mesela; masa başı bir iş ile gün boyunca aktif olunabilen bir iş arasında 1000 kalorilik bir fark oluşabilmektedir. Bu durum da yaklaşık olarak 90 ila 120 dakikalık yoğun bir egzersiz programı yapmak demektir. Bisiklete binmek, yürümek, ağırlık taşımak, merdiven çıkmak, temizlik ve ev işleri yapmak gibi hareketlerle spor dışında da kalori yakılması mümkündür.

Madde-5: İpuçları Takip Ederek Kalorinizi Azaltabilirsiniz

  • Tartın: Tükettiğiniz besinleri tartmalı ve ölçülere dikkat etmelisiniz.
  • Yalnızca Sofrada Yemek Yemelisiniz: Gün içindeki atıştırmalıklarınızı azaltmalı ve akşam yemeğinden sonra kesinlikle bir şeyler yememelisiniz.
  • Bol Sebze Tüketin: Tabağınıza bol sebze alın ve az miktarda yağ kullanın. Şekerli ve nişastalı besinlerden mümkün olduğunca uzak durun.
  • Yağsız Proteinleri Tercih Edin: Balık ve tavuk gibi daha az yağlı protein kaynaklarını tercih edin.
  • Kalorili İçecekleri Evinize Bile Sokmayın: Sıfır kalorili kahve, çay ya da maden suları en iyi dostunuz olmalıdır. Asitli ve hazır içeceklerden uzak durmalı meyveli maden sularını tüketmemelisiniz.
  • Soslara geçit vermeyin: Kalorisi fazla olan çeşni ve sosları tercih etmeyin.

Sonuç: Hedefe ulaşarak bir haftada 3,5 kilo vermek ve bir beden incelmek için yukarıda paylaştığımız ve önemle üzerinde durduğumuz önerilerimize katı bir şekilde uyum sağlamanız gerektiğini unutmayın. 

isvec-diyeti-yapanlar

Madde-6: Aralıklı Açlık Diyetleri İle Metabolizmanızı Şaşırtın

Bu madde özellikle herhangi bir sağlık problemi yaşamayanlar için geçerli bir öneridir. Açlık diyeti 24 saatin belirli zaman dilimlerinde aç kalırken belir zaman dilimlerinde de beslenmiş olarak sürdürmek anlamına gelmektedir. Zaman zaman aç kalmak kilo vermekte etkili ve kanıtlanmış bir yöntemdir. Kısa bir zaman dilimi içerisinde yemeyi kısıtlamanız alınan kaloriyi  de azaltır. 16 saatlik açlık diliminin ardından sekiz saatlik beslenme dilimi, yirmi saatlik geçen bir açlık dilimi sonrasında da dört saatlik beslenme dilimi gibi protokoller uygulanabilmektedir. Açlık diyetini aç olacağınız zaman diliminde egzersiz yapmamalısınız.

Madde-7: İpuçlarını Takip Ederek Su Tutma Oranınızı Azaltabilirsiniz

Vücudunuzun su toplama oranını azaltmak için karahindiba tüketmenizi öneriyoruz. Ayrıca kahve tercih edebilirsiniz. Kahve, sağlıklı bir kafein kaynağı olmakla birlikte yağ yakmayı artırıcı bir etkisi de mevcuttur. İntoleransa geçit yoktur. Laktoz ya da gluten gibi intolerans durumunda olan kişilerin bu besinlere ara vermesi gerekmektedir. Bununla birlikte sizi şişkin hissettiren besinlerden uzak durmalısınız. Böylece olası bir şişkinliği önlemiş olacaksınız.

saglikli-zayiflamanin-10-altin-kurali

Soru - Cevap

Leave a Reply

*Yorumlara cevap verebilmek için hesabınızın olması gerekmektedir. Buraya tıklayarak hesap oluşturabilirsiniz.