Yağ Yakmaya Yardımcı Mucize Besinler -2-

Yağ hücreleri insan vücudunda önemli bir yer tutmaktadır ancak vücut ağırlığına göre kadınlarda %25, erkeklerde ise %30’luk dilimin üzerine geçmesi sağlık sorunlarını, fazla kiloları ve bazı bölgelerdeki yağ birikimini beraberinde getirmektedir. Eklem rahatsızlıkları, kalp-damar hastalıkları, bazı kanser türleri ve şeker hastalıkları bu rahatsızlıkların en ciddi olanlarıdır.

Yaz mevsiminin kapıya dayandığı bu günlerde yağlanma problemleri olanlara destek amaçlı biz de bu hafta bu konuya değindik. Geçtiğimiz aylarda “yağ yakan mucize besinler” başlığı altında bazı besinlere yer vermiştik. Bu hafta ise makalemizin devamı niteliğinde bu besinlere ek diğer yağ yakan besinleri sizinle paylaşıyor olacağız.

Siz de ideal kilonuza ulaşabilmek, istemediğiniz kilolarınızdan kurtulmak ve vücudunuzdaki yağlanma oranını minimum seviyeye kadar düşürebilecek olan bu besinleri hayatınıza dahil etmeli ve mutlaka sağlıklı beslenme programınızda düzenli tüketimine özen göstermelisiniz.

Yeşil Çay

Yeşil çayın etken maddesi kateşin olarak adlandırılmakta ve vücuttaki yağ yakımını artırarak yağ oranının azalmasına yardımcı olmaktadır. Yapılan bazı araştırmalarda yeşil çayın tok tutucu özelliğinden de bahsedilmektedir. Kaliteli bir antioksidan kaynağı olarak gösterilen yeşil çay metabolizmanın hızlanmasında da yardımcıdır. İçeriğinde bulunan kafein sebebi ile tansiyon hastalarının kontrollü kullanmaları önerilmektedir. Yeşil çay aynı zamanda sindirim sisteminin düzenli çalışmasını da sağlamaktadır. Ancak sürekli kullanım sonucunda bir tembellik söz konusu olabilir. Bunu önlemek adına yeşil çay tüketimi on beş günlük periyotlarda kullanılabilir bir hafta ara verilir ve tekrar on beş günlük periyotta kullanımı söz konusu olabilir.

her-gun-yesil-cay-icmenin-6-faydasi-25266-1122016163407

Kahve ve Siyah Çay

Kahve ve siyah çay içeriğinde bulunan kafein sayesinde vücut çalışmasını hızlandırmakta ve kilo kaybına yardımcı olmaktadır. Özellikle şeker ve yağ yakımının artması ile yağ dokusunun azaldığı yapılan bazı çalışmalarla desteklenmektedir. Gün içinde bir ila 1,5 su bardağı ile sade kahve ya da bir kare bitter çikolata tüketilmesine beslenme uzmanları izin vermektedir. Günde kişiye göre üç ila beş fincandan fazlası önerilmemektedir. Aşırı tüketim söz konusu olursa uykusuzluk problemleri ile birlikte hipertansiyon ve taşikardi problemlerine de yol açabilmektedir.

Yosun

Kahverengi yenilebilen deniz yosunu metabolizmayı hızlandırıcı etkisine sahiptir ve yağ yakma potansiyeli ile bilinmekte olan doğal bir moleküldür. Vücudun kalça, basen ve bel bölgesinde birikmiş olan adipoz dokusu yağlarının azalmasında oldukça etkilidir.

Sistemimize kayıtlı diyetisyenler:

Baklagiller ve Arpa

Baklagiller besin grubu lif oranı yüksek besinlerdir ve yağ yakımını artırmaktadır. Ayrıca kan yağlarının düzenlemesine de yardımcı olmakta ve tokluk hissinin uzun sürmesini sağlamaktadır. Bu nedenle mutlaka haftada en az üç öğün baklagiller grubunda yer alan besinler tüketilmelidir.

Öneri: Kuru baklagiller grubundaki besinler ve faydaları hakkında daha kapsamlı bilgi için “Kalıcı Kilo Vermek İsteyenlere Dr. Ayça Kaya’dan Öneri: Kurubaklagillerbaşlıklı makalemize linki tıklayarak ulaşabilirsiniz. 

72d284dc922189a40e0f0672d7237d2e

Yumurta

Protein içeriği yüksek bir besin maddesi olan yumurta, özellikle ağır spor programı uygulayanlarda doku ve kas kaybını önlemektedir. B12 vitamini açısından zengindir. Proteinlerin vücut çalışma hızını artırdığı yapılan bilimsel araştırmalarla kanıtlanmıştır.

Kaktüs

Besinlerden alınmış olan yağa bağlanarak vücutta yağ ve lif bileşeni oluşturmakta olan kaktüs, yağın vücuttan atılmasını sağlamakta ve kilo kontrolüne yardımcı olmaktadır. Kaktüs yağı bloke etmekte ve metabolizmayı hızlandırmaktadır.

Ananas

Tropikal meyve grubunda yer alan meyveler C vitamini ve lif açısından oldukça zengin olan besin maddelerindendir. Bu grupta yer alan meyvelerden özellikle ananas içeriğindeki bromelain enzimi sayesinde yağ yakımını artırmakta ve vücutta biriken fazla suyun atılmasına da yardımcı olmaktadır. Ayrıca mineral açısından zengindir ve özellikle diyet sürecinde tüketilmesi şiddetle önerilmektedir.

a51389776803_d

Hindiba

Metabolizmayı hızlandırma etkisine sahip olan hindiba, içeriğindeki “intybin” ve “taraxin” sayesinde yağ yakıcı özelliğini de taşımaktadır. Hazmı kolaylaştırmakta, vücutta bulunan asitlerin atılımında ve metabolizmanın düzenli çalışmasını sağlamaktadır. Ayrıca tokluk hissinin uzun sürmesini sağlayarak iştahı azaltır ve gün içinde fazla kalori alınmasını önler. Tatlı isteğini de köreltebiliyor.

Su

Su tüketimi metabolizmayı düzenlemekte ve vücut için büyük önem taşımaktadır. Vücuttaki zararlı maddelerin atılmasını sağlamaktadır. Tek başına su içmek kilo verimini sağlamaz ancak diyet sürecinde de mutlaka hayatınızın baş köşesinde yer almalıdır. Gün içinde en az 2 ila 2,5 litre su içilmesi gerekmektedir.

Yoğurt ve Süt

Kalsiyum açısından zengin olan bu besinlerin açlığı kontrol ettiği ve zayıflamaya yardımcı olduğu bilinmektedir. Özellikle yağsız ya da az yağlı yoğurt ve sütün yağ yakımını artırdığına dair yapılan bir çok araştırma mevcuttur.

Kırmızı Üzüm, Dut ve Kırmızı Şarap

İçeriğinde antioksidan özellik barındıran resveratrol maddesini barındırmakta olan dut ve kırmızı üzüm yağ yakıcı özelliğe sahiptir. Yine bu besinlerden üretilmekte olan kırmızı şarap da aynı etkiye sahiptir ancak kontrollü tüketimi söz konusudur.

kırmızı-üzüm

Kırmızı Biber

Kırmızı biberin içeriğinde bulunan capcaicin, vücudun ısısını artırmakta ve böylece vücudun  yağ yakma kapasitesini artırmaktadır. Baharatlı besinlerin tokluk hissi yarattığı ise yapılan araştırmalar sonucunda ortaya çıkmıştır.

Somon

Somon balığı, içeriğindeki OMEGA-3 sayesinde kilo vermeye yardımcı bir balık çeşididir. Bağışıklık sisteminin güçlenmesi için özellikle meme kanserinden korunmak için mutlaka somon balığı tüketimi gerekmektedir. Haftada en az iki öğün somon balığı ile birlikte uskumru, konserve ton balığı tüketilebilir. Ancak yağlı bir balık olması sebebiyle kolesterol hastaları için kontrollü kullanım önerilmektedir.

limonlu-kekikli-firinda-somon-baligi-tarifi

Limon, Portakal ve Greyfurt

Turunçgiller grubundan ananas için belirttiğimiz gibi C vitamini değeri yüksek olan meyveler vücuttaki yağ yakımını artırmaktadır. C vitamini suda eriyen bir vitamin çeşididir ve her gün düzenli olarak C vitamini içeren besinlerin tüketilmesi gerekmektedir. Greyfurt vücudun enerjisini artırmakta ve açlık krizlerini önleyici etkiye sahip olmaktadır.

Armut, Elma ve Dolmalık Biber

Vitamin ve mineral çeşitlilikleri dikkate alındığında bu türdeki gıdaların içeriğinde yer alan vücuda fayfalı ve yağ yakımı için elzem değer taşıyan bitkisel gıdalarda bulunmakta olan doğal kimyasallar arasında birçok diyetisyenin etken madde olarak da gördüğü flavonoidlerin yağ yakımına olan etkisi için de yıllardır süregelen deneysel çalışmalar da mevcut ve kanıtlanmış durumda. Yapılan bir araştırma sonucunda yüksek miktarda flavonoid tüketmekte olan kadınların vücut kitle indekleri önemli sayılacak ölçüde düşüş göstermiştir ve bunun devamında ise hayvanlar üzerinde sağlık açısında pozitif yönde etki yaratmak üzere yapılmış olan bazı deneylerde bahsi geçen etken yağ yakım maddesi flavonoidlerin kalori tüketimini artırdığı görülmüş ve deney gruplarının segmente edilmesiyle vücutta bulunan yağların yakımını hızlandırdığı tespit edilmiştir.

Keten Tohumu

Keten tohumunun içeriğinde bulunan “lignan” sayesinde menopoz sonrasında kadınlarda daha az miktarda vücut yağı ve vücut kitle indeksi sağlamaktadır. Her gün yoğurdunuza, kahvaltılık tahılınıza ya da salata sosuna bir yemek kaşığı keten tohumu ekleyerek yağ yakımınızı kolaylaştırabilirsiniz.

dcf414f16921a4af21ac616ad72abd6b_shutterstock_329102534jpg_610x

Sirke

Yapılmış olan araştırmalar sirkenin vücudun yağlarını parçalamasına yardımcı enzim üreten genleri harekete geçirdiğini söylemektedir. Sodayla ya da sütle seyreltilerek yaklaşık bir yemek kaşığı kadar sirke her gün tüketilmelidir. Ayrıca sirke solunum hastalıklarından anemiye, varisten nasırlara kadar bir çok rahatsızlıkta fayda sağlayacak bir besin olarak kabul edilmektedir. Bununla birlikte boğaz ağrısında ve baş ağrısında iyileştirici bir etkiye sahiptir. Ateş düşürür, diş ve göz iltihaplanmalarını iyileştirir.

Bilgi: Makalemizin diğer yazısı olan “Yağ Yakmaya Yardımcı Mucize Besinler” başlığına ulaşmak için linke tıklayabilirsiniz. 

Ayrıca bu hafta yağ yakımı konusunu kapsamlı inceleyeceğimizi makalemizin başında da belirtmiştik. Yine yağ yakımında size destek olacak öneriler için “Nasıl Zayıflarım” başlığındaki linki tıklayabilir ve yağ yakımı için önem taşıyan altın kuralları inceleyebilirsiniz. 

biotin-supplement-for-beard-and-mustache-growth

 

Kaydet

Soru - Cevap

Leave a Reply

*Yorumlara cevap verebilmek için hesabınızın olması gerekmektedir. Buraya tıklayarak hesap oluşturabilirsiniz.