Ünlü Diyetisyenler

Diyet yapmak kimileri için sağlıklı yaşamın olmazsa olmazı, kimileri için ise kilo verebilmek için disiplinli bir beslenme tarzı sayılabilmektedir. Bu sebeple çeşitli diyet ve sağlıklı beslenme listeleri yazılmaktadır. Bazı diyet listeleri belli hastalıkların tedavisi amacıyla yazılmakta ve sonrasında hem tedavi amaçlı hem de kilo verme amaçlı tercih edilebilmekte kimi diyet listeleri ise sadece kilo kaybı yaşayabilmek için tercih edilmektedir. Bizler de Diyetixyen ailesi olarak popüler olmuş bu diyet listelerine sık sık yer verdik ve sizlerle paylaştık. Ancak bu sefer diyet listelerine değil bu diyet listelerinin mimarı olan diyet ve sağlıklı beslenme uzmanlarına yer veriyor olacağız.

Dr. Ender Saraç

Türkiye genelinde zayıflama ve diyet denildiğinde ilk akla gelen uzmanlardan biridir M. Ender Saraç. 1959 yılında İzmir’de doğmuştur. Evli ve üç çocuk babasıdır.1989 yılından itibaren Ayurveda çalışmalarına yoğunlaşmıştır. 1989 ila 1995 yılları arasında Hollanda, Almanya, İsviçre ve Hindistan’da ayurveda gibi Hindu tıp bilimi konularında eğitim görmüştür. İzmir’den sonra İstanbul’da yaşamaya başladığı ilk yıllarda UNİFORM Sağlık ve Estetik Merkezi’nde Nükhet Duru ile birlikte çalışmışlardır. 1994 yılında ise Türkiye’nin ilk Doğal Tıp ve Estetik Merkezi alanında hizmet verecek olan Hay Sağlık Merkezi’ni kurmuş ve halen bu merkezde diyet ve sağlıklı beslenme alanında hizmet vermektedir. Bu alanda çeşitli kitaplar yazarak merkezinde tedavi olma inkanı sağlayamayanlar için de faydalı olmaya çalışmaktadır. Ayrıca çeşitli televizyon programlarında, yazılı basın organlarında, seminer, panel ve konferanslarda verdiği bilgiler doğrultusunda bir çok insan için umut kapısı olmaya devam etmektedir. Ayurveda ve Aile Hekimliği dallarında ihtisas yapmış olan Dr. M. Ender Saraç’ın ayrıca Sağlık Bakanlığı’ndan onaylı akupunktur sertifikası da bulunmakta ve kendisine ait olan Hay Sağlık Merkezi’nde akupunktur alanında da hizmet vermekte ve bir çok ünlününde yer aldığı danışanlarını sağlıklı yaşamak adına zayıflamaya yöneltmektedir.

56935ea0402011c198779d04

Dr. Gürkan Kubilay

Televizyon programlarının en bilindik isimlerinden biri olan Dr. Gürkan Kubilay, 1962 yılında İzmir’de doğmuştur. 1991 yılında 9 Eylül Üniversitesi Tıp Fakültesi’nden İç Hastalıkları Uzmanı olarak ihtisas düzeyinde mezun olmuştur. 1994 yılında Pekin’de akupunktur üzerine kapsamlı bir eğitim almış ve aldığı bu eğitimi de Sağlık Bakanlığı tarafından onaylanmıştır. 1993 yılından bu yana obezite üzerine kapsamlı çalışmaları bulunmaktadır. Televizyon dünyasında sıkça görmeye alıştığınız Dr. Gürkan Kubilay hem gelen soruları cevaplamakta hem de sağlıklı beslenme üzerine faydalı ve kapsamlı bilgiler paylaşmaktadır. Ancak televizyon dünyasındaki tek hizmeti bu değildir. Çeşitli televizyon ve televizyon programlarında fotbol yorumculuğu da yapmaktadır.

gurkan-kubilay-d0f66d

Prof. Dr. Canan Efendigil Karatay

1943 yılında Elazığ’da doğmuş olan Prof. Dr. Canan Efendigil Karatay 1967 yılında İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi’nden mezun olmuştur. 1972 yılında ise İstanbul Üniversitesi Tedavi Kliniği’nde iç hastalıkları dalında uzmanlık eğitimini tamamlamış ve bir süre yurt dışında çeşitli alanlarda uzmanlık eğitimi aldıktan sonra 1974 ila 1976 yılları arasında İstanbul Üniversitesi Tedavi Kliniği’nde baş asistan olarak çalışmıştır. Sonraki yıllarda ise çeşitli alanlarda araştırmalar yaptı. 1997 ila 2002 yıllarında Yeditepe Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde, 2002 ila 2006 yılları arasında ise Kadir Has Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde öğretim üyesi olarak görev yapmıştır. 2006 ila 2010 yılları arasında da Türkiye’nin ilk ve tek sağlık üniversitesinde yani İstanbul Bilim Üniversitesi’nde rektör olarak meslek hayatına devam etmiştir. Halen ise burada Kardiyoloji ve İç Hastalıkları Ana Bilim Dalları’nda öğretim üyesi olarak çalışmaktadır. Karatay Diyeti’nin öncüsü olan Canan Karatay, verdiği bilgiler ve hazırladığı diyet listesi sayesinde bir çok kilolu insanın kilo vererek sağlıklı bir şekilde hayatına devam edebilmesini sağlamıştır. Karatay diyetinin dikkat çeken en önemli noktalarından biri ekmek tüketimine kesinlikle izin verilmemesidir.

 canan karatay

Dr. Murat Topoğlu

Dr. Murat Topoğlu, 1960 yılında Avanos’da doğmuştur. 1984 yılında ise Dokuz Eylül Üniversitesi Tıp Fakültesi’ni bitirmiş ve aynı yıl içinde İsviçre’de Akupunktur çalışmalarına başlamıştır. 1985 yılında ise Sağlık Bakanlığı tarafından  Sri-Lanka Kolombo’da görevli olarak akupunktur akademisinde öğrenim görmüştür. 1988 yılında ise akupunktur tedavisi ile ilgili master yapmak üzere Çin’e gitmiştir. Dünya genelinde son yıllarda hızla gelişmekte olan tıbbi ve mezoterapi ile lokal şişmanlık, selülit ve yağların azaltılması üzerine Barselona ve Paris’te eğitim almıştır. 2014 yılından bu yana Türkiye Akupunktur Derneği başkanlığı yapmaktadır. Akupunktur ile zayıflama teknikleri doğrultusunda çok önemli faydaları olmuştur. Çeşitli televizyon programlarında bununla ilgili programlara katımış ve sağlıklı kilo verme ile ilgili yararlı bilgiler paylaşmıştır. Halen ise Sağlık Bakanlığı tarafından onaylanmış olan İstanbul Medipol ve Yeditepe Tıp Fakültesi ve Ankara Yeni Yüzyıl Üniversitesi’nde akupunktur üzerine eğitim vermektedir.

Sistemimize kayıtlı diyetisyenler:

371f07a6761deb8c600440cde8a70407

 

Dr. Ayça Kaya

Dr. Ayça Kaya Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesinden mezun olmuş ve sonrasında Haydarpaşa Numune Hastanesi’nde iç hastalıkları üzerine ihtisas yapmıştır. Şişmanlık ve obezite tedavileri üzerine bir çok klinik araştırmaları vardır. Uzmanlık tezini ise karaciğer yağlanması ile risk faktörleri üzerine yapmıştır. Bir çok televizyon programında ve basılı yayın organlarında sağlıklı kilo verme üzerine bilgiler paylaşmış ve bununla ilgili çeşitli diyet listeleri yazmıştır. Ayrıca bazı televiyonlarda ise kendisi sağlıklı beslenme üzerine programlar yapmıştır. Bununla birlikte kendi kliniğinde hastalarına hizmet vermektedir.

????????????????????????????????????

Diyet ve Sağlıklı Beslenme Uzmanı Taylan Kümeli

Taylan Kümeli 1962 yılında Ankara’da doğmuştur. 1986 yılında çocukluğundan beri hayalini kurduğu Hacettepe Üniversitesi Beslenme ve Diyetetik Bölümü’nden derece alarak mezun olmuştur. 1986 ila 1988 yılları arasında ise Orta Doğu Teknik Üniversitesi Gıda Mühendisliği bölümünde, “Gıda Katkı Maddelerinin İnsan Sağlığı Üzerindeki Etkileri”konusu ile tezini hazırlamış ve yüksek lisans programını tamamlamıştır. Yirmi yılı aşkın süredir bir çok hastanede, çeşitli gıda firmalarında ve catering kuruluşlarında bilgilendirici, tedavi edici ve kurumsal diyetisyen olarak görev almıştır. 1999 yılı itibari ile sağlıklı beslenme söylemine yeni bir soluk getirmeyi amaçlamış ve açtığı Beslenme Danışmanlık Merkezi’nde kişiye özel beslenme planının ön plana alındığı ve Sentez Diyeti olarak adlandırdığı kendi yöntemini geliştirmiştir. Klinik çalışmaları arasında;

  • Diyabet beslenmesi,
  • Kilo alma ve kilo verme,
  • Kanser hastalarında beslenme,
  • Kalp ve damar hastalıklarında beslenme,
  • Sindirim sistemi hastalıklarında beslenme,
  • Çocuk, bebek ve yetişkin beslenmesi,
  •  Hamile ve emziren anne beslenmesi,
  • Menopoz beslenmesi,
  • Metabolik rahatsızlık beslenmesi yer almaktadır.

Ayrıca yaptığı bu klinik çalışmalar sonucunda bir çok ödül almıştır.
Taylan-kumeli-nereli

Diyet ve Sağlıklı Beslenme Uzmanı Dilara Koçak

Beslenme ve diyetisyenlik mesleğine gönül vermiş olan Dilara Koçak, Hacet­tepe Üniversitesi’nde “Beslenme ve Diyetetik” bölümünden 1990 yılında mezun olmuştur. Yine Hacettepe Üniversitesi’nde yüksek lisansını tamamlayarak uzmanlık ünvanını almıştır. Yurt dışında bazı hastanelerde görev aldıktan sonra kendi kliniğini açmış ve hizmet vermeye başlamıştır.  Bir çok televizyon kanalında programlara katılmış ve kendi de program yaparak bilgilerini paylaşmıştır. Ayrıca dergi ve gazetelerde köşe yazarlığı yapmıştır.

dilara-kocak

 

 

Dr. Yasemin Bradley 

9 Eylül Üniversitesi Tıp fakültesinden mezun olan Yasemin Bradley, daha sonrasında İngiltere’de bulunan ve Avrupa’nın en önemli alternatif terapi okulu olan ITEC’te “Beslenme ve Diyet” alanında da eğitim görmüş ve diplomasını almıştır. TRT televizyonlarında spikerlik yapmaya başlamış ve diğer kanallarda spikerlik ve yazılı basında çeşitli görevlerde bulunmuştur. Ancak şimdi basılı yayın organlarında sağlıklı beslenme hakkında köşe yazıları yazmakta ve TV programlarında beslenme konusunda danışmanlık yapmaktadır.

yasemin bradley

 

Diyet ve Sağlıklı Beslenme Uzmanı Selahattin Dönmez

Uzman diyetisten Selahattin Dönmez, 1995 yılında Hacettepe Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Beslenme ve Diyetetik Bölümü’nden mezun olmuştur. Metabolik hastalıklar dalında çeşitli hastane ve kurumlarda görev almış ve araştırmalarda bulunmuştur. Ayrıca yurtdışında da bir çok sertifika programlarına katılmış ve incelemelerde bulunmuştur. Çeşitli gazelerde ve dergilerde ise kendisinin öncülüğünü yaptığı ” “Fark Etmeden Diyet” yazı dizisi ile danışanlarına ve kilo sorunu yaşayanlara destek olmuştur. Bazı gıda markalarının beslenme danışmanlığını üstlenmiştir. Beslenme dergilerinde ise “fark etmeden diyet” projesi kapsamında çalışmalarda bulunmuştur. Kendi yazmış olduğu “Dönmez Diyeti” ile de yine kilo vermek isteyenlere yardımcı olmaktadır.

6jr2KTWk

 

Siz de bir proefesyonelden hizmet almak istiyorsanız diyetisyenler sayfamızdan size uygun olan hizmeti ve kişiyi seçerek sağlıklı bir vücuda ve manevi güce sahip olmaya ilk adımı atabilirsiniz.

Soru - Cevap

Leave a Reply

*Yorumlara cevap verebilmek için hesabınızın olması gerekmektedir. Buraya tıklayarak hesap oluşturabilirsiniz.