Şeker Hastaları Ne Yemeli Nasıl Beslenmeli?

Yetersiz ve dengesiz beslenmenin neticelerinden biri olan diyabet hastalığında da kronik böbrek hastalığında olduğu gibi yeme ve içme alışkanlıkları tamamen değişerek yeniden şekilleniyor.  Bazı yiyecekleri hayatınızdan çıkarmak zorunda kalırken bazı yiyecekleri de zorunlu olarak hayatınıza dahil etmek zorunda kalıyorsunuz. Ancak burada köklü bir değişiklikten bahsedilemez. Bu yazı diyabet şeker hastaları için bir başucu makalesi niteliğinde nelere dikkate etmeniz gerektiği ile ilgili tüm detayları size sunmakta: Sağlıklı okumalar!

Doktorunuz tarafından diyabet hastalığı teşhisi konulduktan sonra mutlaka size özel bir beslenme listesi oluşturacaktır. Ancak kontrol altında beslenmeyi tercih ediyorsanız yine beslenme uzmanından yardım alabilirsiniz. Her fırsatta değiniyoruz sağlıklı ve dengeli beslenmeyi yaşam tarzınız haline dönüştürmeniz gerektiğini fakat bu demek değildir ki diyabet dahil bazı hastalıklara yakalandıktan sonra bunu yapacaksınız. Vücudunuzda hastalık olsun ya da olmasın yine de yapmanız gereken yediklerinize ve içtiklerinize dikkat ederek vücudunuzla barışık bir hayat  sürmeniz gerektiğidir.

fft99_mf880461

Diyabet Hastalarının Beslenme Uzmanından Yardım Alana Kadar Geçen Süreçte Yapması Gerekenler

Diyabet hastası olduğunuzu öğrendikten sonra doktorunuz sizi beslenme konusunda mutlaka yönlendirecektir ve bir beslenme uzmanından yardım alınması konusunda öneride bulunacaktır. Ancak öncelikle kişi kendi doktoru olmalı ve önlemlerini almalıdır. Peki bir sağlıklı beslenme ve diyet uzmanına danışan olana kadar geçen süreçte nelere dikkat etmeli bunlara göz atalım.

 • Dengeli ve düzenli beslenmeli, ana ve ara öğünlerinize dikkat etmelisiniz. Uzun süre aç kalmanız kan şekerinizin yükselmesine ve direkt olarak halsizlik yaşamanıza sebep olacağından uzun süre açlıklardan kaçınmalısınız.
 • En az üç öğün beslenmeli, daha fazla öğün yapamıyor iseniz uzun süre tok tutan besinler tüketmelisiniz. Bu konuda “uzun süre tok tutan yiyecekler”  başlıklı yazımız size yardımcı olacaktır.
 • Diyabet hastası olsanız da olmasanız da kesinlikle riayet etmeniz gereken bazı kurallar için “sağlıklı beslenmenin temel maddeleri” konu başlığından yardım alabilir ve edindiğiniz bilgiler doğrultusunda sağlıklı yaşama adım atabilirsiniz.
 • Kan şekerinizin hızlı bir şekilde yükselmesine sebebiyet verecek şeker ve şekerli yiyeceklerle birlikte yağı ve yağlı yiyecekleri de hayatınızdan çıkarmalı ve böylelikle kilo alımınızı engelleyerek sağlıklı bir yaşam sürmeyi sağlamalısınız.
 • Bazı alkollü içeceklerin direkt olarak diyabNetle ilgisi olması sebebiyle bir uzmana danışmadan alkol tüketmekten kaçının.
 • Beslenme uzmanı ile görüşme sağlayana kadar geçen süreçte tükettiğiniz yiyecek ve içeceklerin listesini tutmalı ve doktorunuz ile görüşmeye gittiğinizde mutlaka paylaşmalısınız. Bu doktor ya da beslenme uzmanınızın hem sizi daha iyi tanımasına hem de beslenme alışkanlıklarınızı öğrenerek size en uygun listeyi oluşturmasına yardımcı olacaktır.

images

Gün İçinde Kaç Öğünle Beslenmeli ve Öğün Aralıkları Ne Olmalı?

Diyabet hastalığında iki tip bulunmaktadır. Tip  1 ve tip 2 diyabet hastaları için beslenme ve öğün aralıkları farklılık göstermektedir. Her iki tipte de öğünler sabah kahvaltısı, öğlen yemeği ve akşam yemeği ile birlikte üç ana ve üç ara öğünden oluşmaktadır. Tip 1 diyabet hastalığı daha çok çocuk ve gençlik dönemindeki diyabet hastalıklarını kapsar. Diyabet hastalarının beslenme konusunda yaptıkları en büyük hata insülin enjekte edildikten sonra yarım saat geçmesini beklemeden hemen yemek yenilmesidir. Bu hata kan şekerinin yükselmesine sebep olmaktadır. Diğer yapılan büyük hata ise acıkmadığı için hastanın ara öğünlerini ihmal etmesi ve ara öğünlerde alması gereken besinleri tüketmemesidir. Bu da beslenme düzeninin bozulmasına sebep olur.  İnsülin desteği alan bir kişinin ara öğünlerin atlanması ya da yenilen besinlerin azaltılması kan şekerinin düşmesine sebep olur.  Kan şekerinin 50mg/dl’ninaltına süşmesi hipoglisemi olarak tanımlanmaktadır.

Tip 2 diyabetlilerin iki – üç saat aralıklarla beslenmesi gerekmektedir. Gün içinde tüketilmesi gereken besinlerin güne yayarak sık aralıklarla ve az yemek yiyerek tüketilmesi ile kan şekeri kontrol altına alınabilir ve daha az yükselmesine sebep olur. Ayrıca porsiyonlar küçültülerek daha az kalori alınması sağlanabilir.

burca-gore-diyet-hangi-burc-neleri-yemeli-burca-gore-diyet-listeleri

Diyabet Hastaları İçin Ara Öğün Önerileri

Diyabet hastalarının tedavi sürecinde insülin ya da antidiyabetik ilaç kullanan hastalara göre ara öğün değişiklik gösterebilir. Ancak değişmeyen tek bir beslenme kuralı vardı ki bu da karbonhidrat içeren yiyeceklerden günde 10-15 gram civarında  tüketilmesi gerektiğidir. Gelelim ara öğünde neler yemeniz gerektiğine. Ekmek ve ekmek grubundan herhangi bir besin tercih edebilirsiniz.  Burada bahsi geçen seçenekler arasında iki adet galeta, bir bardak yağsız patlamış mısır, yarım poğaça ya da 4-5 adet şekersiz kepekli bisküvi gibi tercihler kullanılabilir. Az yağlı süt, ayran, yoğurt ve peynir gibi gıdalar da ekmek ve ekmek grubundaki besinlere eşlik edecek seçenekler arasındadır. Böylelikle ara öğünü kuvvetli yapmış ve sonraki ana öğüne kadar açlık hissetmeyeceksiniz.

Ara öğünler için diğer bir tercih grubu sebze ve meyve grubudur. Eğer insülin kullanmanız gereken bir tedavi sürecindeyseniz ara öğünde sadece meyve tüketmek doğru bir tercih değildir. Tek başına meyve tüketimi kan şekerinizi yükseltebileceğinden ve sonraki öğüne kadar oluşabilecek hipoglisemi riskini hatırlatmamız gerekiyor.  Diğer hatırlatmamız ve mutlaka uygulanmasını yararlı bulacağımız önerimiz ise diyabet hastalarının karşılaşabileceği ani kan şekeri düşümü karşısında tedarikli olmalı ve çantalarında, araçlarında, iş yerinde kısacası her an yanında atıştırmalık uygun yiyecekler bulundurmanız gerektiğidir.

b_eat_healthy_when_you_have_type_2_diabetes_0

Diyabet Hastalarının Şeker ve Şeker İçeren Yiyeceklerin Tüketimi

Yiyeceklerde bulunan karbonhidrat kan şekerinin kaynağı olarak gösterilmektedir. Ancak bazı besinlerin kan şekerini etkileme süreci farklılık gösterebilir. Bu sebeple kan şekerini hızlı yükselten ve kan şekerini daha geç yükselten karbonhidratlı yiyecekle olmak üzere iki ayrı grupta yer alır.

Karbonhidrat İçeren Yiyecekler

 • Şeker, şekerli yiyecekler grubundan; bal, reçel, marmelat, pekmez, hazır ve şekerli meyve suları, asitli içecekler, çikolata, dondurma gibi besinler
 • Un ve undan yapılan besinler grubundan; ekmek, yufka, erişte ve makarna
 • Pirinç, bulgur, kuru baklagiller, patates
 • Sebze ve meyveler
 • Süt ve yoğurt

Şeker ve şeker içeren yiyeceklerin vücudunuza enerji verdiği herkesçe bilinen bir etkidir ancak bu tür besinlerin tüketilmesi kan şekerinin kontrolünü bozmaktadır. Sofra şekeri, reçel, pekmez, marmelat, bisküvi, hazır meyve suları, bal, pasta, kek, helva ve birçoğunuzun vazgeçemediği çikolata gibi besinlerin içindeki karbonhidrat basit karbonhidrattır. Yani kan şekerini hızlı yükseltebilir. Ayrıca bu besinler, beslenme uzmanları tarafından uzak durulması gereken besin maddeleri arasında yani “yasaklı” listesinde yer almaktadır. Diyabetin yanı sıra diş çürükleri, kilo alımı ve beraberinde gelen şişmanlık yani obezite, kalp hastalıkları ve bağırsak hastalıklarına da sebebiyet vermektedir.  Sizin ve vücudunuzun ihtiyacı olan enerjiyi kompleks karbonhidrat grubundan karşılayarak ani kan şekeri yükselmeleri önleyebilirsiniz.

Sebze, meyve, pilav, makarna, ekmek, çorba ve kuru baklagil gibi besinler kompleks karbonhidrat grubundadır. Bu besinler vücudumuzda şekere yani diğer adıyla glikoza dönüşmektedir. Ancak bu besinleriniçerdiği karbonhidratların şekere parçalanma hızı yavaş olduğundan kan şekerini daha yavaş ve geç yükseltmektedir. Bu nedenle size önerimiz market alışverişi yaparken satın alacağınız ürünün “içindekiler” başlığı altında yer alan kısımda glikoz, sukroz ve şeker bulunan yiyecekleri mutlaka not alarak doktorunuza ya da diyetisyeninize iletmeniz olacaktır.

seker-hastaligi

Diyabet Hastalarının Sağlıklı Beslenme İçin Yemesi Gereken Besinler Nelerdir?

Diyabet hastalarının tedavi sürecinde beslenme alışkanlıklarında değişiklik yapmaması hastalık öncesinde sağlıklı ve dengeli beslenme kurallarına uyup uymamasında gizlidir. Doğru bir şekilde uygulanan sağlıklı beslenme planı ile diyabet hastası için gerek duyulduğunda besin piramidi ve besin değişim listesinden yardım alabilir. Diyabet hastası olmayana bir bireyin de şeker tüketimine sınır koyması, doymuş yağ ve kolesterol açısından zengin olan et, süt, peynir, yoğurt, yumurta gibi besinlerin belli oranlarda tüketmesi, az miktarda ve sık sık yemek yemesi gerekmektedir.

Diyabet hastalarının da sağlıklı bireylerde olduğu gibi, dengeli ve sağlıklı beslenmesi için aşağıdaki besinleri dengeli ve düzenli bir şekilde tüketmesi uzmanlar ve doktorlar tarafından da tavsiye edilmektedir.

Karbonhidrat Grubu

 • Tahıllar
 • Un
 • Undan yapılmış besinler
 • Kurubaklagiller
 • Patates
 • Sebze ve Meyveler

Protein Grubu

 • Et
 • Süt
 • Yumurta
 • Peynir
 • Yoğurt

Yağ Grubu

 • Yağ ve et
 • Yumurta
 • Peynir
 • Süt
 • Yoğurt

Vitamin ve Mineral Grubu

 • Sebze ve meyveler başta olmak üzere tüm besinler

Posalı Yiyecekler

 • Sebze
 • Meyve
 • Tam taneli tahıllar

Diyabet Hastalarında Tip 1 ve Tip 2 Beslenme Kuralları

Günümüzde 400 milyona yakın kişiyi etkilemekte olan Diyabet hastalığı en yaygın hastalıklarından biri olma özelliğini de taşımaktadır. Ülkemizde ise bu sayı yaklaşık 7 milyona ulaşmaktadır. Tedavisi çok mümkün olmayan ve ömür boyu süren kronik diyabet hastalığı ölümcül risk taşımaktadır. İlaçla kontrol altına alınabilecek olan diyabet hastalığında  ilerleme yavaşlatılır ve  başka hastalıklara sebep olması engellenebilir. Diyabet hastalığını taşıyan biraylerin varis, kalp rahatsızlıkları, katarakt, ileri derecede göz hastalıkları ve kalp krizi gibi riskler taşımaktadır. Diyabet Hastalarında Tip 1 ve Tip 2 Beslenme yazımız size bu riskler karşısında bir an önce diyabet hastalığı kontrol altına almanız için destek olacaktır. Ancak sağlıklı ve dengeli beslenme kuralları dahilinde beslenen bir diyabet hastası hem daha sağlıklı bir yaşam sürecek hem de yaşamını daha kaliteli hale dönüştürecektir.

Diyabet tedavisinde İnsülin tedavisi+Beslenme+Egzersiz, Egzersiz+Beslenme, Egzersiz+Beslenme+ağızdan alınacak anti-diyabetik ilaçlar, Egzersiz+Beslenme+ağızdan alınacak anti-diyabetik ilaçlar+insülin gibi yöntemler uygun görülür ve uygulanır.  Ancak tüm bu tedavi yöntemlerinde asıl dikkatin çekilmesi gereken konu ise beslenmedir. Bu hastalık karşısında teşhisi koyan doktorun önerilerinin yanı sıra mutlaka bir doktordan yardım alınmalı. Ekstra desteğin sebebi ise diyabet hastalığının düzeyine ve tipine göre kişiye özel beslenme programı gerektirdiğidir.

Diyabet hastalığında Tip 1 diyabet hastalığı ve Tip 2 diyabet hastalığı olmak üzere iki tip mevcuttur. Beslenme kuralları arasında farklılıklar bulunan Tip 1 ve Tip 2 beslenmelerinde bazı ortak noktalar bulunuyor olsa da birbirinden farklıdır.

Diet sweet on plate

Tip 1 Diyabet Beslenmesinde Uyarı ve Önlemler

 • Tip 1 diyabet daha çok gençlik ve çocuk döneminde görülmektedir.
 • Tip 1 diyabetin görülme oranı %10 civarındadır.
 • Sık idrara çıkma, çok fazla su içmek ve ani kilo kaybı diyabet belirtilerindendir.
 • Tip 1 diyabet hastalarının hayatı boyunca enjeksiyon ile insülin alması gerekmektedir. Bu nedenle tip 1 diyabet insüline bağımlı diyabet olarak kabul edilmektedir.
 • İnsülin pankreas organının beta hücreleri tarafından yapılmaktadır ve tip 1 diyabet hastalığı beta hücrelerinin bozulması sonucu oluşmaktadır.
 • Tip 1 diyabette insülin takviyesinin yanı sıra fiziksel aktivite ve beslenme de büyük önem taşımaktadır. önemlidir.
 • Tüketilecek besinlerin posa değeri çok önemlidir ve yüksek oranda posa içeren besinler tercih edilmelidir.
 • Tip 1 diyabette kan şekeri kontrolünün olması zorunludur ve kan şekeri yükselmesine sebep olan karbonhidrat sınırlandırılması olmalıdır.
 • Basit şeker kullanımları bir beslenme uzmanının kontrolünde izin verilen ölçülerde kullanılmalıdır.
 • Tip 1 diyabet hastalığında ani kan şekeri düşmesi ve yükselmesi çok önemli bir o kadar da yüksek risk taşıyan bir durumdur. Yolda bu duruma maruz kalarak başınıza bir şey gelmesi ihtimaline karşılık üzerinizde bu hastalığı taşıdığınıza dair bir not bulundurmalısınız.
 • Tip 1 diyabet, immün sistemin kendine karşı bir savaş açmasının sonucunda oluşan otoimnün bir hastalıktır.
 • Tip 1 diyabet hastası, hipoglisemide yani kan şekeri düşmesinde hafif bir etki görüyorsa bir çay bardağı meyve suyu verilebilir. Eğer bir düzelme gerçekleşmediyse beş adet kesme şeker suda eritilip yavaş yavaş hastaya içirilebilir. Ancak dikkat edilmesi gereken konu, şekerli suyun hastada bilinç kaybı yok ise verilmesidir. Eğer bilinç kaybı varsa glokagon enjeksiyonu uygulanmalıdır.
 • Tip 1 diyabet hastası, hiperglisemi yani kan şekeri yükselmesinde ise insülin kullanmalı ve doğru miktarda alınıp alınmadığı kontrol edilmelidir. Ayrıca su tüketimine dikkat edilmelidir. Sorunda düzelme görülmüyorsa bir doktordan yardım alınmalıdır.
 • Gebelikte de diyabet hastalığı yani gestasyonel diyabet görülme riski yüksektir. Eğer birinci derece akrabalarda da diyabet hastalığı yaşanıyor ise bu risk daha da artmakta ve doktor gözetiminde olmalıdır.

seker-detoksu-nasil-yapilir-faydalari-nelerdir-690x461

Tip 2 Diyabet Beslenmesinde Uyarı ve Önlemler

 • Tip 2 diyabet hastalığı çoğunlukla 40’lı yaşlardan sonra görülmektedir.
 • Genellikle obez riski taşıyanlarda ve obezlerde görülen bir hastalıktır. 
 • Ailede diyabet hastalığı olan bireyler, dört kg üzerinde bebek dünyaya getiren anneler ve stresli kişiler bu hastalığın risk grubunda yer almaktadır.
 • İnsülinden bağımsız diyabet türüdür. Bu noktada tip 2 diyabet hastaları beslenmenin önemi nüksetmekte ve beslenmesine dikkat edilmesi halinde kan şekerini dengede tutabilmektedir.
 • Basit şeker tüketilmemeli ve yerine kompleks şeker tercih edilmelidir.
 • Günlük 25-30 gram civarında posa tüketimi olmalıdır.
 • Öğün aralıkları çok uzun olmamalı ve günlük 6-7 öğün ile beslenilmelidir. Uzun süren açlıklar hipo glisemi yani kan şekeri düşüklüğüne sebep olmaktadır.
 • Tip 2 diyabetin en önemli belirtileri sık idrara çıkma, çok su içme, ağız kuruluğu, açlık hissetme, ciltte oluşan yaraların uzun süre iyileşmemesi, el ve ayaklarda karıncalanmalardır.
 • Hipertiroid, pankreas rahatsızlıkları tip 2 diyabet sebeplerindendir.
 • Tip 1 diyabette olduğu gibi beslenme ve egzersiz oldukça önemlidir. Egzersiz hafif başlamalı ve gittikçe şiddeti artırılmalıdır. Egzersiz esnasında hipoglisemi riskine karşılık  hasta yanında karbonhidrat içeren besinler bulundurmalıdır.

sebze

Kaydet

Kaydet

Kaydet

Kaydet

Kaydet

Soru - Cevap

Leave a Reply

*Yorumlara cevap verebilmek için hesabınızın olması gerekmektedir. Buraya tıklayarak hesap oluşturabilirsiniz.