15 Haziran 2020, Pazartesi

Sonbahar Detoksu İçin Altın Besinler

Mevsim geçişlerinde vücutta oluşan değişimlerin olumlu ya da olumsuz etkileri herkesçe bilinmektedir. Olumsuz yöndeki etkileri hiç kuşkusuz daha fazladır. Bu olumsuz etkileri ortadan kaldırmak için çeşitli detoks yöntemlerinden bahsedilmektedir. Biz de bu yazımızda sonbahar ve kış ayları için hem yararlı hem de etkili besin maddeleri ile detoks yöntemlerinden bahsedeceğiz.

Turp

“Turp gibi olmak” deyimi turpun tüketildiğinde ne kadar olumlu etkileri olduğunu gözler önüne seriyor. Turp, safra sıvısını artırmaya yardımcı olmakta ve safra kesesi ile karaciğerin sağlıklı kalmasına yardımcı olmaktadır. Ayrıca lif içeren turp sindirimi güçlendirmektedir. Sağlıklı sindirim sistemi ve boşaltım sistemine sahip olmak istiyorsanız lif içeren turp sizin için önemli bir besin maddesi olacaktır. Ayrıca diyabet riskini azaltmakta, kalp hastalıklarından korumakta ve kolon kanseri riskini oldukça aşağıya çekmektedir. Sindirimi kolaylaştırması ile kabızlık tedavisinde kullanılan yardımcı besin maddesidir.

Kilo vermeye etkileri de diyet listelerinin vazgeçilmezi olmasını sağlamıştır. Yaklaşık 9 gram civarındaki orta boy bir turp sadece 1 kalori içermektedir. Ara öğünlerde tüketilmesi tokluk hissinin uzun sürmesine yardımcı olacaktır. Ayrıca salatalarda da bol limonla kullanımı tavsiye edilmektedir.

turp-ne-zaman-ekilir Sonbahar Detoksu İçin Altın Besinler

Zerdeçal

Zencefilgiller familyasından olan zerdeçal, turp gibi her derde deva niteliğinde bir bitkidir. Hindistan safranı olarak da bilinmektedir. Bazı kanser çeşitlerinin tedavisinde kullanılmaktadır. Orta düzeydeki diyabet hastalıklarında iyileştirici etkisi mevcuttur. İnsülin görevi gördüğü için kan şekerini dengeler. Bazı araştırmalar kolesterol seviyesini de dengede tuttuğunu göstermektedir. Kilo verdirici etkisi sebebiyle diyet sürecinde kullanımı tavsiye edilmektedir. Yoğurtla birlikte kullanımı mümkündür. Yemeklerle birlikte bir çay kaşığı kullanılabilir.

Zerdeçal-artrit-hastalığına-yakalanma-riskini-zalatır. Sonbahar Detoksu İçin Altın Besinler

Limon

Turunçgillerden olan limon vücutta eliminasyon işlemlerine ve sindirime destek olmaktadır. C vitamini içermesi sebebiyle gribe karşı vücudu güçlendirir. Anti bakteriyel ve antioksidan etkileri mevcuttur. Demir, kalsiyum, fosfor ve bir çok mineral içerir. Karaciğeri ve bağırsakları temizler. İçerdiği asit ile yağ yakıcı özelliğine sahiptir. Sabahları uyanır uyanmaz limonlu su içilmesi tavsiye edilmektedir. Yemeklerin yanında bol limonlu salatalar tüketebilirsiniz. Ayrıca bazı beslenme uzmanları da ekşi tadı ile sindirim sistemindeki safra akışını düzenlediğin savunmaktadır. Limon kabuğu da detoksifikasyonu destekleyen bir antioksidandır.

limon-shutter-6-custom-1 Sonbahar Detoksu İçin Altın Besinler

Sarımsak

Sarımsağın kalbi koruduğu ve bağışıklığı desteklediği herkes tarafından biliniyor. Ancak içerdiği sülfür bileşenlerinin detoksifikasyonu da desteklenmesinde rol oynadığı artık gündemde. Detoks yapacaksanız sarımsak mutlaka listenizde olması gereken bir besindir. Sarımsak kalp ve dama hastalıkları tedavisinde pıhtılaşmayı önleyen alojene içermektedir. Alojene kanda bulunan bazı trombositlerin (hücrelerin) yapışkan haline gelmesini önlemekte ve damar içinde topaklaşmayı engellemektedir. Antioksidandır ve kalp krizi riskini azaltır. Sindirime yardımcı olur ve kilo verimini destekler.

481891381548570_1260786112 Sonbahar Detoksu İçin Altın Besinler

Enginar

16. yy. da Avrupa’da soylu bir bitki olarak bilinen enginar artık günümüzde hemen hemen her sofrada tüketilen bir yemek olmaya başladı. Yüksek oranda lif içeren enginar yaprakları sindirimi kolaylaştırır. Kolesterol üzerindeki etkileri araştırmalar sonucunda pek olumlu olduğu söylenemez. Yüksek oranda demir içeren enginar demir eksikliği anemisi için tedavi sürecinde en çok tercih edilen besinlerden biridir. Düzenli tüketildiğinde idrar söktürücü özelliği de gün yüzüne çıkmakta ve vücutta ödem oluşmasına engel olmaktadır. Detoks yaparken mutlaka tüketilmelidir.

enginarli Sonbahar Detoksu İçin Altın Besinler

Lahana Turşusu

Fermente edilmiş olan lahana içerisinde yararlı probiyotikler içermektedir. Probiyotikler sindirim sistemini rahatlatma özelliğine sahiptir. Bağırsaklar yalnızca sindirimi değil bağışıklık sistemini de destekleyen milyonlarca bakteri içermektedir. Bu faydalı flora olmadan sindirim sistemi kabızlık, şişkinlik ve gaz gibi tehlikeli unsurlar oluşturmaktadır. Kabızlık kan akışında ve bağırsaklarda toksik atıkların birikmesine ve kanser riskinin artmasına neden olur. Bunu önlemek için de fermente edilmiş besinleri hayatınızdan çıkarmak yerine aksine hayatınıza dahil etmelisiniz.

Bu yazımızda sonbahar ve kış detoksu ile ilgili bilgiler paylaştık. Detoks vücuttaki zararlı toksiklerin dışarı atılması işlemidir. Bunu da bazı besinlerle ve beslenme biçimi ile sağlayabileceğinizden daha önce yayınladığımız “Sağlıklı Detoks İçin Öneriler” başlıklı yazımızda bahsetmiştik. Konu ile ilgili detaylara buradan ulaşabilir ve detoks ile ilgili sorularınıza da yanıt bulabilirsiniz.

s-3f15552d418a7b937381d2d141bc2b35e222a1f3 Sonbahar Detoksu İçin Altın Besinler

 

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

diyetisyen-banner-reklam-e1586021839943 Sonbahar Detoksu İçin Altın Besinler

Önerilen Yazılar

Kış Aylarında Alınan Kilolarla Vedalaşma Vakti Geldi

Kış aylarında ne kadar dikkat edilirse edilsin eğer düzenli beslenme ve düzenli spor programı söz konusu değilse kilo alımı da kaçınılmaz oluyor. En fazla...

Çocukları Sağlıklı Beslenmeye Alıştırmak İçin Püf Noktalar

Çocuğunun tabağına koyduğu sağlıklı besinlerin tamamını yediğini görmek her annenin hayalidir aslında. Annelik iç güdüsü ile her zaman daha fazla yesin, hastalanmasın, zayıf olmasın...

Ramazan Ayı 27. Gün İftar Menüsü

Ramazan Ayı'nın 27. gününe geldik yani artık sonlarına yaklaştık. Biz de iftar menülerimizin sonlarına yaklaştık. Sizin için hazırladığımız menülerimizde mümkün olduğunca farklı yemek tarifleri...

Kerevizin Faydaları Nelerdir ve Neye İyi Gelir?

Sebzeler yazı dizimiz bu hafta kereviz ile devam ediyor. Kereviz, ıspanak ve elma gibi oldukça düşük kalorili bir besin maddesidir. Çok fazla bilinmiyor ve...

Son Yorumlar