Sonbahar Detoksu İçin Altın Besinler

Mevsim geçişlerinde vücutta oluşan değişimlerin olumlu ya da olumsuz etkileri herkesçe bilinmektedir. Olumsuz yöndeki etkileri hiç kuşkusuz daha fazladır. Bu olumsuz etkileri ortadan kaldırmak için çeşitli detoks yöntemlerinden bahsedilmektedir. Biz de bu yazımızda sonbahar ve kış ayları için hem yararlı hem de etkili besin maddeleri ile detoks yöntemlerinden bahsedeceğiz.

Turp

“Turp gibi olmak” deyimi turpun tüketildiğinde ne kadar olumlu etkileri olduğunu gözler önüne seriyor. Turp, safra sıvısını artırmaya yardımcı olmakta ve safra kesesi ile karaciğerin sağlıklı kalmasına yardımcı olmaktadır. Ayrıca lif içeren turp sindirimi güçlendirmektedir. Sağlıklı sindirim sistemi ve boşaltım sistemine sahip olmak istiyorsanız lif içeren turp sizin için önemli bir besin maddesi olacaktır. Ayrıca diyabet riskini azaltmakta, kalp hastalıklarından korumakta ve kolon kanseri riskini oldukça aşağıya çekmektedir. Sindirimi kolaylaştırması ile kabızlık tedavisinde kullanılan yardımcı besin maddesidir.

Kilo vermeye etkileri de diyet listelerinin vazgeçilmezi olmasını sağlamıştır. Yaklaşık 9 gram civarındaki orta boy bir turp sadece 1 kalori içermektedir. Ara öğünlerde tüketilmesi tokluk hissinin uzun sürmesine yardımcı olacaktır. Ayrıca salatalarda da bol limonla kullanımı tavsiye edilmektedir.

turp-ne-zaman-ekilir

Zerdeçal

Zencefilgiller familyasından olan zerdeçal, turp gibi her derde deva niteliğinde bir bitkidir. Hindistan safranı olarak da bilinmektedir. Bazı kanser çeşitlerinin tedavisinde kullanılmaktadır. Orta düzeydeki diyabet hastalıklarında iyileştirici etkisi mevcuttur. İnsülin görevi gördüğü için kan şekerini dengeler. Bazı araştırmalar kolesterol seviyesini de dengede tuttuğunu göstermektedir. Kilo verdirici etkisi sebebiyle diyet sürecinde kullanımı tavsiye edilmektedir. Yoğurtla birlikte kullanımı mümkündür. Yemeklerle birlikte bir çay kaşığı kullanılabilir.

zerdecal-artrit-hastaligina-yakalanma-riskini-zalatir

Limon

Turunçgillerden olan limon vücutta eliminasyon işlemlerine ve sindirime destek olmaktadır. C vitamini içermesi sebebiyle gribe karşı vücudu güçlendirir. Anti bakteriyel ve antioksidan etkileri mevcuttur. Demir, kalsiyum, fosfor ve bir çok mineral içerir. Karaciğeri ve bağırsakları temizler. İçerdiği asit ile yağ yakıcı özelliğine sahiptir. Sabahları uyanır uyanmaz limonlu su içilmesi tavsiye edilmektedir. Yemeklerin yanında bol limonlu salatalar tüketebilirsiniz. Ayrıca bazı beslenme uzmanları da ekşi tadı ile sindirim sistemindeki safra akışını düzenlediğin savunmaktadır. Limon kabuğu da detoksifikasyonu destekleyen bir antioksidandır.

limon-shutter-6-custom-1

Sarımsak

Sarımsağın kalbi koruduğu ve bağışıklığı desteklediği herkes tarafından biliniyor. Ancak içerdiği sülfür bileşenlerinin detoksifikasyonu da desteklenmesinde rol oynadığı artık gündemde. Detoks yapacaksanız sarımsak mutlaka listenizde olması gereken bir besindir. Sarımsak kalp ve dama hastalıkları tedavisinde pıhtılaşmayı önleyen alojene içermektedir. Alojene kanda bulunan bazı trombositlerin (hücrelerin) yapışkan haline gelmesini önlemekte ve damar içinde topaklaşmayı engellemektedir. Antioksidandır ve kalp krizi riskini azaltır. Sindirime yardımcı olur ve kilo verimini destekler.

481891381548570_1260786112

Enginar

16. yy. da Avrupa’da soylu bir bitki olarak bilinen enginar artık günümüzde hemen hemen her sofrada tüketilen bir yemek olmaya başladı. Yüksek oranda lif içeren enginar yaprakları sindirimi kolaylaştırır. Kolesterol üzerindeki etkileri araştırmalar sonucunda pek olumlu olduğu söylenemez. Yüksek oranda demir içeren enginar demir eksikliği anemisi için tedavi sürecinde en çok tercih edilen besinlerden biridir. Düzenli tüketildiğinde idrar söktürücü özelliği de gün yüzüne çıkmakta ve vücutta ödem oluşmasına engel olmaktadır. Detoks yaparken mutlaka tüketilmelidir.

enginarli

Lahana Turşusu

Fermente edilmiş olan lahana içerisinde yararlı probiyotikler içermektedir. Probiyotikler sindirim sistemini rahatlatma özelliğine sahiptir. Bağırsaklar yalnızca sindirimi değil bağışıklık sistemini de destekleyen milyonlarca bakteri içermektedir. Bu faydalı flora olmadan sindirim sistemi kabızlık, şişkinlik ve gaz gibi tehlikeli unsurlar oluşturmaktadır. Kabızlık kan akışında ve bağırsaklarda toksik atıkların birikmesine ve kanser riskinin artmasına neden olur. Bunu önlemek için de fermente edilmiş besinleri hayatınızdan çıkarmak yerine aksine hayatınıza dahil etmelisiniz.

Bu yazımızda sonbahar ve kış detoksu ile ilgili bilgiler paylaştık. Detoks vücuttaki zararlı toksiklerin dışarı atılması işlemidir. Bunu da bazı besinlerle ve beslenme biçimi ile sağlayabileceğinizden daha önce yayınladığımız “Sağlıklı Detoks İçin Öneriler” başlıklı yazımızda bahsetmiştik. Konu ile ilgili detaylara buradan ulaşabilir ve detoks ile ilgili sorularınıza da yanıt bulabilirsiniz.

s-3f15552d418a7b937381d2d141bc2b35e222a1f3

 

 

Soru - Cevap

Leave a Reply

*Yorumlara cevap verebilmek için hesabınızın olması gerekmektedir. Buraya tıklayarak hesap oluşturabilirsiniz.