Sizin İçin En Uygun Diyet Hangisi – Kişiye Özel Diyet

Fazla kilolarınız var ya da mevcut kilonuzu korumak ve tekrar kilo almak istemiyorsunuz. Bunun için elbette diyet listesine ihtiyacınız var. Ancak hangi diyet listesi sizin için uygun? İşte asıl karmaşa burada başlıyor. Çünkü her uzman bu konuda farklı görüşlere sahip. Birleştikleri bir nokta var; bu da en doğru diyet programı sonuna kadar uygulayabileceğiniz ve yaşam tarzınız haline dönüştürebileceğiniz diyettir.

Diyet yapmaya karar veren herkesin ilk amacı hızlı ve çok kilo vermek oluyor ancak böyle bir diyet mevcut değil. Nedeni ise kısa sürece çok ve hızlı kilo vermek sağlık sorunlarına yol açıyor olması. Bu sebeple kısa sürece hızlı kilo verdiren diyetler sağlıksız bulunmaktadır. Çünkü hızlı verilen kilolar yine aynı hızla geri alınabilir.

Bir diyetin sağlıklı olarak kabul edilmesi için bazı kriterleri taşıyor olması gerekmektedir. Şimdi bu kriterlere göz atalım.
 33-1

Sağlıklı Diyet Programının Özellikleri

 • Egzersiz programı içeriyor olması gerekir.
 • Bütün besin gruplarını içermesi gerekir.
 • Profesyonel uzman ve doktorlar tarafından tasarlanmalıdır.
 • Yavaş ve istikrarlı şekilde kilo kaybını vadediyor olmalıdır.
 • Yemek porsiyonlarının kontrolüne dair ipuçları içermelidir.
 • Yemek aralarında ara öğünlere izin veriliyor olması gerekir.
 • İlaç desteğine mümkün olduğunca az ihtiyaç duymalıdır.
 • Sevdiğiniz yiyecek ve içeceklere az miktarlarda ve küçük porsiyonlarda yer vermesi gerekir.
 • Destek planına sahip olmalıdır.
 • Bol miktarda su içmenizi tavsiye ediyor olmalıdır.
 • Bilimsel olması gerekir.
 • Ekmek tüketimi yasaklı besinler arasında olmamalıdır.

Size uygun diyet listesini hala bulamadıysanız doğru karar vermek için bu ipuçlarını kullanabilirsiniz. Şimdi gelelim diğer sorulara. Bu sorularda aradığınız cevapları bulabiliyorsanız size en uygun diyeti uygulayabileceksiniz. Eğer kronik ya da geçici bir rahatsızlığınız mevcut ise size en uygun diyeti bulabilmek için bir uzmandan yardım alabilirsiniz. Örneğin kronik böbrek rahatsızlığınız mevcut ise ya da kalp hastası iseniz bu durumda sizin için özel bir diyet programı gerekebilir.

Benim Beslenme Tarzıma Uyuyor mu?

Diyet programınız size gün içinde altı öğün öneriyor. Doğru olan budur elbette. Ancak siz iki öğün yemeye kendinizi alıştırdıysanız biraz zorlanabilirsiniz. Ancak tercih edeceğiniz diyet altı öğün içermesi gerekir. Ayrıca çok seyahat ediyorsanız diyet programınız ev yemeklerini içermemesi gerekir. Dışarıda yemek yediğinizde de sağlıklı seçimler yapabilirsiniz buna örnek olarak Ofis Çalışanlarına Özel Beslenme yazımızı okuyabilirsiniz.

 tumblr_maz0tqbtsm1rh1qimo1_500_large

Benim Egzersiz Tarzıma Uyum Sağlıyor mu?

Diyet programlarının önerdiği egzersiz programları farklılık gösteriyor. Bazıları sıkı bir egzersiz programı önerirken bazıları için yürüyüş yeterli olabilir. Siz de diyet listenizin seçimini yaparken bunu göz önüne alarak kararınızı verebilirsiniz. Çünkü örneğin jimnastik öneren bir diyet programı başlangıçta size kendinizi iyi hissettirebilir fakat sonraları zorlayabilir. Devamını getiremeyeceğiniz bir egzersiz programı sonuca ulaşmanızda sizi çok tatmin etmeyecektir. Düzenli yapamayacağınız bir egzersiz programı öneren diyet listesi ne kadar hızlı kilo kaybı vadediyor olsa da sizin için uygun olmayacaktır. Dolayısıyla devamlılığı olabilecek egzersiz programlarını içeren diyet programlarını tercih etmelisiniz.
 saglikli-diyet

 Bu Diyeti Uzun Süre Uygulayabilir miyim?

Çokça yapılan bir hatadır. Diyet yapmaya başlamadan önce belli bir kilo hedeflenir ve diyet programının ömrü sadece o kiloya ulaşana kadardır. Oysa ki diyet programı bir yaşam tarzına dönüştürülmeli ve uzun bir zaman yayılmalı. Kilo verimi gerçekleştikten ve hedef kiloya ulaştıktan sonra da kiloyu korumak için yine uygun diyet seçilir ve devam eden süreçte bu program uygulanır. Yani uyguladığınız programın adına diyet değil sağlıklı beslenme programı derseniz  uzun süre uygulayabilir ve ulaştığınız kiloyu kalıcı hale getirebilirsiniz. 

Sonuç olarak; uzun süre uygulayabileceğiniz diyet programlarını tercih etmeli ve sağlıklı beslenmelisiniz. Diye programını uygulamayı bıraktığınız anda kilolarınız geri gelecektir.

Kolay Hazırlanabilir ve Bütçeye Uygun Besinler İçeriyor Mu?

Bazı diyet programları yurtdışı kaynaklı olabiliyor ve öğünlerde tavsiye edilen besinleri Türkiye’de bulabilmek pek mümkün olmuyor. Bulunabilenler de çok pahalı olabiliyor. Bu nedenle uygulamak istediğiniz diyet listesindeki besinleri incelemeli ve kolay ulaşılabilir, daha bütçeye uygun ve hazırlaması çok zorlamayan besinleri içeriyor ise bu diyet listesi programını uygulamak sizin için daha kolay olacaktır.

Bu konuya Ülkemizin bazı doktorları yoğunlaşmış ve yurt dışı kaynaklı diyetleri askıya kaldıracak çözümler üreterek ülkemizin kaynaklarını kullanarak diyet listeleri yazmıştır. Siz de bu diyet programlarını uygularsanız hem geleneksel yeme alışkanlıklarınızdan uzaklaşmamız  hem de uzun vadede bütçenizi sarsmamış olursunuz.

 

 akdeniz-diyeti

Ne Kadar Hızlı Kilo Vereceğim?

Yarım kilo yağ 3,500 kaloriye tekabül etmektedir. Zayıflamak istiyorsanız günlük hareketini yani kalori yakımınızla orantılı olarak kalori almanız gerekir. Günlük kalori miktarına göre diyet programınızı belirleyebilirsiniz. Tabi karşılığında egzersiz programına uymalısınız. Burada önemli olan kilo veriminizi zamana yaymanızdır. Hızlı kilo vermeyi vadeden diyetlerde yağ değil su kaybı yaşanır. Özellikle diyet sürecinin başlaması ile hızlı kilo verdiğiniz için sevinmeyin çünkü kaybettiğiniz yağ değil sudur diğer bir deyişle attığınız bu suya Ödem denir.

Bu durumu özetlemek gerekirse hızlı koşup kısa vadede yorulmak ve koşmayı bırakmaktansa yavaş yürüyüşlerle daha uzun süre yürüyebilir ve yorgunluk hissetmezsiniz. Yani hızlı kilo verip beslenme programından yorularak diyeti terketmektense yavaş yavaş kilo vermeli ve beslenme programı yaparken uzun vadeye odaklanmalısınız.
 yaza-saglikli-ve-fit-girmek-isteyenlere-diyet-onerileri-1462869653-19150683539

Sevdiğim Yiyecekleri Tüketmeye Devam Edebilecek Miyim?

Bazı diyet listelerinin katılığı çoğunlukla diyetten uzaklaştırır. En çok sevdiğiniz yiyecekler yasaklı besinler listesindedir. Ancak istediğiniz bu besinleri diyette olsanız bile tüketebilmekse Tercih edeceğiniz diyet içinde ödüller bulunduran bir program olabilir. Böylelikle hem kilo veriyor hem de sevdiğiniz yiyeceklerden uzak kalmamış olacaksınız.
fft99_mf3775863

Sürekli Olarak Ama Küçük Değişiklikler Söz Konusu Mu?

Bazı diyet programları, programı uygulamaya başladığınızda köklü değişiklikler vadeder. Ancak yıllardır sürdürdüğünüz beslenme alışkanlığını değiştirmek hiç kolay değildir. Bu durumda küçük değişikliklerle istikrarlı süregelen bir program uygulamanız böyle bir durumla karşılaşmamız adına yararlı olacaktır.

saglikli-beslenme

Diyet Programınız İlaç Desteği Veya Detoks Formülleri Öneriyor mu?

Sağlıklı bir diyet programı vitamin desteği dışında ilaç almanızı önermez.  Çünkü beslenme programınıza göre tüm mineral, vitamin ve proteinleri tüketeceğiniz besinlerden en doğal yoluyla temin ediyor olacaksınız. Detoks formülleri ise bu nokta da ayrı değerlendirilebilir. Diyet programları detoks formülleri ile vücudu alışkanlıklarını belirli süre için şaşırtma ihtiyacı hissedebilir. Detoks ile ilgili merak ettiğiniz tüm detayları “Sağlıklı Detoks İçin Öneriler” başlıklı yazımızda da bulabilirsiniz. Ancak unutulmaması gereken önemli detay detoks uygulamalarını diyet programlarının arasında belli günlerde yapmak ve kısa süreli uygulamak olmalıdır.

detoks1

Diyet Programı Esnek Mi Yoksa Detaylı Bir Plan Dahilinde Mi Olmalı?

 

Bazı bireyler diyet programının yiyecek çeşitlerinden porsiyon hesabına kadar hepsinin detaylı olmasını isterler. Bazı bireyler de kendi yiyeceklerini kendi belirlemek isteyebilir. Her iki seçenek de tercih edilebilir. Eğer bir beslenme uzmanı tarafından sizin için uygun bulunan bir programı uygulayacaksanız bu noktada “Besin Değişim Tablosu” size yardımcı olacaktır. Dilerseniz Linki tıklayarak hangi besin yerine hangi miktarda ve hangi besinleri tercih ederek değişim yapabileceğinizi görebilirsiniz. Bu tablo ile hem diyetiniz rutin hem de sıkıcı olmaktan çıkacaktır. Farklı yiyecekleri doğru miktarlarda tüketerek diyet programınızın ömrünü uzatabilirsiniz.

kilo-kontrolu-5

 Size en uygun diyeti belirleyip uygulamaya başladıktan sonra vücudunuzun tepkisini izlemeye almalısınız. Vücudunuz ne tür tepkiler veriyor? Eğer aksi bir tepki ile karşılaşırsanız yine bir uzmandan mutlaka yardım almalısınız.

Kaydet

Kaydet

Kaydet

Soru - Cevap

Leave a Reply

*Yorumlara cevap verebilmek için hesabınızın olması gerekmektedir. Buraya tıklayarak hesap oluşturabilirsiniz.