Şekeri Neden Hayatınızdan Çıkarmalısınız?

Uzmanların sürekli yeni bir zararını açıkladığı şeker, kilo sorunu olan  ya da olmayan herkes için zararlıdır. Sigara, uyuşturucu gibi zararlı maddelerin yaptığı bağımlılığın aynısı şeker tüketimi için de söz konusudur. Şekeri Neden Hayatınızdan Çıkarmalısınız bunun için size geçerli ve kabul edeceğiniz birçok sebep sunacağız!

Sofrada sağlıklı besinler ve şekerli gıdalar dururken, şekerli olanları tüketmeye alışmış bünyeler, bu gıdaları yemeden duramazlar. Çünkü şeker yedikçe, daha fazla yeme arzusu duyarsınız. Birkaç gün şekerli yiyecekler ya da abur cuburdan uzak besinler tüketmeye karar verirseniz bunu başaramadığınızı, tatlı krizi yaşadığınızı görürsünüz.

sugar

Beyninizi olumsuz etkileyen bu durum, önüne geçilmesi zor bir iştahın da habercisidir. Şekerli gıdaların zararları özellikle kilo sorunu ve diyabet gibi hastalıklara neden olduğu için çok daha ciddi boyutlara ulaşabilir.

Sağlıklı beslenmeye karar verip şekeri hayatınızdan çıkarırsanız, bir süre tatlı krizleri ile baş etmeniz gerekecektir. Bu durum sigarayı bırakma süreci gibidir. Ne kadar iradeli olursanız, o kadar kısa bir sürede bu süreci atlatırsınız.

Şeker Neden Bu Kadar Zararlı?

Şeker, vücuttaki metabolizmanın farklı bir şekilde çalışmasını sağlar. Normal bir beslenme şeklinde vücut her gün düzenli olarak belirli miktarlarda kalori yakar.

Ancak yakılan bu kaloriler, şeker tüketen insanlar için vücuda şeker depolanarak enerjinin şekerden karşılanmasına yol açar. Yani yağlar olduğu yerde kalır, şekerler enerji vererek, kilo alımı ortaya çıkar. Belirli bir yaştan sonra daha da zorlaşan kilo verme durumu, özellikle sağlıksız beslenmek ya da kaçamak adı verilen, ara sıra tatlı yeme durumlarında daha da artar.

Sistemimize kayıtlı diyetisyenler:

Vücudun şeker yerine yağ yakması için, depolardaki yağların yakımını harekete geçiren yağ yüklemesi ile beslenmesi gerekecektir. Tabi bu yağ ağırlıklı beslenme, bol bol yağ tüketeceğiniz anlamına gelmemektedir.

Şeker ve Karbonhidratla Nasıl Savaşılır?

Öncelikle bu sürecin kolay olmayacağını bilmeniz gerekir. Sigarayı bırakmak için nasıl kesin bir kararlılık gerekliyse, şekeri de bırakmak için kesin bir karar gerekmektedir.

İlk günlerde canınızın daha fazla tatlı isteyeceği kaçınılmazdır. Bu nedenle kendinizi kontrol ederek, gerekli olan diyete uygun şekilde hareket etmeniz  önemlidir. Tatlı krizlerini başarıyla atlattığınızda, hiçbir sorun da kalmayacaktır. Kendinize 21 gün ayırın. Bu 21 günü aştıktan sonra, vücudunuzun ve sağlığınızın nasıl değiştiğini fark edeceksiniz.

Zaten şekeri kestiğinizde, birkaç gün içinde kendinizi daha zinde hissedeceksiniz ve yemek yedikten sonra çöken rehavet hissinin yaşanmadığını fark edeceksiniz.

sugar2

Şeker Yenildiğinde Neler Oluyor?

Şeker ya da karbonhidrat tüketiminde beynin mutluluk hormonları harekete geçiyor. Psikolojik olarak mutlu hisseden insanlar, şeker tükettikçe artan dopaminin tüketim devam ettikçe etkisizleşmesi sonucu, daha fazla tatlı yeme ihtiyacı duyarlar.

Bu istek arttıkça, vücudun doğal mekanizması için harcanan enerji de şekerden sağlanır. Yani bunun anlamı, besinlerden alınan ve fazla olan şeker yağa dönüşür, vücutta birikir. Ancak yakılmadığı için kilo olarak kalır. Bağımlılık yaratan şeker, kilo alımının yanı sıra, sağlık açısından da zararlıdır.

Beyin ödül olarak algıladığı şekerin tüketimi ortadan kalktığında, baş ağrısı, sinirlilik ve uykusuzluk gibi bir çok sorun yaşanabilir. Ancak bu yoksunluk belirtileri, birkaç gün içinde azalarak tamamen ortadan kalkmaya başlar.

Şeker tüketimi azaltılarak değil, bir anda kesilmelidir. Çünkü her bir yediğiniz lokmada, daha fazla şeker yeme isteği duyacaksınız ve bu durum iradenize hakim olamamanıza neden olacak.

Şekerden Nasıl Uzak Durulabilir?

Şeker tüketimini birden bire kesmeniz size ilk birkaç gün zorluk çıkarsa da, doğru beslenme şekline geçerseniz, herhangi bir sorun yaşamazsınız.

Protein ağırlıklı beslenirseniz, hem daha az acıkırsınız hem de tatlı krizlerini aşmanız daha kolay olur. Şeker tüketimini ortadan kaldırmanız için gerekli olan desteği, acıktıkça su içerek alabilirsiniz. Özellikle sabah öğünlerinde yumurta tüketirseniz, haşlanmış yumurta sizi uzun süre tok tutacağından birkaç saatlik krizi aşmış olacaksınız.

Ancak akşama doğru artış gösteren tatlı yeme isteği için oyalanacak bir şeyler bulmanız uygun olacaktır. Ne kadar boş vaktiniz varsa, yemek yemeye o kadar fazla meyil gösterirsiniz.

Soru - Cevap

Leave a Reply

*Yorumlara cevap verebilmek için hesabınızın olması gerekmektedir. Buraya tıklayarak hesap oluşturabilirsiniz.