Ramazan Ayı 5. Gün İftar Menüsü

İftar menülerimiz devam ediyor. Bugün Ramazan Ayı’nın beşinci günü. Bugün için yine size lezzetli yemek önerilerinde bulunacağız. Bugün ilk yemeğimiz iftar sofralarının en güzel başlangıcı olan çorba olacak. Domates çorbasını yapıyor olacağız hep birlikte. Taze domatesle dumanı üstünde çorbalar yapmak için bizce tam zamanı ya sizce? Ramazan Ayı 5. Gün İftar Menüsü için başlayalım detaylı açıklamalarımıza!

Domates kaliteli bir C vitamini kaynağıdır. Ayrıca beta karoten, E vitamini, A vitamini, K vitamini, B grubundan ise B1, B2, B3, B5, B6 vitaminlerini içermektedir. Bununla beraber magnezyum, demir, fosfor ve potasyum minerallerini de içermektedir. Kalp ve damar hastalıklarında oldukça yararlı bir besin maddesidir. Göz sağlığı ve cilt sağlığı üzerinde de olumlu etkilere sahiptir. Sindirim sistemini düzenler. Kemik sağlığına karşı ve kansere karşı tüketimi uzmanlar tarafından tavsiye edilmektedir. En önemli faydalarından biri de kan şekerini düzenliyor ve dengede tutuyor olmasıdır.

Domatesin tüm faydalarından istifade edebilmek için Domates Çorbası Tarifi linki tıklayarak ulaşabilirsiniz.

gunes-corbasi_95eba12d-a46b-4be8-8753-d572275c3074_1

İkinci yemeğimiz ise ana yemek olarak İzmir köfte olacak. Yapımı kolay ve lezzetli olan İzmir köftesi için ille de İzmir’li olmanıza gerek yok tabiki de. Ege rüzgarlarını sofralarınıza taşıyacak İzmir’in simgesi haline gelen İzmir köftesini yapıyor olacağız hep birlikte.

İzmir Köftesi Tarifi için linki tıklamanız yeterli olacaktır.

vp_h

Sistemimize kayıtlı diyetisyenler:

Köfte olur da yanında pilav olmadan olur mu? Anadolu’nun sadece bir bölgesinde değil her bölgesinde keyifle tüketilen bulgur pilavı çeşitlerinden sebzeli bulgur pilavını sofralarımıza taşıyacağız. Bulgur pilavı iftar sofralarında olduğu gibi sahur sofralarında da tok tutma özelliği ile tercih edilebilecek lezzetli bir pilav türüdür. Ayrıca bulgur pilavı diyet sürecinde sıkça beslenme uzmanlarının da tercih edildiği bir yemek çeşididir. Bulgur lifli bir besindir ve sindirim sistemini rahatlatmaktadır. Sinir sistemi üzerinde de olumlu etkileri mevcuttur.

Ayrıca kolesterolü ve şekeri dengede tutmaktadır. Bulgur içeriğinde B12 vitamini hariç tüm be grubu vitaminlerini içermektedir. Kaliteli folik asit kaynağıdır ve hamilelik sürecinde de tüketimi önerilmektedir. Doku yenileyici özelliğine sahiptir. Kanser hastaları için de kullanımı tavsiye edilmektedir. Bulgur tüketimi anemi hastalığına yakalanma riskini de azaltmaktadır.

Sebzeli Bulgur Pilavı Tarifi için linki tıklayabilirsiniz.

sebzeli-bulgur-pilavi

Köfte ve pilav olur da yanında buz gibi bir içecek olmadan olur mu hiç? Tabi ki hazır içeceklere karşıyız ve biz içeceklerimizi evde katkısız hazırlıyoruz. Daha sağlıklı ve daha lezzetli oluyor. Bunun ihtiyacımız olan C vitamini deposu olan limon ve portakalla beraber ferahlık katacak nane yaprakları.

Yapımı oldukça basit ve hızlı, tüketimi ise oldukça lezzetli olan  Ev Yapımı Limonata Tarifi için linki tıklayabilirsiniz.

yaza-fit-girmek-icin-lezzetli-limonata-diyeti

İftar sofralarını tatlısız düşünemiyoruz. Tatlı olacak elbette ama hafif olacak. Yemeğin üzerine ağır gelmesin diye sütlü olacak. Sütlü tatlıların da en sevileni olacak.

Tatlıların en sevileni Keşkül Tarifine ulaşmak için linki tıklayabilirsiniz.

keskul-tarifi-1

 

Kaydet

Soru - Cevap

Leave a Reply

*Yorumlara cevap verebilmek için hesabınızın olması gerekmektedir. Buraya tıklayarak hesap oluşturabilirsiniz.