Ramazan Ayı 17. Gün İftar Menüsü

Bugün soframızda balık var. Evet Ramazan Ayı’nın 17. Gün iftar menüsü için bugün OMEGA-3 yüklü bir sofra hazırlıyor olacağız. Akdeniz mutfağının da göz bebeği olan balık konuk olacak bugün sofralarımıza. İftarımıza her zamanki gibi çorba ile başlayacağız. Ancak çorbamız fileto levrekten yapacağımız balık çorbası olacak. Ardından fırında barbun balığı gelecek sofralara. Yanında ise fırında soslu patates ekleyeceğiz servis tabağımıza. Balık olur da salata olmaz mı hiç. Salata olarak yeşil bir salata tercih ettik bugün menümüzde. Tatlı mı? İşte o da balığın en tatlı ekürisi olan helva. O da sütlü un helvası olacak. Haydi şimdi hep beraber mutfağa. Şimdiden afiyet olsun.

Balık Çorbası Tarifi

Çorbayı levrek filetodan yapıyoruz ancak balığın her parçasından faydalanıyoruz çorbamızı yapmak için. Temizlediğiniz balığın kafasını ve kılçıklarını sakın atmayın. Çünkü çorbayı yaparken kullanıyor olacaksınız. Ayrıca kök sebzeler ve baharatlarla da tatlandıracağımız çorbamızı hazırlamak ise oldukça pratik. Sadece kırk dakikanızı ayırarak altı kişilik leziz bir balık çorbası yapabilirsiniz. Artık balık çorbası içmek için balıkçılara gitmeniz gerekmeyecek çünkü siz de evinizde bu leziz çorbayı yapıyor ve misafirlerinize ikram ediyor olacaksınız.

Balık Çorbası Tarifi için linki tıklayabilirsiniz.

balik-corbasi-tarifi-1

Fırında Barbun Balığı

Bugün sofralarımızın ana yemeği barbun balığı olacak. Kızartması da lezzetli ancak biz bugün fırında pişiriyor olacağız. Ege Denizi’nin incisi olarak kabul edilen barbun balığının derisi kızardığı zaman oldukça ince ve çıtır çıtır olabiliyor. Ayrıca barbun balığının eti oldukça beyaz. Fırına verirken domates, soğan ve sarımsakla da tatlandırabileceğiniz fırında barbun balığı tarifini dört kişilik hazırlayabilirsiniz. Hazırlaması ve pişirmesi ise 35 dakikanızı alacak sadece. Yediğinizde ise tadı damağınızda kalacak.

Fırında Barbun Balığı Tarifi için linki tıklayabilirsiniz.

barbun-baligi-tarifi

Sistemimize kayıtlı diyetisyenler:

Balığın Yanına İyi Gider: Fırında Baharatlı Patates

Kim patates sevmiyor diye sorsak pek az kişi çıkacağını iyi biliyoruz. Balığın yanına patatesi de yakıştırıyoruz. Peki neden bizde Fırında Barbun Balığının yanına patates hazırlamayalım dedik. Onu da baharatlandırdık ve barbun balığı gibi fırına verdik. Patates nişasta içeren bir besin olduğu için fazla tüketimi önermiyoruz ancak bazı yemekler var ki yanında olmazsa olmaz diyebileceğimiz baze besinler var. Patates de bunlardan biri. Hem ana yemeklerin yanında tamamlayıcı oluyor hem de güzel bir atıştırmalık oluyor. Hele taze patatesin kabuklarını soymadan iyice temizleyerek kabuklu fırına verdiğinizde daha da tadına doyulmuyor. Kabul ediyoruz patates kızartması apayrı bir lezzet ancak bu lezzeti mümkün olduğunda sağlıklı hale dönüştürme isteğimiz sonucunda ortaya çıkan Fırında Baharatlı Patates Tarifi dört kişilik malzemeler içeriyor ve hazırlaması ve pişirmesi ise sadece yarım saatlik bir zaman dilimini kapsıyor.

Fırında Baharatlı Patates Tarifi için linki ziyaret edebilirsiniz.

baharatli-patates-tarifi-1 Pratik Yemek Tarifleri -Diyet- Zamanla Yarışanlar İçin Pratik, Hızlı ve Sağlıklı

Balığın Yanında: Ispanak Salatası

Balığın yanında salata olmazsa olmaz. Ancak bugün bir değişiklik yapıyoruz ve salatamızı ıspanakla yapıyoruz. Magnezyum deposu olan ıspanakla yapacağımız salata tarifimizde sağlık dolu. Enerji dolu ve elbette vitamin ve mineral dolu. Üstelik salatamızın tarifi gereği ıspanağı çiğ olarak kullandığımız için içeriğinde bulunan vitaminlerin yanı sıra magnezyumundan da oldukça kaliteli yani %100 bir şekilde faydalanıyoruz. Ispanak tükettiğinizde magnezyum eksikliğinden kaynaklanan yorgunluk, halsizlik, uyuşukluk, uyku bozuklukları, dalgınlık, sinirlilik hali, sinirsel bağırsak rahatsızlıkları, yüksek tansiyon, kas krampları ve depresyon gibi belirtileri de ortadan kaldırmış olacaksınız. Paylaştığımız tarifle günlük magnezyum ihtiyacınızın çok daha fazlasını alıyor olacaksınız. Salatanın tarifinde yer alan ay çekirdeği, pirinç, buğday, kabak ve yulaf kepeği de yüksek oranlarda magnezyum içermektedir. Akılda kalması gereken önemli nokta ise magnezyum eksikliği gibi fazlalığının da bazı rahatsızlıklara sebep olabileceğidir. Bu nedenle ölçülü ve dikkatli kullanılmasını önermekteyiz. Tarifimiz iki kişiliktir. Ancak isteğe göre miktarlar artırılarak daha fazla salata elde edebilirsiniz. Hazırlanması ise oldukça pratik. Sadece 15 dakikanızı alıyor olacak.

Ispanak Salatası Tarifi için linki ziyaret edebilirsiniz.

ispanak-salatasi

Helvasız Balık Olmaz: Sütlü Un Helvası

Balık yedikten sonra gözler mutlaka ardından bir helva arayışına girmektedir. Biz de bu arayışınıza cevap verelim ve un helvasını da menüye ekleyelim istedik. Hele bir de iftardan hemen sonra yapıp sıcak sıcak yediğinizde sizi daha mutlu edeceğinden eminiz. Hazırlama ve pişirme aşaması biraz zaman alıyor olsa da bıkmadan sürekli karıştırdığınızda siz ve konuklarınız bu müthiş lezzetle bugünkü iftarınıza güzel bir final yapıyor olacaksınız. Tarifimiz beş kişilik ve hazırlama ile pişirme süresi ise 45 dakikanızı alacak.

Sütlü Un Helvası Tarifi için linki ziyaret edebilirsiniz.

sutlu-un-helvasi-tarifi

 

 
 
 
 

Soru - Cevap

Leave a Reply

*Yorumlara cevap verebilmek için hesabınızın olması gerekmektedir. Buraya tıklayarak hesap oluşturabilirsiniz.