12 Haziran 2020, Cuma

Ramazan Ayı 27. Gün İftar Menüsü

Ramazan Ayı’nın 27. gününe geldik yani artık sonlarına yaklaştık. Biz de iftar menülerimizin sonlarına yaklaştık. Sizin için hazırladığımız menülerimizde mümkün olduğunca farklı yemek tarifleri seçmeye çalıştık. Bugün yine farklı bir iftar menüsü ve tarifleri ile size fikir veriyor olacağız. Bugünün ilk yemeği Oğmaç çorbası tarifi olacak. Çorbayı ana yemek olarak teriyaki soslu çökertme kebabı tarifi izleyecek. Kebabın yanında servis tabağına ne yakışır sizce? Tabiki pilav. Biz de pilav olarak meyhane pilavı tarifini sizinle paylaşmayı tercih ettik iftar menümüzde. Salata olmazsa olmaz tabiki. Roka salatası tarifi ile leziz bir salata yapıyor olacağız. Son olarak ise tatlımız olacak. Şerbetli tatlılardan kalburabastı tatlısı tarifi yer alacak menümüzde.

Soğuk da İçilir Sıcak da: Oğmaç Çorbası Tarifi

Yaz aylarında soğuk içerseniz serinletir, kış aylarında sıcak içerseniz içinizi ısırtır. Hem doyurucu, hem besleyici olan oğmaç çorbasını iftarda tüketebileceğiniz gibi, sahurda çorba içmeyi sevenler için sahur yemeği de olabilir. Oğmaç çorbası bazı yörelerde ovmaç olarak da geçmektedir. Tarifimiz altı kişilik malzemeler içermektedir. hazırlama ve pişirme süresi ise yaklaşık bir saati bulmaktadır. Bu leziz çorbayı denemek için sizi mutfağa alalım. Oğmaç çorbası tarifi için linki ziyaret edebilirsiniz.

 1800768_620x410 Ramazan Ayı 27. Gün İftar Menüsü

Geleneksel Tatlara Yeni Soluk: Teriyaki Soslu Çökertme Kebabı Tarifi

Geleneksel tatları birçoğunuz eminiz koşulsuz seviyor ve yerinde yiyebilmek için üşenmeden şehir bile değiştiriyorsunuzdur. Peki geleneksel lezzeti kendi mutfağınızda pişirmeye ne dersiniz? İftar menülerimizde yöresel lezzetlere yer vermiştik. Ancak bugünkü yemeğimiz hem yöresel hem de dünya mutfağından esintiler içeriyor. Ege mutfağının en leziz yemeklerinden olan çökertme kebabı ile Çin mutfağının dünyaya yayılmış olan özel sosu teriyaki sosunu birleştiriyoruz ve ortaya teriyaki soslu çökertme kebabı çıkıyor. Üzerine bir de çeri domates ve parmesan peyniri ekleniyor. Sonrasında yemeyip yanında yatılıyor. Tarifimiz iki kişilik teriyaki soslu çökertme kebabı hazırlamanızı sağlayacak. Hazırlama süresi ise marinasyon süresi hariç oldukça kısa. Yaklaşık 30 dakika içinde yemeğiniz önünüzde diyebiliriz. Bu eşsiz lezzetle tanışabilmek adına Teriyaki soslu çökertme kebabı tarifi için linki tıklayabilirsiniz.

teriyaki-cokertme-kebabi-site-1 Ramazan Ayı 27. Gün İftar Menüsü

 

Rengi Salçasından: Meyhane Pilavı Tarifi 

Pilavsız etli ana yemek öksüz kalmış sayılmaz mı? Peki biz hangi etli yemeği pilavsız bıraktık? Elbette teriyaki soslu çökertme kebabının yanına da pilav eklemesek olmazdı. Ancak bu sefer bulgurdan yapılan enfes lezzetin, meyhane pilavının tarifini sizinle paylaşıyor olacağız. Diyetisyenlerimizin de sürekli söylediği şey bulgurun beyaz pirinçten daha sağlıklı olduğudur. Sebzelerle hem lezzeti hem de faydaları zenginleşen meyhane pilavını kullanacağımız malzemeler ile dört kişilik hazırlıyor olacağız. Kalabalık misafirleriniz için malzemelerin miktarını artırmanız mümkün olmaktadır. Yaklaşık 40 dakikada hazırlayabileceğiniz ve servis edebileceğiniz Meyhane pilavı tarifi için linki ziyaret edebilirsiniz.

meyhane-pilavi-tarifi Ramazan Ayı 27. Gün İftar Menüsü

 

Sosu Enfes: Roka Salatası Tarifi

Roka daha çok balık yemeklerinin yanına iyi gider dediğinizi duyuyoruz ancak neden et yemeklerinin yanında da tercih edilmesin ki değil mi? Rokanın kullanım alanı oldukça geniş. İster servis tabaklarında süsleme amaçlı ister sandviçler için de renk katıcı ve lezzet katıcı olarak çıkmaktadır karşımıza. Nerede kullanılırsa kullanılsın vitamin ve minerallerinden faydalanmak mümkün olmaktadır. Biz de vitamin ve minerallerinden sonuna kadar faydalanacağımız bir tarif paylaşıyor olacağız sisiznle. Üstelik balzemik sirkesinin ve zeytinyağının katkıları da salatamızı oldukça lezzetli yapmaya yetiyor. Çeri domatesleri ile renkleniyor. Üzerine bir de dolmalık fıstıklar serpiştirildi mi tadına doyulmuyor. Tarifimizdeki malzemeler bir kişilik roka salatası yapmanızı sağlayacaktır. Siz iftar sofranızdaki konuklarınızın sayısına göre miktarlarını artırabilirsiniz. Roka salatası tarifi için linki ziyaret edebilirsiniz.

roka-salatasi-tarifi Ramazan Ayı 27. Gün İftar Menüsü

Şekli de Güzel Tadı da: Kalburabastı Tarifi 

Anadolu ve Türk mutfağının en çok tercih edilen şerbetli tatlılarından birine yer verdik bugünün iftar menüsünde. Adını şeklini de aldığı kalburdan almış olan kalburabastı tatlısının tarifini paylaşıyor olacağız sizinle. Ramazan Ayı’nda iftar menülerinde rahatlıkla ikram edileceği gibi bayramlarda da baklavaya alternatif olarak da düşünülebilir. Adının kalburdan alıyor dedik ancak herkesin evinde kalbur olmayabiliyor. Bu nedenle kalburu olmayanlara alternatif olarak her evde istisnasız bulunan rendeyi tavsiye edebiliriz. Tarifimizde yer alan malzemelerden yirmi adet kalburabastı çıkmaktadır. Bu da yaklaşık bir tepsi yapmaktadır. Kalabalık misafirleriniz için bu miktarları artırabilirsiniz. Tatlımızın hazırlama süresi yaklaşık yarım saat kadar sürerken pişme süresi ise 45 dakikayı bulabilmektedir. Kalburabastı tatlısı tarifini sofralarınıza taşıyabilmek için linki ziyaret edebilirsiniz.

kalburabasti_tarifi_1479195579_0465 Ramazan Ayı 27. Gün İftar Menüsü

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

diyetisyen-banner-reklam-e1586021839943 Ramazan Ayı 27. Gün İftar Menüsü

Önerilen Yazılar

Palm Yağı Nedir ? Palmiye Yağı Zararları Nelerdir?

Palm Yağı, palmiye ağacının meyvesinden elde edilmektedir. Bitkisel kökenlidir ancak  %50 oranında doymuş yağ içermekte  ve oda ısısında yarı katı halinde olan bir yağdır.Palmiye...

Diyet Ürünleri ve Diyet Yemekleri Dosyası

Mobil bir hayata geçiş yaptığımız günümüzde yemek yerken gereken özeni gösteremiyoruz. Bu nedenle hazır gıdalara yönelim daha fazla artıyor. Diyet Ürünleri ve Diyet Yemekleri...

Sağlıklı Yiyecekler ve Faydalı Besinler

Herkes ne yememesi gerektiğini çok iyi bildiği halde, iradesine sahip olamayıp zararlı yiyecekler tüketmeye meyil gösterir. Bu durumun sonucu olarak da, gereğinden fazla alınan...

Zerdeçalın Zayıflama ve Sağlık Üzerindeki Faydaları Nelerdir?

Yüzyıllardır yemeklerde kullanılmakta olan zerdeçal, herkes tarafından bilinmekte olan şifalı bir baharattır. Ancak günümüzde yemeklerde kullanmanın dışında insan sağlığı üzerinde sayısız faydaları keşfedilmiş ve...

Son Yorumlar