12 Haziran 2020, Cuma

Ramazan Ayı 12. Gün İftar Menüsü

Ramazan Ayı’nın ortalarına yaklaştığımız bugünlerde “ne pişirsem?” telaşı gün geçtikçe daha da artıyor. Biz de bunun için daha çok çaba sarf ederek size günlük iftar menüsü hazırlamaya devam ediyoruz. 11. Gün için hazırladığımız menü, Fransa’dan soğan çorbası tarifi, Balkan mutfağından elbasan tava tarifi ve pita ekmek tarifi ile İtalya’nın Türk mutfağında baş köşeye oturttuğu sakızlı muhallebi tarifi ile sofralarınızı şenlendirecek.

Kase Dolusu Sağlık: Soğan Çorbası

Kase dolusu sağlık diyoruz çünkü soğan demek sağlık demek. Vücut direncini artırması demek. İçinde bir çok vitamin ve mineral barındırması demek. Evet soğan içeriğinde bir çok vitamin ve mineral barındırıyor. 100 gram çiğ kuru soğan 38 kalori içermektedir. İçeriğinde fosfor, kalsiyum, demir, sodyum, potasyum, magnezyum mineralleri ile birlikte A vitamini, B1 vitamini, B2 vitamini, B3 vitamini, B6 vitamini, E vitamini ve bol miktarda C vitamini içermektedir. Ayrıca lifli bir besindir ve sindirim sistemini rahatlatmaktadır. Doğal antibiyotik olarak kabul edilmektedir ve antibakteriyel özelliği de mevcuttur. Soğan tüketimi ile kanser hücrelerinin oluşumu engellenebilir. Kalp sağlığı üzerinde faydaları vardır. Şeker seviyesini dengeler ve kalsiyum içeriği ile kemik sağlığı üzerinde olumlu etkileri mevcuttur.

Fransa’nın geleneksel yöntemleri ile yapılan Soğan Çorbası bugünkü iftar menüsünün ilk tarifi olacak. Paylaşacağımız tarifle beş kişilik bir çorbayı toplamda yaklaşık olarak bir saatte hazırlamanız mümkün. İçinde sağlık barındıran Soğan Çorbası Tarifi için linki ziyaret edebilirsiniz.

iStock_000039381294_Large-640x400 Ramazan Ayı 12. Gün İftar Menüsü

Balkanlardan Gelen Lezzet: Elbasan Tava

Tarihte farklı kültürlere tanıklık etmiş olan Anadolu toprakları sadece kültürel açıdan değil yemek kültürü ile de oldukça geniş bir yelpazeye sahip. Kökeni Balkanlara kadar uzanan Elbasan Tava Tarifi bugün iftar menümüzün ikinci yemeği. Türk mutfağının da farklı yörelerinde yöresel yemek olarak yapılmakta olan Elbasan Tava tarifi içeriğinde bir çok yararlı sebze ve ayrıca bol miktarda süt ürünü bulundurmaktadır. Paylaştığımız tarif altı kişilik malzemeleri içermekte ve hazırlama süresi bir saat pişirme süresi ise sadece yirmi dakikayı kapsamaktadır.

Elbasan Tava Tarifi için linki tıklayabilir ve bu lezzetli yemeği sofralarınıza taşıyabilirsiniz.

elbasan-tava-tarifi Ramazan Ayı 12. Gün İftar Menüsü

Fırında Kaşarlı Mantar Tarifi

Hazırlaması kolay yemesi ise tadını damağınızda bırakacak kadar leziz olan bu tarifler hem pratik hem de lezzetli bir tarif sunuyor olacağız size. Mantar oldukça faydalı ve keyifli bir yiyecektir. Bir de içerisini kaşarla doldurup fırına verdiğinizde her akşam fırında kaşarlı mantarı yemek isteyeceğinizden şüphemiz hiç yok. Paylaşacağımız tarifler dört kişilik bir ara sıcak yapabilirsiniz. Hazırlaması ise oldukça pratik ve kısa. 15 dakikalık bir zamanda hazırlanmış olan lezzetli bir tarif olacak sizin için.

Fırında Kaşarlı Mantar Tarifi İçin linki tıklayabilirsiniz.

firinda-kasarli-mantar Ramazan Ayı 12. Gün İftar Menüsü

Tatlısız İftar Olmaz: Damla Sakızlı Muhallebi

Çok uzaklardan taa İtalya’dan sofralarımıza konuk olan bu lezzetli tatlı belki de çocukluğunuzun en güzel anılarından biri de olabilir. Pirinç unu ile yapılan bu tatlı dama sakızı ile aromalandırıldığında lezzetine lezzet katıyor olacak. Paylaşacağımız tarif beş kişilik ve pişirilme süresi ise sadece yarım saat.

 

 Damla Sakızlı Muhallebi Tarifi için linki ziyaret edebilirsiniz.
 1008143_620x413 Ramazan Ayı 12. Gün İftar Menüsü

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

diyetisyen-banner-reklam-e1586021839943 Ramazan Ayı 12. Gün İftar Menüsü

Önerilen Yazılar

Kalıcı Kilo Vermek İsteyenlere Dr. Ayça Kaya’dan Öneri: Kurubaklagiller

Kanada'da bir kuru baklagiller grubu üzerine bir araştırma yapılmış. 940 kişi üzerinde yapılan araştırmada bireylerin hiç diyet yapmadan sadece bir öğünde kuru baklagil grubundaki...

Bağışıklık Sistemi Nedir ve Nasıl Güçlendirilir?

Bazen vücutta bir rahatsızlık söz konusu olduğunda önemli sebepler arasında bağışıklık sisteminin zayıflaması gösterilmektedir.Bağışıklık sistemi? Nasıl güçlendirilebilir ya da nasıl zayıf düşer? Bağışıklık sistemiminin...

Ramazan Ayı 30. Gün İftar Menüsü

Ramazan Ayı'nın son orucunu tutuyoruz bugün. Arefe günü tutulan oruçlarda iftar sofralarına daha bir özenilir ve çağrılmamış konuklar iftara davet edilir. Siz de bugün...

E Vitamini Hangi Besinlerde Bulunur?

Yağda çözünebilen E vitamini damarların sertleşmesine karşı koruyucu olduğu gibi göz sağlığını korumak, bacaklarda damar tıkanıklığına bağlı olarak oluşan ağrıları dindirmek, hafızayı güçlendirmek, yüksek...

Son Yorumlar