Ramazan Ayı 12. Gün İftar Menüsü

Ramazan Ayı’nın ortalarına yaklaştığımız bugünlerde “ne pişirsem?” telaşı gün geçtikçe daha da artıyor. Biz de bunun için daha çok çaba sarf ederek size günlük iftar menüsü hazırlamaya devam ediyoruz. 11. Gün için hazırladığımız menü, Fransa’dan soğan çorbası tarifi, Balkan mutfağından elbasan tava tarifi ve pita ekmek tarifi ile İtalya’nın Türk mutfağında baş köşeye oturttuğu sakızlı muhallebi tarifi ile sofralarınızı şenlendirecek.

Kase Dolusu Sağlık: Soğan Çorbası

Kase dolusu sağlık diyoruz çünkü soğan demek sağlık demek. Vücut direncini artırması demek. İçinde bir çok vitamin ve mineral barındırması demek. Evet soğan içeriğinde bir çok vitamin ve mineral barındırıyor. 100 gram çiğ kuru soğan 38 kalori içermektedir. İçeriğinde fosfor, kalsiyum, demir, sodyum, potasyum, magnezyum mineralleri ile birlikte A vitamini, B1 vitamini, B2 vitamini, B3 vitamini, B6 vitamini, E vitamini ve bol miktarda C vitamini içermektedir. Ayrıca lifli bir besindir ve sindirim sistemini rahatlatmaktadır. Doğal antibiyotik olarak kabul edilmektedir ve antibakteriyel özelliği de mevcuttur. Soğan tüketimi ile kanser hücrelerinin oluşumu engellenebilir. Kalp sağlığı üzerinde faydaları vardır. Şeker seviyesini dengeler ve kalsiyum içeriği ile kemik sağlığı üzerinde olumlu etkileri mevcuttur.

Fransa’nın geleneksel yöntemleri ile yapılan Soğan Çorbası bugünkü iftar menüsünün ilk tarifi olacak. Paylaşacağımız tarifle beş kişilik bir çorbayı toplamda yaklaşık olarak bir saatte hazırlamanız mümkün. İçinde sağlık barındıran Soğan Çorbası Tarifi için linki ziyaret edebilirsiniz.

iStock_000039381294_Large-640x400

Balkanlardan Gelen Lezzet: Elbasan Tava

Tarihte farklı kültürlere tanıklık etmiş olan Anadolu toprakları sadece kültürel açıdan değil yemek kültürü ile de oldukça geniş bir yelpazeye sahip. Kökeni Balkanlara kadar uzanan Elbasan Tava Tarifi bugün iftar menümüzün ikinci yemeği. Türk mutfağının da farklı yörelerinde yöresel yemek olarak yapılmakta olan Elbasan Tava tarifi içeriğinde bir çok yararlı sebze ve ayrıca bol miktarda süt ürünü bulundurmaktadır. Paylaştığımız tarif altı kişilik malzemeleri içermekte ve hazırlama süresi bir saat pişirme süresi ise sadece yirmi dakikayı kapsamaktadır.

Elbasan Tava Tarifi için linki tıklayabilir ve bu lezzetli yemeği sofralarınıza taşıyabilirsiniz.

elbasan-tava-tarifi

Sistemimize kayıtlı diyetisyenler:

 
 

Fırında Kaşarlı Mantar Tarifi

Hazırlaması kolay yemesi ise tadını damağınızda bırakacak kadar leziz olan bu tarifler hem pratik hem de lezzetli bir tarif sunuyor olacağız size. Mantar oldukça faydalı ve keyifli bir yiyecektir. Bir de içerisini kaşarla doldurup fırına verdiğinizde her akşam fırında kaşarlı mantarı yemek isteyeceğinizden şüphemiz hiç yok. Paylaşacağımız tarifler dört kişilik bir ara sıcak yapabilirsiniz. Hazırlaması ise oldukça pratik ve kısa. 15 dakikalık bir zamanda hazırlanmış olan lezzetli bir tarif olacak sizin için.

Fırında Kaşarlı Mantar Tarifi İçin linki tıklayabilirsiniz.

firinda-kasarli-mantar

Tatlısız İftar Olmaz: Damla Sakızlı Muhallebi

Çok uzaklardan taa İtalya’dan sofralarımıza konuk olan bu lezzetli tatlı belki de çocukluğunuzun en güzel anılarından biri de olabilir. Pirinç unu ile yapılan bu tatlı dama sakızı ile aromalandırıldığında lezzetine lezzet katıyor olacak. Paylaşacağımız tarif beş kişilik ve pişirilme süresi ise sadece yarım saat.

 

 
 Damla Sakızlı Muhallebi Tarifi için linki ziyaret edebilirsiniz.
 1008143_620x413
 

Soru - Cevap

Leave a Reply

*Yorumlara cevap verebilmek için hesabınızın olması gerekmektedir. Buraya tıklayarak hesap oluşturabilirsiniz.