Dikkat Etmeme Rağmen Neden Kilo Alıyorum?

Ülkemizdeki sosyolojik sorunlar nedeniyle, bir çok kişinin en büyük sorunu geçim sıkıntısı olmuştur. Yeteri kadar gelir elde edemeyen insanlar, beslenmeye yeterince bütçe ayıramamaktadır.

Özellikle büyükşehirlerde yaşayan insanlar, hayvansal proteinler olan et ürünlerini tüketememekte ve bir çok açıdan sağlıksız beslenmeye yönelmektedir. Beslenmek için en ekonomik seçenekler olan makarna ve çorba tüketen insanlar, kilo sorunları yaşamaktadır. Temel besin maddesi olarak beyaz ekmek, makarna, unlu yiyecekler ve çorbalar olan insanlar, bu tür gıdaları çok fazla tüketmektedir.

why (1)

Sosyolojik açıdan bir çok bölgede bu gelir dengesizliği söz konusu olduğunda, sadece belirli zamanlarda et yiyebilen, yılın 365 gününün 360’ında bu tür beslenmek zorunda kalan insanlar çoğunluktadır.

Kilo aldırıcı olan bu besinler, ana yemek olarak tüketildiği için, metabolizmanın da yavaşlamasına neden olmuştur. Ancak televizyonlardan yapılan yayınlar, insanların daha bilinçli hareket etmesi için bu döngüyü az da değiştirmeye çalışmaktadır.

Ne Yiyoruz?

Karbonhidrat yediğimiz için neden kilo alıyorum türünden sorular sorup duruyoruz. Oysa ki sağlıklı bir beslenme sisteminde, karbonhidratlar da olmalı ancak bunun yanında mutlaka protein, sebze ve lifli gıdalar yer almalıdır.

Her ne kadar biz burada sağlıklı beslenmeye yönelim için bir çok paylaşım yapsak da, ülkemizde ciddi bir sosyolojik gerçek vardır ve halkın refah seviyesi yükselmediği sürece, karbonhidratlara sarılmak kaçınılmaz olacaktır. Ancak çok masraf yapmadan da sağlıklı beslenmek mümkündür.

Sistemimize kayıtlı diyetisyenler:

Et, doğal besinler ve sağlıklı yiyecekler tüketme imkanı olmayan insanlar, bütçelerine göre de sağlıklı beslenebilirler. Bu durum aslında sanıldığı kadar zor değildir.

why (4)

Beslenme Saatleri

Kilo almanızın en önemli sebeplerinden biri de, yanlış saatlerde yemek yemektir. Kahvaltının çok geç saatlere sarkması, akşam yemeklerinin de ilerleyen saatlere denk gelmesine neden olur.

Ana ve ara öğünler için beslenme saatleri oluşturarak, öncelikle temel ihtiyacınız olan yemek yeme ihtiyacınızı düzene sokmalısınız. Kahvaltı için 06:00 – 09:00 saatleri oldukça idealdir. Çünkü sıkı bir kahvaltı ile sabah enerji dolu bir güne başlayabilir, aldığınız enerjiyi de yakabilirsiniz.

Ara öğünler için ana öğünden 2 saat sonrası tavsiye edilmektedir. Ancak akşam ya da öğle yemeği yemeyen  biriyseniz bu saatleri kendinize göre düzenleyebilirsiniz.

Gereksiz Yiyecekler

Ara öğün için tercih ettiğiniz gereksiz yiyecekler olan bisküviler, çikolatalar, poğaçalar, tamamen midenizi bir çöp tenekesi gibi gördüğünüzün kanıtıdır.

why (2)

Bunun yerine en azından bir porsiyon meyve ya da meyveli yoğurt yiyebilirsiniz. Abur cubur için ayırdığınız bütçe ile birer adet meyve alabilirsiniz, böyle bir alışveriş yapmaktan da çekinmenize hiç gerek yok. Kimseye açıklama yapmak zorunda değilsiniz!

Kola gibi asitli içeceklerle de gereksiz yere şişkinlik ve hazımsızlık sorunu yaşamamanız gerekmektedir. Bu nedenle artık gereksiz olan bu ürünleri hayatınızda çıkararak, gerçek yiyecekler yemeye başlayın

Hormonal Sorunlar

Hormonal sorunlarınız varsa, şişmanlığınızın boyutları değişiklik gösterebilir. Şişmanlığın ileri evresi, obezitedir ve bu oldukça ciddi bir sorundur.

Kişinin hareket etmesi, sağlığı ve görünümü memnun edici bir ölçüde değildir. Bu nedenle uygun olan ilaç tedavilerinin başlatılması, diyet yapılması ve gerekli durumlarda ameliyat konusunda cerrahi müdahalelerden destek alınması gerekir.

Eğer önlenemez bir şekilde kilo alıyorum ne yapmalıyım diyorsanız, öncelikli tavsiyemiz vakit kaybetmeden bir dahiliye uzmanına başvurmanız olacaktır. Doktorunuz gerek gördüğü takdirde, sizi endokrinoloji bölümüne sevk edecektir.

why (3)

Az Yiyerek Kilo Almak

Az yediğiniz halde kilo alıyorsanız, uzman desteği alıp bir çok tahlil yaptırmanız gerekir. Bu tahliller için gerekli olan yönlendirmeyi yapacak olan hekiminiz belki bir tiroid hormonu belki de farklı bir metabolik sorun nedeniyle kilo veremiyorsunuzdur.

Kilo almanıza neden olan sebep neyse, bunun nedeni ortadan kaldırıldığında kilo vermeye başlamanız muhtemeldir. Aynı zamanda gerekli olan ilaç  tedavisi ile birlikte size uygun olan bir beslenme programı da belirlenebileceğinden bir çok açıdan yararlı bir diyete başlayabilirsiniz.

Soru - Cevap

Leave a Reply

*Yorumlara cevap verebilmek için hesabınızın olması gerekmektedir. Buraya tıklayarak hesap oluşturabilirsiniz.