Regl Döneminde Beslenme

Birçok kadında adet döneminde şişkinlik ve kilo artışı gözlemlenebilir. Kadınlar regl olmadan önce sıkıntı, asabiyet, göğüs ağrıları gibi şikâyetlerle de karşılaşabilirler. Bu durumlar son derece normaldir. Ancak kısa bir süre için olsa bile kadınları zorlar.

Regl dönemi beslenmesi hakkında dengeli ve sağlıklı olması yeter demek en gerçekçi açıklamadır. Kadınlar stresten uzak durmalı, sigara ve alkol gibi maddeleri kullanmaktan kaçınmalıdır. Tuz kullanımının azaltılması yukarıda belirtilen şikâyetleri azaltacaktır.

  • Regl olmadan önce kafeinden uzak durulur ve bolca lifli gıdalar tüketilirse, bu dönem oldukça rahat geçecektir.
  • Sinirliliğin ve asabiyetin azalması için B grubu vitaminleri kapsayan besinlerin yenmesi gerekmektedir. Süt, dondurma, peynir, bezelye, ıspanak, marul, yumurta ve et bu gruptandır.
  • Şerbetli tatlılar, hamur işleri gibi yoğun karbonhidrat tüketiminden uzak durulmalıdır. Beyaz ekmek ve makarna tüketimi hakkında da dikkatli olunması öğütleniyor. Genelde bu dönemde sürekli açlık hissi duyulur. Doymak için beyaz ekmeği, soslu makarnaları, pilavı fazla kaçırmayın. Kepekli makarnayı ve bulgur pilavını deneyin. Bu yemekler ayrıca bağırsak hareketlerini de kolaylaştıracak, kabızlık için önlem olacaktır.
  • Magnezyum ve demir içeren besinler mutlaka yenmelidir. Karalahana ve pazı gibi koyu yeşil sebzeler magnezyum açısından çok zengindirler. Ay çekirdeği, ceviz, çam fıstığı da doğal magnezyum kaynaklarıdır. Yeşil sebzelerin etle pişirilmesi ve tüketilmesi de vücudun demir emilimine yardımcı olacaktır.adet-regl-doneminde-beslenmei-onerileri-1

Regl dönemi kadınların sadece fizyolojik anlamda değil, öncesinde ve sonrasında psikolojik anlamda da zorlanacakları bir dönemdir. Regl döneminde doğru beslenme ile belirtilen şikâyetleri aza indirmek mümkündür. Ayrıca sağlıksız besinlerin de asabiyete neden olduğu bilinmektedir.

regl-doneminde-beslenme-nasıil-olmalijpg

Regl Döneminde Tüketilmesi Gereken Diğer Besinler

Kırmızı Et – Kanama sebebiyle bu dönemde kadınlarda demir eksikliği görülmektedir. Tavuk, balık, kırmızı et gibi besinler vücuttaki demir seviyesini arttırmaktadır.

Kuru Meyveler – Kuru kayısı ve kuru üzüm demir açısından çok zengindir. Kuru meyvelerden yeteri kadar yerseniz kendinizi daha rahat hissedebilirsiniz.

C Vitamini – C vitamini yüksek olan gıdalar, regl döneminde tüketilmesi gereken besinler arasında mutlaka yer alır. Portakal, mandalina, yeşil yapraklı sebzeler ve yeşilbiber C vitamini açısından zengin besinler arasında sayılırlar. C vitamini aynı zamanda stresi de dengelemektedir. C vitamininin sadece regl döneminde değil tüm hayat boyunca vücudun demir emilimine yardımcı olduğu da bir gerçektir.

Sistemimize kayıtlı diyetisyenler:

Ananas – Regl döneminde şişkinlik kadınların başlıca problemleri arasında yer almaktadır. Ananas hem şişkinliği hem de ağrıları azaltır, bolca ananas tüketebilirsiniz. Düşük kalorili bir meyve olduğu için kilo açısından da dert etmenize gerek yok. Bu dönemde yararı kesin olacak meyvelerden birisi de muzdur. Şişkinlikleri ve krampları geçirir.

Maydanoz – Adet döneminde bol bol maydanoz yiyin. A, C ve K vitamin almış olacak, demir, potasyum, kükürt, magnezyum türü minerallerden yana da zengin bir gıda tüketmiş olacaksınız. Maydanozda bulunan apiol isimli madde adet döngülerinin düzene girmesinde bile faydalıdır.

Regl Döneminde Yaşanan Ünlü Tatlı Krizleri

Adet dönemi beslenmesi içinde hemen her kadının yaşadığı meşhur tatlı krizlerinden de söz etmek gerek. Kadınlar regl dönemindeyken çokça tatlı yemek isterler. Bunun sebebi vücuttaki magnezyum seviyesinin azalmasıdır. Fakat ağır tatlılar yerine magnezyum bakımından zengin olan diğer besinleri yiyerek bu krizlerle başa çıkabilirsiniz. Limon, ceviz, badem, tahıl, elma, yeşil yapraklı sebzeler, patates, fındık, üzüm ve kakao magnezyum açısından çok zengin besinlerdir. Regl döneminde magnezyum alınması tatlı krizlerini azaltacağı gibi çekilen ağrıların azalmasına da yardımcı olmaktadır. Bunların dışında, tatlı krizlerini önlemek için özellikle sütle tarçın bir arada tüketilebilir. Eğer bu besinleri tüketerek tatlı krizlerinizi dizginleyemiyorsanız, 3 top dondurma veya biraz bitter çikolata ya da 2 adet baklava tüketerek küçük kaçamaklar yapabilirsiniz. Öğle ve akşam öğünleri arasında ara öğün olarak küçük bir kase sütlaç yemenin de fazla zararı olmaz. Pişmanlık hissettiremeyecek Diyet Tatlı Tarifleri yazımızda daha fazla öneriyi bulabilirsiniz.

regl-doneminde-beslenme-tatli-krizi-1

Adet döneminiz herhangi bir diyet programını uyguladığınız günlere denk geldiyse aldığınız günlük enerji miktarının 200 kalori kadar artırılması öğütleniyor. Ayrıca regl döneminde ödem topladığınız için zayıflama programına harfiyen uyguladığınız halde kilo vermediğinizi de fark edeceksiniz, moralinizi bozmayın. Dönem bitince rejim sonuç vermeye devam edecektir.

Su İçmeyi Unutmayın

Bu dönemde vücutta oluşan ödemlerin doğal yollardan atılması için bol bol su için. Bütün sağlık ve beslenme yazılarında sıkça geçtiği gibi, su içmek için susamayı beklemeyin, günde iki litreye yakın suyu bitirin. Su sadece adet döneminde değil, her zaman içilmelidir. Adet döneminde beslenme için değişmeyen başka bir sağlık kuralı da tuzla ilgilidir. Tuz bu dönemde vücuttaki ödemi artırır ayrıca Ödem Neden Olur ve Ödem Söktürücü Besinler yazımızdan detaylı bilgi alabilirsiniz!

 

Soru - Cevap

Leave a Reply

*Yorumlara cevap verebilmek için hesabınızın olması gerekmektedir. Buraya tıklayarak hesap oluşturabilirsiniz.